Aktualności
Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska"
czwartek, 22 styczeń 2009
Teatr Maska - Zdjęcie 001Teatr "Maska" z Krakowa proponuje zestaw spektakli dla dzieci oraz młodzieży młodszej i starszej. Przedstawienia mają charakter profilaktyczno – edukacyjny. Problemy poruszane przez aktorów dotyczą codziennych wydarzeń, z jakimi spotykają się dzieci w szkole, na podwórku i w domu.
Ochrona środowiska, higiena osobista, moralne postępowanie, agresywne zachowanie czy przemoc w szkole, postawa patriotyczna, narkomania, to tylko niektóre tematy przedstawione w sposób wesoły, sympatyczny, ale ukazujący ciąg przyczynowo-skutkowy zachowań młodych ludzi oraz nieuchronność konsekwencji. Każde z tych przedstawień zaprasza do współuczestnictwa i wyrażania swych odczuć i poglądów.
Czytaj całość...
Posłuchajmy o Oldze Tokarczuk
czwartek, 22 styczeń 2009
READCOM - Zdjęcie 001
21 stycznia 2009 roku w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk, autorki kilkakrotnie nominowanej do Nagrody Literackiej Nike i uhonorowanej tym wyróżnieniem w 2008 roku za "Biegunów". Postać autorki przybliżyła pani dr Ewa Grochowska z UMCS-u, która opowiedziała również o swojej fascynacji prozą Tokarczuk. Spotkanie przebiegało w atmosferze ożywionej dyskusji, pojawiały się zarówno głosy uznania jak i krytyki dla omawianej twórczości.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 18 lutego 2009 roku. 
Czytaj całość...
Polskie i Słowackie plenery
piątek, 16 styczeń 2009
Rukasz - Zdjęcie 001Wystawa malarstwa Aleksandry Rukasz, absolwentki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Autorka obroniła dyplom w pracowni Malarstwa prof. M. Hermana w 2007 roku. Przedstawione prace są rezultatem obserwacji przyrody podczas plenerów malarskich w Miechowie i na Słowacji.
Wystawa obejmuje prace z lat 2002 - 2005, wykonane w technice mieszanej (akryl, pastel). Obrazy można oglądać do końca lutego w Filii nr 28, ul. Nadbystrzycka 85.
Czytaj całość...
BLASK KAMIENIA
wtorek, 13 styczeń 2009
Blask Kamienia - Zdjęcie 002Miejska Biblioteka Publiczna
w Lublinie
serdecznie zaprasza
na otwarcie wystawy fotografii

BLASK KAMIENIA
KOŚCIOŁY I OPACTWA ROMAŃSKIE FRANCJI  


Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt fotografii  budowli romańskich znajdujących się w Burgundii, Owernii, Langwedocji i Prowansji. Otwarciu będzie towarzyszyła prelekcja oraz koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego, przygotowanych przez panią Iwonę Siedlaczek.

Zapraszamy serdecznie 27 stycznia (wtorek) o 13.00
do Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej
ul. Kiepury 5 A
Czytaj całość...
Wystawa Piotra Tymochowicza
wtorek, 13 styczeń 2009
Tymochowicz - Zdjęcie 001
W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego odbyło się 9 stycznia o godz. 18 uroczyste otwarcie wystawy Comix session  Piotra Tymochowicza. Temat prezentowanych prac to codzienność wyrwana ze swojego powszedniego kontekstu. Bogata, finezyjna kolorystyka obrazów i duże formaty powodują, że prace Piotra Tymochowicza można łączyć z koncepcją sztuki pop-artu i malarstwem Roy'a Lichtensteina. Byłoby to jednaj zbyt duże uproszczenie, ponieważ wycinki kolorowej prasy, wzory tapet czy tkanin przeobrażają się w motywy abstrakcyjne, które pulsują swoim tajemniczym życiem, a indywidualnie interpretowane przez odbiorcę nabierają subiektywnego charakteru.
Czytaj całość...
Obiekty sakralne na Ukrainie.
piątek, 09 styczeń 2009
F21 – Obiekty Sakralne - Zdjęcie 001Paweł Królikowski, słuchacz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, doktorant Wydziału Humanistycznego UMCS. Przygotowuje rozprawę doktorską z kulturoznawstwa pt. : Zapomniane łemkowskie wsie Wschodniej Łemkowszczyzny w społecznej pamięci dawnych mieszkańców pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Adamowskiego. Prowadzi badania terenowe, w ramach których zbiera materiały dotyczące "historii mówionej" i "mapy mentalnej". Jest autorem kilku wystaw fotograficznych, współpracuje ze Stowarzyszeniem Animatorów Ruchu Folkowego i Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy. Tematem wystawy prezentowanej na Filii nr 21 MBP są obiekty sakralne naszych sąsiadów. Bogaty zbiór fotografii jest efektem podróży autora po całej Ukrainie, począwszy od dużych miast aż po najdalsze zakątki tego kraju.
Anna Rafalska
Czytaj całość...
Zabawa z origami
piątek, 09 styczeń 2009
F18 – Origami - Zdjęcie 001Origami jest starą wschodnią sztuką tworzenia figurek z papieru. Reguły nakazują składać papier bez nacinania i klejenia. Korzenie sztuki sięgają do starożytnych Chin, w których narodziła się ona wraz z wynalezieniem papieru. Origami jest sztuką ładu i harmonii, sztuką skupienia, równowagi, aktywną zabawą, każdy może rozwijać pasję w dowolnym tempie i czasie. Nie jest też kosztowne, bo składać można nawet ze zwykłej kartki papieru.
Czytaj całość...
2008 - Rokiem Zbigniewa Herberta. Podsumowanie
czwartek, 08 styczeń 2009
Rok Zbigniewa Herberta
Jedną z form obchodów Roku Herbertowskiego były prelekcje poświęcone życiu i twórczości autora „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Wygłaszane były w filiach MBP, w których zaistniało w ciągu dwunastu miesięcy ponad dwadzieścia okolicznościowych wystaw, we wszystkich typach szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, pomaturalnych i dla studentów. Prelekcje wzbogacone o nagrania audio i prezentację multimedialną mieli okazję wysłuchać również pacjenci szpitala, kilkakrotnie pracownicy MBP i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a także bibliotekarze i osoby zainteresowane literaturą w Kocku, Łukowie, Łęcznej, Białej Podlaskiej, Puławach i Zamościu.

Czytaj całość...
Koncert Finałowy Laureatów Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Zbigniewa Herberta
środa, 07 styczeń 2009
III etap konkursu poezji i prozy Zbigniewa Herberta - Zdjęcie 00110 grudnia bieżącego roku w Kawiarni Artystycznej Hades odbył się III etap eliminacji Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Zbigniewa Herberta. Tak jak inauguracja obchodów Roku Zbigniewa Herberta odbyła się w Centrum Kultury w Lublinie w dzień po inauguracji w stolicy, tak finał lubelski odbył się w tym samym dniu co symboliczne zakończenie obchodów rocznicowych w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Koncert Laureatów był jednocześnie ostatnim akcentem realizowanego przez dwanaście miesięcy projektu „Pan Cogito w Lublinie” - w skład którego wchodziła duża wystawa, prezentowana na Placu Litewskim, wystawy w filiach MBP, Konkurs Recytatorski, liczne prelekcje i lekcje biblioteczne i prezentacje multimedialne służące przybliżeniu sylwetki twórczej wybitnego poety, dramaturga, tłumacza, epistolografa i rysownika.
Czytaj całość...
Miejski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Zbigniewa Herberta. II etap
środa, 07 styczeń 2009
II etap konkursu poezji i prozy Zbigniewa Herberta - Zdjęcie 001
Jednym z elementów realizowanego w bieżącym roku projektu „Pan Cogito w Lublinie” jest Miejski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Zbigniewa Herberta. I etap eliminacji w szkołach, bursach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, domach kultury, świetlicach i klubach osiedlowych odbywał się w dniach 1-10 października natomiast 5 i 6 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta trwały przesłuchania recytatorów wyłonionych w eliminacjach środowiskowych.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na styczeń 2009 r.
wtorek, 06 styczeń 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w styczniu 2009:


Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, tel. 081 533-07-13
„Powstanie listopadowe w literaturze i malarstwie europejskim” – wystawa

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 081 744-17-18
Wystawa " Lublin wielokulturowy".
W ramach hasła "Aktywna biblioteka - zerwijmy ze stereotypami" zapraszamy panie na gimnastykę w każdy wtorek godz. 16.00.  
Czytaj całość...
Kiedy przyjdzie zima...
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 18 – Zajęcia - Zdjęcie 001Filia nr 18 zorganizowała zajęcia literacko-plastyczne z okazji zbliżającej się kalendarzowej zimy. Dzieci z Przedszkola nr 53 dowiedziały się jakie zachodzą zmiany w przyrodzie w różnych porach roku. Obejrzały wystawę książek o tematyce zimowej. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały bałwanki z papieru.
Dorota Furmaniak


Czytaj całość...
Spotkanie opłatkowe
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 30 – Opłatek - Zdjęcie 001W tym roku spotkanie opłatkowe Dyrekcji i pracowników MBP odbyło się w Filii nr 3 przy ul. Hutniczej 20. Życzenia świąteczne złożyli: Dyrektor Biblioteki Piotr Tokarczuk oraz kierownik Filii Jolanta Niedzińska. Atrakcją spotkania był zespół DREWUTNIA grający muzykę pogranicza. Słuchaliśmy utworów łemkowskich i ukraińskich a potem wspólnie śpiewaliśmy kolędy. W konkursie zorganizowanym przez kierowniczkę Filii można było wygrać elegancką ozdobę choinkową.  
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Odwiedziły nas żyrafy
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 30 – Żyrafy - Zdjęcie 001W Galerii 31 (naszej Filii nr 30) przy ul. Braci Wieniawskich 5, od 16 grudnia do końca roku można oglądać wystawę prac Jarka Kamińskiego pt. „Żyrafy”.
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w pracowni plastycznej pod kierunkiem Janusza Padzińskiego tworzy żyrafy zielone, fioletowe, bordowe w cętki, z pióropuszami i kłaniające się. Prace mieszkańców Domu pokazywane były na licznych wystawach, tym razem możemy podziwiać indywidualnie autora, którego bujna wyobraźnia zachwyca nawet profesjonalnych twórców.
Czytaj całość...
Drewutnia czyli muzyka pogranicza
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 30 – Drewutnia - Zdjęcie 00116 grudnia 2008 roku w Filii nr 30 związku z Rokiem Dialogu Międzykulturowego, odbyły się warsztaty muzyczne dla dzieci.
Zespół Drewutnia gra na wielu instrumentach zarówno znanych jak i rzadko spotykanych.
Gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w ich repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły się nauczyć tańca ludowego oraz wspólnie z zespołem zagrać i zaśpiewać kolędy.
Beata Wijatkowska

Czytaj całość...
Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia. Wieczór autorski Leszka Wójtowicza
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 2 – Leszek Wójtowicz - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z pisarzem Leszkiem Wójtowiczem. Spotkanie było zarazem promocją jego najnowszej książki pt. "Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia" (wyd. I i II, Lublin, wydawnictwo Norbertinum). Jest to zbiór reportaży będących owocem podróży autora na Ukrainę. Wiele z nich odbył Wójtowicz w towarzystwie Wołynian, pielgrzymujących „z mapą w sercu” w „nasze niegdyś strony”, do kraju lat dziecinnych, do miejsc pochówku swoich bliskich – ofiar „wołyńskich czerwonych nocy” z lat 1943 – 1945.
Czytaj całość...
Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 21 – Lekcja biblioteczna - Zdjęcie 001Dnia 15 grudnia w Filii nr 21 MBP odbyły się zajęcia biblioteczne pt. „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce”. W lekcji uczestniczyli uczniowie z kl. II Szkoły Podstawowej Nr 24. Dzieci wysłuchały wykładu o tradycjach bożonarodzeniowych i opowiadały o znanych im zwyczajach świątecznych, uczestniczyły również w zabawach ruchowych i plastycznych. Uczniowie przedstawili także przygotowany przez siebie program artystyczny, zaśpiewali i zagrali kolędy oraz recytowali poezję związaną z Bożym Narodzeniem.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Fotografie Alicji Sobczyńskiej
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 13 – Wystawa fotograficzna - Zdjęcie 001Alicja Sobczyńska – z zawodu socjolog, teraz słuchaczka V semestru Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania w Lublinie na kierunku fotografii.
Za swoje prace zdobyła nagrodę w konkursie fotograficznym organizowanym przez miesięcznik „Les Echos de Pologne” dla Polaków i mieszkańców krajów francuskojęzycznych, wyróżnienie za fotografie do pisma „Pies i Kot”.Była uczestniczką wystaw zbiorowych i trzech indywidualnych.
Czytaj całość...
Kiermasz świąteczny WTZ
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 24 – Kiermasz - Zdjęcie 001W dniach od 9 do 16 grudnia w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 zgodnie z tradycją zorganizowano przedświąteczny kiermasz  stroików wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Każdego roku ekspozycja kiermaszowa przyciąga uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Najważniejsza jest miłość...
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 24 – Karwat - Zdjęcie 001
Są rzeczy, które nadają życiu sens: uśmiech dziecka, uścisk dłoni, ciepłe spojrzenie, przytulenie. One składają się na to, co nazywamy miłością i sprawiają, że możemy być szczęśliwi.


To motto przewodnie Roberta Karwata, który 12 grudnia w Filii nr 24 MBP spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 38.
Autor - jak sam mówi "...pisze opowieści dla dzieci w wieku 0-120 lat, baśnie, bajki (w tym bajki terapeutyczne) oraz opowiadania i powieści o miłości..". 
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5181 - 5200 z 5585


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego