Aktualności
Drogi do wolności
wtorek, 27 luty 2018
image_001.jpgRok 2018 został uchwalony przez Sejm Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w Filii nr 34 rozpoczął się cykl spotkań „Drogi do wolności”. Na pierwszym spotkaniu Filia gościła dr. Zdzisława Bielenia, który przybliżył uczniom SP nr 50 i SP im. B. Chrobrego zagadnienie powstania styczniowego ze szczególnym uwzględnieniem jego przebiegu na Lubelszczyźnie. Wstępem do wykładu dr. Bielenia był film o powstaniu styczniowym udostępniony dzięki uprzejmości Zastępcy Dyrektora MDK nr 2 w Lublinie Benona Bujnowskiego. Powstanie 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej.
Czytaj całość...
Przyjaciółki Staromiejskiej
wtorek, 27 luty 2018
image_001.jpgReakcją na tekst „Kolejka po miłość” na motywach opowiadania Iriny Sieminoj był wyrozumiały uśmiech nad ogromem ludzkich oczekiwań. Zgodnie jednak uczestniczki potwierdziły chęć dążenia do miłości idealnej, potrzebę realizowania się w bliskości rodzinnej, partnerskiej, przyjacielskiej.
Czytaj całość...
Mam prawo, więc czytam
wtorek, 27 luty 2018

image_001.jpg
Powiększ

Kto Ty jesteś?
poniedziałek, 26 luty 2018
image_001.jpgWłączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Filia 34 rozpoczęła cykl spotkań bibliotecznych „Drogi do wolności”. Dwie pierwsze lekcje zatytułowane „Kto Ty jesteś?” skierowane były do najmłodszych dzieci z przedszkola Mała Panda. Podczas spotkania przedszkolaki obejrzały prezentację, która ułatwiła zapoznanie się z symbolami narodowymi Polski, ich znaczeniem, miejscami gdzie możemy je spotkać bądź o nich usłyszeć.
Czytaj całość...
Biblio-Koderzy
poniedziałek, 26 luty 2018
image_001.jpgW piątek 23 lutego w Filii nr 38 MBP odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Biblio-Koderów. Niedawno nasza filia przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Uczymy Dzieci Programować” i organizuje cykliczne zajęcia dedykowane dzieciom powyżej 7 roku życia. Każde spotkanie składa się z dwóch części. Na początku uczestnicy rozwijają umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów wykonując ćwiczenia bez użycia narzędzi cyfrowych. Następnie przechodzą do poznawania podstaw programowania z wykorzystaniem nowych technologii (komputerów, robotów, tabletów). Niezwykle ważnym elementem warsztatów jest również rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
Czytaj całość...
Niezwykła podróż Baltazara Kobera
poniedziałek, 26 luty 2018
image_001.jpg21 lutego odbył się kolejny wykład z cyklu „Botticellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki”. Spotkanie poprowadził dr Marcin Maron - filmoznawca, adiunkt w Zakładzie Fotografii i Wiedzy Wizualnej UMCS. Dotyczyło ono ostatniego filmu W. J. Hasa pt. Niezwykła podróż Baltazara Kobera (1988), oraz przenikających go motywów neoplatońskiej wizji świata i człowieka.
Czytaj całość...
Inne stany świadomości - koncert w Filii nr 10
poniedziałek, 26 luty 2018
image_001.jpg"(...) To tak, jakby ktoś tlen z powietrza wziął i kazał żyć…
To tak, jakby ktoś stąd ciebie mi wziął i kazał żyć…
To tak, jakby ktoś biel ze śniegu wziął, kazał mu lśnić…
To tak, jakby ktoś stąd ciebie mi wziął i kazał żyć(...)"
Bogdan Loebl

Odmienne stany świadomości, to stany świadomości człowieka inne niż normalny stan czuwania. Innym stanem, w którym znajduje się często człowiek to stan zakochania, który przeradza się (albo i nie) w miłość. O niej śpiewali podczas koncertu w Filii nr 10 Justyna Prokop i Wiesław M. Pawłowski.
Czytaj całość...
Warsztaty cyrkowe
poniedziałek, 26 luty 2018

image_001.jpg
Powiększ

Kazimierz dwóch księżyców
poniedziałek, 26 luty 2018
Kazimierz dwóch księżyców
poniedziałek, 26 luty 2018
Opowieść wigilijna
poniedziałek, 26 luty 2018
image_001.jpgW sali widowiskowej Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia” odbyło się performatywne czytanie fragmentów Opowieści wigilijnej Karola Dickensa. Wzruszająca historia przemiany starego skąpca Ebenezer Scrooge w człowieka pełnego dobroci i życzliwości dla innych jest tematem wciąż aktualnym i wzruszającym każdego czytelnika. Spektakl został przygotowane przez Filię 39 we współpracy z uczestnikami i terapeutami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Misericordia”. W przedstawieniu wzięli udział uczestnicy terapii, terapeuci oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie, a także pani Lucyna Szejgiec, zaprzyjaźniona czytelniczka biblioteki.
Czytaj całość...
Lublin - widzieć, a nie tylko patrzeć
piątek, 23 luty 2018
image_001.jpgAktualnie w Filii nr 37 można oglądać prace podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Absolwent” oraz uczniów i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie. Wystawa jest podsumowaniem projektu „Nasz Lublin – moja pasja”, który został zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie i był współfinansowany ze środków Gminy Lublin.
Czytaj całość...
Biblioteka na ciebie czeka: "Zaczarowana zagroda"
piątek, 23 luty 2018
logo3.jpgNa pierwsze spotkanie, zorganizowane przez Filię nr 18 w ramach projektu "Biblioteka na ciebie czeka" przybyła klasa I Szkoły Podstawowej nr 7 w Lublinie. Zajęcia rozpoczęliśmy od głośnego czytania "Zaczarowanej zagrody". Następnie był quiz dotyczący lektury, który wykazał, że uczniowie uważnie słuchali i zapamiętali szczegóły.
Po podziale na grupy dzieci miały za zadanie wyszukać informacje o różnych gatunkach pingwinów w książkach, dostępnych w bibliotece oraz w internecie. Z tym zadaniem również świetnie sobie poradzili.
Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne spotkania.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Komputer bez Tajemnic
piątek, 23 luty 2018
image_001.jpgW Filii nr 38 MBP rozpoczęła się IV edycja kursu komputerowego dla dorosłych i seniorów pod hasłem „Komputer bez Tajemnic”. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy podzielili się swoim doświadczeniem związanym z obsługą komputera. Wspólnie omówiliśmy budowę laptopa oraz komputera stacjonarnego, zwracając uwagę na jego najważniejsze elementy. Następnie uczestnicy poznali podstawowe pojęcia, programy i funkcje, z których będą korzystać podczas trwania kursu.
Czytaj całość...
Polak, który zatrzymał Słońce
piątek, 23 luty 2018
image_001.jpgW lutym 2018 r. przypada 545. rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych polskich uczonych - Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Filii nr 38 MBP odbyły się zajęcia pt: „Polak, który zatrzymał Słońce”. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z życiorysem i osiągnięciami wybitnego rodaka ze szczególnym naciskiem na teorię heliocentryczną. Zobaczyli, jakie przyrządy wykorzystywał do badania nieba oraz jak wyglądały pierwsze wydania jego dzieł. Poznali dokonania Kopernika na polu medycyny, ekonomii, matematyki, a także jego wpływ na obecny kształt kalendarza.
Czytaj całość...
Kabaret "Mydło i powidło"
czwartek, 22 luty 2018
image_001.jpgW minioną środę, 21 lutego do Filii nr 3 zawitał kabaret. Kabaret "Mydło i powidło" to panie odkrywające uroki życia na emeryturze. Z poczuciem humoru odgrywają skecze przybliżające legendy lubelskie, odwołując się do codzienności. Panie mają naprawdę jedną receptę na problemy życiowe - dobry humor.
Dziękujemy wszystkim aktorkom występującym w kabarecie "Mydło i powidło" za radość, którą niosą poprzez swoje występy.
Niedzińska Jolanta
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 301 - 320 z 5825


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego