Aktualności
Wernisaż wystawy prac Aliny Gumieniak
poniedziałek, 18 czerwiec 2018
image_001.jpg"Mija już osiem lat kiedy zaczęłam realizować swoje pragnienie malowania" - mówi nasz gość Alina Gumieniak. "Nie wiedziałam jak zacząć, wiedziałam tylko, że chcę powrócić do momentu w dzieciństwie, kiedy to siadałam przed kawałkiem papieru i rysowałam, rysowałam, rysowałam...".
Czytaj całość...
Zwierzęta w obiektywie
poniedziałek, 18 czerwiec 2018
image_001.jpg
15 czerwca w Filii nr 37 odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Olszaka "Zwierzęta w obiektywie". Prace można oglądać do 13 lipca.
Krzysztof Olszak urodzony w 1962 roku w Puławach. Fotografik zamieszkały w Lublinie. Fotografią zajmuje się od 1980 roku. Zaczynał od fotografii klasycznej, analogowej, obecnie uprawia fotografię cyfrową. Jego inspiracją jest ogólnie pojęta przyroda. Obecnie tworzy abstrakcje.
Jego fotografie były dotychczas prezentowane na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Znajdują się też w wielu publikacjach książkowych i czasopismach.
Czytaj całość...
Kultura ze smakiem
poniedziałek, 18 czerwiec 2018
image_001.jpg
15 czerwca w filii nr 37  odbył się piknik „Kultura ze smakiem”. Piknik był częścią podsumowania projektu Kultura Jedzenia, realizowanego przez Kooperatywę Lubelską. Warsztaty prowadziły Sylwia Janasz, Elitsa Rikeva oraz Ewa Wojnowska. Atrakcje podzielone zostały na trzy strefy. Pierwszą z nich była interaktywna zabawa dla dzieci pod hasłem „Renesans i surrealizm – artystyczne improwizacje z owoców i warzyw”. Uczestnicy wysłuchali informacji o postaci Giuseppe Arcimboldiego i jego wpływie na artystów surrealistycznych. Następnie, zainspirowani twórczością malarza, tworzyli jadalne portrety i inne dzieła z ekologicznych owoców i warzyw. Na placu przed biblioteką odbyła się zabawa „Za co kochamy Pippi?”.
Czytaj całość...
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
poniedziałek, 18 czerwiec 2018
image_001.jpg14 czerwca w Filii nr 10 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej nr 44.
Czytaj całość...
Biblioteka Wolnych Książek
poniedziałek, 18 czerwiec 2018
image_001.jpgTo już druga edycja tego święta, obchodzona w Filii nr 38. I już po raz drugi wzbudziła tak duże zainteresowanie: mediów, czytelników i sąsiadów, którzy dopiero poznają naszą filię. To prawdziwa uczta dla każdego miłośnika literatury zarówno dziecięcej, jak i powieści dla dorosłych czy różnego rodzaju poradników i przewodników. Wielu czytelników zabierało książkę ze sobą, ciesząc się, że nie muszą pamiętać o terminie zwrotu, ale też przynosili część swojego księgozbioru, do którego już nie wrócą. I właśnie temu ma służyć ta akcja - uwolnić książkę to dać jej drugie życie, szansę na to, by ktoś inny ją poznał i się nią zachwycił.
Czytaj całość...
"Miasta fantastyczne" Tytusa Brzozowskiego
piątek, 15 czerwiec 2018
image_004.jpg14 czerwca w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej OKNA odbył się wernisaż wystawy "Miasta fantastyczne" autorstwa Tytusa Brzozowskiego. To już kolejna ekspozycja goszcząca w Galerii w ramach projektu "Sztuka w OKNACH" stworzonego w 2017 roku.
Czytaj całość...
VII Lubelskie Dni Seniora
piątek, 15 czerwiec 2018
image_001.jpgAktualizacja  15 czerwca 2018

Rozmaite formy aktywizacji starszych ludzi mają kształtować ich pozytywne postrzeganie oraz pomóc seniorom nie tylko się rozwijać, ale też walczyć z wykluczeniem osób w podeszłym wieku. Dlatego z okazji VII Lubelskich Dni Seniora, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała szereg wydarzeń, które zachęciły do skorzystania z nich i uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym.
Czytaj całość...
Jak nie czytam jak czytam
czwartek, 14 czerwiec 2018
image_001.jpgJeśli ktoś uważa, że czytanie jest nudne, niemodne, passe, to powinien obejrzeć relację z akcji przeprowadzonej przez Filię nr 38 pod hasłem ”Jak nie czytam jak czytam”. Tłumnie zgromadzona młodzież pokazała, że czytanie jest zawsze trendy! Akcja „Jak nie czytam jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce.
Czytaj całość...
Spotkanie z WTZ
czwartek, 14 czerwiec 2018
image_001.jpgW Filii nr 24 odbył się ostatni przed wakacjami cykl spotkań z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej „Roztocze”. W trakcie zajęć staraliśmy się ustalić w jaki sposób udaje nam się dbać o środowisko. Po wysłuchaniu kilku wierszy i obejrzeniu fragmentów filmów edukacyjnych wzięliśmy udział w quizach, dzięki którym poznaliśmy m. in. pojęcia takie jak: recykling czy segregacja odpadów.
Czytaj całość...
Premiera "Nowej Legendy Lubelskiej"
czwartek, 14 czerwiec 2018
image_001.jpg8 czerwca w Filii nr 38 odbyła się długo wyczekiwana premiera „Nowej Legendy Lubelskiej”, napisanej jako Prezent dla Lublina w ramach obchodów 700 - lecia Miasta Lublin. Nowa Legenda Lubelska przedstawia rodzinę królewską, której spokój zburzył smok, mieszkający w fosie. Smok został rozdrażniony zapachem świeżo wypiekanych cebularzy, postanowił zemścić się na ludziach, którzy zakłócili jego spokój. Porwał królewnę. Rodzina królewska długo szukała śmiałka, który rozprawiłby się z porywaczem. Zgłosiło się wielu ochotników z różnych stron Polski, jednak wybór padł na chłopa spod lubelskiej wsi, który okazał się lubelskim czartem a po sądzie w Trybunale Koronnym postanowił czynić dobro.
Czytaj całość...
Festyn Integracyjny Dzielnicy Szerokie
czwartek, 14 czerwiec 2018
image_001.jpg
W sobotę 9 czerwca, przy pięknej pogodzie, świętowaliśmy Dzień Dziecka. Biblioteka została zaproszona do udziału w Festynie Integracyjnym Dzielnicy Szerokie. Od otwarcia naszej placówki minęło zaledwie parę dni, więc była to doskonała okazja do zapoznania się z mieszkańcami. Przygotowałyśmy gry planszowe i zabawę inspirowaną wierszem Juliana Tuwima "Lokomotywa". Kulminacyjnym momentem było poszukiwanie pająka - bibliotecznej maskotki, która miała swoją premierę właśnie tego dnia. Dzieci świetnie prowadziły sobie z tym zadaniem, a przy okazji poznały kilka zasad korzystania z naszych zasobów. Zwieńczeniem zabawy była loteria z nagrodami.
Magdalena Opalka
Czytaj całość...
XVII Dzień Węglina
czwartek, 14 czerwiec 2018
image_001.jpgPodczas tegorocznego Festynu Osiedlowego „XVII Dzień Węglina” organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Węglin Północny”, którego partnerem jest Filia nr 34 MBP w Lublinie, działania biblioteki wpisywały się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczyście na głównej scenie nagrodzeni zostali laureaci konkursu plastycznego „I tu właśnie Polska się zaczęła – ilustracja legendy o Lechu, Czechu i Rusie”. Towarzyszącą konkursowi wystawę prac jego uczestników można oglądać w Filii nr 34 przy ul. Judyma 2a.
Czytaj całość...
95. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej
środa, 13 czerwiec 2018
image_001.jpg95. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, którą obchodzimy w czerwcu, była okazją do rozmowy o samej noblistce, jej poezji, limerykach, zabawach w wyklejanki czy loteryjkę. Uczniowie klasy czwartej SP nr 21 najpierw wysłuchali krótkiej biografii i ciekawostek związanych z Wisławą Szymborską, następnie przeprowadzili wywiad z jedną z uczennic, która wcieliła się w postać naszej noblistki. Zadanie było o tyle trudne, bo pamiętać należy o niechęci Szymborskiej do jakichkolwiek wystąpień publicznych, wieczorów autorskich czy wywiadów. Uzyskane, skąpe informacje zostały spisane przez dziennikarzy.
Czytaj całość...
Bajki od rzeczy Grażyny Lutosławskiej
środa, 13 czerwiec 2018
image_001.jpg
O magii słowa, o wartościach rzeczy powszednich i zrozumieniu nie tylko innych, lecz też samego siebie rozmawialiśmy w Filii nr 38 z Grażyną Lutosławską w związku z promocją jej nowej książki pt. „Bajki od rzeczy”. Spotkanie odbyło się 6 czerwca a uczestniczyły w nim dwie klasy trzecie ze  Szkoły Podstawowej nr 25 mieszczącej się przy ul. Sierocej w Lublinie.
Czy ktoś z nas potrafi wskazać najpiękniejsze słowo?
Penie każdy ma swoje ulubione, wyjątkowe, dla niego szczególnie ważne, związane może z jakimś wydarzeniem czy historią w jego życiu. Każde słowo ma swoją moc, urok, jedne słowa potrafią dawać radość, inne mogą ranić.
Czytaj całość...
Cała Polska czyta dzieciom
środa, 13 czerwiec 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 13 czerwca 2018

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej od wielu lat Tydzień Czytania Dzieciom jest stałym wydarzeniem kulturalnym. Przygotowaliśmy dużo czytelniczych atrakcji, a przede wszystkim zapraszaliśmy do systematycznego czytania książek i czasopism dla dzieci.
Czytaj całość...
A gdy wolności przyszedł czas...
środa, 13 czerwiec 2018
image_005.jpg
„Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”
Norman Davies
Dzisiaj w Filii nr 28 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego "A gdy wolności przyszedł czas..." oraz plastycznego "Niepodległość w wyobraźni dziecka". W konkursach wzięli udział uczniowie klas IV- VII ze Szkoły Podstawowej nr 22 . Uczestnicy konkursu literackiego zaprezentowali swoje prace m.in. wiersze, listy, pamiętniki i opowiadania, dotyczące niepodległości. Przyznano 4 nagrody i 3 wyróżnienia. W konkursie plastycznym przyznano 2 pierwsze miejsca, 1 drugie i 2 trzecie oraz 11 wyróżnień. Wystawę prac można oglądać do końca lipca. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Fundacja Sztukmistrze
środa, 13 czerwiec 2018
image_001.jpg
11 czerwca w Filii nr 38 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie z Fundacją Sztukmistrze. Podczas warsztatów dzieci w wieku od 7 do 11 lat uczyły się m.in. kręcenia talerzami czy żonglerki chustami i piłeczkami, pracowały nad równowagą i koordynacją, wzmacniały swoje poczucie wartości i uczyły się pracy w grupach. Praca ze Sztukmistrzami to udana współpraca, która widoczna była  podczas dwóch Nocy Bibliotek organizowanych przez filię nr 38 MBP. W ubiegłym roku dzięki nim mieliśmy niezwykle piękny pokaz fireshow, w tym roku zostały przeprowadzone warsztaty cyrkowe. Bardzo dziękujemy Sztukmistrzom za aktywność i włączenie się do naszych akcji a wszystkich ochotników zapraszamy na kolejne zajęcia już we wrześniu.
Czytaj całość...
Lato w Mieście w Miejskiej Bibliotece Publicznej
wtorek, 12 czerwiec 2018
Tworzenie gry „Jungle”, „Historia Polski w legendach i podaniach”, „Lato z intrygą w książce”, spotkania z grami planszowymi zajęcia plastyczne, literackie i komputerowe, warsztaty kulturalne, zajęcia plastyczno-edukacyjne, to tylko niektóre z propozycji  przygotowanych przez filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Wakacyjne zajęcia dla dzieci są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązują zapisy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem spotkań. Zapisy ruszają od 14 czerwca.
image_001.jpg

Czytaj całość...
Zwierzęta w obiektywie Krzysztofa Olszaka
wtorek, 12 czerwiec 2018
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpg


Kultura ze smakiem
wtorek, 12 czerwiec 2018
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 341 - 360 z 6171


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego