Aktualności
Echa Ewangelii
czwartek, 06 maj 2010
image_002.jpg

Poeta na nowy wiek
czwartek, 06 maj 2010
image_001.jpg
Warsztaty Terapii Zajęciowej - zakładka do książki
środa, 05 maj 2010
image_001.jpg5 maja w Filii nr 24 zostały przeprowadzone zajęcia z cyklu spotkań z podopiecznymi z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali odczytanego głośno opowiadania zatytułowanego „Bazyliszek”, pochodzącego ze zbioru legend autorstwa Artura Oppmana. W części plastycznej osoby biorące udział w zajęciach przygotowały kolorowe zakładki do książek, wykorzystując gotowe szablony i drobne elementy dekoracyjne. W efekcie powstały barwne i ciekawe prace.
Anna Borowska
Czytaj całość...
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
środa, 05 maj 2010
image_001.jpg23 kwietnia w Filii Nr 10 odbyły się zajęcia poświęcone Astrid Lindgren, w których uczestniczyli uczniowie klasy II ze Szk. Podst. nr 10. Dzieci zapoznały się z twórczością Pani Astrid, obejrzały wystawę. Opowiadały przygody Pippi, te które znają i poznawały nowe. Nauczyły się też piosenki o Pippi Langstrump.
Anna Słowik
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na maj 2010
wtorek, 04 maj 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w maju 2010:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 081 532-05-29
Wystawa "Au Revoir, Polsko"

18 maja, godz. 13.00 – "Rok Chopina 2010. Chopin w salonie George Sand (1804-1876). Paryż epoki Chopina" – prezentacja muzyczno-dramatyczna z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
13 maja 2010r., godz. 17.00 - "Echa Ewangelii" spotkanie autorskie z ks. Ryszardem Winiarskim. Spotkaniu towarzyszyć będą obrazy Andrzeja Widelskiego.
Czytaj całość...
La Défense a Lublin
wtorek, 04 maj 2010
image_001.jpgW kwietniu Miejska Biblioteka Publiczna była współorganizatorem wystawy pt. „La Défense à Lublin”. Zdjęcia przedstawiały jedną z największych dzielnic biznesu w Europie – podparyską La Défense, która stanowi również ważny ośrodek handlowy oraz rozrywkowy. Pod względem urbanistyki to doskonały przykład świadomej i konsekwentnej realizacji założonej wizji.
Wystawie towarzyszyły otwarte projekcje filmów dokumentalnych w Filiach MBP.
Czytaj całość...
22 kwietnia- Międzynarodowy Dzień Ziemi
środa, 28 kwiecień 2010
image_001.jpgZ okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w Filii nr 10 odbyła się lekcja biblioteczna przeznaczona dla dzieci ze szkoły podstawowej nr 10, klasa "O".
 Poświęcona była zagrożeniom naszej planety. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób ludzie zanieczyszczają Ziemię oraz co wszyscy możemy zrobić, aby ją chronić. Mali miłośnicy przyrody zostali uroczyście pasowani na "Prawdziwego Przyjaciela Planety" i obiecali dbać i szanować środowisko. Lekcję prowadziła Dominika Paniak.
Grażyna Czerkas
Czytaj całość...
Dyskusje z Danielem Odiją
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg27 kwietnia 2010 roku w Filii nr 29 gościliśmy przedstawiciela młodego pokolenia prozaików Daniela Odiję. Spotkanie przybrało charakter dyskusji panelowej pomiędzy prowadzącym Mariuszem Kargulem, a pisarzem.  Swobodny ton rozmowy traktujący o rodzinnym mieście, pracy i przeżyciach przybliżył nam wszystkim zarówno osobę pisarza jak i jego twórczość.
Katarzyna Kalisz

Czytaj całość...
Henryk Wieniawski - "poeta skrzypiec"
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpgBieżący rok jest czasem, w którym obok Fryderyka Chopina, wspominamy także drugiego wielkiego polskiego kompozytora: Henryka Wieniawskiego.
W 130. rocznicę jego śmierci Filia nr 18 zorganizowała wystawę poświęconą życiu i twórczości artysty.
Henryk Wieniawski jest kompozytorem światowej sławy, którego dzieciństwo wiąże się z Lublinem. Rodzinnym domem mistrza jest staromiejska kamienica Rynek 17.
Od wczesnej młodości muzyk prowadził działalność koncertową, początkowo z bratem Józefem. Oklaskiwany był przez publiczność największych miast europejskich i amerykańskich. Gościł m.in. w Paryżu, Londynie, Berlinie, Petersburgu, Nowym Jorku. Nie zapominał o swojej ojczyźnie, do której wracał na występy do Krakowa, Poznania czy do rodzinnego Lublina.
Czytaj całość...
Alfred Hitchcock-mistrz grozy
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg26 kwietnia przypadła 30. rocznica śmierci mistrza grozy i suspensu : Alfreda Hitchcocka.
Znany na całym świecie reżyser był człowiekiem skrytym, a jednocześnie genialnym. Prywatnie romantyk i oddany mąż, na planie filmowym zmieniał się w potwora gnębiącego ekipę filmową. Odzwierciedleniem jego twórczości jest słynne powiedzenie reżysera "film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma stale rosnąć". Filmy Hitchcocka wywołują u widza skrajne emocje: od miłości do nienawiści, poprzez strach i dziecięcą fascynację - zgodnie z zasadą mistrza, aby widownia doświadczyła jak najwięcej. Twórca "Psychozy" i "Ptaków" wyznaczył w filmie nowe kierunki, za którymi podążają kolejne pokolenia reżyserów.
Wystawa poświęcona Alfredowi Hitchcockowi została przygotowana w Filii nr 18 MBP. Zapraszamy serdecznie do jej obejrzenia.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Grażka Lange na Światowy Dzień Książki
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku gościem honorowym obchodów tego wspaniałego święta była Grażka Lange – Grażyna Lange, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z Pracowni Projektowania Książki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni Książki Janusza Stannego, kontynuowała studia w pracowni Teresy Pągowskiej, Lecha Majewskiego i Macieja Buszewicza, z którym współpracuje do dziś, czego efektem może być wspaniały przegląd prac studentów „Buszmeni”. Opracowuje graficznie książki dla takich wydawnictw, jak: ”Nasza Księgarnia”, „Santorski & Co”, Wydawnictwo Naukowe PWN, ale również „Trzy Siostry” czy ”Wytwórnia”.
Czytaj całość...
Dyskusje o Chopinie
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpg23 kwietnia 2010 roku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego w Filii nr 12. Tym razem zaprosiliśmy Dariusza Jóźwika, pracownika MBP, który wygłosił prelekcję pod tytułem „Chopin na jazzowo”. Bardzo ciekawie przedstawiony temat, oprawiony bogato wybranymi utworami, wywołał dyskusję na temat współczesnych interpretacji muzyki Chopina. Rozmowa sprowokowana prelekcją wyszła znacznie poza ramy tematyczne i czasowe.
Monika Waryszak
Czytaj całość...
Życie i twórczość Jane Austen
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpgKolejne Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom odbyło się w Filii nr 24 w dniu 21.04.2010 roku. Poświęcone było życiu i twórczości Jane Austen - przedstawicielki literatury angielskiej XIX wieku.
Punktem wyjścia była rozmowa na temat literatury kobiecej. Panie stwierdziły, że jest ona tworzona przez kobiety, dla kobiet. W potocznym znaczeniu nazwą tą określa się literaturę nie przedstawiającą żadnych wartości, o niskim poziomie literackim, odnoszącą się do prostych wrażeń, nie wnoszącą nic nowego.
Panie nie do końca zgadzały się z tymi opiniami. Uważają, że nie jest to literatura "wysokich lotów", ale dostarcza wiele rozrywki, odwraca uwagę od codziennych kłopotów, jest łatwa w odbiorze i sprzyja odpoczynkowi.
Czytaj całość...
Daniel Odija
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpg

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
piątek, 23 kwiecień 2010

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2010 r., godz. 13.00

wernisaż i wykład Grażki Lange
Galeria 31 MBP
ul Braci Wieniawskich 5

Podopieczni z "Roztocza"
piątek, 23 kwiecień 2010
image_001.jpg21 kwietnia w Filii nr 15 odbyło się kolejne spotkanie z grupą podopiecznych Ośrodka "Roztocze". Tym razem zajęcia poświęcone były Janowi Brzechwie i twórczości poety.
W pierwszej części wiersze czytała Elżbieta Pałyska, jedna z podopiecznych Ośrodka "Roztocze". Następnie ochotnicy deklamowali znane i lubiane przez wszystkich wiersze i wierszyki. Wszyscy żywiołowo reagowali na popisy swoich kolegów.
W drugiej części spotkania uczestnicy rysowali bohaterów z wierszy J.Brzechwy.
Całe spotkanie, jak zawsze przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.
Czytaj całość...
Warsztaty terapii zajęciowej - wiosenny bukiet
piątek, 23 kwiecień 2010
image_001.jpgW Filii nr 29 odbyły się zajęcia plastyczne z grupą osób z Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Tematem przewodnim spotkania była aktualna pora roku –  wiosna. Podopieczni warsztatów samodzielnie  wykonali krokusy z krepiny.
Praca ta dostarczyła im dużo radości, emocji i zainspirowała ich do poszukiwania zwiastunów wiosny.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Twórczość Fryderyka
czwartek, 22 kwiecień 2010
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 20 kwietnia w Filii nr 24 poświęcone było twórczości Fryderyka Chopina. Uczestnicy spotkania dzięki prelekcji Dariusza Jóźwika "Chopin na jazzowo" mieli możliwość zapoznania się z interpretacjami muzyki tego wielkiego kompozytora, które znacznie odbiegają od oryginału. Z ogromnym zainteresowaniem Panie obejrzały fragmenty występów czołowych polskich muzyków jazzowych, między innymi: Lory Szafran, Doroty Miśkiewicz, Leszka Możdżera.
Przedstawione interpretacje wywołały gorącą dyskusję. Uważano, że zbytnio odbiegają one od oryginału, zatracają klimat muzyki Chopina, czynią ją niezrozumiałą i pozbawioną polskości.
Czytaj całość...
W hiszpańskich realiach
czwartek, 22 kwiecień 2010
image_003.jpgDnia 19 kwietnia 2010 r. w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne dwugodzinne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Tym razem było ono poświęcone współczesnej literaturze hiszpańskiej. Szczególną uwagę skupiono na dwóch przedstawicielach tej literatury - Arturo Perez -Reverte i Eduardo Mendoza. Dzięki tym twórcom nastąpiło wskrzeszenie literatury przygodowej i sensacyjnej w jej najlepszym wydaniu. Dzieła tych autorów skrzą się humorem, wartka akcją, a jej twórcy bawią się literackimi konwencjami. Nasze klubowiczki  stwierdziły, że  współczesna literatura hiszpańska jest im zupełnie nieznana i wymaga przygotowania do jej odbioru.
Jolanta Jurkowska
<< Start < Poprzednia 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5181 - 5200 z 5976


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego