Aktualności
SZAL - Moje obcowanie z literaturą
poniedziałek, 21 luty 2011
Spotkanie młodych klubowiczów SZAL - 21 lutego, godz. 16.00, Filia Nr 12
image_001.jpg
Powiększ

SŁOWOŚCISK
piątek, 18 luty 2011
image_001.jpg17 lutego 2011 gościem Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie był Jarosław Koziara, artysta grafik, znany również z monumentalnych realizacji land artu,  scenograf teatralny, twórca oprawy plastycznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i koncertów dla wielotysięcznej publiczności. Wykonał też niepowtarzalną identyfikację plastyczną zespołu Voo Voo, poza tym jest świetnym wykładowcą lubelskich wyższych uczelni.
Dla Galerii 31 Jarosław Koziara przygotował specjalną prezentację. Na 9 planszach pokazał zabawę słowem - poprzez dowcipne układy typograficzne, zestawiając znane logotypy i powszechnie używane słowa przedstawił relatywizm ich znaczeń i skojarzeń.
Na warsztatach prowadzonych z dziećmi artysta wprowadził młodych odbiorców w arkana sztuki typograficznej i tworzenia logotypów. Zabawie nie było końca.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Muzyka w fotografii
piątek, 18 luty 2011
image_001.jpgZ zawodu jestem socjologiem, ale po przejściu na emeryturę postanowiłam spełnić swoje marzenia i poszłam do szkoły fotograficznej. Tak więc, od dwóch lat jestem zawodowym fotografem, a prezentowane zdjęcia muzyczne są moją pracą dyplomową.
Wybór tematu "Muzyka w fotografii nie jest przypadkowy. W młodości marzyłam o szkole muzycznej, tak więc prezentowane tu zdjęcia są swego rodzaju hołdem złożonym marzeniom mojej młodości.

Tak o swoich fotografiach prezentowanych w Filii Nr 13 przy ulicy Grażyny mówi autorka Alicja Sobczyńska. Wystawę można oglądać do końca marca.
Zapraszamy.
Pracownicy Filii Nr 13
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie dla najmłodszych
czwartek, 17 luty 2011
image_001.jpgSpotkanie autorskie dla najmłodszych w Filii Nr 1 z Piotrem Samojłowiczem - poetą zaprzyjaźnionym z naszą biblioteką i Przedszkolem Nr 14. Specjalnie na to spotkanie autor napisał 7 wierszy dla dzieci, o dzieciach i ich ulubionych bohaterach. Przedszkolaki przygotowały w podzięce piękne prace do kilku wierszy Piotra Samojłowicza.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Czarne inspiracje z Maciejem Malickim
środa, 16 luty 2011
image_001.jpgNie chce, żeby mówić o nim „pisarz”, jest niezwykle skromnym, ale pogodnym i ciepłym człowiekiem z wysublimowanym poczuciem humoru. Choć jego debiutem literackim były wiersze publikowane w „Odrze”, twierdzi, że nie lubi poezji, zwłaszcza współczesnej, która jego zdaniem coraz mniej przypomina poezję. Jego mistrzami są Miron Białoszewski i Jarosław Iwaszkiewicz. Mieszka w Otwocku, ale jest zachwycony Mikołowem, gdzie spędził pięć lat życia. 15 lutego w ramach cyklu spotkań autorskich: „Czarne Inspiracje” Filia Nr 2 gościła Macieja Malickiego. Projekt realizowany wspólnie przez Grupę Literacką A4, Wydawnictwo Czarne oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie cieszy się dużym zainteresowaniem.
Czytaj całość...
Czesław Miłosz w fotografii Leszka Kistelskiego
środa, 16 luty 2011
image_001.jpgRok 2011 jest Rokiem Czesława Miłosza. Z tej okazji w Filii Nr 18 można oglądać prywatne zdjęcia dokumentujące wizytę wybitnego pisarza w Lublinie w dniach 10-12 czerwca 1981 r.
Czesław Miłosz był wówczas gościem KUL, gdzie otrzymał tytuł doktora honoris causa jako wyraz uznania za jego zasługi dla literatury i kultury polskiej.
Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Pana Leszka Kistelskiego, który jest ich autorem. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Obraz społeczeństwa amerykańskiego w literaturze obyczajowej
środa, 16 luty 2011
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego READCOM odbyło się w Filii Nr 24 dnia 16 lutego i było pierwszym z dwóch spotkań, których tematem jest obraz społeczeństwa amerykańskiego w literaturze obyczajowej.     Uczestnicy dyskutowali na temat odbioru lektury do omawianego tematu, wskazano wiele pozycji literatury amerykańskiej, która zdaniem klubowiczów ukazuje nie tylko pasjonujące losy bohaterów, ale zapoznaje nas również z obyczajowością, stosunkami społecznymi i mentalnością narodu.
W czasie spotkania uczestnicy obejrzeli fragmenty filmów, które również ukazują codzienność przeciętnego człowieka.
Dalsza część dyskusji zaplanowana jest na 16 marca 2011 o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Miłość życia według Jacka Londona
środa, 16 luty 2011
image_001.jpgKtóż nie zna książek Jacka Londona? Jego powieści oparte były na własnych doświadczeniach. Pisarz był samoukiem i w swoim barwnym życiu zajmował się m.in. poszukiwaniem złota, kłusownictwem, pływaniem na statkach i reportażem. Posiadał własne rancho w Kalifornii, gdzie miał stały kontakt z przyrodą.
W rocznicę urodzin pisarza Filia Nr 18 prezentuje wystawę poświęconą życiu i twórczości trapera, którego książki zna cały świat.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Dzień Bezpiecznego Internetu
wtorek, 15 luty 2011
image_001.jpgAktualizacja 15 lutego 2011

Co drugi Polak nie kontroluje tego co robi jego dziecko w internecie - Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony we wtorek, 8 lutego jest okazją by przypomnieć rodzicom o niebezpieczeństwie czyhającym w sieci.
Czytaj całość...
Czarne inspiracje - Maciej Malicki
wtorek, 15 luty 2011
Spotkanie z cyklu CZARNE INSPIRACJE, 15 lutego, godz. 17.00
image_001.jpg
Powiększ
Wojciech Widłak i Pan Kuleczka
poniedziałek, 14 luty 2011
image_001.jpg11 lutego 2011 r. w Filiach Nr 31 i 8  MBP w Lublinie odbyły się spotkania z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci znanym szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce. Pan Wojciech rozpoczął spotkanie od sprawdzenia wiedzy młodych czytelników na temat drogi książki od autora do czytelnika. Razem z  „workiem  pomysłów” zaprosił do wspólnej zabawy i fantazjowania. Zaprezentował swoje książki i opowiedział o Elżbiecie Wasiuczyńskiej, ilustratorce książek o Panu Kuleczce i jego podopiecznych - refleksyjnym Psie Pypciu, neurotycznej Kaczce Katastrofie oraz małomównej muszce Bzyk-Bzyk. Wszyscy uczestnicy rozstali się w miłej atmosferze z nadzieją na kolejne, tak interesujące spotkania.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
O ziemi spalonej słońcem
czwartek, 10 luty 2011
image_001.jpgW styczniu, lutym i marcu w bibliotece przy ulicy Leonarda wszyscy chętni mogą poznać tajniki afrykańskiej sztuki batikowej. A to wszystko za sprawą wystawy "O ziemi spalonej słońcem". Prezentuje ona barwne "obrazy" tworzone na tkaninach przez mieszkańców Tanzanii i Kenii. W kolorach żółci, brązu, błękitu tubylczy artyści przedstawili sceny z życia codziennego mieszkańców afrykańskich wiosek: pracę, obrzędy, zwyczaje panujące w plemieniu i rodzinie. Ciekawymi eksponatami są batiki czarno-białe, wyrazistsze i bardziej realistyczne niż kolorowe. Tkaniny pochodzą ze zbiorów Sióstr Białych Misjonarek Afryki.
Zachęcamy do oglądania wystawy!
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Z cyklu "Ludzie z pasją"
środa, 09 luty 2011
14 lutego - 18 marca - Wystawa malarstwa Anny Skórniewskiej
image_001.jpg
Powiększ
Zbiory artystyczne Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
środa, 09 luty 2011
image_007.jpgMgr Krzysztof Przylicki poprowadził kolejny wykład z cyklu „Aktualność Sztuki” zatytułowany: „Historia i charakter zbiorów artystycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wraz z omówieniem najciekawszych przykładów malarstwa obcego”. Zapoznał słuchaczy z dziejami muzeum oraz zaprezentował najbardziej interesujące i najcenniejsze eksponaty z kolekcji. W zajmujący, ciekawy, a czasem zabawny sposób zestawił i porównał te dzieła z innymi obiektami znajdującymi się w różnych muzeach w Europie. Spotkanie odbyło się 03 lutego w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
poniedziałek, 07 luty 2011
image_001.jpgKoncerty z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, 175. rocznicy urodzin i 130. rocznicy śmierci Henryka Wieniawskiego – kompozytora, pedagoga i wirtuoza urodzonego w Lublinie, a także 200. rocznicy urodzin Roberta Schumanna zorganizowane wspólnie przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w 2010r. cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W odpowiedzi na prośby i oczekiwania czytelników oraz słuchaczy organizatorzy zdecydowali się kontynuować projekt edukacyjny mający na celu przybliżyć dzieciom, młodzieży i wszystkim chętnym dzieła, sylwetki i dokonania innych twórców muzyki klasycznej. W 2011r. zaplanowano cykl pięciu koncertów, których tematyka została dobrana w taki sposób, aby rozwijać zainteresowania i kształtować wrażliwość muzyczną odbiorcy.
Opiekę merytoryczną nad całością objęła Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo wprowadzać będzie słuchaczy w krąg tematyczny obejmujący dany koncert.
Utwory przewidziane w programie będą wykonywać uczniowie Szkoły Muzycznej.
Serdecznie zapraszamy na nowe „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”.

Dariusz Jóźwik
Instruktor MBP


Wtorki
Godz. 13.00, Filia nr 2, ul. Hempla 5 ( I piętro)
tel. 81 532 05 29,e-mail: filia2@mbp.lublin.pl

Zorganizowane grupy młodzieży prosimy o kontakt z tygodniowym wyprzedzeniem.

Czytaj całość...
Wojciech Widłak
poniedziałek, 07 luty 2011
Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem 11 lutego 2011
image_001.jpgimage_002.jpg

Relacja z "Ferii w Bibliotece"
poniedziałek, 07 luty 2011
image_001.jpgAktualizacja  7 lutego 2011
Zgodnie z wieloletnią tradycją Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowały ciekawy i bogaty program na ferie zimowe. Młodsi czytelnicy poprzez różne formy zajęć  mieli możliwość miłego spędzenia wolnego czasu. Dzieci mogły  wziąć udział w quizach, konkursach oraz mini-konkursach, w których czekały na nie nagrody i poczęstunek. Udostępnione zostały gry planszowe i komputerowe, wyświetlano bajki i baśnie, a przede wszystkim  odbywało się wspólne czytanie wybranych i ulubionych książek. Chętni, kształcili  sprawności manualne i techniki plastyczne przenosząc na papier własne wizje różnych tematów działań plastycznych. 
W bibliotece mamy bezpłatny dostęp do internetu. Dzieci  mogły po nim bezpiecznie surfować. Zajęcia w ferie były bezpłatne. Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania relacji z przebiegu spotkań.

Partnerem w organizacji "Ferii w Bibliotece" był Kurier Lubelski.
Sponsorem była LUBELLA S.A.
Czytaj całość...
Kanał Really Simple Syndication
poniedziałek, 07 luty 2011
RSS.png
Szanowni Czytelnicy,
uruchomiliśmy nową wygodną formę kontaktu z Wami – kanał RSS (ang. Really Simple Syndication). RSS to obecnie bardzo popularny sposób rozpowszechniania informacji i powiadamiania o publikacjach na stronach WWW. Korzystają z niego popularne, duże portale jak również małe serwisy. Wiadomości RSS są dostarczane w formie tzw. nagłówków. Przypominają one pocztę elektroniczną czy też krótkie wiadomości tekstowe (SMS).  Posiadają  tytuł, krótką treść i odnośnik prowadzący do pełnej informacji na stronie WWW. RSS w odróżnieniu od list mailingowych nie wymaga ujawniania swojego adresu e-mail. Subskrybując nasz kanał będziecie Państwo automatycznie otrzymywać najświeższe zapowiedzi imprez w bibliotece. Subskrypcja naszego kanału RSS jest bezpłatna i dobrowolna.

Jak korzystać z kanału RSS Biblioteki?
Wystarczy subskrybować go w czytniku RSS. Czytnikiem RSS może  być program do obsługi poczty e-mail (np. Mozilla Thunderbird), przeglądarka internetowa (np. Mozilla Firefox), inny specjalistyczny program lub serwis internetowy (np. serwis WWW poczty e-mail).

Jak zacząć subskrybować kanał RSS Biblioteki?
Należy wyświetlić naszą stronę WWW. Kliknąć ikonę RSS RSS.png. Ikona taka znajduje się w pasku adresu przeglądarki jak również na stronie w lewym panelu pod menu.
Dalej należy postępować zgodnie z komunikatami i wskazówkami dostarczanymi przez Państwa przeglądarkę. Przykładową, szczegółową instrukcję subskrybowania wiadomości RSS w programie Mozilla Thunderbird można znaleźć tutaj.
Beata Wijatkowska
Paweł Gziut
Zabawy typograficzne
czwartek, 03 luty 2011
Zabawy typograficzne Jarosława Koziary - 17 lutego 2011, warsztaty godz. 14.00, wernisaż godz. 17.00, Galeria 31, ul. Braci Wieniawskich 5
image_002.jpg
Powiększ
Czy Jan Matejko był malarzem religijnym?
czwartek, 03 luty 2011
image_001.jpgSympatycy wykładów z cyklu „Aktualność Sztuki” spotkali się 27 stycznia w Filii Nr 2. Dr Elżbieta Matyaszewska, historyk i krytyk sztuki, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, pracownik Instytutu Leksykografii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przekonywała słuchaczy, że Jan Matejko był malarzem religijnym. „Najpierw oddam talent służbie Ojczyźnie, a później Bogu” - tak brzmiało credo artystyczne mistrza. Jego ostatnie słowa: „Módlmy się za Ojczyznę! Boże błogosławiony!” W ostatniej drodze towarzyszył mu cały Kraków, podczas jego pogrzebu bił dzwon Zygmunta.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5201 - 5220 z 6210


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego