Aktualności
Niepodległościowe warsztaty plastyczne
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgNa obrazie Artura Grottgera dama ubrana w czarną suknię - symbol żałoby narodowej, przypina ją na rogatywce powstańca styczniowego, początkowo noszone były tylko przez wojsko, zwłaszcza w okresie zrywów niepodległościowych i manifestacji patriotycznych, dziś zakłada je każdy Polak, którego sercu bliska jest Ojczyzna. Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Kokarda narodowa, bo o niej mowa, często błędnie nazywana kotylionem, jest rozetką w biało-czerwonych barwach i stanowi patriotyczny, narodowy symbol Polaków. Przez lata zmieniał się układ barw; były białe serca (środki) otoczone czerwonym kołem, kokarda mogła przybierać także kształt białego serca otoczonego czerwonym kołem, poza którym było jeszcze białe koło, mogły również mieć postać czerwonego serca z białym otokiem, tak jak przedstawia to Grottger na swoim obrazie.
Czytaj całość...
Profilaktyka - dbajmy o siebie!
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii 38 MBP miało miejsce spotkanie z dietetyk Katarzyną Ślusarską w ramach Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyki i Leczenia Nadciśnienia Tętniczego. Uczestnikom przekazane zostały podstawowe informacje o tym co to jest nadciśnienie tętnicze, jak możemy kontrolować swój stan zdrowia w zakresie chorób układu krążenia, co robić aby im zapobiegać i przede wszystkim jak powinna wyglądać dieta w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Podczas zajęć została również zaznaczona skala problemu - co 2 osoba po 60 roku życia ma nadciśnienie tętnicze, a 30% osób ogółem, które mają nadciśnienie tętnicze nic z tym nie robi. Dbajmy o siebie!
Czytaj całość...
100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii nr 25 obyło się spotkanie z Panem Janem Więckowski na temat 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prelekcja była inspirowana niedawno wydaną książką prof. Mieczysława Ryby pt. „Katolicki Uniwersytet Lubelski – Korzenie, początki, źródła tożsamości”. Podczas spotkania Pan Jan przybliżył nam historię Uniwersytetu oraz życiorys pierwszego rektora – ks. Idziego Radziszewskiego.
Czytaj całość...
Szeptanki o diecie
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatnich Szeptanek 13 listopada gościem Filii nr 38 MBP była Pani Katarzyna Ślusarska (Grzyb). Pani Dietetyk rozmawiała z uczestniczkami na temat zdrowego odżywiania i o tym, jak powrócić do formy po porodzie. Omówione zostały zasady zbilansowanej diety, a także obalone zostały mity związane z dbaniem o sylwetkę. Każda z Pań mogła zadać nurtujące je pytania z zakresu żywienia osób dorosłych jak i problemów związanych z żywieniem malucha. Po wykładzie każdy mógł skorzystać z indywidualnej konsultacji z Panią dietetyk i pomiaru masy i składu ciała. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wzajemnego dialogu i wymiany doświadczeń.
Czytaj całość...
Wernisaż - "Ćwiczenia z fotografii"
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
14 listopada w Galerii Biblio odbył się wernisaż wystawy fotograficznej studentów I roku Edukacji Artystycznej z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Prezentowane zdjęcia powstały pod opieką artystyczną dr Danuty Kuciak w Zakładzie Fotografii i Wiedzy Wizualnej. W wystawie udział biorą: Laila Albaqshi, Anna Bachok, Aleksandra Dziekan, Tetyana Falaieieva, Anna Filipiuk, Dominka Iwaniuk, Agata Kattenbach, Jan Koper, Agnieszka Mandziuk, Eliza Matejuk, Katarzyna Pieńkos, Zofia Pietryga, Paulina Puchyrska, Monika Piróg, Emilia Skubis, Katarzyna Stanisławek, Ewa Stola, Katarzyna Szostek, Marianna Tarnas, Mariana Tsiupka, Kiryl Varanko, Sebastian Wojewoda, Małgorzata Rozwadowska.
Joanna Słupska-Maron
Czytaj całość...
Inny Wymiar Podróży
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
8 listopada 2018 r. w Filii nr 2 miało miejsce spotkanie w ramach cyklu "Inny Wymiar Podróży". Zaproszonym gościem był Tomasz Tułak - właściciel biura podróży Om Tramping Klub, podróżnik (w ciągu ostatnich dziesięciu lat odwiedził kilka razy Syberię, Indochiny, Indie, Karakorum, Kanadę i USA i większość krajów Ameryki Pd., absolwent Leśnictwa (UR w Krakowie) i Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf – amator. Tomasz Tułak gościł w bibliotece już trzykrotnie opowiadając m.in. o swoich doświadczeniach w podróży koleją transsyberyjską, czy przygodach związanych z podróżą do Kirgistanu i Tadżykistanu.
Czytaj całość...
Wystawa z okazji Roku Praw Kobiet
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpgZ okazji 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Z tej okazji powstała wystawa prezentująca sylwetki wielu znanych kobiet, które swoją postawą i osiągnięciami zmieniły polską rzeczywistość.
Czytaj całość...
Legiony to...
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Filia 34 zaprosiła panią Annę Kowalczyk, nauczyciela historii i bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Lublinie na prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną „Legiony to..”. Odbiorcami była młodzież  z trzech klas Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie. Pani Anna przedstawiła uczniom krótką historię polskich powstań narodowych.
Czytaj całość...
Joanna Olech gościem MBP
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
30 października uśmiech zagościł na twarzach uczniów szkół podstawowych w Filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Sprawczynią radości była Pani Joanna Olech.
Autorka zapoznała dzieci ze swoją twórczością w mistrzowski sposób. Wysłuchaliśmy historii powstania niesamowitych przygód „Dynastii Miziołków”. Na podstawie grafik z książki „Kto Ty jesteś?” dowiedzieliśmy się jak dzisiaj można rozumieć słowo patriotyzm. Zagłębiliśmy się w mroczną duszę nastoletniej dziewczynki - Tarantuli, by następnie wysłuchać bardzo ważnej przemowy misiowego rządu na planecie Egaliterra.
Czytaj całość...
"Chłopcy malowani" i "Drogi do wolności"
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 14 listopada 2018

W Filii 24 oglądać można wystawę według scenariusza Justyny Polakowskiej "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich" oraz wiersze nagrodzone w szkolnym konkursie literackim "Drogi do wolności". Wystawa powstała w oparciu o unikatowe materiały archiwalne: wspomnienia, utwory poetyckie i pamiętniki żołnierzy Legionów Polskich, które są ilustrowane oryginalnymi fotografiami z epoki – w opracowaniu Ewy Gołdy - z Archiwum Biblioteki Narodowej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. W utworach legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby, nadzieje związane z  wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie.
Do obejrzenia wystawy zapraszamy do końca listopada.
Czytaj całość...
Gaudium w służbie Papieskiego Słowa
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
W Filii nr 39 prezentowana jest wystawa Wydawnictwa Gaudium pt. „Gaudium w służbie Papieskiego Słowa. 40. rocznica wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową”.
Ekspozycja dotyczy związków Wydawnictwa z Karolem Wojtyłą – biskupem i papieżem – na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat. Przedstawia  zdjęcia pamiątek, spotkań pracowników Wydawnictwa z Janem Pawłem II i publikacje wydawnictwa związane z osobą Ojca Świętego.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgPodczas spotkania Klubu Czytelniczego READCOM uczestnicy podjęli próbę analizowania wybranych powieści pod kątem zawartych w nich problemów. Często czytamy książki pobieżnie, śledząc jedynie przebieg akcji. Wspólna dyskusja, konfrontowanie własnych poglądów, wnikliwe śledzenie poszczególnych wątków pozwoliły nam doskonalić umiejętności analizowania książek. Bardzo często powieści, które wydają nam się błahe, zawierają bardzo interesujące i godne uwagi wątki.
Czytaj całość...
Historia Orła Białego
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Wystawa Zuzanny Kaczorowskiej pt. „Historia Orła Białego”, która była eksponowana w Filii 39 stała się podstawą lekcji bibliotecznej przeprowadzonej dla uczniów klasy czwartej przez nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie, panią Dorotę Szalak.
Uczniowie poznali dzieje Orła Białego od początków państwa polskiego aż do współczesności. Dzięki wystawie uczestnicy mogli zaobserwować zmiany, jakim w ciągu wieków ulegało nasze godło narodowe.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Jim Morrison a mit bohatera romantycznego w muzyce rockowej
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatniego spotkania w cyklu Tajemnice Jednego Dzieła odwołując się do tekstu Riders on the storm i postaci kontrowersyjnego wokalisty The Doors Jima Morrisona próbowaliśmy określić czym jest i w jaki sposób przejawia się specyficzny romantyzm w muzyce rockowej. Dyskutując, wspólnie zgodziliśmy się, że najbardziej istotne cechy łączące bohaterów literatury romantycznej i muzyków rockowych to nonkonformizm, bunt, niezgoda na zastany świat i poszukiwania wewnętrzne. Wszystkie te postawy były oczywiście różnie realizowane przez twórców okresu Romantyzmu i artystów rocka. Niepisanym prawem, niemalże regułą postępowania poetów romantycznych i poetów rocka było stwierdzenie: żyć tak jak się pisze, uczynić z życia literaturę. Idealnym tego przykładem wydaje się być mit, poezja, muzyka i styl życia frontmana The Doors Jima Morrisona.
Maciek Krawczyk
Czytaj całość...
Jesienny Koncert
wtorek, 13 listopad 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Spotkanie z Barbarą Rejniewicz
wtorek, 13 listopad 2018
Filia nr 24 zaprasza
image_001.jpg

Wykłady dla Seniorów
wtorek, 13 listopad 2018

image_001.jpg

Łapacze snów
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgW piątkowy wieczór w Filii nr 11 odbyły się warsztaty pod kierunkiem Aliny Gumieniak, na których robiliśmy łapacze snów. Niegdyś traktowane były one przez niektóre plemiona Indian jako amulety, a powieszone nad łóżkiem miały zatrzymywać nocne koszmary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca.
Czytaj całość...
Patriotyzm współczesny
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpg„Patriotyzm współczesny” to wystawa szczególna.  W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddaliśmy głos młodemu pokoleniu. Prezentowane prace to szczere spojrzenie dzieci i młodzieży na zagadnienia związane z wolnością, Polską, pokojem. Plakaty są efektem warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu „Kto Ty jesteś?”. Wystawę można oglądać w Filii nr 38 MBP do końca listopada.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 301 - 320 z 6406

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego