Aktualności
83 urodziny Kubusia Puchatka
środa, 14 październik 2009
Gawędy o Zmierzchu
środa, 14 październik 2009
Zaułki Starego Miasta
środa, 14 październik 2009
Zauki - Zdjęcie 001Od dnia 08 października 2009 roku w Filii nr 29 można zobaczyć wystawę fotograficzną pt. "Zaułki Starego Miasta" autorstwa Beaty Gajdy. Zaprezentowane fotografie przedstawiają uroki naszej Starówki, zapomniane przez mieszkańców Lublina zaułki i uliczki. Miejsca te przemawiają do nas swą przeszłością i tajemniczością zmuszając do refleksji. Spacer po Starym Mieście z aparatem fotograficznym pomógł mi uchwycić niezwykły klimat i piękno dawnych miejsc.
Beata Gajda
Czytaj całość...
Feeria barw czy olśniewająca biel marmurów.
środa, 14 październik 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Słuchaczy kolejnego wykładu z cyklu „Życie sztuki – Sztuka życia  – Życie form” powitali: Anna Orzełowska, Anna Rafalska i Dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz, który zauważył na wstępie, iż jednym z celów nauk historycznych jest odkłamywanie historii – w tym przypadku – zafałszowanego obrazu sztuki antycznej oraz Dariusz Jóźwik przedstawiający wykładowcę.
Przypomniano, iż prof. dr hab. Bożena Iwaszkiewicz - Wronikowska była uczennicą światowej sławy archeologa polskiego prof. Kazimierza Michałowskiego, autorką i redaktorką szeregu pozycji książkowych z zakresu historii sztuki starożytnej i wczesnochrześcijańskiej, kilkudziesięciu rozpraw i artykułów, haseł leksykograficznych, głosów i recenzji. Obecnie pełni funkcję kierownika jednej z katedr na KUL, jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk i redakcji „Encyklopedii Katolickiej”.
Czytaj całość...
Promocja albumu Leszka Mądzika
piątek, 09 październik 2009
Malowane Słowem i Obiektywem
piątek, 09 październik 2009
Malowane słowem i obiektywem - Zdjęcie 001... W bibliotece nauczyła się rozróżniać co ważne,
   a co mniej istotne,
   poruszać się sprawniej w chaosie dnia codziennego.
   Wreszcie biblioteka uzmysłowiła jej własną
   wędrówkę w głąb siebie, jej potrzeby, możliwości,
   a nawet panowanie  nad niektórymi  słabościami...

                   Urszula Gronowska "Biblioteka"


7 października w Filii nr 4 odbyło się spotkanie Malowane Słowem i Obiektywem. Gośćmi wieczoru byli Urszula Gronowska i Jacek Zaim.
Pani Urszula jest archeologiem, tłumaczką literatury hiszpańskiej,
autorką impresjonistycznych opowiadań. Do opowiadania "Ona" Jacek Zaim zrealizował wzruszającą diaporamę.
Czytaj całość...
Kobiety różnych epok
piątek, 09 październik 2009
READCOM7października w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu Książki READCOM, na którym kontynuowano dyskusję na temat wizerunku kobiety w literaturze. Uczestnicy rozmawiali jak indywidualnie odbierają poszczególne postacie kobiece w powieściach.
Rozmowa została wzbogacona fragmentami filmów, dzięki którym klubowicze mieli okazję poznać wizerunki kobiet różnych epok, ich pozycję, prawa, kłopoty i radości jakimi żyły. Porównywali je również do kobiet współczesnych.
Dalszy ciąg dyskusji odbędzie się na spotkaniu 28.10. o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Portrety drzew
wtorek, 06 październik 2009
F21 - Zdjęcie 001Mówi się, że drzewa to najpiękniejsze pomniki przyrody. Gdyby umiały mówić opowiedziałyby nam historie, których żaden człowiek nigdy w życiu nie doświadczył. A sportretowane przez artystę mogą nam swoim pięknem przekazać coś więcej.
Obrazy Eleonory Sarnowskiej przenoszą nas w świat  natury,  świat marzeń ale i abstrakcyjnego piękna. Feeria barw otaczająca jakże pospolity temat sprawia, że staje się on czymś niezwykłym, czymś co przyciąga zarówno znawcę sztuki, jak i zwykłego odbiorcę.
Portrety drzew, które wypełniły mury Filii nr 21 MBP stworzyły niesamowitą atmosferę i klimat, który sprostał oczekiwaniom wielu wielbicieli malarstwa.
Wystawę obrazów Eleonory Sarnowskiej z cyklu „Portrety drzew” można oglądać do 19 października.
Marta Piasecka
Czytaj całość...
Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne
wtorek, 06 październik 2009
Pieśń Ujdzie Cało - Zdjęcie 001 W  piątek 2 października 2009 roku w Galerii 31, Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk, otworzył wystawę  „Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne”  udostępnioną przez Krasnobrodzki Dom Kultury.
Ekspozycje - to plon warsztatów zorganizowanych przez KDK we wrześniu 2008 roku pod kierownictwem artystycznym profesora Janusza Stannego. Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, wśród nich twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi uzdolnieni ilustratorzy.
Wystawa ma na celu przypomnienie i popularyzację najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności. Uzupełnieniem jest wspaniale wydany katalog, w którym zgromadzono wszystkie wykonane podczas warsztatów ilustracje, towarzyszą im kompletne teksty pieśni lub wybrane, najczęściej wykonywane zwrotki oraz krótkie noty biograficzne polskich artystów.

Projekt zrealizowano z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20. Rocznicy odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej obchodzonych pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”.
Czytaj całość...
Roksana Jędrzejewska - Wróbel
wtorek, 06 październik 2009
Roksana - Zdjęcie 00129 września  gościliśmy w naszych filiach bibliotecznych panią Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, pisarkę książek dla dzieci, piosenek, słuchowisk i scenariuszy.  W sposób ciekawy i prosty autorka przekazała wcale niełatwą wiedzę o powstaniu książki. Dzieci dużo rozmawiały również o pracy pisarza, skąd się bierze pomysł, kto wymyśla obrazki czy okładkę. Na zakończenie spotkania gość nikomu nie odmówił imiennego wpisu do książek, które można było po spotkaniu  zakupić.  Zrobione zostały również  pamiątkowe zdjęcia.
Pracownicy biblioteki są przekonani, że tak owocne przebywanie na żywo z twórcą książki przysporzy więcej czytelników autorce, a także bibliotece.
Beata Wijatkowska

Zrealizowano ze środków "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"
Patronat medialny: RADIO LUBLIN
Czytaj całość...
Wystawa książek z obszaru niemieckojęzycznego
wtorek, 06 październik 2009
wystawa - Zdjęcie 001Punkt Informacji o Rynku Książki wraz z Frankfurckimi Targami Książki oraz Instytutem Goethego w Warszawie udostępnił  Filii nr 28 wystawę książek z obszaru niemieckojęzycznego. Czytelnicy oglądali beletrystykę dla dzieci i młodzieży oraz tematyczną wystawę dotyczącą czasu wolnego młodzieży w Niemczech.
Wśród eksponowanych książek można znaleźć tytuły znanych pisarzy jak i nieznanych, ale dobrze zapowiadających się autorów mniejszych i większych wydawnictw. Trzonem wystawy są tytuły nominowane do najważniejszej nagrody Deutscher Buchpreis.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Niemcy nasz sąsiad...
wtorek, 06 październik 2009
Niemiecki - Zdjęcie 001W oddziale dla dzieci odbyły się trzy spotkania pt ,, Niemcy nasz sąsiad ...''. Uczestnikami zajęć były dzieci z Przedszkola nr 57 w Lublinie. Dzieci miały okazję zapoznać się z literaturą niemiecką, bogactwem kultury, obyczajami i tradycją naszych sąsiadów. Poznały też niemieckie nazwy kolorów i części ciała. W spotkaniach wykorzystano książki wypożyczone z Instytutu Goethego w Warszawie. Przedszkolaki miały również okazję obejrzeć bajkę braci Grimm pt ,, Czterej muzykanci z Bremy". Na zakończenie wszystkich zajęć odbył się poczęstunek. Dzieci degustowały kiełbaski, jedną z ulubionych potraw Niemców, życząc sobie ,, Smacznego!" w języku niemieckim.
Agata Kulisz

Czytaj całość...
A lud szary na Tatary...
poniedziałek, 05 październik 2009
Tatary - Zdjęcie 001Przez cały wrzesień w Filii nr 3 MBP eksponowana była wystawa " A lud szary na Tatary...". Celem wystawy było pokazanie zabytków na terenie Tatar, na co dzień mało widocznych i niedostępnych : Karczma Budzyń ( na tym samym miejscu od stuleci ), dawna Papiernia ( Młyn Krausse"go) to zabytki z XVI wieczną konotacją. Dochodzi do tego Dworek Graffa ( XIX w. ). To wszystko i nie tylko ( kopie starych map i druków urzędowych ) zachęcały do oglądania i zadumy.
Czytaj całość...
Kalendarium na miesiąc październik 2009
piątek, 02 październik 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w październiku 2009:

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
22.10. -  godz. 17.00. - Promocja książki Bohdana Królikowskiego "Gawędy o zmierzchu" wydana przez Avalon 2009

7 października, godz. 17.00 - "Malowane Słowem  i Obiektywem"  - proza Urszuli Gronowskiej, wystawa fotografii Jacka Zaima

Czytaj całość...
Portrety drzew
środa, 23 wrzesień 2009
Sarnowska - Zdjęcie 001
Warsztaty Terapii Zajęciowej
środa, 23 wrzesień 2009
WTZ - Zdjęcie 00123 września w Filii 24 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie z osobami uczęszczającymi na Warsztaty Terapii Zajęciowej "Roztocze". Uczestnicy biblioterapii wysłuchali bajki terapeutycznej autorstwa Agnieszki Tyszki: "Emilka i Trampkowa Księżniczka". W części plastycznej zajęć wykonali kolorowe miasteczko. Wykorzystując gotowe elementy umieścili je na kartonowych planszach. Powstałe prace prezentują osiedle domków w dzień i nocą. Tłem muzycznym do zajęć była muzyka klasyczna Roberta Schumana.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna...
środa, 23 wrzesień 2009
F29 - Zdjęcie 001„Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna...” te słowa wypowiedziane przez  wybitnego pisarza epoki romantyzmu Juliusza Słowackiego stanowią tytuł wystawy poświęconej jego życiu i twórczości. Ekspozycję można zobaczyć od 18 września 2009 roku w Filii nr 29 MBP w Lublinie. Na poszczególnych tablicach umieszczone zostały najważniejsze etapy życia wieszcza: dom rodzinny, lata młodości , pierwsze zauroczenia, liczne podróże, które przyczyniły się do powstania wielu dzieł poety.
Marzena Długosz- Grzywacz, Beata Tarenda
Czytaj całość...
Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego
wtorek, 22 wrzesień 2009
F10 - Zdjęcie 001Od dnia 4 września 2009 w Filii nr 10 MBP przy ul.F.Kleeberga 12a można obejrzeć wystawę poświęconą Jerzemu Grotowskiemu i TEATROWI  LABORATORIUM.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
Przybliża postać jednego z największych reformatorów teatru awangardowego XX wieku. Serdecznie zapraszamy.         
Urszula Rybak
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5221 - 5240 z 5854


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego