Aktualności
Spotkanie z Agnieszką Moniką Polak
piątek, 30 listopad 2018
image_001.jpgAgnieszka Monika Polak jest pisarką, poetką i muzykiem. Zadebiutowała literacko książką „Mimo wszystko” wydaną w 2012 roku. Historyczne symbole rodzinnego Lublina można odnaleźć w dwóch kolejnych publikacjach „Ślad przeznaczenia” oraz „Dalekie podróże z Bliską”. Pierwsze jej wiersze ukazywały się w antologiach, a na koniec 2018 roku Autorka zapowiedziała wydanie własnego tomiku poezji.
Czytaj całość...
Koncert Laureatów XII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
piątek, 30 listopad 2018
image_001.jpg
Protokół
z posiedzenia Komisji Konkursowej
Koncertu Laureatów
XII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
z dnia 29 listopada 2018 r.    Jury w składzie: Witold Kopeć, Roma Drozdówna, Mieczysław Wojtas, po wysłuchaniu 12 recytatorów i recytatorek w dwóch kategoriach wiekowych postanowiło nagrodzić:

- w kategorii szkół podstawowych i  gimnazjalnych:
I nagroda   - Zofia Lutek – Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
II nagroda -  Zuzanna Zdunek -  Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
III nagroda - Nadia Wójcik -  Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
Czytaj całość...
Warsztaty efektywnego uczenia się
piątek, 30 listopad 2018
image_001.jpgJak zapamiętać a nie „wkuwać”? Co zrobić aby zdobyta wiedza została na dłużej? Jak się uczyć? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy sobie podczas pierwszych cyklicznych „Warsztatów efektywnego uczenia się” w Filii nr 38. Naszymi gośćmi była V klasa ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie.
Czytaj całość...
Droga do wolności
czwartek, 29 listopad 2018
image_001.jpg„Wolność to diament do oszlifowania
A zabłyśnie blaskiem nie do opisania”

Te słowa z piosenki Marka Grechuty były mottem inscenizacji patriotycznej z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, którą mogliśmy oglądać w Filii nr 31 28 listopada. Przygotowali ją uczniowie Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie pod kierunkiem Pani Iwony Kozak i Pani Magdaleny Kwiecień-Bystrek. Tematem przewodnim widowiska była opowieść o losach Rzeczpospolitej, jej dawnej chwale i wielkości, upadku, niewoli pod zaborami – i odzyskaniu wolności w 1918 roku. W akompaniamencie muzyki patriotycznej, a także utworów Seweryna Krajewskiego i Marka Grechuty uczniowie deklamowali wiersze oddające powagę historycznych wydarzeń.
Czytaj całość...
Akwarelowe impresje
środa, 28 listopad 2018

image_001.jpg

Bój o Polskę...
środa, 28 listopad 2018
image_001.jpgW ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Filia nr 6 przygotowała prelekcję i wystawę "Bój o Polskę" o Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Na spotkanie w bibliotece przybyły osoby niesłyszące z opiekunką i tłumaczką języka migowego.
Czytaj całość...
Przynieśli Polsce Niepodległość
środa, 28 listopad 2018
image_001.jpgSetną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Filia nr 13 uczciła wykładem Krystyny Tatarczak, prelegentki, która wiele lat współpracuje z nasza placówką. Autorka poświęciła swoją uwagę przede wszystkim fenomenowi Józefa Piłsudskiego, którego od lat "poznaje" poprzez lektury i  opowieści świadków minionej historii. Prelegentka z rozmysłem nie wgłębiała się w życiorys Józefa Piłsudskiego tylko wydobyła te momenty i rysy charakteru, które stanowiły o jego wyjątkowości i doniosłości. Niepodległość niejedno ma imię, zatem obok Marszałka zostało przywołanych wiele wybitnych i znaczących postaci, budowniczych wolnej Polski. Niebagatelną rolę odegrało w tym także środowisko lubelskie, szczególnie młodzież wielu lubelskich szkół.
Czytaj całość...
Dni Edukacji - książkowy pokaz mody
środa, 28 listopad 2018
image_001.jpg
Na Wydziale  Pedagogiki i Psychologii UMCS 26 listopada odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Projektu „ZA PROGIEM” – wyprawy odkrywców. Przygotowane z tej okazji warsztaty - Dni Edukacji - były realizowane we współpracy z Filią nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. W ramach projektu pracownicy biblioteki zorganizowali konkurs plastyczny "Bohaterowie książkowi mojego życia" promujący wśród dzieci czytanie ze zrozumieniem oraz rozbudzenie zainteresowań książką i zamiłowanie do czytelnictwa.
Czytaj całość...
Historia ul. Peowiaków
środa, 28 listopad 2018
Filia nr 36 zaprasza
image_001.jpg


Gra miejska
środa, 28 listopad 2018
image_001.jpgW ramach projektu „Lub Art Story - warsztaty tworzenia gier miejskich” uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie samodzielnie przygotowali scenariusz gry miejskiej „Zaginiony”, którego fabuła dzieje się we współczesnym Lublinie. Jednym z punktów przedsięwzięcia była Filia nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rynku 11.
Czytaj całość...
Weź udział w Pasjonującym Tygodniu
środa, 28 listopad 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Library Talent Show!
środa, 28 listopad 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Czytaj całość...
Warsztaty haftu strukturalnego
środa, 28 listopad 2018
Filia nr 31
image_001.jpg


O czym mówią nagrobki?
wtorek, 27 listopad 2018
image_001.jpg
O czym mówią nagrobki? Analiza symboliki występującej na cmentarzach katolickich, prawosławnych, żydowskich i pozawyznaniowych. Prelekcja ze slajdami.

20 listopada Filia 34 MBP miała przyjemność gościć Łukasza Marcińczaka filozofa, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, od 2006 roku stale związanego z "Akcentem", na łamach którego publikuje eseje, recenzje i szkice na temat twórców z kręgu paryskiej „Kultury” oraz wielokulturowej przeszłości Lublina i Lubelszczyzny.
Czytaj całość...
Jak smyka zmienić w czytelnika
wtorek, 27 listopad 2018
image_001_big.jpg
Aktualizacja 27 listopada 2018

Odkrywam świat zmysłów - warsztaty w ramach projektu „Jak smyka zmienić w czytelnika”

W ubiegłym tygodniu w Filii nr 38 MBP rozpoczęliśmy cykl warsztatów w ramach projektu „Jak smyka zmienić w czytelnika”. Projekt jest skierowany do rodziców i dzieci w wieku 1-5 lat.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Czytaj całość...
Nie tylko Medal Niepodległości
poniedziałek, 26 listopad 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 26 listopada 2018


Muzealny Oddział Dom Kuncewiczów po raz kolejny zaprasza na prelekcje poparte prezentacją multimedialną, które tym razem poświęcone są odznaczeniom przyznanym autorce "Dwóch księżyców". Pani Monika Januszek-Surdacka - kierownik Domu Kuncewiczów przede wszystkim skupia się na Medalu Niepodległości, który Maria Kuncewiczowa otrzymała z rąk marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dzięki zaplanowanym spotkaniom będzie można lepiej poznać twórczość pisarki mocno związanej z Kazimierzem Dolnym. Pani Monika opowiada o wielu interesujących aspektach życia prywatnego popartych informacjami zdobytymi z prywatnych korespondencji i dzienników autorki. Wykład jest jednocześnie zachętą do tego, by wrócić do książek pisarki i zachęcić gości do odwiedzin nadwiślańskiego miasteczka, a tym samym Muzeum.
Czytaj całość...
Śniło mi się, że...
poniedziałek, 26 listopad 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 241 - 260 z 6406

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego