Aktualności
Sienkiewicz - obywatelem świata
czwartek, 05 marzec 2009
Sienkiewicz - Zdjęcie 001W dniach od 16 do 26 lutego w Filii 24 przy ul. Juranda 7 odbył się cykl lekcji bibliotecznych poświęconych życiu, twórczości i podróżom Henryka Sienkiewicza. Zajęcia były zorganizowane dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 38, w ramach współpracy ze szkołą przy realizacji projektu "Sienkiewicz-obywatelem świata".
Dzieciom zostały zaprezentowane fakty biograficzne, najważniejsze dzieła oraz szlak podróży zagranicznych pisarza. Uzupełnieniem tematu spotkań była prezentacja wybranego kraju, który znalazł się na liście odwiedzanych przez Sienkiewicza. W tym przypadku była to Anglia.
Uczniowie poznali najważniejsze informacje oraz ciekawostki dotyczące tego kraju. Podsumowaniem lekcji była zabawa edukacyjna w formie wspólnego rozwiązania krzyżówki.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Poeta żyje w wierszach
czwartek, 05 marzec 2009
Łobodowski - Zdjęcie 001"Poeta nie umiera całkowicie, jeśli zostaną po nim dobre wiersze."
                                     Józef Łobodowski.


05 marca 2009 roku w Filii nr 13 odbyło się kolejne spotkanie z członkami Klubu Aktywnego Seniora, poświęcone życiu i twórczości Józefa Łobodowskiego z okazji jego setnych urodzin.
Józef Łobodowski był wybitnym poetą, prozaikiem, publicystą i tłumaczem. W swojej twórczości podejmował wątki Lublina oraz Lubelszczyzny.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na marzec 2009
środa, 04 marzec 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w marcu 2009:

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 081 746-29-63
„Mali aniołowie” - wystawa udostępniona przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w rocznicę akcji likwidacyjnej ochronki żydowskiej z ul. Grodzkiej wiosną 1942 roku.
24.03 - godz. 13.00 - rozpoczęcie marszu upamiętniającego tę rocznicę

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15

Wystawa obrazów batikowych Anny Marii Kozłowskiej do 13 marca

Czytaj całość...
Zima w bibliotece
środa, 04 marzec 2009
Zima w Bibliotece - Zdjęcie 001W Filii Nr 28 odbyła się impreza biblioteczna p.t. "Spotkanie z zimą" W zajęciach wzięły udział dzieci z pierwszej klasy  Szkoły Podstawowej Nr 28 . Imprezę uświetnił mini- koncert piosenki o zimie w wykonaniu pierwszaków, wiersze związane z zimą oraz zagadki i zajęcia plastyczne.  Na zakończenie dzieci wspólnie " ulepiły" bałwanka, którego zabrały na pamiątkę do szkoły.
Agnieszka Pawlak- Dziaduch
Czytaj całość...
Józef Czechowicz - poeta Lublina
wtorek, 03 marzec 2009
Czechowicz - Zdjęcie 001Wystawa Józef Czechowicz - poeta Lublina przybliża postać poety, jego wyjątkowy stosunek do rodzinnego miasta oraz „Poemat o mieście Lublinie” - utwór który powstał w 1934 roku, to połączenie wierszy z tomiku „Stare kamienie” z piękną prozą poetycką i jest, jak napisał Roman Rosiak we wstępie do pierwszego wydania, lekcją miłości i szacunku dla naszego miasta.
Radosława KwiatkowskaCzytaj całość...
Otwarcie pokonkursowej wystawy zdjęć W poszukiwaniu PRL-u
wtorek, 03 marzec 2009
W poszukiwaniu PRL-u - Zdjęcie 001Fot. Andrzej Pantol

Jaki naprawdę był PRL? Jakie mamy wspomnienia związane z przeżywaniem lat, w których nie można było kupić niemal niczego? Czy pamiętamy jeszcze epokę nieśmiertelnych goździków i rajstop darowanych w Dniu Kobiet? A może minione czasy PRL- przywodzą nam na myśl kartki na mięso, kolejki, meblościanki ustawione w pokojach i sklepy Pewex?
Konkurs "W poszukiwaniu PRL-u" przeznaczony był dla wszystkich fanów fotografowania. To dobra zabawa, a może i szansa dla tych, którzy chcieliby zaistnieć w świecie fotografii. Najlepsze zdjęcia nawiązujące do tamtej epoki zobaczymy na wystawie, której otwarcie nastąpiło 2 marca 2009 roku o godz, 17.00 w Galerii Przechodniej Centrum Kultury.
Czytaj całość...
Egzamin dyplomowy
wtorek, 03 marzec 2009
Dyplomy - Zdjęcie 00128 lutego 2009 o godzinie 10 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego odbędzie się egzamin dyplomowy słuchaczy Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania - PSP im. Stanisława Wyspiańskiego, Pracowni Fotografii prowadzonej przez artystów plastyków: Szczepana Kasiurę i Krzysztofa Wereńskiego. Absolwenci zaprezentują swoje prace dyplomowe - etiudy fotograficzne na wybrany temat i przed komisją egzaminacyjną będą zmagać się z wiedzą z historii sztuki i historii designu. Obrony tego dnia były wizytowane przez przedstawiciela Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Włodzimierza Gorzelańczyka.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Odkrywamy Wszechświat
piątek, 27 luty 2009
Kosmos - Zdjęcie 001 Z racji Międzynarodowego Roku Astronomii w Filii 12 można obejrzeć wystawę poświęconą urokom kosmosu. Na dziesięciu planszach wyeksponowano najbardziej zachwycające planety układu słonecznego. Zdjęcia dodatkowo wzbogacone są cytatami z najsłynniejszych dzieł literackich, przede wszystkim z „Małego Księcia” i „Alchemika”.
Czytaj całość...
Radio Yokohama
piątek, 27 luty 2009
Kino Venus
czwartek, 26 luty 2009
Warsztaty Terapii Zajęciowej
czwartek, 26 luty 2009
WTZ - Zdjęcie 00125 lutego w Filii 24 przy ul. Juranda 7 odbyły się zajęcia z młodzieżą z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali nagrania baśni "Czterej muzykanci z Bremy". W części plastycznej zajęć wykonali kolorowe pudełka na drobne upominki. Prace zostały przygotowane z kolorowych kartonów, ozdobione fragmentami firanek i pomalowane farbami.
Kolejne zajęcia z uczestnikami WTZ odbędą się 25 marca 2009 o godzinie 10.00.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Literacki ślad, Polska - Moje miejsce na Ziemi
czwartek, 26 luty 2009
Konkurs fotograficzny - Zdjęcie 001Hasło konkursu "Literacki ślad, Polska - Moje miejsce na Ziemi" stało się dużym wyzwaniem dla uczestników. Autorzy nadesłanych prac skupili się na pierwszym - Literacki ślad, lub drugim członie motta konkursu - Polska moje miejsce na Ziemi. Powstałe zdjęcia są efektem fotograficznych wędrówek ich twórców. Nadesłane prace miały charakter amatorski. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia z konkursu fotograficznego można obejrzeć w Filii nr 18 do 27 marca.
Aneta Kuśnierz
Czytaj całość...
Zakaz przekraczania granicy
czwartek, 26 luty 2009
Dmitroca - Zdjęcie 001Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą autorem ciszącym się dużym zainteresowaniem czytelników poezji współczesnej było kolejnym z cyklu, tym razem był to wieczór w Filii nr 24 MBP, przy ul. Juranda7. Bohaterem wieczoru był znany i nagradzany poeta, bajkopisarz, tłumacz, i dramaturg. Spotkanie prowadził dr Andrzej Niewiadomski – pracownik naukowy i nauczyciel akademicki w Instytucie Filologii polskiej UMCS, poza tym krytyk literacki, redaktor  kwartalnika Literackiego „Kresy”, a także poeta i prozaik. W błyskotliwym wystąpieniu przybliżył bogaty dorobek twórczy autora „Zakazu przekraczania granicy”.
Czytaj całość...
Starość - złota jesień czy szary zmierzch
poniedziałek, 23 luty 2009
READCOM
Dnia 18 lutego 2009 w Filii 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tematem przewodnim była "Starość - złota jesień czy szary zmierzch". Punktem wyjścia do dyskusji było wspólne obejrzenie filmu Marcelego Łozińskiego "Wszystko się może przytrafić".
Uczestnicy wskazywali na różne aspekty starości, szukano wizerunku ludzi starszych w literaturze polskiej i światowej. Klubowicze przedstawiali postacie z polskich powieści, które dla nich są najbardziej charakterystyczne. Porównywano je do bohaterów obejrzanego filmu, wyszukiwano podobieństwa i różnice.
Czytaj całość...
Z komputerem na co dzień
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 31 – lekcja o komputerach - Zdjęcie 001W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu Filia nr 31 MBP zorganizowała lekcję biblioteczną dla klas trzecich  Szkoły Podstawowej nr 30. Dzieci miały okazję poznać tajniki budowy i obsługi komputera.
Poznały również krótką historię komputerów i Internetu. Przekonały się, że Internet może bawić, uczyć a nawet wychowywać. Odwiedziły strony www. sieciaków, poznały również sieciuchów.
Uczestniczyły w zajęciach plastycznych oraz konkursie wiedzy „Czy znam komputer / Internet ?". Każda praca została nagrodzona . Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Maria Włosek


Czytaj całość...
Bal Karnawałowy
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 26 – Bal Karnawałowy - Zdjęcie 001W sobotę 7 lutego 2009 roku pracownicy Filii 26 MBP zaprosili małych czytelników wraz z rodzicami na karnawałowy Bal Przebierańców. Na parkiecie pojawiły się małe i duże biedronki, dalmatyńczyki, elfy, czarownice, motylki, kowboje i rycerze. Od 15.30 do 18.00 wszyscy bawili się przy akompaniamencie hitów z list przebojów dla starszych i młodszych.
Ola Bednarek
Czytaj całość...
Kot dla pacjentów
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 26 – Pacjenci - Zdjęcie 0016 lutego 2009 roku Filia 26 przy ul. Leonarda 18 w Lublinie gościła grupę pacjentów z Oddziału Dziennego Szpitala Neurologiczno - Psychiatrycznego w Lublinie na wystawie prac Andrzeja Kota. Wystawę wzbogaciły informacje o różnych aspektach twórczości artystycznej lubelskiego grafika. Prezentację uzupełniły prace pacjentów zainspirowanych twórczością Andrzeja Kota.
Ewa Domaszewicz 
Czytaj całość...
Dzień Kota
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 18 – Dzień Kota - Zdjęcie 001Jedni nazywają to dniem głupoty, inni świętem ludzi wrażliwych. 17 lutego 2009 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pokłony kotom oddawano już w starożytności. Były szanowane i obdarzane szczególnymi względami. Miały swoje grobowce. Za skrzywdzenie kota karano ludzi nawet śmiercią. Już wtedy miały swoje święta. Pierwsze - w starożytnym Egipcie i Rzymie. Kocich fanów nie brakuje i dziś. Najwięksi z nich podejrzewają nawet, że byli kotami w poprzednich wcieleniach.
Czytaj całość...
Spotkanie z Orientem
poniedziałek, 16 luty 2009
Inspiracja Orientem - Zdjęcie 00113 lutego w Filii nr 4 odbyło się spotkanie z Orientem. Gościem wieczoru była Pani Anna Maria Kozłowska historyk sztuki, wieloletni nauczyciel plastyki i malarka. Twórczość pani Anny nawiązuje w sposobach obrazowania do formy malarstwa sztalugowego, a głównie do klasycznej akwareli, natomiast technika wykonania prac to batik. Jest to sprowadzony ze wschodu w XVII wieku sposób barwienia tkanin z wykorzystaniem wosku. Problematyka obrazów, to świat przyrody – od nieuchwytnych perlistych traw i kwiatów, po rozległy pejzaż oraz architektura.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5221 - 5240 z 5662


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego