Aktualności
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
piątek, 15 styczeń 2010
image_001.jpg
Obchodzone w kraju i na świecie rocznice: 200. urodzin Fryderyka Chopina, 175. urodzin i 130. śmierci Henryka Wieniawskiego – kompozytora, pedagoga i wirtuoza urodzonego w Lublinie, a także 200. rocznica urodzin Roberta Schumanna – powodują, że 2010 to „wielki muzyczny rok”. Stwarza to doskonałą okazję by zrealizować wspólnie, przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego, projekt edukacyjny mający na celu przybliżyć dzieciom, młodzieży i wszystkim chętnym postaci i dzieła twórców wyżej wymienionych, jak i dokonania w tej dziedzinie kompozytorów innych epok.
Cykl dziewięciu koncertów, z możliwością ich powtórzenia, stwarza możliwość odbiorcy wzięcia udziału w przyśpieszonym kursie muzyki klasycznej. Opiekę merytoryczną nad całością objęła Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo wprowadzać będzie słuchaczy w krąg tematyczny obejmujący dany koncert.
Czytaj całość...
Hej kolędo, kolędo...
środa, 13 styczeń 2010
Filia 5 – spotkanie - Zdjęcie 001W styczniowy dzień Nowego 2010 Roku Klub Przyjaciół Biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 17 zawitał w progi Filii nr 5. Młodzi miłośnicy książek zainteresowali się historyczną genezą obrzędów świątecznych Bożego Narodzenia (wigilii, opłatka, choinki, kolęd ). Dowiedzieli się jak obchodzi się Boże Narodzenie na świecie np. na Filipinach, czy w Afryce. Słuchali wierszy, pastorałek i kolęd (między innymi polskiej-”Pieśni o narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego znanej jako słynna kolęda „Bóg się rodzi”i pastorałki „Oj maluśki, maluśki”) w wykonaniu chóru chłopięcego Słowiki Lubelskie.
Czytaj całość...
Zamiast nagrywać w studio...
środa, 13 styczeń 2010
Filia 28 – tv - Zdjęcie 00111 stycznia 2010 r. Filia nr 28 MBP gościła  redaktorów Telewizji Lublin, którzy nagrywali materiał filmowy do programu " Mamo, tato co wy na to". Jego autorem jest red. Anna Dąbrowska,  red. Dorota Boczek i  red. Małgorzata Siennicka.
W oddziale dla dzieci udostępniono literaturę dziecięcą  m.in. książki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Grzegorza  Kasdepke i Zbigniewa Dmitrocy.
O funkcjach literatury dziecięcej, mechanizmach odbioru, zainteresowaniach czytelniczych i o tym , jak często rodzice powinni czytać dziecku opowiadała  p. dr Małgorzata  Center - Guz z Zakładu Pedagogiki UMCS. Rozmowę prowadziła  p. red. Dorota Boczek.

Czytaj całość...
W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego
środa, 13 styczeń 2010
Słowacki - Zdjęcie 001Do końca stycznia 2010 roku w Filii nr 26 można oglądać wystawę : "W kręgu romantycznej wyobraźni Juliusza Słowackiego". Na sześciu tablicach umieszczony został opis najistotniejszych motywów występujących w poezji wieszcza. Cytaty z utworów i opinie krytyków uzupełniają reprodukcje obrazów znanych malarzy nawiązujące do twórczości Słowackiego oraz zdjęcia z miejsc związanych z jego biografią ( np.: Wilno, Ukraina).
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Kalendarium na miesiąc styczeń 2010
środa, 06 styczeń 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w styczniu 2010:

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
13 stycznia 2010 - godz. 17.00 - Roman Pukar „Gra w Abstrakcje...”
Sztuka na którą nas nie stać - unikalna w świecie praktyka artystyczna współtworzenia.
Biała płaszczyzna, farby, pędzel, dwaj partnerzy, siedząc naprzeciwko siebie, naprzemiennie
wykonują swe malarskie posunięcia.

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 081 442-44-24
Wystawa „Gwiazdo prowadź” -  szopki bożonarodzeniowe twórców ludowych z województwa lubelskiego. Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.

Czytaj całość...
Gra w abstrakcję
poniedziałek, 04 styczeń 2010
Plastyczne arcydzieła
poniedziałek, 04 styczeń 2010
Wystawy - Zdjęcie 001Od początku grudnia 2009 r w Filii nr 3 zostały zorganizowane wystawy plastyczne.  Pierwsza to prace Bartosza Bosko ucznia I klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie wykonanych techniką origami.
Cała sztuka polega na tym, żeby wykonać wzór z pojedynczego arkusza papieru wyłącznie metodą składania, bez cięcia czy klejenia. Zaskakujące efekty pracy obu wystaw podziwiać można do końca stycznia.
Druga wystawa to rysunki zwierząt wykonane przez Karolinę Kępę studentkę Architektury Krajobrazu. Serdecznie zapraszamy!
Czytaj całość...
Mikołaju wróć...
środa, 30 grudzień 2009
F21 Mikołaj - Zdjęcie 00121 grudnia 2009 roku Filię 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedził prawdziwy Święty Mikołaj, który wywołał swoją wizytą duże poruszenie wśród dzieci i młodzieży ze Starego Miasta. Mikołaj przybył aż z Laponii, by móc obdarować wszystkich zgromadzonych sympatycznymi upominkami. W iście rodzinnej i przepełnionej ciepłem atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nie zabrakło również wspólnego kolędowania i niekończących się rozmów związanych z tym magicznym czasem. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, tym bardziej, że dyskusja odbywała się w języku angielskim. Nasz niezwykły gość obiecał odwiedzić bibliotekę za rok.
Agnieszka Małysz
Czytaj całość...
Słowo i obraz
poniedziałek, 21 grudzień 2009
Gul_Olszewska - Zdjęcie 001W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Braci Wieniawskich 5 od 15 grudnia 2009 można oglądać wystawę "Słowo i obraz". Prezentowane są prace pani Blanki Gul-Olszewskiej w ramach cyklu spotkań Między słowem a obrazem. Pani Blanka-Gul-Olszewska pokazuje mniej znane szerokiej publiczności ilustracje elementarza dla dzieci polskich na emigracji autorstwa Władysława Makarskiego pt Baw się z nami. Elementarz wydała redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1999 roku, pod redakcją Anny Dobak.
Czytaj całość...
Zabawa choinkowa.
niedziela, 20 grudzień 2009
Bal - Zdjęcie 00112 grudnia 2009 r. w Filii nr 26 odbyła się zabawa choinkowa. Oprócz małych czytelników na imprezę przybył wyjątkowy gość: Mikołaj. Na wstępie wysłuchał wierszyków i piosenek przygotowanych dla niego przez dzieci, po czym rozpoczęło się wręczanie prezentów wszystkim uczestnikom zabawy. Każdy mógł również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, który wziął udział także w dalszej części imprezy tańcząc i uczestnicząc w konkursach razem z dziećmi.
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Obrzędy i zwyczaje polskie i francuskie
piątek, 18 grudzień 2009
F29 – obrzędy - Zdjęcie 001Od początku grudnia w Filii nr 29 przeprowadzane były cykliczne zajęcia z dziećmi różnych grup wiekowych. Lekcje dotyczyły obrzędowości bożonarodzeniowej w Polsce i we Francji. Podczas każdego spotkania młodzi czytelnicy zapoznawali się ze zwyczajami staropolskimi i francuskimi oraz rozwiązywali różnorodne krzyżówki i szarady. Zajęcia wzbogaciła wystawa zatytułowana „Obrzędy i zwyczaje polskie i francuskie”.
Beata Gajda, Katarzyna Ułanowska
Czytaj całość...
Opłatek w bibliotece
piątek, 18 grudzień 2009
Opłatek - Zdjęcie 001Przez wiele osób właśnie Boże Narodzenie, a właściwie Wigilia uważana jest za najważniejsze, najuroczyściej obchodzone święto. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen magii, czarów, radości i piękna. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. Boże Narodzenie łączy w sobie radość zmartwychwstania i ból rozłąki. Dlatego też Święta te przeżywamy tak silnie i tak dużo znaczą one dla każdego z nas.
W tym roku spotkanie opłatkowe Dyrekcji i pracowników MBP odbyło się w Filii nr 2 przy ul. Hempla 5. Życzenia świąteczne złożył Dyrektor Biblioteki Piotr Tokarczuk. Atrakcją spotkania było Trio Ani Michałowskiej, które zaśpiewało i zagrało nam znane standardy jazzowe i kolędy.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Lublin i ja wczoraj i dziś
piątek, 18 grudzień 2009
Lublin i Ja - Zdjęcie 001W Filii nr 8 MBP można oglądać wystawę prac młodzieży pt. „Lublin i ja wczoraj i dziś”. Prezentowane są efekty pracy dzieci i młodzieży – uczestników projektu  „Niech wygra COOLTURA – Lublin i ja wczoraj i dziś” realizowanego przez Fundację Aktywności Obywatelskiej w partnerstwie z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym.
Młodzież na warsztatach teatralno-filmowych, plastycznych, fotograficznych i genealogicznych rozwijała swoją wrażliwość kulturalną oraz tożsamość lokalną. Prace przedstawione na wystawie to zdjęcia, prace plastyczne, odnoszące się do Lublina i jego historii, drzewa genealogiczne stworzone przez młodzież we współpracy z rodziną. To także zdjęcia prezentujące przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną. Zajęcia, podczas których powstały materiały do wystawy, miały uwrażliwić młodzież na zmiany zachodzące w otoczeniu Lublina i jego kulturze. Pokazać, że Lublin każdego dnia tworzy swoją historię i wszyscy jesteśmy uczestnikami tego procesu.
Projekt był realizowany w okresie od sierpnia do grudnia 2009 r. przy pomocy finansowej Miasta Lublin.
Grażyna Strużak
Czytaj całość...
Moje Boże Narodzenie
piątek, 18 grudzień 2009
Wyklejanki c.d. - Zdjęcie 001Od 15 grudnia w Filii nr nr 9 można podziwiać prace plastyczne dzieci pt. "Moje Boże Narodzenie". Prace zostały wykonane przez dzieci ze świetlicy w  Szkole Podstawowej nr 32 z oddziałami integracyjnymi. Mali artyści z wielkim zaangażowaniem zilustrowali Boże Narodzenie wykorzystując różne techniki plastyczne.
Małgorzata Pachla
Czytaj całość...
Gwiazdo prowadź
piątek, 18 grudzień 2009
Szopki - Zdjęcie 001W świąteczny czas Bożego Narodzenia Galeria Filii nr 5 prezentuje szopki – będące rękodziełami twórców ludowych z Lubelszczyzny. Historia szopek sięga średniowiecza. Pierwszą szopkę skonstruowano w 1025 roku w Neapolu w kościele Santa Maria del Presepe.. W roku 1223 Święty Franciszek z Asyżu przygotował świąteczną aranżację mającą na celu przybliżyć wiernym historię narodzin Chrystusa. Uroczysta msza odbyła się w górskiej grocie w Greccio w dolinie Rieti we Włoszech. Miała tam wówczas miejsce pierwsza w historii pasterka.
Do Polski zwyczaj ten przywędrował w postaci jasełek ("jasło" to staropolskie określenie żłóbka). Jasełka wykonywane przez osoby zastąpione zostały z czasem figurkami i tak powstały rękodzieła ludowe. Tradycja tworzenia szopek przetrwała całe stulecia. Szopki konstruowane są od dawna różnymi technikami z najrozmaitszych materiałów. Do najbardziej znanych szopek w Polsce należą słynne szopki krakowskie. Szopki z Lubelszczyzny to również przepiękne arcydzieła zachwycające swą pomysłowością i precyzją.
Warto je zobaczyć. Serdecznie zapraszamy.
Anna Woroniak, Anna Smolińska
Czytaj całość...
Ulubieni bohaterowie lektur
piątek, 18 grudzień 2009
Wyklejanki - Zdjęcie 001W grudniu nastąpiła kontynuacja konkursu pt "Ulubieni bohaterowie lektur". tym razem byli to uczniowie kl. III"C" SP nr 31, a wykonywana postacią był pingwin bohater lektury A. i Cz. Centkiewiczów pt. " Zaczarowana zagroda". Praca została wykonana z wielkim zapałem i pomysłowością.
Małgorzata Pachla
Czytaj całość...
Nie taki anioł słaby, jak go malują
piątek, 18 grudzień 2009
Filia nr 29 – anioł - Zdjęcie 001Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla nas wszystkich. Jednak okres bożonarodzeniowego nastroju rozpoczyna się znacznie wcześniej niż świąteczny kalendarz, bo swym zasięgiem obejmuje przedświąteczne przygotowania.
I tak w Filii 29 została przygotowana wystawa pt.: Nie taki anioł słaby, jak go malują, która wprowadza  w iście świąteczną atmosferę. Zamieszczone są na niej anioły, świeczniki, szopki, świąteczne gwiazdki wykonane przez dzieci uczęszczające na cotygodniowe zajęcia plastyczne.
Magdalena Galińska, Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Powieść historyczna
piątek, 18 grudzień 2009
READCOM16 grudnia 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali o powieści historycznej. Omawiano ulubione pozycje literackie, wybrane postacie. Klubowicze wymieniali zalety literatury historycznej, zgodnie uznali, że służy ona budzeniu zainteresowania przeszłością, pogłębianiu wiedzy, wpływa na kształtowanie świadomości narodowej i budzi uczucia patriotyczne.
Znaleźli się również przeciwnicy tego rodzaju literatury, którzy twierdzili, że przekazywana w powieściach wiedza jest nieobiektywna, zbyt rozbudowane są watki osobiste, a przedstawiona rzeczywistość znacznie odbiega od prawdy.
Następne spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2010. Jego temat to: w kręgu literatury hiszpańskiej. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Udzielamy pierwszej pomocy
piątek, 18 grudzień 2009
Pierwsza Pomoc - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii 18 odbyło się spotkanie dla klasy V A Szkoły Podstawowej Nr 7 na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie poprowadził doświadczony, mimo młodego wieku, pracownik Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Pan Piotr Włodarski. Dodatkowe przygotowanie pedagogiczne przez Panią Agatę Janczak, pozwoliło prowadzącemu nawiązać żywy i bezpośredni kontakt z młodzieżą.
Dzięki atrakcyjnej formie wykładu – rozmowy, uzupełnianej ćwiczeniami praktycznymi, uczniowie dowiedzieli się, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, a także poznali podstawowe zasady i sposoby udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach zagrażających naszemu życiu.
Należy podkreślić, że młodzież bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyła w zajęciach. Niewątpliwie duża w tym zasługa prowadzącego Pana Piotra, który od początku nawiązał doskonały kontakt z uczniami.
Dorota Furmaniak i Maciej Krawczyk
Czytaj całość...
Warsztaty plastyczne "PARTNER"
piątek, 18 grudzień 2009
Filia nr 30 – warsztaty - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii nr 30 MBP odbyły się warsztaty z dziećmi, które poprowadziła pani Blanka Gul-Olszewska. Była to kontynuacja programu plastycznego "Partner" opracowanego w stanie wojennym do pracy z dziećmi - rzecz zupełnie unikalna z perspektywy czasu: polegała na prostej zabawie, w której dzieci wybierają trzy najważniejsze słowa i wyrażają je poprzez kolory i abstrakcyjne formy. Zajęcia były przeprowadzone w okresie stanu wojennego w rożnych miejscach w Polsce, ale również w głębokiej Rosji, w Nowosybirsku, we Francji, Belgii.
Różnice w percepcji ważnych słów przez dzieci z różnych stron świata dają świetne studium socjologiczne tamtych czasów. Na naszych warsztatach zajęcia te były przeprowadzone po raz kolejny i najważniejsze słowa porównane z tymi za stanu wojennego
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5201 - 5220 z 5926


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego