Aktualności
II Edycja Lubelskich pogawędek
poniedziałek, 05 listopad 2018
image_001.jpg
W ramach II Edycji Lubelskich pogawędek  w Filii nr 13 w dniach 22 i 29 października 2018 r. odbyły się warsztaty decoupage'u.  Pod bacznym okiem instruktorek z Fundacji Wspierania Rozwoju Osobistego STUDEO i Fundacji M-art powstały pięknie zdobione przedmioty; pudełka, bransolety i inne.  Wszystkim uczestnikom gratulujemy oryginalnych prac i dziękujemy za udział w projekcie.
Ewa Sendejewicz
fot. Adam Sokół

Czytaj całość...
Wietrzenie płytoteki
poniedziałek, 05 listopad 2018
image_001.jpgPo raz kolejny w Filii nr 37 miało miejsce „Wietrzenie płytoteki”. Czytelnicy w ramach akcji mogli wymieniać się swoimi domowymi zbiorami, dając w ten sposób płytom nowe życie. Akcja jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Seniora
środa, 31 październik 2018
image_001.jpg
30 października w Domu Kultury LSM w ramach Międzynarodowego Dnia Seniora miało miejsce wielopokoleniowe spotkanie seniorów i osób towarzyszących. Współorganizatorem imprezy była Filia nr 13 MBP.
Bogaty program spotkania rozpoczęły dzieci z trzech lubelskich przedszkoli (nr 33, 36 i 47), następnie wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół nr 5, a na koniec najstarsze wiekowo ale tryskające energią Panie ze znanego już zespołu wokalnego Pasionatta. Taka właśnie kolejność pojawiania się artystów na scenie stała się alegorią etapów życia ludzkiego przez które wszyscy przechodzimy. Wzruszające było to, gdy scenę stopniowo opuszczali bardzo młodzi i robili miejsce coraz starszym.
Po części artystycznej odbyła się zabawa taneczna wraz z poczęstunkiem.
Ewa Sendejewicz
Czytaj całość...
Wygraj z cholesterolem
wtorek, 30 październik 2018
image_001.jpg24 października w Filii nr 8 odbyło się spotkanie pod hasłem „Wygraj z cholesterolem”. Wykład poprowadziła dietetyk, pani Katarzyna Ślusarska, która opowiedziała o zagrożeniach wynikających ze złego odżywiania oraz sposobach radzenia sobie z podniesionym poziomem cholesterolu.
Czytaj całość...
W ramach Tygodnia podróżniczego
wtorek, 30 październik 2018
image_000.jpg
W 7 dni dookoła świata trwającego od 22 do 26 października 2018 roku, w Filii nr 2 odbył się szereg spotkań z podróżnikami oraz wykładów związanych z tą tematyką.
22 października miało miejsce spotkanie z Zuzanną Angielczyk, która podzieliła się swoimi przeżyciami podczas wykładu "Autostopem w piękny rejs - wyścig do Czarnogóry".
23 października Izabela Bartkowiak poprowadziła wykład "W labiryncie błędnych skał i skrywanych tajemnic Gór Sowich".


Czytaj całość...
Patriotycznie w bibliotece
wtorek, 30 październik 2018
image_001.jpg
Koniec października w Filii nr 17 przebiegał bardzo patriotycznie.
26 października filię odwiedzili członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej „Źródło”. Z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę rozmawialiśmy o patriotyzmie i co to takiego jest niepodległość. Krótka pogadanka uświadomiła zaproszonym gościom, że po 123. latach nieistnienia, na mapę Europy powróciło państwo polskie. Była więc okazja by porozmawiać o symbolach narodowych.
Atrakcyjności spotkaniu dodał film animowany „Polak Mały”, wyjaśniający wygląd godła Polski i symbolikę czerwieni i bieli na fladze. Uczestnicy spotkania poznali legendę o początkach polskiej państwowości oraz wykazali się znajomością wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś”
test i foto:
Maria Włosek

Czytaj całość...
Zapomniany" kaniowczyk ppłk Stanisław Magnuszewski
wtorek, 30 październik 2018
image_001.jpg
29 października w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kiełbem promujące jego najnowszą książkę pt. "Zapomniany" kaniowczyk ppłk Stanisław Magnuszewski 1888 - 1968". Zbigniew Kiełb, historyk, numizmatyk oraz rekonstruktor i badacz dziejów 2. Pułku Saperów Kaniowskich, jest autorem, współautorem i redaktorem 155 publikacji oraz 9 książek z zakresu dziejów Polski, ziemi puławskiej oraz nauk pomocniczych historii. Za swoją dotychczasową działalność został odznaczony m. in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym i Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Pracuje w Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Czytaj całość...
Zagrajmy razem
wtorek, 30 październik 2018
Filia nr 26 zaprasza dzieci i dorosłych

Pejzaż
wtorek, 30 październik 2018
image_001.jpg
26 października w Filii nr 24 odbył się wernisaż wystawy Moniki Anny Tomczak "Pejzaż".  Pochodząca z Zambrowa artystka uprawiająca twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w roku 1999 w  pracowni prof. Adama Styki. Od 2013 roku należy do Polskiego Stowarzyszenia  Nauczycieli Plastyków. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Malarstwo artystki uderza siłą decyzji i wyróżnia się dojrzałością formalną i wrażliwością kolorystyczną. Swoje obrazy konstruuje za pomocą nasyconych płaszczyzn czystego koloru. Ukazują one nowe oblicze przedmiotów istniejących bezimiennie w naszym bezpośrednim otoczeniu. Prace autorki z pogranicza realizmu, abstrakcji uderzają ciekawym nasyceniem barw i światła nadając otaczającej nas szarej rzeczywistości nowego znaczenia.
Wystawę oglądać można do 2 listopada w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
II etap XII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpg
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury II etapu
XII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
z dnia 29 października 2018 r.


    Jury w składzie: Przewodniczący Jarosław Zoń,  Maria Perkowska, Witold Dąbrowski,
po wysłuchaniu 23 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do III etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników
Czytaj całość...
OKOlice wyobraźni
poniedziałek, 29 październik 2018

image_001.jpg

Czytaj całość...
"Imigrant na Wyspach" spotkanie z Marcinem Kowalem
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpg"(...) Zostawić kartkę – "Kwituję odbiór wykształcenia"
Jakoś tak unieść się
coś poprzestawiać, pozamieniać
I zacząć mieć na wszystko katar
W zielone zagrać z resztą świata(...)"
"A może rzucić..." - A. Poniedzielski

Przybył do Filii nr 10 z Derry w Irlandii Północnej 24 października i wietrzna deszczowa pogoda była mu absolutnie nieobca. Marcin Kowal, autor książki "Imigrant na Wyspach: jak odnalazłem się w UK" ("Bernardinum" 2018), swoistego przewodnika po Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ta książka to dla jednych cenne wskazówki, co czynić, by się zadomowić, dla drugich - czego nie czynić, by się zadomowić, a dla jeszcze innych – opowieść o innym, chciałoby się lepszym świecie.
Czytaj całość...
Warsztaty tworzenia kotylionów
poniedziałek, 29 październik 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Spotkanie z Agnieszką Moniką Polak
poniedziałek, 29 październik 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Ułana Legiejki przygody z mundurem
poniedziałek, 29 październik 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Nagrobek jako księga kultury
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpg17 października w Filii nr 12, Łukasz Marcińczak, autor tekstu poświęconego cmentarzom wielokulturowego Lublina, wygłosił prelekcję pt. "Nagrobek jako księga kultury", omawiając zmiany zachodzące w formach pochówków w Europie od wieku XVI do współczesności. Słuchacze mogli zapoznać się z najczęściej pojawiającymi się przedstawieniami symbolicznymi na macewach, aby następnie – przekraczając bramę cmentarza chrześcijańskiego – przekonać się o przeobrażeniach chrześcijańskiej sztuki sepulklarnej: od rozbudowanych, choć konwencjonalnych informacji o zmarłym umieszczanych na nagrobku, aż do oryginalnych dzieł wyobraźni artystów-kamieniarzy, bywa, że niekiedy szokujących, jak grób w formie samochodu.
Czytaj całość...
Chiny  Państwo Środka
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpgW Filii nr 25 w październiku odbył się cykl czterech spotkań z Panią Zofią Wiercińską pt. „Chiny – Państwo Środka”. Podczas nich Pani Zofia podzieliła się z nami relacją z podróży do Chin, przy okazji przedstawiając wiele ciekawych informacji z zakresu historii i kultury Państwa Środka.
Czytaj całość...
Warsztaty teatralno-taneczne
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpgW każdą środę w Filii nr 38 MBP odbywają się warsztaty teatralno-taneczne prowadzone przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół dzieci „Zarembiacy”. W tym tygodniu uczestnicy pracowali metodą pantomimy, ćwiczyli świadomość swojego ciała i odgrywali proste scenki w barwnych kostiumach. Na kolejne zajęcia zapraszamy już za tydzień!
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 341 - 360 z 6400

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego