Aktualności
Rowerem na Ural
piątek, 23 lipiec 2010
image_001.jpgW upalne popołudnie 21 lipca w Filii nr 12 czytelnicy z Dyskusyjnego Klubu Książki oraz wszyscy goście mieli okazję spotkać się z Panią Agnieszką Martinką. Sentymentalna i bardzo osobista relacja Pani Agnieszki poprowadziła słuchaczy trudną drogą   rowerową za Ural, szlakiem zsyłki ojca podróżniczki. Emocjonalna opowieść pełna momentów patriotycznych ukazała miejsca pamięci Polaków oraz obecną Rosję wielonarodowościową i wielokulturową. Bardzo interesujący montaż oprawiony muzyką wywołał prawdziwy zachwyt. Wzruszeni słuchacze zadawali wiele pytań prowokując dyskusję, która wyszła poza ramy czasowe.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Książka Roku 2009 - wystawa IBBY
czwartek, 22 lipiec 2010
image_001.jpgW dwóch naszych Filiach na Tatarach od początku lipca można oglądać wystawę „Książka Roku 2009”. Polska Sekcja IBBY corocznie przyznaje nagrody za najlepsze polskie książki, ukazujące się na rynku księgarskim. W konkursie „Książka Roku” wyróżnia się autorów tekstów i twórców ilustracji, jak również osoby fizyczne lub prawne, zasłużone w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa, działające w bibliotekach, mediach i na uczelniach. Promocji książek i czytelnictwa służą także publikacje oraz wystawa książek i ilustracji o charakterze objazdowym.
Projekt ma zasięg ogólnopolski (wyniki konkursu stanowią jedną z najważniejszych wskazówek przy zakupie nowości bibliotecznych) i międzynarodowy.
Wystawa czynna do końca lipca. Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia bibliotek.
Czytaj całość...
...i znowu ten Bruno...
środa, 21 lipiec 2010
image_001.jpgDobrze jest i pokrzepiająco - mieć przyjaciół z ducha.

Tak mówił ceniony polski prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki Bruno Schulz. W obchodach 118. rocznicy jego urodzin, 12 lipca, w Filii nr 21 uczestniczyli ludzie, którzy z całą pewnością zostaliby przez Schulza nazwani „przyjaciółmi z ducha”.
Z tej okazji przygotowano specjalne wystawy:  Fermentacje wycieczek w malarstwie Benka Homziuka, publikacje przedwojenne Schulza z kolekcji Zbigniewa Milczarka oraz Drohobycz w dawnej pocztówce ze zbiorów Zbigniewa Lemiecha. Tą ostatnią można oglądać w Filii nr 21 (Rynek 11) do końca lipca.
Marta Piasecka
Czytaj całość...
Rowerem na Ural
wtorek, 20 lipiec 2010
image_001.jpg

...i znowu ten Bruno...
czwartek, 08 lipiec 2010
...i znowu ten Bruno...
Lato w Bibliotece
czwartek, 01 lipiec 2010
image_001.jpg
Filia nr 1, ul. Kościelna 7a, tel. 081 746-55-10
Zaprasza w:
poniedziałki, środy i piątki - godz. 12.00 – 15.00
na warsztaty plastyczne ( dekupage, origami, papierowa wiklina), gry planszowe

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 081 442-44-24
Zapraszamy na:
konkursy plastyczne, krótkie kursy komputerowe, wspólne poznawanie i czytanie książek, poznawanie historii własnej dzielnicy (na podstawie zbiorów biblioteki i innych źródeł), oraz inne zajęcia wykorzystujące ciekawe pomysły związane ze spędzaniem czasu w mieście (w bibliotece) np. śpiewanie, słuchanie piosenek dla dzieci i wspólna zabawa itp.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na lipiec 2010
czwartek, 01 lipiec 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w lipcu 2010:

Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 081 532-05-29
RETROLUBLIN - Wystawa fotograficzna Macieja Sztorca.

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 081 746-29-63
Wystawa IBBY - "Książka Roku 2009"

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15

Wystawa "Ostatni Taki Zecer"


Czytaj całość...
RetroLublin - Maciej Sztorc
wtorek, 29 czerwiec 2010
image_001.jpgJeśli jesteś miłośnikiem architektury Lublina, interesujesz się fotografią, a do tego cenisz styl „retro”, masz wyjątkową okazję rozwijać swoje pasje.
Filia nr 2 zaprasza na sentymentalny spacer, na którym tradycja przenika współczesność. Wystawę stylizowanych fotografii, autorstwa Macieja Sztorca, będzie można tu podziwiać przez całe wakacje. Zapraszamy.
Czytaj całość...
Cała Polska czyta dzieciom
poniedziałek, 28 czerwiec 2010
image_001.jpgAktualizacja 28 czerwca 2010

Uczymy dzieci czytania, ale nie dbamy o to, by lubiły czytać.


Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą, dlatego też po raz kolejny w pierwszym tygodniu czerwca w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w swoich Filiach liczne zajęcia dla najmłodszych czytelników. Czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań.
Jest to największe doroczne święto czytania pod patronatem Fundacji ABCXXI.
Czytaj całość...
Stany Zjednoczone
poniedziałek, 28 czerwiec 2010
image_001.jpgW ramach współpracy Filii nr 18 z miastem partnerskim Erie w USA, w czerwcu zorganizowano wystawę przedstawiającą księgozbiór dotyczący przeszłości i teraźniejszości Stanów Zjednoczonych. Prezentowane książki opisują amerykańskich prezydentów oraz państwo od Nowego Jorku po "Dziki Zachód".
Część wystawy stanowią ciekawe opowiadania o indywidualnym odkrywaniu Stanów Zjednoczonych przez polskich pisarzy.
Zachęcamy naszych Czytelników do korzystania z księgozbioru prezentowanego na wystawie.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Muzea świata
poniedziałek, 28 czerwiec 2010
image_001.jpgFilia nr 18 przygotowała wystawę poświęconą największym i najbardziej znanym muzeom świata. Tematyka nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Muzeów, ustanowionego w Moskwie w 1977 roku. Od trzynastu lat, a w Polsce od sześciu, organizowana jest w miastach całej Europy, ciesząca się ogromnym powodzeniem Europejska Noc Muzeów.
Wystawa przedstawia ideę powstawania tych instytucji kultury, ich rodzaje oraz słynne eksponaty. Opisuje również historię muzeów takich jak: Luwr, British Museum, Ermitaż, El Prado czy muzeum starożytności w Kairze.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Lublin piórkiem i pędzlem malowany
środa, 23 czerwiec 2010
image_001.jpgLublin, Lublin i jeszcze raz Lublin na wystawie "Piórkiem i pędzlem" Artura Orłowskiego i w rysunku Leona Wyczółkowskiego. "Lublin złotem malowany" to miasto pełne romantycznych zaułków, gry cieni i świateł, fajerwerków kolorów i zgaszonych barw. Miasto trochę jak ze snu, a jednak tętniące życiem. Na wystawę zapraszamy do Filii nr.3 MBP przy ul. Hutniczej 20 do końca czerwca.
Jolanta Niedzińska
Czytaj całość...
Promocja miasta partnerskiego Delmenhorst
wtorek, 22 czerwiec 2010
image_001.jpg„Delmenhorst – miasto w zieleni przyjazne mieszkańcom” - to motto wystawy i spotkania w Filii nr 10 MBP promującej niemieckie miasto partnerskie Lublina. Na uroczystość przybyli serdecznie witani liczni niemieccy goście z Przewodniczącym Koła Partnerstwa Miast Panem Haraldem Sohlke. Referat do Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta w Lublinie reprezentowała Pani Elżbieta Violetta Wściseł, która pełniła także rolę tłumaczki. Równie serdecznie powitano Panią Małgorzatę Stanowską i pozostałych gości z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Czytaj całość...
Promocja książki "Tatsu Taro. Syn smoka"
wtorek, 22 czerwiec 2010
image_001.jpgW Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej 21 czerwca 2010 roku odbyła się promocja książki Tatsu Taro. Syn smoka wydanej przez Wydawnictwo Media Rodzina, a  napisanej przez współczesną japońską pisarkę Miyoko Matsutani na kanwie starej japońskiej baśni. Książkę ilustrował znany doskonale naszym czytelnikom Piotr Fąfrowicz, który przyjechał na promocję i zgodził się pokazać na wystawie oryginalne ilustracje do książki. Opowiadał wiele ciekawych historii związanych z odmiennością kultury Dalekiego Wschodu oraz prezentował zaproszonym dzieciom narzędzia do pracy japońskich artystów.
Czytaj całość...
Tatsu Taro - syn smoka
czwartek, 17 czerwiec 2010
image_001.jpg
Dzień Dziecka w bibliotece
środa, 16 czerwiec 2010
image_001.jpgAktualizacja 16.06.2010

31 maja i 2 czerwca F.13 z okazji Dnia Dziecka gościła zaproszone dzieci. Po zapoznaniu się z biblioteką, prezentacją ciekawie wydanych książek dzieci opowiadały o ulubionych bohaterach i ich przygodach. Ich plastyczne odbicie znalazło wyraz na dużym płótnie malowanym kredą i pastelami. Przygotowane ilustracje były dla dzieci inspiracją do wspólnego tworzenia opowiadania lub bajki. Mali czytelnicy chętnie brali udział w literackich rymowankach, kalamburach i odgadywaniu zagadek.Nagrodzeni drobnymi upominkami z radością pisali na kolorowych balonach swoje życzenia i marzenia.
Agnieszka Polak, Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Książka artystyczna - wernisaż
środa, 16 czerwiec 2010
image_001.jpg15 czerwca 2010 r.  w Filii nr 21 MBP otwarta została wystawa „Książka Artystyczna”, zorganizowana z okazji Jubileuszu 80-lecia Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie. Wystawa prezentuje prace dyplomowe uczniów  lubelskiego „Plastyka”. Składa się na nią 12 ilustrowanych różnymi technikami książek oraz kilkanaście plansz. Kuratorem wystawy jest  Pani Anna Świerbutowicz-Kawalec.  Piękne prace młodych adeptów sztuki można podziwiać do końca czerwca.
Anna Rafalska  
                        
Sztuka to najwyższy wyraz samouświadomienia ludzkości /.../
Dzieło sztuki – mikrokosmos odbijający epokę.
                                                                   Józef Czechowicz

Czytaj całość...
Ewa Marcinkowska-Schmidt i Artur Gołębiowski
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg8 czerwca 2010 roku w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej  nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy ilustracji książkowej Artura Gołębiowskiego do książki  Ewy Marcinkowskiej-Schmidt Pazurem spisane, kierowanej do najmłodszych czytelników. Motywem przewodnim szaty graficznej były studia rysunkowe i malarskie papużek - ptaków, które licznie zamieszkują dom pani Marcinkowskiej Schmidt. O powstaniu książki, przygodach i obyczajach swoich pupilów autorka chętnie opowiadała naszym czytelnikom.
W ramach spotkania odbyły się również warsztaty plastyczne z dziećmi Popatrz na świat oczami swojej lodówki – za pomocą różnych technik malarskich i barw dzieci przekazywały swoje emocje, zapoznając się z awangardowymi technikami i terminami,  jak dripping, kolaż, instalacja.
Czytaj całość...
Do zobaczenia po wakacjach
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpgDnia 9 czerwca 2010  w Filii nr 24 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Miało ono charakter podsumowujący całoroczną działalność. Klubowicze przypomnieli sobie tematy spotkań jakie odbyły się w przeciągu ostatnich 10 miesięcy. Zwrócono uwagę na szczególnie interesujące dyskusje, wyrażono ochotę powrócenia do niektórych rozmów po wakacjach. Druga część spotkania poświęcona była dyskusji na temat wakacyjnych lektur.
Czytaj całość...
Chopin na jazzowo
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg
Aktualizacja 14 czerwca 2010

Obchodzone w kraju i na świecie rocznice: 200. urodzin Fryderyka Chopina - wielkiego kompozytora, 175. urodzin i 130. śmierci Henryka Wieniawskiego – kompozytora, pedagoga i wirtuoza urodzonego w Lublinie – powodują, że 2010 to „wielki muzyczny rok”.
Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała szereg prelekcji pt. „Chopin na jazzowo” przybliżających życie i twórczość Fryderyka Chopina. Prelekcje wraz z pokazem multimedialnym adresowane są do uczniów i młodzieży lubelskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, chociaż prelegent Dariusz Jóźwik podejmuje się też przeprowadzenia takich spotkań z młodszymi uczestnikami.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5081 - 5100 z 5926


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego