Aktualności
Tajemnice Słowian - Dziady
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpg„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
A. Mickiewicz

Słowiańskie święto przodków było przedmiotem cyklu zajęć przeprowadzonych w Filii nr 21. Obrzęd ten spopularyzował w literaturze Adam Mickiewicz, ale o prawdziwej idei Dziadów mało kto dziś pamięta. Odludne miejsca, cmentarne kaplice, leśne polany, nocna pora i nastrój cudowności, niesamowitości stanowiły o randze tego święta. Palono wielkie ogniska, ugaszczano dusze z zaświatów, podążano za przewodnictwem Guślarza, dziękowano przodkom, granica między światem żywych i światem zmarłych w ten wyjątkowy jesienny czas stawała się niezwykle płynna.
Czytaj całość...
Lublin. Historia dzielnic - konferencja podsumowująca
wtorek, 28 listopad 2017
Zapraszamy do Filii nr 32 (BIBLIO)
image_001.jpg


Czytaj całość...
Tajemnica
wtorek, 28 listopad 2017
GALERIA BIBLIO zaprasza na wernisaż wystawy absolwentów Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii - Curie Skłodowskiej w Lublinie
image_001.jpg
Czytaj całość...
Jesienny kaprys
poniedziałek, 27 listopad 2017

image_003.jpg

Czytaj całość...
Sięgnij po paczkę literacką!
poniedziałek, 27 listopad 2017
Filia nr 36 zaprasza
image_001.jpg


Pamiętajmy - spacer po lubelskich cmentarzach
poniedziałek, 27 listopad 2017
image_001.jpgW poniedziałkowe popołudnie w Filii nr 34 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „PAMIĘTAJMY – spacer po lubelskich cmentarzach”. W ramach wystawy, której kuratorem jest pani Anna Asyngier-Kozieł zaprezentowane były prace dzieci i młodzieży z Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej MDK „Pod Akacją” w Lublinie. Młodzi fotograficy na co dzień pracują pod opieką nauczyciela Anny Asyngier-Kozieł. Wystawa obejmuje prace fotograficzne przedstawiające cmentarze znajdujące się na terenie naszego miasta, m.in. przy ul. Lipowej, Unickiej, Walecznych, w Muzeum Wsi Lubelskiej, także miejsca upamiętniające męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej, takie jak Majdanek, Rury Jezuickie, Katyń.
Czytaj całość...
Dzień Telewizji
poniedziałek, 27 listopad 2017
image_001.jpg21 listopada obchodzony był dzień telewizji. W związku z tym Filia nr 38 zaprosiła do współpracy panią prof. Nataszę Ziółkowską-Kurczuk - reżysera, scenarzystę i dziennikarza, kierownika Telewizji Akademickiej TV UMCS. Pani profesor opowiedziała gimnazjalistom o swoim debiucie w roli reportera, pracy radiowca i pierwszych produkcjach filmowych. Być może za kilka lat to właśnie z tego grona wyłoni się znany filmowiec... Powodzenia!
Czytaj całość...
Czy to może być Droga dla Ciebie?
poniedziałek, 27 listopad 2017
image_001.jpg16 listopada 2017 roku w Filii nr 16 odbyło się kolejne spotkanie z Panem Zbigniewem Ściubakiem, autorem książki zatytułowanej „Droga”. Tym razem relacji z pieszej pielgrzymki z Lublina do Santiago de Compostela wysłuchali seniorzy z Domu Opieki Społecznej „Kalina”. Spotkanie było ilustrowane pokazem multimedialnym.
Elżbieta Kopciewicz
fot. Izabela Górniak

Czytaj całość...
Zaduszki literackie
poniedziałek, 27 listopad 2017
image_001.jpg„Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...”
C. K. Norwid

Nostalgia, refleksja i zaduma towarzyszyły listopadowemu spotkaniu z literaturą. W Filii nr 21 gościliśmy podopiecznych Fundacji Wzajemnego Wsparcia Klucz. Jesienna aura i klimat wspomnień stały się inspiracją do rozważań o literaturze, szczególnie tej poświęconej przemijaniu. Temat śmierci od wieków budził skrajne emocje, w średniowieczu epatowano motywem „dance macabre”, personifikowano i oswajano to zjawisko, preferując ascezę i umartwianie jako idealny sposób na osiągnięcie zbawienia. W okresie preromantyzmu przez Europę przetoczyła się fala samobójstw młodych ludzi, którzy na wzór bohatera powieści J. W. Goethego, Wertera, w śmierci szukali antidotum na „Weltschmerz”.
Czytaj całość...
Prezent dla Lublina
piątek, 24 listopad 2017
image_001.jpgW ramach akcji "Prezent dla Lublina" w Prawosławnym Domu Opieki odbyło się spotkanie "Lubelskie lata Edwarda Stachury".
Podczas prezentacji multimedialnej seniorzy poznali ciekawostki z życia poety, a utwory zespołu Stare Dobre Małżeństwo przybliżyły uczestnikom jego twórczość. Nie zabrakło wspólnego śpiewania i rozmowy przy kawie.
Bardzo dziękujemy za spotkanie.
Olga Wójtowicz, Agnieszka Adamczuk
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Magdaleną Jankowską
czwartek, 23 listopad 2017
image_001.jpg23 listopada Filia nr 26 MBP w Lublinie gościła panią Magdalenę Jankowską – poetkę, recenzentkę teatralną, nauczyciela akademickiego, autorkę „Tak, widziałam to – tak to widziałam” oraz kilkunastu tomików poezji.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać twórczość poetki, autorka opowiedziała również o pasjach, zainteresowaniach i planach na przyszłość.
Nie zabrakło także pytań o to, co inspiruje i daje natchnienie do pisania.
Dziękujemy za spotkanie.
Czytaj całość...
Nagroda Nike 2017 tematem Readcomu
czwartek, 23 listopad 2017
image_001.jpgNagroda Nike 2017 trafiła do rąk Cezarego Łazarewicza, autora głośnego reportażu historycznego  pt. "Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka".
Podczas listopadowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom przybliżyłam walory poznawcze i zalety lekturowe niełatwego, obfitującego w drastyczne sceny dzieła, opisującego jedną z najgłośniejszych zbrodni w czasach PRL.
Czytaj całość...
Prezent dla Lublina
czwartek, 23 listopad 2017
image_001.jpg"Dawno, dawno temu w Lubelskim Grodzie w wielkim zamku na wzgórzu żyła szczęśliwa rodzina: król, królowa i królewna a razem z nimi - koziołek lubelski, ich ulubieniec o imieniu Capek. Okolica była piękna i spokojna. Do czasu... Pewnego dnia z rzeki Bystrzycy wyłonił się wielki smok, który w nocy znienacka zaatakował mieszkańców Lubelskiego Grodu...". Tak zaczyna się legenda wymyślona przez uczniów klasy IV b Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi podczas warsztatów odbywających się w ramach akcji Prezent dla Lublina w Filii nr 38 MBP przy ul. Relaksowej.
Czytaj całość...
Warsztaty dla seniorów
czwartek, 23 listopad 2017
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpgCzupiradełko
czwartek, 23 listopad 2017
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg


Lublin w grafice
czwartek, 23 listopad 2017
image_001.jpg


Poeta słodkiej melancholii
czwartek, 23 listopad 2017
Filia nr 12 zaprasza
image_001.jpg


Świąteczne spotkania dla dzieci
czwartek, 23 listopad 2017
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 301 - 320 z 5577


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego