Aktualności
Relacja fotograficzna z VI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
wtorek, 12 czerwiec 2007
Tydzień Czytania - Zdjęcie 1VI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczął się 3 czerwca na Starym Mieście w Lublinie. Organizatorem akcji jest, jak co roku, fundacja ABC XXI propagująca głośne czytanie dzieciom jako doskonały sposób na nawiązanie z nimi kontaktu, wyrobienie w dzieciach nawyku czytania, a także podniesienia ich możliwości intelektualnych. Tegoroczna edycja tej imprezy plenerowej zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną odbywała się pod „Bajkową Ścianą” przed Filią nr 21 MBP. Na placu za Trybunałem codziennie zapraszaliśmy lubelskich dziecięcych  pisarzy, którzy czytali młodym słuchaczom swoje książki. O godz. 13.00 w niedzielę 3 czerwca odbyło się  wspólne czytanie "Lokomotywy" Tuwima z udziałem zaproszonych gości.
Następnie przez kolejne dni odbywały się spotkania z Edytą Zarębską, Grażyną Ruszewską, Zbigniewem Dmitrocą i Alicją Barton. Występowały Dzieci Starego Miasta z Teatru Jasnego przy Fundacji Galeria oraz Dziecięcy Teatr Żywy Planu „Tęczowy Krokodylek” przy MDK. Spotkała się również z dziećmi maskotka „Koziutek” prezentująca przewodnik dla dzieci po Lublinie.
Czytaj całość...
Noc Kultury w Bibliotece
środa, 06 czerwiec 2007
Noc Kultury w Bibliotece - Zdjęcie 1Filia nr 18 MBP, przy ul. Głębokiej przygotowała spotkanie z antycznym Rzymem. Przed budynkiem Biblioteki można było obejrzeć pokaz musztry legionu rzymskiego w wykonaniu  Stowarzyszenia "Pro Antica". Zasadniczym celem "Pro Antici" jest prezentacja rekonstrukcji uzbrojenia i wyposażenia armii rzymskiej. Obok pokazów z zakresu historii wojskowości rzymskiej, Stowarzyszenie upowszechnienia również wiedzę na temat dziejów starożytnego Rzymu, jego osiągnięć w kulturze materialnej i duchowej. Na swym koncie Stowarzyszenie ma kilkadziesiąt imprez plenerowych. Oprócz tego pokazu pracownice biblioteki przygotowały szereg innych atrakcji i konkursów.

Czytaj całość...
Kalendarium imprez na czerwiec 2007 r.
środa, 06 czerwiec 2007
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w czerwcu 2007:

12.06  godz.13.00  w Galerii Korytarz – Miejska Biblioteka Publiczna i Galeria Po Schodach MDK nr 2 w Lublinie  zapraszają na otwarcie wystawy autorskiej Krzysztofa Kmiecia pt.”Ekslibris religijny”

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, 081 744 17 18
wystawa „Wincenty Pol – zapomniany poeta”.
Wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły  Podstawowej nr 31 - „Nasze lektury”.
Otwarty konkurs czytelniczy pod hasłem „Wincenty Pol – zapomniany poeta” - podsumowanie konkursu pod koniec czerwca
Czytaj całość...
VI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM 3-10 CZERWCA 2007
środa, 30 maj 2007
Tydzień CzytaniaFundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom już po raz szósty ogłasza tydzień czytania dzieciom –  największe takie święto w kraju. W jego realizację włączają się instytucje i osoby prywatne, którym bliskie są idee zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, jako jeden z propagatorów kampanii czytania,  przygotowała program imprez czytelniczych dla dzieci objęty patronatem medialnym Radia Lublin.
W realizację programu zaangażowały się: Projekt Kultura, Biuro Marketingu Miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” – Teatr Panopticum, Teatr Jasny przy Galerii na Prowincji, Szkółka Jeździecka "Bonanza",  Komenda Policji.


Lublin czyta dzieciom
3.06 – Inauguracja Tygodnia – Rynek Starego Miasta godz. 13.00
czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima przez zaproszonych gości
Czytaj całość...
Noc Kultury w Lublinie
wtorek, 29 maj 2007
Logo Noc KulturyW nocy z 1 na 2 czerwca Lublin proponuje po raz pierwszy, niepowtarzalne wydarzenie społeczno-kulturalne. Noc Kultury to manifestacja miasta, które postanowiło starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Tej nocy w Lublinie instytucje kultury (teatry, muzea, galerie, filharmonia, czy niezależni artyści),  będą otwarte do rana dla wszystkich. Również Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego otworzy swoje wybrane filie dla mieszkańców miasta.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Czytaj całość...
Pisarze ukraińscy
wtorek, 29 maj 2007
Pisarze ukraińscy - Zdjęcie 1Dnia 29 maja w Filii nr 2 MBP przy ul. Peowiaków 12 odbyło się spotkanie autorskie prozaików ukraińskich – Siergieja  Sołowiowa i Sergieja Ponomarienki. Słuchaczami była młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z klasy rosyjskojęzycznej. Pomimo różnicy językowej pisarzom udało się  nawiązać znakomity kontakt z publicznością. Rozmawiano przede wszystkim o współczesnej  literaturze obydwu krajów i twórczości obydwu pisarzy.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach promocji miast partnerskich.
Czytaj całość...
Nasze Bajki
piątek, 25 maj 2007
Moje Bajki - Zdjęcie 1„Nasze bajki” - to tytuł wystawki, którą możemy obejrzeć w Filii nr 22 przy ul. Kruczkowskiego14. Zgromadzone prace są efektem konkursu na projekt okładki ulubionej książki. Wzięły w nim udział dzieci z osiedla Kruczkowskiego, dla których co środę odbywają sią zajęcia literacko-plastyczne. Nad całością projektu czuwa Agnieszka Łopatyńska. Wszystkie prace zostały nagrodzone pamiątkowym dyplomem i drobnym upominkiem.
Czytaj całość...
Relacja fotograficzna ze spotkania VII Forum Kultury
środa, 16 maj 2007
Przestrzeń dla Kultury - zdjęcie 1Forum Kultury Przestrzeni, działające przy Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN zorganizowało wraz z  Dariuszem Jachimowiczem, pełnomocnikiem prezydenta ds. Kultury spotkanie pod hasłem „Przestrzeń dla kultury”.
Gospodarzami spotkania oprócz Dariusza Jachimowicza był Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Ewa Kipta, specjalistka ds. rewitalizacji z Urzędu Miasta. Dyrektor MBP przedstawił też krótką prezentację biblioteki i planów jej rozwoju.
Uczestnicy dyskutowali nad problemem, czy przy współpracy z ludźmi kultury można byłoby dokonać pozytywnych przemian na rzecz twórczego rozwiązywania problemów społecznych i środowiskowych.

Czytaj całość...
Maj bez kar!
wtorek, 15 maj 2007
MAJ BEZ KAR


Miejska Biblioteka Publiczna

im. Hieronima Łopacińskiego

w Lublinie ogłasza akcję

pod hasłem  „Maj bez kar”.

Wszyscy czytelnicy, którzy oddadzą w maju zaległe

 książki do bibliotek filialnych nie poniosą żadnych

 konsekwencji finansowych.


Zachęcamy do skorzystania

z bezpłatnej możliwości rozliczenia się z biblioteką.
Pasowanie na czytelnika
wtorek, 15 maj 2007
Filia 3 - Tydzień Bibliotek - Zdjęcie 1Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach od 8 – 11 maja 2007 odbyły się 4 zajęcia dydaktyczne dla dzieci z Przedszkola Integracyjnego i Szkoły Podstawowej nr 27. Dzieci dowiedziały się jaka jest droga książki od autora do czytelnika. Omówione zostały zasady zachowania się w bibliotece  i problem szanowania książek wypożyczonych do domu.
Każde spotkanie z dziećmi zaowocowało pracami plastycznymi. W bibliotece  można  obejrzeć galerię powrotu postaci bajkowych. Ze złotych ram obrazów spoglądają na nas Królewna Śnieżka , Kot w butach, Kubuś Puchatek i inni bohaterowie.
Pasowanie wielką kredką na czytelnika wzbudziło w dzieciach ogromny entuzjazm.

Czytaj całość...
Historia Bibliotek
wtorek, 15 maj 2007
Najstarsze biblioteki - Zdjęcie 1Filia nr 18 MBP w Lublinie przy ul. Głębokiej 8 zaprasza wszystkich zainteresowanych na wystawę "Historia bibliotek". Przedstawiamy dzieje bibliotek od biblioteki Assurbanipala w Niniwie z VII wieku p.n.e. gdzie zgromadzono ok 20 tys. glinianych tabliczek i co najciekawsze skatalogowano. Zapraszamy do zapoznania się z historią bibliotek egipskich, greckich i rzymskich. W okresie kultury helleńskiej, hellenistycznej i rzymskiej działały bogate biblioteki, niektóre o charakterze publicznym.
Natomiast wczesne średniowiecze to czas bibliotek klasztornych i kościelnych. Dopiero w XIII wieku zaczęły powstawać biblioteki uniwersyteckie, a także dworskie, które posiadały bardzo wąski zasięg. Rozkwit kultury Renesansu oraz wynalazek druku przyczyniły się do rozwoju bibliotek.
W Polsce pierwsze biblioteki powstawały przy klasztorach, a największe i najbardziej znane to biblioteki Ojców Cystersów w Mogile oraz Benedyktynów w Tyńcu.
Czytaj całość...
Miejski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Wincentego Pola
poniedziałek, 14 maj 2007
Wincenty Pol


Miejska Biblioteka Publiczna

 im. Hieronima Łopacińskiego
w Lublinie

Muzeum Lubelskie w Lublinie
Oddział Dworek Wincentego Pola

ogłaszają

 

Miejski  Konkurs  Recytatorski
 

Poezji  i  Prozy  Wincentego  Pola


Biuro Organizacyjne
Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Dział Instrukcyjno-Metodyczny, pokój nr 8,
ul. Peowiaków 12,
20-007 Lublin,

tel: 081 532 15 29 w. 19
      081 532 17 45 w. 19
fax: 081 534 71 70

www.mbp.lublin.pl
e-mail: wincenty.pol@mbp.lublin.pl

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY  DO  UDZIAŁU  W  KONKURSIE
Czytaj całość...
"Przestrzenie dla Kultury w mieście"- VII Forum Kultury
poniedziałek, 14 maj 2007
14 maja o godz. 16.00 odbędzie się pierwsza w Lublinie otwarta  dla wszystkich dyskusja pod hasłem „Nowe przestrzenie dla Kultury”. Spotkanie odbędzie sie w Filii nr 28 MBP, przy ul. Nadbystrzyckiej 85.
Spotkanie jest drugą debatą z cyklu MIASTO I MY organizowanego przez Dariusza Jachimowicza, pełnomocnika prezydenta d/s kultury, przygotowującego nas do ubiegania się za dwa lata o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.
W ramach otwarcia spotkania przewidziano krótką prezentację Biblioteki i jej planów rozwoju.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji.
Wielka wyprawa "Żółtą kolejką"
piątek, 11 maj 2007
Żółta kolejka - Zdjęcie 1Z okazji Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego i Biuro Podróży „Almatur” zaprosiły  najmłodszych Lublinian na wielką wyprawę „żółtą kolejką”.
Tajemnice dawnego Lublina wspaniale odkryła dzieciom Pani Hanna Wyszkowska. W podróż po literaturze zabrały pracownice biblioteki -Anna Ostęp i Elżbieta Kopciewicz.
Kolejka wyruszyła ulicami Lublina w czwartek 10 maja  w godzinach 10.00 i 12.30. W wycieczce udział wzięło około setki dzieci z Przedszkoli nr 4 i nr 28. Przejazd profesjonalnie zabezpieczali policjanci na motocyklach wzbudzając podziw i sympatię małych uczestników wycieczki oraz uznanie organizatorów.

Czytaj całość...
Wincenty Pol - romantyk i etnograf. W 200 rocznicę urodzin.
piątek, 11 maj 2007
Poranek Wincenty Pol - Zdjęcie 1 W dniu 10 maja br. Filia 29 MBP w Lublinie przygotowała poranek poetycko - muzyczny dla uczczenia 200 rocznicy urodzin Wincentego Pola. Wiesława Sołtys przypomniała postać romantycznego poety, geografa i żarliwego patrioty, który los swój związał na dobre i na złe z przybraną ojczyzną. Pochodził bowiem z rodziny o niemiecko-francuskich korzeniach, ale szybko się spolonizował. Za bezprzykładne męstwo w czasie powstania listopadowego został nagrodzony krzyżem Virtuti Militari,  a gdy spod jego pióra wyszły "Pieśni Janusza" stał się prawdziwie romantycznym bardem tego zrywu narodowowyzwoleńczego.
Czytaj całość...
Rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu "Wydajemy własną książkę"
piątek, 11 maj 2007
Final - Wydajemy Własną Książkę - Zdjęcie 3W dniu 26 marca 2007 r. o godz.16.00 w MBP miał miejsce finał miejski XIV edycji konkursu pt. "Wydajemy własną książkę". Uczestnikom wręczono dyplomy, nagrody,  pamiątkowe karty członkowskie Klubu Autorów i Ilustratorów Białych Kruków oraz upominki.                            
XIV edycja konkursu  została ogłoszona  przez Miejską Bibliotekę Publiczną w październiku 2006 roku. Konkurs zamknięto 15 marca 2007 roku. Udział wzięło 66 młodych twórców
w wieku od 4 do 18 lat.Uczestnicy zgłosili 32 książki.


Czytaj całość...
Lublin Miasto Unii
czwartek, 10 maj 2007
Lublin Miasto Unii - Zdjęcie 1Lublin jest miastem o bogatej przeszłości historycznej, zabytkowej architekturze i ciekawej zabudowie miejskiej. Jest dużym ośrodkiem handlowym, przemysłowym, a także naukowym i kulturalnym. Korzystne położenie geograficzne na szlaku głównych dróg handlowych powodowało, ze Lublin był pośrednikiem w kontaktach między Wschodem a Zachodem. Ważnym wydarzeniem dla Lublina była Unia Lubelska z 1569 roku. Głosiła ona wspólną politykę Polski i Litwy.
O tych faktach historycznych jak i o późniejszych wydarzeniach i osobach związanych z miastem opowiada nam wystawa „Lublin miastem unii” zorganizowana przez pracowników Filii nr 28 MBP. Temat opracowała i zaprezentowała Iwona Rogala.
Czytaj całość...
Biblioteka mojego wieku
środa, 09 maj 2007
Biblioteka mojego wieku - Zdjęcie 1W ramach tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka mojego wieku” Filia nr 28 MBP przygotowała wystawę związaną z promocją lubelskich wydawnictw. Wśród zaprezentowanych instytucji znalazły się: „Gaudium”- wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej, „Norbertinum” oraz „Fabryka słów”.
„Norbertinum” istnieje już od 1989r. a jego założycielem jest Norbert Wojciechowski. Specyfikacja wydawnicza obejmuje tytuły z zakresu historii najnowszej, literatury, sztuki, a także zawiera w swej ofercie pozycje biograficzne i wspomnieniowe.
„Gaudium” istnieje od 1975r. Przez swoje publikacje uczestniczy w dziele przekazu wiary za pomocą słowa drukowanego. W ofercie Wydawnictwa znajdują się pozycje religijne, popularnonaukowe, podręczniki szkolne i akademickie.
Czytaj całość...
Poczytaj mi, przyjacielu
środa, 09 maj 2007
Poczytaj mi przyjacielu - Zdjęcie 1Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Filii Nr 31 MBP miało miejsce spotkanie uczniów klas „O” z wolontariuszkami działającymi w ramach programu „Poczytaj mi, przyjacielu”. Dwie uczennice klasy I Gimnazjum Nr 3 – Marta Nowak i Alicja Młynarczyk przebrane w stroje bohaterów  utworów literackich czytały dzieciom fragmenty książek. Wspólna lektura przeplatana była zabawami, konkursami, tańcami i śpiewem. Na zakończenie dzieci otrzymały słodycze, pamiątki z pobytu w Bibliotece oraz  tajemniczą przesyłkę dla rodziców zawierającą  tekst: „Jak rozkochać dziecko w książkach”.
Czytaj całość...
Podróż szlakami reportaży
wtorek, 08 maj 2007
Readcom - Zdjęcie 1"Prawdziwy reporter nie mieszka w Hiltonie,
ale śpi tam, gdzie śpią bohaterowie jego opowieści,
je i pije to samo co oni."
R. Kapuściński

Na spotkaniu Klubu Czytelniczego Readcom 25 kwietnia odbyliśmy podróż szlakami reportaży Ryszarda Kapuścińskiego.
Omawiając kolejne książki przemierzaliśmy Rosję koleją transsyberyjską, próbowaliśmy poznać i zrozumieć jej mieszkańców. Ze stolicy Ghany - Akry wyruszyliśmy autobusem - który "wyjeżdża kiedy się zapełni" - na spotkanie z kulturową innością Afryki.Gościliśmy na dworze cesarza Etiopii Hajle Selasje.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5261 - 5280 z 5397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego