Aktualności
Kiedy przyjdzie zima...
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 18 – Zajęcia - Zdjęcie 001Filia nr 18 zorganizowała zajęcia literacko-plastyczne z okazji zbliżającej się kalendarzowej zimy. Dzieci z Przedszkola nr 53 dowiedziały się jakie zachodzą zmiany w przyrodzie w różnych porach roku. Obejrzały wystawę książek o tematyce zimowej. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały bałwanki z papieru.
Dorota Furmaniak


Czytaj całość...
Spotkanie opłatkowe
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 30 – Opłatek - Zdjęcie 001W tym roku spotkanie opłatkowe Dyrekcji i pracowników MBP odbyło się w Filii nr 3 przy ul. Hutniczej 20. Życzenia świąteczne złożyli: Dyrektor Biblioteki Piotr Tokarczuk oraz kierownik Filii Jolanta Niedzińska. Atrakcją spotkania był zespół DREWUTNIA grający muzykę pogranicza. Słuchaliśmy utworów łemkowskich i ukraińskich a potem wspólnie śpiewaliśmy kolędy. W konkursie zorganizowanym przez kierowniczkę Filii można było wygrać elegancką ozdobę choinkową.  
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Odwiedziły nas żyrafy
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 30 – Żyrafy - Zdjęcie 001W Galerii 31 (naszej Filii nr 30) przy ul. Braci Wieniawskich 5, od 16 grudnia do końca roku można oglądać wystawę prac Jarka Kamińskiego pt. „Żyrafy”.
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w pracowni plastycznej pod kierunkiem Janusza Padzińskiego tworzy żyrafy zielone, fioletowe, bordowe w cętki, z pióropuszami i kłaniające się. Prace mieszkańców Domu pokazywane były na licznych wystawach, tym razem możemy podziwiać indywidualnie autora, którego bujna wyobraźnia zachwyca nawet profesjonalnych twórców.
Czytaj całość...
Drewutnia czyli muzyka pogranicza
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 30 – Drewutnia - Zdjęcie 00116 grudnia 2008 roku w Filii nr 30 związku z Rokiem Dialogu Międzykulturowego, odbyły się warsztaty muzyczne dla dzieci.
Zespół Drewutnia gra na wielu instrumentach zarówno znanych jak i rzadko spotykanych.
Gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w ich repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły się nauczyć tańca ludowego oraz wspólnie z zespołem zagrać i zaśpiewać kolędy.
Beata Wijatkowska

Czytaj całość...
Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia. Wieczór autorski Leszka Wójtowicza
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 2 – Leszek Wójtowicz - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z pisarzem Leszkiem Wójtowiczem. Spotkanie było zarazem promocją jego najnowszej książki pt. "Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia" (wyd. I i II, Lublin, wydawnictwo Norbertinum). Jest to zbiór reportaży będących owocem podróży autora na Ukrainę. Wiele z nich odbył Wójtowicz w towarzystwie Wołynian, pielgrzymujących „z mapą w sercu” w „nasze niegdyś strony”, do kraju lat dziecinnych, do miejsc pochówku swoich bliskich – ofiar „wołyńskich czerwonych nocy” z lat 1943 – 1945.
Czytaj całość...
Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 21 – Lekcja biblioteczna - Zdjęcie 001Dnia 15 grudnia w Filii nr 21 MBP odbyły się zajęcia biblioteczne pt. „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce”. W lekcji uczestniczyli uczniowie z kl. II Szkoły Podstawowej Nr 24. Dzieci wysłuchały wykładu o tradycjach bożonarodzeniowych i opowiadały o znanych im zwyczajach świątecznych, uczestniczyły również w zabawach ruchowych i plastycznych. Uczniowie przedstawili także przygotowany przez siebie program artystyczny, zaśpiewali i zagrali kolędy oraz recytowali poezję związaną z Bożym Narodzeniem.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Fotografie Alicji Sobczyńskiej
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 13 – Wystawa fotograficzna - Zdjęcie 001Alicja Sobczyńska – z zawodu socjolog, teraz słuchaczka V semestru Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania w Lublinie na kierunku fotografii.
Za swoje prace zdobyła nagrodę w konkursie fotograficznym organizowanym przez miesięcznik „Les Echos de Pologne” dla Polaków i mieszkańców krajów francuskojęzycznych, wyróżnienie za fotografie do pisma „Pies i Kot”.Była uczestniczką wystaw zbiorowych i trzech indywidualnych.
Czytaj całość...
Kiermasz świąteczny WTZ
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 24 – Kiermasz - Zdjęcie 001W dniach od 9 do 16 grudnia w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 zgodnie z tradycją zorganizowano przedświąteczny kiermasz  stroików wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Każdego roku ekspozycja kiermaszowa przyciąga uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Najważniejsza jest miłość...
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 24 – Karwat - Zdjęcie 001
Są rzeczy, które nadają życiu sens: uśmiech dziecka, uścisk dłoni, ciepłe spojrzenie, przytulenie. One składają się na to, co nazywamy miłością i sprawiają, że możemy być szczęśliwi.


To motto przewodnie Roberta Karwata, który 12 grudnia w Filii nr 24 MBP spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 38.
Autor - jak sam mówi "...pisze opowieści dla dzieci w wieku 0-120 lat, baśnie, bajki (w tym bajki terapeutyczne) oraz opowiadania i powieści o miłości..". 
Czytaj całość...
Święta w szpitalu
czwartek, 11 grudzień 2008
Filia 23 – Choinka - Zdjęcie 00110 grudnia 2008 roku w Filii nr 23 odbyło się uroczyste ubieranie choinki przez małych pacjentów szpitala.
Czytaj całość...
Ozdoby choinkowe
czwartek, 11 grudzień 2008
Filia 6 – Lekcja biblioteczna - Zdjęcie 001 Filia nr 6 zorganizowała zajęcia plastyczne z okazji zbliżających się Świąt. Skupiono się głównie na różnorodnych ozdobach choinkowych, które dzieci bardzo chętnie wykonywały. Na zajęcia przyszli uczniowie z klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 6.
Monika Deneka,Adam Sokół
Czytaj całość...
Innym okiem
czwartek, 11 grudzień 2008
Filia 29 – Maria Medyńska - Zdjęcie 001W Filii nr 29 MBP przy ul. Kiepury 5 A  10 grudnia 2008  otwarto wystawę malarstwa Marii Medyńskiej, podopiecznej Warsztatów Terapii Zajęciowej "Źródło"
Maria Medyńska jest osobą niepełnosprawną, pod okiem
pani Joanny Frydrych-Staszczak, instruktora terapii zajęciowej w zakresie malarstwa, tworzącą niepowtarzalne pejzaże i kwiaty. Opiekunka artystki opowiedziała o jej przygodzie z malarstwem, a kierownik WTZ Źródło” przy ulicy Gospodarczej, pani Małgorzata Figiel, opowiedziała o działalności Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie „Źródło” Osób Niepełnosprawnych Umysłowo, Ich Rodzin i Przyjaciół istnieje od 15 lat. Prowadzi warsztaty dla osób niepełnosprawnych  w dwóch  placówkach - przy ulicy Gospodarczej oraz Radzyńskiej, obejmując swoją opieką kilkadziesiąt osób.

Czytaj całość...
Świąteczne warsztaty
wtorek, 09 grudzień 2008
Warsztaty - Zdjęcie 0018 grudnia 2008 w filii nr 4 odbyły się warsztaty robienia kart świątecznych. Panie Beata Wijatkowska i Barbara Tokarska zademonstrowały różne techniki robienia pocztówek okolicznościowych .
Uczestniczki spotkania z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Z rąk pań wyszło po kilka bardzo ciekawych i pięknych kart. Warsztaty uświetniła wystawa prac wykonanych przez Barbarę Tokarską i Beatę Wijatkowską.
Jadwiga Skórska
 
Czytaj całość...
Opowieści Edyty Zarębskiej
wtorek, 09 grudzień 2008
Edyta Zarębska - Zdjęcie 001Pani Edyta Zarębska jest lubelską pisarką. Zadebiutowała książką "Opowieści babci Gruni". Jest to bajka pisana wierszem i własnoręcznie przez autorkę ozdobiona. W 2007 roku E. Zarębska zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM i znalazła się w gronie wybitnych pisarek takich jak Anna Onichimowska czy Joanna Papuzińska.
Czytaj całość...
Wielokulturowy Lublin
wtorek, 09 grudzień 2008
Wystawa - Zdjęcie 001 W związku z Rokiem Dialogu Międzykulturowego w Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej można obejrzeć wystawę poświęconą wielokulturowości Lublina. W historię miasta wpisana jest obecność mniejszości narodowych i religijnych, których kultury, mimo odrębności, współistniały i wzajemnie się przenikały. Prezentowane fotografie ukazują przejawy wielokulturowości we współczesnym Lublinie - wnętrza świątyń różnych wyznań (cerkiew katedralna pw. Przemienienia Pańskiego przy ulicy Ruskiej i przy ulicy Dolińskiego, cerkiew greckokatolicka pw. Najświętszej Marii Panny, kościół ewangelicko-augsburski) z charakterystycznym dla nich wystrojem, stary cmentarz żydowski przy ulicy Siennej, studnię w dawnej dzielnicy żydowskiej. Ekspozycja przybliża zachowane do dziś bogactwo różnorodności kulturowej Lublina. Serdecznie zapraszamy.
Maria Kozioł
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej - Mikołajki
wtorek, 09 grudzień 2008
WTZ - Zdjęcie 0013 grudnia, z okazji zbliżających się mikołajek, w Filii nr 24 odbyło się spotkanie młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestnicy zajęć poznali historię świętego Mikołaja. Wzięli również udział w dyskusji na temat: „Każdy może zostać świętym Mikołajem”, w trakcie której wyjaśniali, dlaczego wręczanie prezentów jest ważne zarówno dla dającego jak i osoby obdarowanej.
Czytaj całość...
Powstanie Listopadowe
wtorek, 09 grudzień 2008
Powstanie Listopadowe - Zdjęcie 023Filia nr 6 zaprasza na wystawę zatytułowaną ,,Powstanie Listopadowe w literaturze i w malarstwie europejskim''.Wybuch powstania w 1830 r. w Królestwie Polskim i na Litwie odbił się szerokim echem w całej Europie. Wielu twórców, pisarzy, malarzy, kompozytorów polskich , a także europejskich, doceniając idealizm i determinację powstańców, solidaryzując się z ideami wolności, stworzyło wiele wybitnych dzieł, których wartość do dzisiaj jest  niepodważalna.
Czytaj całość...
Przekręcałki Joanny Papuzińskiej
piątek, 28 listopad 2008
Joanna Papuzińska w MBP Lublin - Zdjęcie 00127 listopada w bibliotece gościła znakomita poetka i prozatorka Joanna Papuzińska. Doskonale znana dzieciakom autorka zabawiła obecną na spotkaniu publiczność "Rozwesołkami" czyli "wierszami nienormalnymi, pokręconymi i powiązanymi na supełki" napisanymi w wymyślonym języku szachrajskim, przekręcalskim i na opak. Dzieci tłumaczyły czytane teksty na język polski bawiąc się przy tym doskonale i zdobywając nagrody. Na zakończenie potkania, po serii pytań skierowanych do zaproszonego gościa przyszedł czas na autografy i wspólne zdjęcie pamiątkowe.
Czytaj całość...
Przyszłość nie tylko z wosku
piątek, 28 listopad 2008
Andrzejki - Zdjęcie 00126 listopada 2008 r. Filię nr 13 MBP  odwiedzili uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 29. Tematem zajęć była tradycja andrzejek w kulturze polskiej, sposób jej obchodzenia i zwyczaje związane z tym świętem.
Dzieci poznały postać św. Andrzeja i historię święta. Obejrzały także książki przedstawiające tradycje ludowe. Po krótkim wprowadzeniu odbyły się wróżby andrzejkowe ( lanie wosku, losowanie imion i przyszłego zawodu, a także wróżba z odkrywaniem kubków).
Lekcja zakończyła się interpretacją figurek woskowych, powstałych w wyniku lania wosku.
Natalia Kraszkiewicz
Czytaj całość...
Che Affascinate Italia
czwartek, 27 listopad 2008
Che Affascinate Italia - Zdjęcie 00126 listopada 2008 r. w Filii nr 4
odbyło się spotkanie "Jakże fascynująca Italia".
Swoje rysunki inspirowane podróżą do San Valentino Torio,
prezentowała Małgorzata Skałbania.
Autorka ukończyła ASP w Krakowie, Wydział Malarstwa
u Jerzego Nowosielskiego.
Staż odbyła w Chrześcijańskiej Akademii Sztuk Pięknych
w Kamapen. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Uczestnicy spotkania obejrzeli, również prezentację
multimedialną na temat Południowych Włoch.
Na zakończenie wieczoru wszyscy oddali się rozmowom przy
włoskich potrawach.
Jadwiga Skórska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5201 - 5220 z 5594


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego