Aktualności
Lekcje przyjaźni - spotkanie autorskie z Gabrielą Kotas
wtorek, 21 listopad 2017
image_001.jpg15 listopada w Filii nr 31 odbyły się dwa spotkania autorskie z Gabrielą Kotas – mysłowicką poetką, która wydała niedawno trzecią książkę dedykowaną najmłodszym czytelnikom. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z dwóch „O” i dwóch klas: I B i II B ze Szkoły Podstawowej nr 30.
Czytaj całość...
Warsztaty kaligraficzne
wtorek, 21 listopad 2017
image_001.jpg20 listopada w Filii 12 odbyły się warsztaty kaligraficzne, które poprowadził pan Adam Poręba. Podczas dwugodzinnego spotkania wprowadził uczestniczki w tajniki rysowania liter według kroju pisma majuskularnego. Panie nie tylko nauczyły się, jak prawidłowo korzystać ze stalówki, ale także poznały kilka ciekawych faktów z historii pisma. Efektem ich pracy był pięknie wykaligrafowany alfabet i katalog imion.
Czytaj całość...
Spotkanie z Magdaleną Jankowską
wtorek, 21 listopad 2017
Filia nr 10 zaprasza
image_001.jpg


Spotkanie z Patrycją Maczyńską
wtorek, 21 listopad 2017
image_001.jpg17 listopada w Filii nr 36 miało miejsce spotkanie z Panią Patrycją Maczyńską, autorką książek "Południca ze Świątyni Słońca" i "Klątwa Nawii". Pani Patrycja Maczyńska, z zawodu położna onkologiczna, jest miłośniczką podróży, szczególnie na ukochane Roztocze. Interesuje się lokalnymi podaniami i legendami związanymi z miejscami, które odwiedza. W swoich książkach próbuje ocalić je od zapomnienia. Inicjatorką spotkania była Pani Katarzyna Wicińska, mieszkanka Dzielnicy Felin.
Czytaj całość...
Mariusz Kargul  dziennikarz
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpgW listopadowy wieczór zaprosiliśmy do Filii nr 21 wszystkich, którzy znali i pamiętają Mariusza, oraz tych, których interesują gatunki dziennikarstwa i chcieli posłuchać, jak realizował je „samozwańczy animator” z Krasnegostawu, publikujący swoje felietony, eseje, recenzje i reportaże w prasie lokalnej, ogólnopolskiej i zagranicznej. Czytaliśmy, wspominaliśmy przeglądając archiwalne nagrania i wydawnictwa.
Czytaj całość...
Spotkanie z Anną Brzezińską
poniedziałek, 20 listopad 2017
Filia nr 26 zaprasza
image_001.jpg


Ktokolwiek wie... Ktokolwiek zna...
poniedziałek, 20 listopad 2017
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpg


Czytaj całość...
Warsztaty florystyczne
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpg15 listopada w Filii 37 odbyły się niezwykłe warsztaty florystyczne. Zajęcia prowadził Paweł Kamiński z Kwiaciarni Hanulla. Pan Paweł wprowadził uczestniczki w tajniki wykonywania kompozycji z kwiatów. Panie poznały nie tylko zasady komponowania bukietów, ale także  ciekawostki dotyczące pielęgnacji kwiatów ciętych, dowiedziały się jak poznać, że kwiaty są świeże i jak sprawić, aby bukiety jak najdłużej pozostały piękne. Podczas kilkugodzinnych warsztatów każda z pań, pod okiem pana Pawła, samodzielnie wykonała dwa rodzaje bukietów.
Magdalena Rademacher
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Gabrielą Kotas
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny gościła Panią Gabrielę Kotas. Tym razem, w Filii nr 13 uczestnikom Klubu Aktywnego Seniora poetka z Mysłowic zaprezentowała dwa tomiki poezji: "Pogodna dojrzałość" i "Uśmiech codzienności" oraz szydełkowe misie, które są Jej drugą pasją.
Pani Gabriela ma na swoim koncie także utwory dedykowane dzieciom. Ze względu na dużą liczbę tej właśnie grupy czytelniczej, spotkanie z dziećmi odbyło się w Przedszkolu nr 33 im. Kubusia Puchatka. Autorka opowiedziała dzieciom o swoich inspiracjach, o zwierzętach ze swojego
podwórka, przeczytała swoje wiersze oraz zaprosiła je do zilustrowania utworów do kolejnej książki.
Ewa Sendejewicz
Czytaj całość...
Wystawa o Leśmianie
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpgDzięki uprzejmości Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie w listopadzie do Filii nr 19  zawitała wystawa "Pan Leśmian". Cieszy nas to, że czytelnicy Dziesiątej w Lublinie w  80. rocznicę śmierci wybitnego poety dwudziestolecia międzywojennego, przypadającą bieżącego miesiąca, mogą zadumać się nad życiem i twórczością  mistrza słowa poetyckiego, autora tak pełnych uroku wierszy jak chociażby "W malinowym chruśniaku", "Dusiołek", "W kalinowym lesie".
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Grupa teatralna Seniorów
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgDziś w Filii 11 gościliśmy wyjątkową Grupę Teatralną działającą przy Centrum Usług Socjalnych. Było to już drugie przedstawienie w progach naszej biblioteki. Seniorzy zaprezentowali dzieciom z Przedszkola nr 13 oraz nr 54 w Lublinie znaną bajkę o Jasiu i Małgosi. I myli się ten, który uważa, że zna tę opowieść. Seniorzy pod kierunkiem p. Iwony Majczak udowodnili, że można ją opowiedzieć z "przymrużeniem oka". Dzieci w podziękowaniu przygotowały dla seniorów występ - piosenki i tańce.
Anna Pawlak
Czytaj całość...
Sztuka w walizce na Ponikwodzie
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgPodczas spotkania w Filii nr 37 Kamila Czosnyk wraz z dziećmi przeprowadziła warsztaty oparte na wspólnie stworzonej bajce. Następnie uczestnicy warsztatów wraz z artystką zrealizowali własną tkaninę sensoryczną.

"Sztuka w walizce" to projekt mobilnej wystawy sztuki współczesnej, zamkniętej w walizce, rozszerzony o program zajęć twórczych dla dzieci. W programie rozmowy o sztuce współczesnej oraz warsztaty twórcze z artystami i edukatorami. W wystawie udział biorą: Yuliia Andriichuk, Kamila Czosnyk, Magda Franczak, Olha Skliarska. Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin. Organizatorem projektu jest Fundacja Towot Squat.
Czytaj całość...
Historie cmentarzy
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpg15 listopada w Filii 11 MBP miało miejsce spotkanie seniorów z Panem Tadeuszem Mroczkiem, który w niesamowity sposób opowiadał o historii cmentarzy, nie tylko tych lubelskich, ale również z różnych zakątków świata. To spotkanie otwiera cały cykl wydarzeń, na które już dziś serdecznie zapraszamy.
Anna Pawlak
Czytaj całość...
Światowy Dzień Filozofii
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgLapis philosophorum od wieków odzwierciedlał marzenia i pragnienia człowieka. Utożsamiany z alchemiczną formułą zamieniającą kamienie nieszlachetne w złoto, kryształem o cudownych właściwościach, zdolnym obdarzyć człowieka długowiecznością i mądrością. Przez niektórych był postrzegany jako sekretna formuła, zasada, zgodnie z którą zorganizowany jest świat. Kto posiada taką wiedzę, ma nieograniczoną władzę. Nie dziwi zatem, że poszukiwanie kamienia filozoficznego dla wielu stało się sensem życia.
Czytaj całość...
W świecie wyobraźni poetyckiej Bolesława Leśmiana
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgZ okazji trwającego roku Bolesława Leśmiana w Filii nr 29 odbyły się zajęcia poświęcone twórczości poety. Uczestnikami byli uczniowie klas II i III z XIV Liceum Ogólnokształcącego. Po części teoretycznej odbyły się warsztaty, w trakcie których licealiści czytali wybrane wiersze Leśmiana, a także je interpretowali i wskazywali w nich charakterystyczne dla twórczości poety cechy i zjawiska.
Olga Dziemian
Czytaj całość...
Spotkanie z Wiesławą Karczewską-Grabias
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgPromocja najnowszej książki Wiesławy Karczewskiej-Grabias „Przetrwać czas nieludzki... Opowieść o Zofii Kołeckiej Fugiel” odbyła się 15 listopada w Filii nr 21 w ramach współpracy z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym. Wiesława Karczewska-Grabias jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, założycielką i prezesem Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego oraz dwóch ośrodków dziennego pobytu dla osób z chorobą Alzheimera. Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu wydały dotychczas trzy książki Autorki: „Wydobyte z niepamięci”, „Powroty do Sandomierza” i „Palec Opatrzności”.
Czytaj całość...
Spotkanie z Patrycją Maczyńską
piątek, 17 listopad 2017
Filia nr 36 zaprasza
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 341 - 360 z 5594


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego