Aktualności
Manipulowanie biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpg16 marca w Filii 36 wyświetlany był wykład Pani Bogusławy Sochańskiej "Manipulowanie biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena". Poznaliśmy fakty z życia pisarza. Prelegentka rozwiała też wiele mitów dotyczących Andersena.
Wykład pochodzi ze strony Wszechnica.org.pl
Czytaj całość...
Historia przez kobiety pisana
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgW czwartek 22 marca w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie odbyło się spotkanie z uczniami klas 6 i 7 dotyczące jubileuszu Nadania Polkom Praw Wyborczych. Rok 2018 został decyzją sejmu RP ogłoszony Rokiem Praw Kobiet. Prelekcja wygłoszona dla młodzieży połączona została z omówieniem wystawy pt: „Historia przez kobiety pisana”, przygotowanej przez Filię nr 38 MBP.
Czytaj całość...
Ptaki dziuplaki
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgDziuplaki, to gatunki ptaków, które zakładają gniazda w dziuplach, szczelinach, wnękach, zakamarkach. Większość dziuplaków zamieszkuje w istniejących już dziuplach, ale są takie które, samodzielnie wykuwają dziuple w pniach drzew. Niektóre chętnie zakładają gniazda w skrzynkach lęgowych, zwłaszcza jeśli w okolicy mało jest dziupli naturalnych.
Takie  i inne ciekawe informacje 21 marca w Filiach nr 36 i nr 38 MBP, na specjalnych warsztatach przekazały panie z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Czytaj całość...
Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgDo 7 maja w Filii 29 MBP można zobaczyć wystawę "Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga". Przypomina ona historię dążenia ludzkości do przekazania następnym pokoleniom swojej wiedzy. To historia książki począwszy od glinianej tabliczki do rewolucyjnego wynalazku Jana Gutenberga - prasy drukarskiej i ruchomych czcionek. Wynalazku, który na zawsze zmienił świat.
Czytaj całość...
Świąteczne kartki
czwartek, 22 marzec 2018
Skarpetkowe spotkanie z Justyną Bednarek
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpg20 marca 2018 r. Filia nr 10 MBP miała przyjemność gościć Panią Justynę Bednarek, autorkę  wielokrotnie nominowanej do nagrody książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.
Pani Justyna jest romanistką, dziennikarką, redaktorką, matką, żoną i… od kilku lat pisarką, bajkopisarską, jak sama mówi o sobie. Zawsze marzyła o tym, by pisać książki dla dzieci. Początkowo pisała do szuflady, gdyż nigdy nie miała czasu by zająć się tylko pisaniem. Wreszcie taki moment w jej życiu nastąpił i teraz spełnia swoje marzenia.  Sprawia w ten sposób przyjemność nie tylko sobie, ale przede wszystkim swoim czytelnikom,  nie tylko tym małym.
Czytaj całość...
Klub Seniora Felin
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpg1 marca 2018 r. w Filii nr 36 MBP rozpoczął działalność Klub Seniora. Jest on placówką miejską i działa w strukturze Zespołu Ośrodków Wsparcia. Zajęcia prowadzi psycholog i muzykoterapeuta Tomasz Kopacz przy wsparciu kierownika Klubów Seniora - Iwony Majczak oraz Elżbiety Nawrockiej, pracownika wspomnianej filii bibliotecznej.
Czytaj całość...
Zajęcia tworzenia mandali w Filii 11 MBP
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpgMandala to inaczej “koło życia, cały świat, święty krąg”. Jest to rysunek na planie koła, które jest symbolem harmonii i doskonałości. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej, poza tym rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja), pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji, pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
W świat mandali zabrała nas pani Alina Gumieniak, której dziękujemy za inspirujące zajęcia.
Czytaj całość...
Kroki
wtorek, 20 marzec 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


Czytaj całość...
W pełni pełnoletni
wtorek, 20 marzec 2018
image_001.jpgAż trudno uwierzyć jak szybko mija dziesięć lat... To już 10 lat tęsknoty za tym wspaniałym, wrażliwym, inteligentnym i niesamowitym aktorem, jakim był Gustaw Holoubek.
Podczas spotkań z cyklu „W pełni pełnoletni” organizowanym w Filii nr 38 wspominaliśmy tego wielkiego artystę. Gustaw powrócił we wspomnieniach aktorów, dyrektorów teatrów, znajomych i krewnych. Wszyscy mówią o nim niezwykle ciepło, serdecznie, tak że trudno się nie wzruszyć. Dopełnianiem spotkania było nagranie słynnego monologu Gustawa - Konrada, wygłoszone przez aktora w filmie „Lawa” z 1989 r.,  które mimo upływu wielu lat wciąż wzbudza emocje, intryguje i każe pamiętać.
Czytaj całość...
Konkurs recytatorski
poniedziałek, 19 marzec 2018
O Żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych
poniedziałek, 19 marzec 2018
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg


Matka dzieci Holocaustu
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpgZwana jest Matką dzieci Holocaustu, a późniejsza biografka Sendlerowej - Anna Mieszkowska - nazwała ją "Aniołem czasów Zagłady". Podczas marcowego międzypokoleniowego spotkania z udziałem pań z Klubu Czytelniczego Readcom, czytelników zaciekawionych tematem oraz uczennic oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 1 przybyłych pod opieką bibliotekarki Bożeny Zawiślak, zmierzyliśmy się z niezwykle ciekawym życiem Ireny Sendlerowej (1910 – 2008), najbardziej znanej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, uhonorowanej w 1965 roku przez izraelski instytut Yad Vashem.
Czytaj całość...
"Nad Niemnem i nad Piną"
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpg"Niemnie, domowa rzeko moja! gdzie są wody,
Które niegdyś czerpałem w niemowlęce dłonie,
Na których potem w dzikie pływałem ustronie,
Sercu niespokojnemu szukając ochłody?(...)"
Adam Mickiewicz "Do Niemna"

Wiceprezes Ogniska Związku Podhalan w Lublinie im. Tadeusza Staicha, przewodnik, pasjonat wędrówek, podróży, z każdej z nich wiozący garściami wspomnienia... - Wiesław Wiącek. Ubiegłego lata kilka dni spędził na Białorusi, wrażeniami zechciał się podzielić z czytelnikami Filii nr 10. To co zdołał usłyszeć i zobaczyć w dni cztery, opowiedział nam i pokazał w ponad dwie godziny. Mnogość zdjęć, do każdego komentarz... przeniosły słuchaczy nad Niemen, Pinę. Swe wędrówki Wiesław Wiącek rozpoczął od Grodna, w którym rezydencję mieli książęta litewscy i królowie polscy.
Czytaj całość...
Wiosennie i świątecznie
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Filia nr 23 zorganizowała wystawę prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne na Warsztatach Terapii Zajęciowej będących pod opieką Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności. Biblioteka jest kolorowa i wesoła. W dniach od 12 do 23 marca królują tutaj urocze kurczaczki, zajączki, kolorowe pisanki, wielkanocne stroiki i palmy. Wszystkie prace są misternie i bardzo estetycznie wykonane - każda ma swój indywidualny urok. Serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Czerniakiewicz
Czytaj całość...
Warsztaty wielkanocne
poniedziałek, 19 marzec 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Tajemnice Jednego Dzieła
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpg Tematem spotkania klubu dyskusyjnego z cyklu Tajemnice Jednego Dzieła, które odbyło się 14 marca w Filii nr 2, było: "Różne oblicza miłości w twórczości Harukiego Murakamiego na podstawie książki "Mężczyźni bez kobiet".
Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy japońskich, czytany na całym świecie. Jest także eseistą i tłumaczem literatury amerykańskiej. Przez jednych uwielbiany, przez krytyków często nazywany grafomanem.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 321 - 340 z 5933


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego