Aktualności
Potańcówka dla Seniorów
poniedziałek, 19 listopad 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


Nasi wojacy
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg15 listopada w Filii nr 31 ponownie gościliśmy pana Grzegorza Sztala. Bohaterem jego opowieści był tym razem Walduś Biały, chłopiec, który urodził się w 1933 roku. Walduś prowadził własny dzienniczek i jak skarbu pilnował swojej książeczki „Nasi wojacy”. Dostał ją od ojca w prezencie, dlatego miała dla niego ogromną wartość. Na dzisiejszym spotkaniu uczniowie ze SP nr 30 oraz dzieci z Przedszkola nr 78 mogli je zobaczyć na własne oczy – zachowane w bardzo dobrym stanie.
Czytaj całość...
Jesienny koncert
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg16 listopada w Filii nr 2 odbył się koncert Lubelskiej Grupy Suzuki pt. "Jesienny koncert". To już drugi występ dzieci w naszej filii. Metoda Suzuki różni się od nauki w tradycyjnej szkole muzycznej tym, iż dziecko uczy się nie tylko z nauczycielem, ale i rodzicem, który pełni rolę domowego nauczyciela. Dzieci grają także wspólnie z innymi dziećmi. To wszystko sprawia, że zaczynają one postrzegać grę na skrzypcach jako stały element i styl życia. Uczniowie swoje umiejętniości zdobywają poprzez wielokrotne powtarzanie.
Czytaj całość...
Moja Ojczyzna
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg
Filia nr 9 MBP zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem "Moja Ojczyzna".
Na konkurs zgłoszono 14 prac ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich. Jury w składzie Anna Pawłowska, Edyta Łukasik i Małgorzata Pachla oceniło prace w dwóch kategoriach.
W kategorii klas I-III poszczególne miejsca zajęli:
1. Lipa Nikola
2. Śliwińska Urszula
3. Piłat Martyna
wyróżnienie Piłat Aleksandra.
Czytaj całość...
Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg
16 listopada mieszkańcy Prawosławnego Domu Opieki Społecznej mieli okazję wysłuchać  opowieści zilustrowanej prezentacją multimedialną na temat kobiet w życiu Józefa Piłsudskiego. Seniorzy poznali nieznane im dotąd fakty z osobistego życia charyzmatycznego męża stanu i jednego z twórców niepodległej Rzeczpospolitej.
Dziękuję Pracownikom Prawosławnego Domu Opieki za zaproszenie i miłą atmosferę, a Mieszkańcom za bardzo duże zaangażowanie.
Agnieszka Adamczuk
Czytaj całość...
Historia do pudełka na 100-lecie Niepodległości
poniedziałek, 19 listopad 2018
Zapisy w Filii nr 35 MBP od 21 listopada 2018
image_001.jpg

Różowe sny
poniedziałek, 19 listopad 2018
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu
image_001.jpgCzytaj całość...
Spotkanie autorskie z muzyką w tle  Agnieszka Monika Polak
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpgDzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Słupsku, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. I.J. Paderewskiego. W Lublinie została absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Chciała grać w orkiestrze ale pracuje w rodzinnej firmie i spełnia się literacko. Zadebiutowała na łamach Gazety Mówionej. W 2012 roku wydała pierwszą książkę „Mimo wszystko”. Historię Moniki Bliskiej opisała w dwóch tomach „Ślad przeznaczenia” i „Dalekie podróże z Bliską”. Następną publikacją był zbiór opowiadań „Oblicza miłości”. W antologiach Wydawnictwa Astrum ukazywały się w ostatnich latach wiersze pani Agnieszki, wkrótce spełni się marzenie autorki o wydaniu pierwszego tomiku poezji. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Wieczór autorski Agnieszki Moniki Polak, 16 listopada 2018 roku w Filii nr 21 na Starym Mieście, był najlepszą okazją do poznania we fragmentach wspomnianej prozy oraz wybranych wierszy.
Czytaj całość...
Ku niepodległości...
piątek, 16 listopad 2018

image_001.jpg

Poznaj swojego sąsiada...
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg
Dziś w Filii 11 MBP odbyło się spotkanie z panem Grzegorzem Romanowskim, autorem replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej. Pan Grzegorz opowiadał o tym, jak powstawały kolejne egzemplarze jego kolekcji i z czego zostały wykonane (papier, sklejki, drewno, metal). Opowiadał również jak żołnierze posługiwali się taką bronią w czasie walki. Panu Romanowskiemu bardzo dziękujemy niesamowite spotkanie i chęć podzielenia się swoją pasją.
Czytaj całość...
Zakup nowości wydawniczych
piątek, 16 listopad 2018
                   bn-logo.jpg  ghjk.jpg


W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zakup nowości wydawniczych. Dysponując kwotą dotacji - 109 848 zł zakupiono 4 727 egzemplarzy książek i 164 audiobooki.

Zaduszkowe spotkanie
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg"Kawa jest związana ze wszystkimi rodzajami wspomnień, różnymi dla każdej osoby.
Z niedzielnymi porankami, nowymi przyjaźniami, ukochanym świętej pamięci dziadkiem (...)
Kawa dużo znaczy, bardzo wielu ludzi w ogóle nie wyobraża sobie bez niej życia.
Kawa jest pod tym względem jak miłość."

Sarah Addison Allen – Słodki zapach brzoskwiń
W oparciu o lektury eseju "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy i "Umarł mi. Notatnik żałoby" Ingi Iwasiów, 14 listopada 2018 r. w Filii nr 21, zmierzyłyśmy się z tematem, który prędzej czy później dotknie każdego z nas: odchodzenie osób najbliższych i pustka, której nie da się nikim i niczym zapełnić. Kierowana przekazem cytowanego wyżej fragmentu chciałam podjąć próbę oswajania tego, co niezrozumiane, niewyobrażalne a nieuniknione. Najpiękniej dziękuję Paniom za każdą, jakże cenną, osobistą refleksję.
Czytaj całość...
Leona Legiejki przygody z mundurem
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgUrodzony 1 października 1896 roku w Polance na Wileńszczyźnie po ukończeniu gimnazjum został powołany do armii carskiej i skierowany do szkoły oficerskiej w Teławiu na Kaukazie. W lutym 1919 roku w Lublinie zgłosił się na ochotnika do wojska. Przydzielony do Szwadronu Radomskiego walczył w obronie Lwowa przed Ukraińcami, następnie, już z utworzonym 11 Pułkiem Ułanów, wkroczył do wyzwolonego Wilna. Walczył też w ramach Pierwszej Brygady Kawalerii na froncie południowo-wschodnim. Brał udział w bitwach pod Równem, Beresteczkiem, Mikołajowem. Zwolniony z wojska zamieszkał w Starachowicach, gdzie był nauczycielem, działaczem społecznym i sportowym. Zmarł w 1991 roku.
Czytaj całość...
Mali patrioci dla Niepodległej
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg15 listopada w Filii nr 37 odbył się koncert patriotyczny przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola Dzieciaki.pl. Naszymi gośćmi były również osoby niepełnosprawne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie oraz młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy Absolwent.
Czytaj całość...
Niepodległościowe warsztaty plastyczne
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgNa obrazie Artura Grottgera dama ubrana w czarną suknię - symbol żałoby narodowej, przypina ją na rogatywce powstańca styczniowego, początkowo noszone były tylko przez wojsko, zwłaszcza w okresie zrywów niepodległościowych i manifestacji patriotycznych, dziś zakłada je każdy Polak, którego sercu bliska jest Ojczyzna. Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Kokarda narodowa, bo o niej mowa, często błędnie nazywana kotylionem, jest rozetką w biało-czerwonych barwach i stanowi patriotyczny, narodowy symbol Polaków. Przez lata zmieniał się układ barw; były białe serca (środki) otoczone czerwonym kołem, kokarda mogła przybierać także kształt białego serca otoczonego czerwonym kołem, poza którym było jeszcze białe koło, mogły również mieć postać czerwonego serca z białym otokiem, tak jak przedstawia to Grottger na swoim obrazie.
Czytaj całość...
Profilaktyka - dbajmy o siebie!
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii 38 MBP miało miejsce spotkanie z dietetyk Katarzyną Ślusarską w ramach Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyki i Leczenia Nadciśnienia Tętniczego. Uczestnikom przekazane zostały podstawowe informacje o tym co to jest nadciśnienie tętnicze, jak możemy kontrolować swój stan zdrowia w zakresie chorób układu krążenia, co robić aby im zapobiegać i przede wszystkim jak powinna wyglądać dieta w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Podczas zajęć została również zaznaczona skala problemu - co 2 osoba po 60 roku życia ma nadciśnienie tętnicze, a 30% osób ogółem, które mają nadciśnienie tętnicze nic z tym nie robi. Dbajmy o siebie!
Czytaj całość...
100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii nr 25 obyło się spotkanie z Panem Janem Więckowski na temat 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prelekcja była inspirowana niedawno wydaną książką prof. Mieczysława Ryby pt. „Katolicki Uniwersytet Lubelski – Korzenie, początki, źródła tożsamości”. Podczas spotkania Pan Jan przybliżył nam historię Uniwersytetu oraz życiorys pierwszego rektora – ks. Idziego Radziszewskiego.
Czytaj całość...
Szeptanki o diecie
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatnich Szeptanek 13 listopada gościem Filii nr 38 MBP była Pani Katarzyna Ślusarska (Grzyb). Pani Dietetyk rozmawiała z uczestniczkami na temat zdrowego odżywiania i o tym, jak powrócić do formy po porodzie. Omówione zostały zasady zbilansowanej diety, a także obalone zostały mity związane z dbaniem o sylwetkę. Każda z Pań mogła zadać nurtujące je pytania z zakresu żywienia osób dorosłych jak i problemów związanych z żywieniem malucha. Po wykładzie każdy mógł skorzystać z indywidualnej konsultacji z Panią dietetyk i pomiaru masy i składu ciała. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wzajemnego dialogu i wymiany doświadczeń.
Czytaj całość...
Wernisaż - "Ćwiczenia z fotografii"
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
14 listopada w Galerii Biblio odbył się wernisaż wystawy fotograficznej studentów I roku Edukacji Artystycznej z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Prezentowane zdjęcia powstały pod opieką artystyczną dr Danuty Kuciak w Zakładzie Fotografii i Wiedzy Wizualnej. W wystawie udział biorą: Laila Albaqshi, Anna Bachok, Aleksandra Dziekan, Tetyana Falaieieva, Anna Filipiuk, Dominka Iwaniuk, Agata Kattenbach, Jan Koper, Agnieszka Mandziuk, Eliza Matejuk, Katarzyna Pieńkos, Zofia Pietryga, Paulina Puchyrska, Monika Piróg, Emilia Skubis, Katarzyna Stanisławek, Ewa Stola, Katarzyna Szostek, Marianna Tarnas, Mariana Tsiupka, Kiryl Varanko, Sebastian Wojewoda, Małgorzata Rozwadowska.
Joanna Słupska-Maron
Czytaj całość...
Inny Wymiar Podróży
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
8 listopada 2018 r. w Filii nr 2 miało miejsce spotkanie w ramach cyklu "Inny Wymiar Podróży". Zaproszonym gościem był Tomasz Tułak - właściciel biura podróży Om Tramping Klub, podróżnik (w ciągu ostatnich dziesięciu lat odwiedził kilka razy Syberię, Indochiny, Indie, Karakorum, Kanadę i USA i większość krajów Ameryki Pd., absolwent Leśnictwa (UR w Krakowie) i Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf – amator. Tomasz Tułak gościł w bibliotece już trzykrotnie opowiadając m.in. o swoich doświadczeniach w podróży koleją transsyberyjską, czy przygodach związanych z podróżą do Kirgistanu i Tadżykistanu.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 281 - 300 z 6400

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego