Aktualności
Niezwykle płodna Danielle Steel
wtorek, 20 listopad 2007
READCOM - Zdjęcie 001Dnia 19 listopada 2007 roku w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Pozostawałyśmy w dalszym ciągu w kręgu twórczości Danielle Steel. Klubowiczki podzieliły się uwagami na temat ulubionych książek tej autorki.
Panie zdecydowały, iż tematem  następnego spotkania będzie twórczość innych autorek tak zwanej literatury kobiecej.

Czytaj całość...
ORP "Ślązak"
poniedziałek, 19 listopad 2007
Ślązak - Zdjęcie 001 Filia nr 6 przy ul. Poniatowskiego 4 zaprasza na wystawę „ Wacław Wiszenko – nieznany bohater na wodach II wojny światowej”. Wystawa prezentuje zdjęcia dokumentalne wykonane na statku ORP "Ślązak" przez Wacława Wiszenkę, marynarza odbywającego służbę na tej jednostce.
Fotografie dokumentują nie tylko zmagania wojenne na morzu, ale także życie codzienne na statku, przyjaciół i kolegów. ORP „Ślązak” został przekazany nam w 1942 roku przez Brytyjczyków. Po licznych starciach i potyczkach, pełnił służbę konwojową na Morzu Śródziemnym.
Czytaj całość...
Dwie wystawy
poniedziałek, 19 listopad 2007
Wystawy - Zdjęcie 001„Znani Polacy pochowani na cmentarzu przy ul. Lipowej” oraz „Wytrwać – wytrwać! To zadanie. Kto poczciwej sprawie służy...” to dwie wystawy, które proponują pracownicy Filii nr 6 przy ul. Poniatowskiego 4.

Pierwsza prezentuje nagrobki znanych i zasłużonych Polaków.  Stare cmentarze nazywane są często galeriami sztuki na wolnym powietrzu. Tak też można powiedzieć o lubelskiej nekropolii przy ul. Lipowej, która w 1985 roku została wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Znajdujące się na niej nagrobki, są dziełami sztuki rzeźbiarskiej między innymi artystów lubelskich, warszawskich i krakowskich a w czasach długiego okresu utraty niepodległości spełniały mimo woli swoistą, patriotyczną funkcję.
Czytaj całość...
Wystawa pokonkursowa
poniedziałek, 19 listopad 2007
Wyspiański Konkurs - Zdjęcie 001„Polaków portret własny w Weselu Stanisława Wyspiańskiego” to tytuł wystawy, którą możemy obejrzeć w Filii  nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85. Zgromadzone pokonkursowe prace są dziełem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 22. Nad całością projektu czuwała nauczycielka plastyki Marzena Żywicka.
Czytaj całość...
Pora Kryminału
czwartek, 15 listopad 2007
Pora Kryminału – Dzień 1 - Zdjęcie 001
14 listopada rozpoczęła się kolejna lubelska część III Festiwalu 4 Pory Książki – Pora Kryminału pod  tytułem „Trup w szafie”. Dzisiejsze i kolejne spotkania prowadzi Magdalena Lipiec – redaktorka Radia Lublin. Pierwszymi gośćmi Biblioteki byli Zygmunt Miłoszewski i Tomasz Konatkowski.
Czytaj całość...
Laurka dla Astrid
czwartek, 15 listopad 2007
Urodziny Astrid Lindgren - Zdjęcie 00114 listopada Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Studnia Kultury zaprosiły dzieci do udziału w urodzinowej zabawie na cześć Astrid Lindgren. Barwny korowód postaci z książek szwedzkiej pisarki wyruszył z filii Biblioteki oraz EMPIKu i dotarł do Ratusza.  Tam na małych przebierańców czekał Pan Prezydent. Były zabawy, czytanie fragmentów książki jubilatki, wybory Pipi Lublina i oczywiście urodzinowy tort.
W tym dniu również w wybranych filiach MBP pracownicy przygotowali dla  dzieci zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i prowadzono konkursy.
Czytaj całość...
Hugh Lofting
czwartek, 15 listopad 2007
Hugh Lofting - Zdjęcie 001 Hugh John Lofting – angielski pisarz urodzony w 1886 roku. Sławę przyniósł mu cykl powieści o doktorze Dolittle. Wszystkie swoje książki pisarz ilustrował sam. W polskim wydaniu cały cykl przygód doktora Dolittle ukazał się po raz pierwszy w latach 1960-61 i podbił serca wszystkich dzieci. Hugh Lofting zmarł w 1947 roku.
O pierwszych wydaniach książek, ich ekranizacjach  i o samym autorze opowiada wystawa na którą zapraszamy do Filii nr 26 MBP, przy ul. Leonarda 18.
Ekspozycja czynna do10 grudnia.
Czytaj całość...
Stanisław Wyspiański
czwartek, 15 listopad 2007
Stanisław Wyspiański - Zdjęcie 001 Filia nr 9 przy ul. Krańcowej 106 i Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85 przygotowały wystawy o Stanisławie Wyspiańskim. Obie mają na celu przybliżenie sylwetki i dokonań dramatopisarza, poety, inscenizatora, twórcy nowoczesnego teatru polskiego. Miejsce i środowisko , w jakim się wychował się Stanisław Wyspiański, w znacznej mierze ukształtowało jego sposób myślenia i wyobraźnię artystyczną. Wśród jego kolegów szkolnych było wiele osób, które później odegrały dużą rolę w życiu kulturalnym Krakowa. Wyspiański uprawiał bardzo różne dziedziny sztuki, realizowane z wielką odwagą i rozmachem.
Czytaj całość...
II etap Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
czwartek, 08 listopad 2007
Wincenty Pol – konkurs - Zdjęcie 001Dzięki gościnności Kawiarni Artystycznej „Hades” młodzi uczestnicy Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola mogli zaprezentować przygotowany przez siebie repertuar na prawdziwej scenie, w świetle reflektorów przed zgromadzoną przy stolikach publicznością. Młodzież szkół gimnazjalnych i licealnych recytowała utwory Poetyckie Wincentego Pola oraz teksty innych romantyków tworzących w kraju i na emigracji.
Czytaj całość...
Bibuła. Co dalej?
wtorek, 06 listopad 2007
Bibuła.Panel dyskusyjny. - Zdjęcie 001Na zakończenie wystawy „Bibuła – od wolnego słowa do wolności" zorganizowano panel dyskusyjny „Bibuła. Co dalej?”. W panelu udział wzięli podziemni wydawcy, drukarze, kolporterzy i osoby wspierające opozycję demokratyczną w PRL. Wspomnieniom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych towarzyszyła refleksja, iż to właśnie na Lubelszczyźnie narodził się zarówno podziemny ruch wydawniczy, w kształcie znanym nam dzisiaj, jak i pierwszy wolnościowy zryw 1980 roku – lubelski lipiec.
Czytaj całość...
Jan Kondrak w bibliotece
poniedziałek, 29 październik 2007
Bibuła – Kondrak - Zdjęcie 00126 października gościem specjalnym wystawy „Bibuła. Od wolnego słowa do wolności” był Jan Kondrak, lubelski bard związany z lubelskim i  świdnickim środowiskiem opozycyjnym.
Zwiedzającym wystawę studentom bibliotekoznawstwa opowiedział o własnych doświadczeniach z czasów walki z komuną i zaprezentował repertuar związany z tematem ekspozycji.

Więcej informacji o bardzie na stronie Janka Kondraka
Czytaj całość...
Szkolenie z bibuły
poniedziałek, 29 październik 2007
Bibuła – studenci - Zdjęcie 001Na naszej wystawie "Bibuła. Od wolnego słowa do wolności" wydawnictwa lubelskie mają szczególnie wyróżnioną obecność, gabloty zaczynają się od prezentacji numerów "Spotkań", czyli Niezależnego Pisma Młodzieży Katolickiej, a dalej - dziesiątki innych lubelskich druków.
Aby zwiedzający wiedzieli, co oglądają, po wystawie oprowadzają kompetentni ludzie. Częstym gościem jest Janusz Ruciński, doświadczony drukarz, który przy powielaczach spędził wiele godzin, i który z pasją opowiada o swoich doświadczeniach.
Czytaj całość...
Wincenty Pol - II etap konkursu
wtorek, 23 październik 2007
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Dworek Wincentego Pola zapraszają  do II etapu Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola. Spotkanie Odbędzie się 6 i 7 listopada w godz. 9.00 - 12.00 w Kawiarni Artystycznej Hades przy ul. Peowiaków 12. Konkursowi towarzyszy wystawa "Wincenty Pol - poeta i geograf", którą można obejrzeć w Filii nr 2 MBP.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.
Wincenty Pol - poeta i geograf
wtorek, 23 październik 2007
Wincenty Pol - poeata i geografWystawa „Wincenty Pol – poeta i geograf”, która jest prezentowana w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 ma na celu przybliżenie sylwetki i dokonań urodzonego w Lublinie poety. Pokazywana będzie przez szereg miesięcy w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
W powszechnej świadomości Wincenty Pol jest kojarzony przede wszystkim z literaturą a zwłaszcza z poezją. Pierwsze próby literackie czynił w okresie młodzieńczym. Jego imię rozsławia „Pieśń o ziemi naszej”, która doczekała się wielokrotnych wydań. Do niektórych z nich skomponowano muzykę (m.in. Fryderyk Chopin do Śpiewu z mogiły), dzięki temu zaczęły funkcjonować w szerszym odbiorze jako pieśni narodowo-patriotyczne, czy nawet powstańcze. Zbiorowe wydanie dzieł Pola ukazało się w latach 1875–1888 pt. Dzieła wierszem i prozą.
Czytaj całość...
Decoupage
poniedziałek, 22 październik 2007
Decoupage - zdjęcie 5Kolejna filia naszej biblioteki prowadzi instruktaż z interesujących technik plastycznych. W Filii nr 22 MBP, przy ul. Kruczkowskiego14 prowadzone są codziennie zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Aktualnie wykonywane są ozdoby farbami witrażowymi oraz dekoracje na drewnie i porcelanie metodą decoupeage'u, polegającą na naklejaniu wzorów na odpowiednim podkładzie z farb.
Ta znana od wieków forma sztuki cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych uczestników zajęć, czego efektem są liczne oryginalnie zdobione przedmioty.
Czytaj całość...
Danielle Steel dla kobiet
poniedziałek, 22 październik 2007
READCOM - zdjęcie 122 października w Filii nr 19 MBP, przy ul. Kunickiego 89 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tematem przewodnim spotkania była twórczość Danielle Steel – najpopularniejszej autorki książek z gatunku literatury dla kobiet.
Podczas dyskusji podjęty został temat fenomenu jakimi są dzieła autorki, którymi oczarowała rzesze czytelniczek na wszystkich kontynentach. Omówione zostały takie problemy jak: konstrukcja bohatera, świat powieści,  który jest światem rzeczywistym, a problemy osób w nim funkcjonujących - autentyczne oraz inne zalety lektury.
Czytaj całość...
Festiwal Pory Prozy - fotorelacja
środa, 17 październik 2007
Pora na Izrael - Zdjęcie 005Dzień 1
Pora na Izrael - Spotkanie w Teatrze NN
Czytaj całość...
Wernisaż wystawy Bibuła. Od wolnego słowa do wolności.
środa, 17 październik 2007
Bibuła - zdjęcie 1

Wystawa „Bibuła. Od wolnego słowa do wolności", została uroczyście otwarta 15 października br. o godz. 13.00 w Sali Centrum Kultury, przy ul. Peowiaków 12. W roli gospodarzy wystąpili przedstawiciele organizatorów wystawy: Piotr Tokarczuk Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bernard Nowak Prezes oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Do zabrania głosu poproszeni zostali zaproszeni goście: Norbert Wojciechowski Prezes Wydawnictwa „Norbertinum”. Głos zabrał również Bohdan Królikowski.
Czytaj całość...
Urodziny Kubusia Puchatka
piątek, 12 październik 2007
Urodziny Kubusia Puchatka - Zdjęcie 001Co roku 14 października obchodzone są urodziny Kubusia Puchatka. Miejska Biblioteka Publiczna z tej okazji zorganizowała szereg spotkań dla dzieci. Czytano fragmenty książki, prowadzono konkursy, a dla słynnego misia były śpiewane piosenki oraz wręczane wcześniej przygotowane własnoręcznie prezenty.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5221 - 5240 z 5410


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego