Aktualności
Zwiedzamy Izbę Drukarstwa
piątek, 13 luty 2009
Izba Drukarstwa - Zdjęcie 00112 lutego 2009 roku pracownicy MBP mieli możliwość skorzystać z gościnności Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, przy którym działa Izba Drukarstwa. Muzeum mieści się w pomieszczeniach dawnej, przedwojennej drukarni "Popularna", która istniała w tym miejscu od 1932 roku.  Po wojnie zakład stał się własnością państwa, a użytkownik lokalu Spółdzielnia Pracy „Intrograf” w 1972 roku utworzył tu Izbę Tradycji Drukarstwa Lubelskiego. Wyjątkowość tego miejsca polegała jednak na zachowanych w niej zabytkowych maszynach i urządzeniach drukarskich, w większości będących spuścizną po drukarni "Popularna".
Czytaj całość...
Dzień Bezpiecznego Internetu
piątek, 13 luty 2009
DBI - Zdjęcie 001W Dzień Bezpiecznego Internetu, 10 lutego 2009 roku, ruszyła ogólnoeuropejska kampania medialna „Keep it fun. Keep Control”, poświęcona problemowi cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. W Polsce kampania realizowana jest pod nazwą „Baw się w Sieci – BEZPIECZNIE”.
W poszczególnych filiach zaplanowano serię spotkań z dziećmi i młodzieżą. Filia nr 18 MBP  przygotowała zajęcia,  których nadrzędnym celem było pokazanie,  że internet może być źródłem dobrej zabawy, pod warunkiem, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa.
Czytaj całość...
By czas nie zaćmił i niepamięć
piątek, 13 luty 2009
Starobielsk - Zdjęcie 001
Starobielsk - miasto na Ukrainie, położone nad rzeką Ajdar w obwodzie ługańskim. Ludność Starobielska to obecnie ok. 22 tys. mieszkańców.  Starobielsk w sposób szczególny związany jest z Polską, bowiem od listopada 1939 roku do maja 1940 mieścił się tu  w budynkach poklasztornych obóz oficerów polskich wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku. Spośród ok. 4,5 tys. żołnierzy połowę stanowili obrońcy Lwowa. W kwietniu i maju 1940 obóz zlikwidowano, a NKWD wymordowało w Charkowie wszystkich jeńców. Czterdziestu ośmiu Polaków zmarło w obozie i zostało pochowanych na starym cmentarzu miejskim, w 1995 przeniesiono ich ciała na Cmentarz Czmirowski.
Czytaj całość...
Ferie w MBP
piątek, 13 luty 2009
Ferie w Bibliotece - Zdjęcie 001 Podczas ferii zimowych Filia nr 6 przygotowała ciekawe zajęcia plastyczne między innymi wspólne wykonywanie kartek walentynkowych i zakładek do książek. 11 lutego dużo satysfakcji sprawiło dzieciom konstruowanie zamku rycerskiego. Stałym elementem spotkań z dziećmi było czytanie bajek z morałem.
Monika Deneka

Czytaj całość...
Fotografia inspirowana muzyką
wtorek, 10 luty 2009
Filia 30 – Sobczyńska - Zdjęcie 0016 lutego w Galerii 31 MBP odbyło się uroczyste otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem swoje prace prezentuje Alicja Sobczyńska dyplomantka specjalizacji Fotografia Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Autorkę pasjonuje opracowywanie poprzez fotografię abstrakcyjnych pojęć, takich jak muzyka. Struktura przedmiotu - instrumentu muzycznego, jego barwa, forma plastyczna, wysublimowany światłocień są przedmiotem badań autorki. Subtelna atmosfera uchwycona w fotografiach jest bliska nastrojowym martwym naturom Willema Claesza Hedy i pięknym esejom Zbigniewa Herberta. Zapraszamy do obejrzenia wystawy do 20 lutego 2009.
 
Czytaj całość...
Tatry Zimą
poniedziałek, 09 luty 2009
Tatry - Zdjęcie 001
Od 30 stycznia w Filii 24 można zobaczyć wystawę fotograficzną Włodzimierza Gajdy, zatytułowaną „Tatry Zimą". Fotografie zaprezentowane na wystawie są owocem wypraw turystycznych pięknymi szlakami górskimi na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego na przełomie 2008 i 2009 roku.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na luty 2009 r.
poniedziałek, 09 luty 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w lutym 2009:

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
Z cyklu „Życie zaczyna się po czterdziestce” - 13.02. - godz. 17.00 - „Inspiracje orientem”w
programie wystawa obrazów batikowych Anny Marii Kozłowskiej, taniec brzucha w wykonaniu Oli Gonder, degustacja kuchni orientalnej.

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 081 744-17-18
Wystawy:        do 12.02 Lublin wielokulturowy
                     od 13.02 Józef Czechowicz – poeta Lublina

Czytaj całość...
Terapeutyczne bajki
poniedziałek, 09 luty 2009
Karwat - Zdjęcie 001Dnia 28 stycznia w Filii 23 MBP w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym odbyło się spotkanie autorskie Roberta Karwata. Wzięła  w nim również udział pani poseł Joanna Mucha. Obydwoje czytali małym pacjentom opowiadania terapeutyczne z książki Roberta Karwata " Pióra motyla".
Halina Zembrzuska
Czytaj całość...
Wspomnienie o Jerzym Grotowskim
poniedziałek, 02 luty 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Rok 2009 został przez UNESCO ogłoszony rokiem Jerzego Grotowskiego. W tym roku  przypada 10. rocznica śmierci twórcy Teatru Laboratorium i 50. rocznica powstania Teatru 13 Rzędów. Z tych powodów  Natalia Kraszkiewicz przygotowała i wygłosiła prelekcję dla członków Klubu
Aktywnego Seniora. Spotkanie odbyło się w Filii nr 13 w dniu 29 lutego 2009 r. Uczestnicy oglądając fragmenty spektakli mogli dostrzec reformy teatru Grotowskiego, dotyczące zarówno przedstawienia teatralnego, jak i aktora i jego gry. Podczas wystąpienia wspomniano o źródłach inspiracji Mistrza, jego podróżach, koncepcji teatru ubogiego i aktora ogołoconego.
Goście z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, dzielili się swoimi wrażeniami oraz chętnie zadawali pytania.
Natalia Kraszkiewicz
 
Czytaj całość...
W trosce o bezpieczne ferie
piątek, 30 styczeń 2009
Od 2 do 13 lutego 2009r. w województwie lubelskim trwają ferie zimowe. Dzieci i młodzież, która nie  wyjedzie na zorganizowane zimowiska zapraszamy do nas. Dla nich właśnie Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała w swoich placówkach filialnych bezpłatne zajęcia. Na uczestników czekają różne atrakcje.

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, 081 533 07 13
Codziennie  od godz. 10.00 – 12.00
Konkursy plastyczno – literackie, origami, wspólne oglądanie filmów, słuchanie bajek i dyskusje

Filia nr 8, ul. Zuchów 2,081 534 10 73
W godzinach działania biblioteki w poniedziałki, środy i piątki
Konkursy plastyczne, gry planszowe, głośne czytanie książek, oglądanie filmów, zabawy w bibliotece.

Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
środa, 28 styczeń 2009
28 stycznia w Filii 24 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z osobami z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestnicy zajęć pracując w grupach, tworzyli zimowe krajobrazy. Prace zostały wykonane z ziaren ryżu, różnych gatunków kasz oraz pasty do zębów, którymi wypełniono przygotowane wcześniej szkice. W efekcie powstały barwne i ciekawe kompozycje plastyczne. Tłem do zajęć była baśń Hansa Christiana Andersena "Królowa Śniegu".  Zajęcia przygotowały i prowadziły Anna Borowska i Beata Gajda.

Film:


Czytaj całość...
BLASK KAMIENIA. Kościoły i opactwa romańskie Francji - relacja z otwarcia wystawy.
środa, 28 styczeń 2009
Blask Kamienia - Zdjęcie 001
27 stycznia w Filii nr 29 MBP została otwarta wystawa fotografii BLASK KAMIENIA. Jej autorka, Alina Lewicka - Rosińska, opowiedziała o powstaniu zdjęć, będących owocem podróży do Francji w latach 2005 - 2008. Przybliżyła historię architektury romańskiej we Francji, podkreślając rolę opactwa w Cluny, gdzie stworzono wzorzec dla kościołów tej epoki, oraz późniejszą reformę cysterską, której owocem były między innymi opactwa Fontenay i Senanque. Architektura romańska Francji jest niezwykle różnorodna, każdy region ma swoją specyfikę - jako przykład prelegentka podała kościoły Owernii, gdzie powstał niezwykle oryginalny, własny styl. Autorka wystawy wspomniała też o zniszczeniach kościołów i klasztorów, spowodowanych rewolucją i polityką państwa francuskiego w okresie porewolucyjnym.
Czytaj całość...
Dzień Babci
środa, 28 styczeń 2009
Dzień Babci - Zdjęcie 001

26 stycznia 2009 r. w Filii 30 świętowano Dzień Babci i Dziadka. Dla dzieci z osiedla i ich dziadków zorganizowano zajęcia plastyczno- integracyjne. Dzieci z wielkim zapałem wykonywały prace plastyczne, które następnie wręczały swym babciom dodając przy tym moc życzeń i uścisków. Spotkanie zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.

Czytaj całość...
Super Babcie
środa, 28 styczeń 2009
Super babcie - Zdjęcie 001 Większość babć i dziadków przyzna, że wychowanie współczesnych wnuków nie jest łatwe. Nie zawsze wystarczy tylko być przy wnukach ale też aktywnie uczestniczyć w ich życiu. Może w tym pomóc pierwsza w Polsce Szkoła Super Babci, która działa w Lublinie. Stworzyła ją dr Zofia Zaorska, honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, wieloletni kierownik Lubelskiego UTW, super babcia Marysi, Zosi i Kuby.
Czytaj całość...
Powstanie Styczniowe
wtorek, 27 styczeń 2009
Filia 12 – wystawa - Zdjęcie 001
W Filii nr 12 MBP można obejrzeć wystawę poświęconą tematyce Powstania Styczniowego. Pośród zamieszczonych tam materiałów znajdziemy między innymi fotografie przywódców powstania, schematy przebiegu najważniejszych bitew, obrazy znanych malarzy którzy na swoich płótnach uwiecznili charakterystyczne sceny z tamtych dni.
Czytaj całość...
Konkurs Fotograficzny
wtorek, 27 styczeń 2009
MM Lublin,
Centrum Kultury w Lublinie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Sfotografuj Lublin, wyślij  zdjęcie i weź udział w wystawie

pt. „W poszukiwaniu PRL-u”

Pamiętasz epokę nieśmiertelnych goździków i rajstop prezentowanych w Dniu Kobiet? A może minione czasy PRL - przywodzą Ci na myśl kartki na mięso, kolejki, meblościanki ustawione w pokojach i sklepy Pewex? Znajdź ducha tamtych czasów dziś i zrób fotę!

    ,,W poszukiwaniu PRL-u” to konkurs dla wszystkich fanów fotografowania.
Autora najlepszych zdjęć, nawiązujących do czasów PRL-u, czeka wystawa .

Warunki są trzy.
1. Zdjęcie musi pokazywać teraźniejszość, ale z PRL-owskimi odwołaniami.
2. Musisz być użytkownikiem naszego portalu. Więc jeśli nie jesteś, wejdź na stronę www.mmlublin.pl i zaloguj się.
3. Wyślij te zdjęcia (max. 5 sztuk) w wysokiej rozdzielczości na adres anna.jasinska@mmlublin.pl. Podaj swoje imię i nazwisko, login z naszego portalu oraz numer telefonu.

Na zdjęcia czekamy od 24 stycznia (sobota) do 23 lutego (poniedziałek).

    ,,W poszukiwaniu PRL-u” to dobra zabawa, a może i szansa, dla tych, którzy chcieliby zaistnieć w świecie fotografii. Nagrodą dla najlepszych jest wystawa w ,,Fotogalerii Przechodnia” w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12. Otwarcie wystawy nastąpi 16.02.2009 o godz.17.00.Wystawa objedzie cały Lublin. Z CK przeniesie się później do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
Więcej szczegółów na www.mmlublin.pl
Gdzie jest Materia?
piątek, 23 styczeń 2009
Łata - Zdjęcie 001W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarto 21 stycznia 2009 roku kolejną wystawę. Tym razem autorką prac malarskich jest Magdalena Łata, absolwentka Wydziału Artystycznego w Lublinie. Prezentowane prace, mimo ograniczonej palety barw, zachwycają  bogactwem odcieni bieli i czerni, grafika przełożona na język malarski. Tematyka nostalgiczna,szara zwyczajność - puste wnętrza, uchylone drzwi, tajemnicze podłogi wywołują szereg skojarzeń bardzo osobistych, zapraszają  do dialogu z autorką.  Wystawę można oglądać do 6 lutego 2009 roku
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska"
czwartek, 22 styczeń 2009
Teatr Maska - Zdjęcie 001Teatr "Maska" z Krakowa proponuje zestaw spektakli dla dzieci oraz młodzieży młodszej i starszej. Przedstawienia mają charakter profilaktyczno – edukacyjny. Problemy poruszane przez aktorów dotyczą codziennych wydarzeń, z jakimi spotykają się dzieci w szkole, na podwórku i w domu.
Ochrona środowiska, higiena osobista, moralne postępowanie, agresywne zachowanie czy przemoc w szkole, postawa patriotyczna, narkomania, to tylko niektóre tematy przedstawione w sposób wesoły, sympatyczny, ale ukazujący ciąg przyczynowo-skutkowy zachowań młodych ludzi oraz nieuchronność konsekwencji. Każde z tych przedstawień zaprasza do współuczestnictwa i wyrażania swych odczuć i poglądów.
Czytaj całość...
Posłuchajmy o Oldze Tokarczuk
czwartek, 22 styczeń 2009
READCOM - Zdjęcie 001
21 stycznia 2009 roku w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk, autorki kilkakrotnie nominowanej do Nagrody Literackiej Nike i uhonorowanej tym wyróżnieniem w 2008 roku za "Biegunów". Postać autorki przybliżyła pani dr Ewa Grochowska z UMCS-u, która opowiedziała również o swojej fascynacji prozą Tokarczuk. Spotkanie przebiegało w atmosferze ożywionej dyskusji, pojawiały się zarówno głosy uznania jak i krytyki dla omawianej twórczości.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 18 lutego 2009 roku. 
Czytaj całość...
Polskie i Słowackie plenery
piątek, 16 styczeń 2009
Rukasz - Zdjęcie 001Wystawa malarstwa Aleksandry Rukasz, absolwentki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Autorka obroniła dyplom w pracowni Malarstwa prof. M. Hermana w 2007 roku. Przedstawione prace są rezultatem obserwacji przyrody podczas plenerów malarskich w Miechowie i na Słowacji.
Wystawa obejmuje prace z lat 2002 - 2005, wykonane w technice mieszanej (akryl, pastel). Obrazy można oglądać do końca lutego w Filii nr 28, ul. Nadbystrzycka 85.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5241 - 5260 z 5662


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego