Aktualności
4 Pory Książki - Pora Prozy
czwartek, 11 październik 2007
Warsztaty Terapii Zajęciowej
czwartek, 11 październik 2007
Warsztaty terapii zajęciowej - Zdjęcie 001„Dziwna sprawa z tymi smokami – kiedyś wszyscy na nie psioczyli, a dzisiaj jest moda, aby mówić o nich jak najlepiej.” - tak zaczyna się opowieść o Smoku wawelskim według opowieści Grzegorza Kasdepke.
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej powrócili po wakacjach do Filii 24 przy ul. Juranda 7 na cykliczne spotkania literacko - plastyczne.
Czytaj całość...
Wycieczka szlakiem turystycznym
czwartek, 04 październik 2007
Wycieczka szlakiem turystycznym - Zdjęcie 1Dnia 29 września 2007 roku Filia nr 18 zorganizowała wycieczkę szlakiem turystycznym przypominającym najsławniejsze i najbardziej znane postacie historyczne, których życie i działalność można utożsamiać z naszym miastem. Byli wśród nich zarówno polscy królowie, znani poeci i pisarze, muzycy, uczeni, a także wielcy ludzie Kościoła - wśród nich Prymas Tysiąclecia i papież Jan Paweł II
Czytaj całość...
Ku pamięci Tadeusza Kościuszki
poniedziałek, 01 październik 2007
Tadeusz Kościuszko - Zdjęcie 1W dniach od 24 września do 1 października 2007 roku w Filii nr 24, przy ul. Juranda 7 odbywają się lekcje biblioteczne z okazji 190 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki na temat „Ku pamięci Tadeusza Kościuszki”. Lekcje mają na celu przybliżenie uczniom Szkoły Podstawowej nr 38 jednej z wybitniejszych postaci w historii Polski, wodza pierwszego powstania narodowego. Przedstawione ciekawostki z życia Naczelnika powstania oraz jego związki z Lubelszczyzną wzbudzają duże zainteresowanie dzieci.
Czytaj całość...
Finał konkursu Wydajemy Własną Książkę
piątek, 28 wrzesień 2007
Finał konkursu Wydajemy Własną Książkę - zdjęcie 127 września o godzinie 16.30 w salach Galerii Korytarz miało miejsce uroczyste zamknięcie XIV edycji konkursu "Wydajemy własną książkę" połączone z wręczeniem nagród, wyróżnień i dyplomów finalistom etapu ogólnopolskiego. Pani Dyrektor Renata Filipiak w imieniu organizatora pogratulowała wszystkim młodym twórcom, ich nauczycielom, wychowawcom i opiekunom życząc dalszych sukcesów i zapraszając do udziału w kolejnej, jubileuszowej XV edycji konkursu.
Czytaj całość...
Stulecie urodzin Astrid Lindgren
piątek, 28 wrzesień 2007
Astrid Lidgren - Zdjęcie 1„Była sobie raz Astrid Lindgren – 1907-2002” - to tytuł wystawy na którą zaprasza Filia MBP nr 9, przy ul. Krańcowej 106, w setną rocznicę urodzin szwedzkiej autorki literatury dziecięcej. Opowiada o czasach, kiedy Astrid była dzieckiem, jak wykorzystywała wspomnienia z dzieciństwa, kiedy pisała książki oraz o tym, co mimo upływu czasu pozostało niezmienne do dziś.
Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad dwadzieścia powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Przygody Pippi czy Dzieci z Bullerbyn znane są dzieciom na wszystkich kontynentach.Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych.  W Polsce przyznano jej Order Uśmiechu, oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
Na wystawę zapraszamy do końca października.
Czytaj całość...
Konkurs na opowiadanie ze smokiem
wtorek, 25 wrzesień 2007
Konkurs wydawnictwa Debit
Więcej na stronie wydawnictwa
Twórcze spotkania z książką
środa, 19 wrzesień 2007
Spotkanie Klubu READCOM - zdjęcie 217 września 2007 roku o godzinie 10.00 w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się inauguracyjne spotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM. Motywem przewodnim spotkania było hasło „Twórcze spotkania z książką”. Na wstępie nastąpiło zapoznanie się z ideą Klubów READCOM. Zwrócono uwagę na fakt, iż zainteresowanie dorosłych przekazem książkowym stanowi jedną z ważnych metod rozwijania ich intelektualnej i społecznej aktywności oraz wzmocnienia poczucia przynależności do lokalnej społeczności.
Czytaj całość...
Joanna Olech w Bibliotece
piątek, 14 wrzesień 2007
Joanna Olech w Bibliotece - zdjęcie 1W czwartek 13 września MBP zaprosiła młodych lublinian na spotkanie  z Joanną Olech. Autorka  niezwykle popularnych i poczytnych książek zaprezentowała fragmenty swoich utworów, z humorem opowiedziała o ich powstaniu, przeprowadziła konkursy, głosami widowni wybrała chłopaka w typie Miziołka, odpowiedziała na pytania publiczności i jeszcze rozdała ponad dwieście autografów. Pani Olech szybko nawiązała kontakt i zdobyła sympatię obecnych, którzy zachęceni przez pisarkę chętnie przyłączyli się do wspólnej zabawy.
Czytaj całość...
Książka roku 2006
piątek, 14 wrzesień 2007
Joanna Olech - zdjęcie 113 września o godz. 11.00 w Galerii Korytarz Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk otworzył wystawę pokonkursową Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych-Polska Sekcja IBBY zatytułowaną KSIĄŻKA ROKU 2006 i przygotowaną przez Krystynę Lipka - Sztarbałło i Małgorzatę Bieńkowską. Gośćmi honorowymi byli: prezydent  Włodzimierz Wysocki, laureaci konkursu Joanna Olech i Piotr Fąfrowicz oraz dr Anna Boguszewska z Wydziału Artystycznego UMCS.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na Wrzesień 2007 r.
poniedziałek, 10 wrzesień 2007
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne we wrześniu 2007:

Galeria Korytarz – 13 września o godz. 11.00 - otwarcie wystawy pokonkursowej KSIĄŻKA ROKU 2006 . Wystawa eksponowana będzie do końca września
13.09 o godz. 12.00 - spotkanie z Joanną Olech poświęcone ilustracji książki dziecięcej.Czytaj całość...
Nieopłacana praca domowa-jak ją traktować?
poniedziałek, 10 wrzesień 2007
Praca Domowa - Zdjęcie 1W Filii nr 30 MBP, przy ul Braci Wieniawskich 5, w czwartek 6 września odbyła się konferencja na temat „Nieopłacalna praca domowa – jak ją traktować, żeby skutecznie tworzyć podstawy opiekuńczego społeczeństwa?”
Gości spotkania przywitała Bożena Borowicz z Instytutu Spraw Obywatelskich, liderka z województwa lubelskiego, a następnie przekazała głos dr Barbarze Smoczyńskiej i Karolinie Goś-Wójcickiej.
W Polsce około 6 milionów kobiet pracuje tylko w domu. Praca ta nie jest wynagradzana i właściwie nie jest traktowana jako praca, a efekty są pomijane przez ekonomistów obliczających wartość narodowego budżetu. Tymczasem kobieta krzątająca się w domu  pełni jednocześnie kilkanaście zawodów i ról społecznych. Na realizację wszystkich tych funkcji zużywa kilkanaście godzin dziennie. Z pracą domową nie wiążą się żadne gwarancje bezpieczeństwa na starość (emerytura), a dodatkowo jest ona pozbawiona społecznego prestiżu. 
Czytaj całość...
Grafiki Elżbiety Krauze
poniedziałek, 10 wrzesień 2007
Krauze - zdjęcie 1Elżbieta Krauze grafikę warsztatową uprawia hobbystycznie od niespełna pięciu lat. Do tej pory brała udział w czterech wystawach zbiorowych, w tym w ogólnopolskim przeglądzie twórczości artystów amatorów „Triennale – grafika 2005”, zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Obecna wystawa prezentowana w Galerii 31 MBP, przy ul. Braci Wieniawskich 5 jest kolejną indywidualną prezentacją jej grafik wykonywanych w technice linorytu. Artystka stara się zawsze tworzyć swoje grafiki z subtelnie ciętych rozedrganych, ażurowych płaszczyzn, rezygnuje z sugerowania przestrzeni na rzecz wyrazistego konturu i ornamentu, co zbliża jej prace do estetyki secesji.
Ekspozycję można oglądać do końca września.
Czytaj całość...
Spotkanie z Moniką Szwają
wtorek, 04 wrzesień 2007
Monika SzwajaW piątek 31 sierpnia bieżącego roku w Filii nr 10 MBP przy ul. Kleeberga 12a , odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Szwają autorką powieści "Klub Mało Używanych Dziewic". Gościa przedstawił   Dariusz Jóźwik, a wizyta była jednym ze spotkań promujących nową książkę w naszym mieście.
Monika Szwaja pisze dla wszystkich,  którzy znają smak walki z przeciwnościami losu, wiedzą, że świat nie składa się wyłącznie z ciemnych stron i że "sol omnibus lucet" - słońce świeci wszystkim.
Czytaj całość...
Nasz patron
poniedziałek, 27 sierpień 2007
Złożenie wiązanki kwiatów na grobie Hieronima ŁopacińskiegoZłożenie wiązanki kwiatów na grobie Hieronima Łopacińskiego w rocznicę śmierci patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Andrzeja Kota radość na papierze
poniedziałek, 27 sierpień 2007
Andrzej KotDnia 24 sierpnia bieżącego roku w Galerii Korytarz w Centrum Kultury, Miejska Biblioteka  Publiczna  im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, otworzyła wystawę „Andrzeja Kota radość na papierze. Wystawa prac graficznych”. Część eksponowanych prac na naszej wystawie była już prezentowana w Kazimierzu Dolnym w Kolegium Sztuk Pięknych podczas Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.
Wystawa, którą państwu prezentujemy, jak dotąd stanowi największą ekspozycję ukazującą dorobek twórczy Andrzeja Kota, który był gościem honorowym wernisażu.

Czytaj całość...
Badenia Wirtembergia
poniedziałek, 27 sierpień 2007
Badenia-WirtembergiaOd czasu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Munster Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85, systematycznie przybliża nam historię i walory turystyczne nie tylko samego miasta partnerskiego , ale również innych miast niemieckich czy landów (Niemcy są państwem federalnym, czyli związkowym, w skład którego wchodzą poszczególne kraje, określane mianem landów).
Czytaj całość...
Wakacje w bibliotece
piątek, 24 sierpień 2007
Wakacje w bibliotece - zdjęcie 1Szeroko zakrojony program pod hasłem "Wakacje w bibliotece" prowadzony w Filii 29 MBP, przy ul. Kiepury 5 dobiega końca. Do 23 sierpnia w zajęciach uczestniczyło blisko 220 dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Szczególną popularnością cieszyły się prace z papieroplastyki - składanie nawet bardzo skomplikowanych i pracochłonnych form origami oraz decoupage -ozdabianie przedmiotów w modnej ostatnio technice artystycznej.
Ponadto dzieci malowały na szkle i tkaninach,samodzielnie komponowały szablony do tych prac, wykonywały biżuterię z koralików . Uczyły się także nowych gier logicznych , z wielkim zaangażowaniem sporządzały potrzebne do nich akcesoria i przeprowadzały turnieje. Plon wakacyjnych zajęć można obejrzeć na wystawie w filii.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5241 - 5260 z 5410


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego