Aktualności
Zapraszamy do dyskusji
piątek, 22 styczeń 2010
Klub w F12 - Zdjęcie 00120 stycznia w Filii nr 12 odbyła się inauguracja Klubu Czytelniczego. Było to pierwsze z serii zaplanowanych na ten rok comiesięcznych spotkań poświęconych książce oraz szeroko pojętej kulturze. Spotkaniu towarzyszyła serdeczna i przyjazna atmosfera. Panie bardzo chętnie dyskutowały na temat swoich ulubionych pisarzy,  przyzwyczajeń czytelniczych jak również o zainteresowaniach i oczekiwaniach. Uczestnicy Klubu wyrazili chęć zgłębiania wiedzy i potrzebę wymiany doświadczeń czytelniczych.
Czytaj całość...
Fryderyk Chopin - wirtuoz fortepianu
piątek, 22 styczeń 2010
Pamięć o Chopinie - Zdjęcie 001W przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Filia nr 19 MBP w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na obejrzenie wystawy pt. "Fryderyk Chopin-wirtuoz fortepianu''. Wystawa ukazuje całokształt życia genialnego kompozytora. Szczególną uwagę skupiono na rolę Warszawy w życiu młodego Fryderyka oraz  na Paryż -z okresu emigracyjnego.
Uzupełnieniem wystawy jest plansza pt. "Współcześni mu o Fryderyku Chopinie'' niosąca ze sobą opinie, sentencje i wiersze o kompozytorze.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Kuba, Buba i inni
poniedziałek, 18 styczeń 2010
F26 wystawa - Zdjęcie 001Do końca stycznia 2010 roku w oddziale dziecięcym Filii 26 można oglądać wystawę "Kuba, Buba i inni". Wyeksponowane prace wykonane zostały przez uczniów klas I, II, III Szkół Podstawowych nr 46 i 50. Dzieci przedstawiły na rysunkach swoich ulubionych bohaterów książek Grzegorza Kasdepke. Prace powstały specjalnie z okazji spotkania z autorem, które odbyło się w naszej Filii. 
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Pluszowe ZOO
poniedziałek, 18 styczeń 2010
stadtmuller - Zdjęcie 00114 stycznia 2010 r w Filii nr 3 MBP odbyło się spotkanie z Ewą Stadtmuller autorką książek dziecięcych. Tematem spotkania były zwierzęta, zarówno te domowe jak i dzikie. Pani Ewa przyjechała do nas z Krakowa z całą pluszową menażerią i od razu wprowadziła radosną atmosferę. Dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 40 wspólnie z autorką rymowały i świetnie się bawiły. Podziękowania dla Filii nr 5, 9, 20 i 22 za udostępnienie zbiorów na spotkanie.
Jolanta Niedzińska
 
Czytaj całość...
Czy można grać w abstrakcję?
poniedziałek, 18 styczeń 2010
Abstrakcja - Zdjęcie 001"Wszystko płynie" twierdził Heraklit z Efezu.
Wszystko jest względne, dowiódł Albert Einstein.
Wszystko jest złudzeniem, mówi Roman Pukar, gość spotkania,
które odbyło się 13 stycznia w Filii nr 4, autor Gry w abstrakcje...
Gry, która wychodzi poza granice sztuki wkraczając w sferę związków i relacji.
Płótno, farby, pędzel, dwaj partnerzy... tak rozpoczyna się Gra, która kończy się...a raczej nie kończy, w życiu. Pan Roman zaprasza do Gry....
Jadwiga Skórska
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
poniedziałek, 18 styczeń 2010
WTZ - Zdjęcie 00113 stycznia w Filii nr 24 odbyły się zajęcia z młodzieżą z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Roztocze". Osoby biorące udział w spotkaniu wysłuchały opowiadania terapeutycznego zatytułowanego: "O zającu, który się psom nie kłaniał". Natomiast w drugiej części zajęć uczestnicy poznawali tajniki obsługi komputera i zasady korzystania z poczty elektronicznej.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Co nowego w Hiszpanii?
poniedziałek, 18 styczeń 2010
READCOM
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 13  stycznia 2010 roku poświęcone było kulturze Hiszpanii. W pierwszej części spotkania klubowicze rozmawiali o zwyczajach panujących w tym kraju, dzielono się swoimi wyobrażeniami o Hiszpanii i jej mieszkańcach.
Uczestnicy spotkania, którzy mieli okazję być w tym pięknym kraju, dzielili się swoimi wrażeniami i ciekawostkami z podróży. Wiele uwagi poświęcono kulturze i świętom jakie odbywają się w Hiszpanii.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
piątek, 15 styczeń 2010
image_001.jpg
Obchodzone w kraju i na świecie rocznice: 200. urodzin Fryderyka Chopina, 175. urodzin i 130. śmierci Henryka Wieniawskiego – kompozytora, pedagoga i wirtuoza urodzonego w Lublinie, a także 200. rocznica urodzin Roberta Schumanna – powodują, że 2010 to „wielki muzyczny rok”. Stwarza to doskonałą okazję by zrealizować wspólnie, przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego, projekt edukacyjny mający na celu przybliżyć dzieciom, młodzieży i wszystkim chętnym postaci i dzieła twórców wyżej wymienionych, jak i dokonania w tej dziedzinie kompozytorów innych epok.
Cykl dziewięciu koncertów, z możliwością ich powtórzenia, stwarza możliwość odbiorcy wzięcia udziału w przyśpieszonym kursie muzyki klasycznej. Opiekę merytoryczną nad całością objęła Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo wprowadzać będzie słuchaczy w krąg tematyczny obejmujący dany koncert.
Czytaj całość...
Hej kolędo, kolędo...
środa, 13 styczeń 2010
Filia 5 – spotkanie - Zdjęcie 001W styczniowy dzień Nowego 2010 Roku Klub Przyjaciół Biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 17 zawitał w progi Filii nr 5. Młodzi miłośnicy książek zainteresowali się historyczną genezą obrzędów świątecznych Bożego Narodzenia (wigilii, opłatka, choinki, kolęd ). Dowiedzieli się jak obchodzi się Boże Narodzenie na świecie np. na Filipinach, czy w Afryce. Słuchali wierszy, pastorałek i kolęd (między innymi polskiej-”Pieśni o narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego znanej jako słynna kolęda „Bóg się rodzi”i pastorałki „Oj maluśki, maluśki”) w wykonaniu chóru chłopięcego Słowiki Lubelskie.
Czytaj całość...
Zamiast nagrywać w studio...
środa, 13 styczeń 2010
Filia 28 – tv - Zdjęcie 00111 stycznia 2010 r. Filia nr 28 MBP gościła  redaktorów Telewizji Lublin, którzy nagrywali materiał filmowy do programu " Mamo, tato co wy na to". Jego autorem jest red. Anna Dąbrowska,  red. Dorota Boczek i  red. Małgorzata Siennicka.
W oddziale dla dzieci udostępniono literaturę dziecięcą  m.in. książki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Grzegorza  Kasdepke i Zbigniewa Dmitrocy.
O funkcjach literatury dziecięcej, mechanizmach odbioru, zainteresowaniach czytelniczych i o tym , jak często rodzice powinni czytać dziecku opowiadała  p. dr Małgorzata  Center - Guz z Zakładu Pedagogiki UMCS. Rozmowę prowadziła  p. red. Dorota Boczek.

Czytaj całość...
W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego
środa, 13 styczeń 2010
Słowacki - Zdjęcie 001Do końca stycznia 2010 roku w Filii nr 26 można oglądać wystawę : "W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego". Na sześciu tablicach umieszczony został opis najistotniejszych motywów występujących w poezji wieszcza. Cytaty z utworów i opinie krytyków uzupełniają reprodukcje obrazów znanych malarzy nawiązujące do twórczości Słowackiego oraz zdjęcia z miejsc związanych z jego biografią ( np.: Wilno, Ukraina).
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Kalendarium na miesiąc styczeń 2010
środa, 06 styczeń 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w styczniu 2010:

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
13 stycznia 2010 - godz. 17.00 - Roman Pukar „Gra w Abstrakcje...”
Sztuka na którą nas nie stać - unikalna w świecie praktyka artystyczna współtworzenia.
Biała płaszczyzna, farby, pędzel, dwaj partnerzy, siedząc naprzeciwko siebie, naprzemiennie
wykonują swe malarskie posunięcia.

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 081 442-44-24
Wystawa „Gwiazdo prowadź” -  szopki bożonarodzeniowe twórców ludowych z województwa lubelskiego. Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.

Czytaj całość...
Gra w abstrakcję
poniedziałek, 04 styczeń 2010
Plastyczne arcydzieła
poniedziałek, 04 styczeń 2010
Wystawy - Zdjęcie 001Od początku grudnia 2009 r w Filii nr 3 zostały zorganizowane wystawy plastyczne.  Pierwsza to prace Bartosza Bosko ucznia I klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie wykonanych techniką origami.
Cała sztuka polega na tym, żeby wykonać wzór z pojedynczego arkusza papieru wyłącznie metodą składania, bez cięcia czy klejenia. Zaskakujące efekty pracy obu wystaw podziwiać można do końca stycznia.
Druga wystawa to rysunki zwierząt wykonane przez Karolinę Kępę studentkę Architektury Krajobrazu. Serdecznie zapraszamy!
Czytaj całość...
Mikołaju wróć...
środa, 30 grudzień 2009
F21 Mikołaj - Zdjęcie 00121 grudnia 2009 roku Filię 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedził prawdziwy Święty Mikołaj, który wywołał swoją wizytą duże poruszenie wśród dzieci i młodzieży ze Starego Miasta. Mikołaj przybył aż z Laponii, by móc obdarować wszystkich zgromadzonych sympatycznymi upominkami. W iście rodzinnej i przepełnionej ciepłem atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nie zabrakło również wspólnego kolędowania i niekończących się rozmów związanych z tym magicznym czasem. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, tym bardziej, że dyskusja odbywała się w języku angielskim. Nasz niezwykły gość obiecał odwiedzić bibliotekę za rok.
Agnieszka Małysz
Czytaj całość...
Słowo i obraz
poniedziałek, 21 grudzień 2009
Gul_Olszewska - Zdjęcie 001W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Braci Wieniawskich 5 od 15 grudnia 2009 można oglądać wystawę "Słowo i obraz". Prezentowane są prace pani Blanki Gul-Olszewskiej w ramach cyklu spotkań Między słowem a obrazem. Pani Blanka-Gul-Olszewska pokazuje mniej znane szerokiej publiczności ilustracje elementarza dla dzieci polskich na emigracji autorstwa Władysława Makarskiego pt Baw się z nami. Elementarz wydała redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1999 roku, pod redakcją Anny Dobak.
Czytaj całość...
Zabawa choinkowa.
niedziela, 20 grudzień 2009
Bal - Zdjęcie 00112 grudnia 2009 r. w Filii nr 26 odbyła się zabawa choinkowa. Oprócz małych czytelników na imprezę przybył wyjątkowy gość: Mikołaj. Na wstępie wysłuchał wierszyków i piosenek przygotowanych dla niego przez dzieci, po czym rozpoczęło się wręczanie prezentów wszystkim uczestnikom zabawy. Każdy mógł również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, który wziął udział także w dalszej części imprezy tańcząc i uczestnicząc w konkursach razem z dziećmi.
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Obrzędy i zwyczaje polskie i francuskie
piątek, 18 grudzień 2009
F29 – obrzędy - Zdjęcie 001Od początku grudnia w Filii nr 29 przeprowadzane były cykliczne zajęcia z dziećmi różnych grup wiekowych. Lekcje dotyczyły obrzędowości bożonarodzeniowej w Polsce i we Francji. Podczas każdego spotkania młodzi czytelnicy zapoznawali się ze zwyczajami staropolskimi i francuskimi oraz rozwiązywali różnorodne krzyżówki i szarady. Zajęcia wzbogaciła wystawa zatytułowana „Obrzędy i zwyczaje polskie i francuskie”.
Beata Gajda, Katarzyna Ułanowska
Czytaj całość...
Opłatek w bibliotece
piątek, 18 grudzień 2009
Opłatek - Zdjęcie 001Przez wiele osób właśnie Boże Narodzenie, a właściwie Wigilia uważana jest za najważniejsze, najuroczyściej obchodzone święto. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen magii, czarów, radości i piękna. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. Boże Narodzenie łączy w sobie radość zmartwychwstania i ból rozłąki. Dlatego też Święta te przeżywamy tak silnie i tak dużo znaczą one dla każdego z nas.
W tym roku spotkanie opłatkowe Dyrekcji i pracowników MBP odbyło się w Filii nr 2 przy ul. Hempla 5. Życzenia świąteczne złożył Dyrektor Biblioteki Piotr Tokarczuk. Atrakcją spotkania było Trio Ani Michałowskiej, które zaśpiewało i zagrało nam znane standardy jazzowe i kolędy.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5261 - 5280 z 5994


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego