Aktualności
Obrazy w kadrze zatrzymane
piątek, 20 kwiecień 2018
image_001.jpgNasze kwietniowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom miało szczególny charakter. 19 kwietnia to pamiętna data. Druga część spotkania poświęcona została 75. rocznicy wybuchu powstania w Getcie warszawskim. Przywołałyśmy pamięć wydarzeń oraz ludzi, którzy bohatersko targnęli się z bronią na Niemców –  m.in. Mordechaja Anielewicza, Antka Cukiermana i Marka Edelmana.
Czytaj całość...
Inny Wymiar Podróży z Damianem Wojciechowskim
piątek, 20 kwiecień 2018
image_001.jpg19 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Inny Wymiar Podróży. Naszym gościem był jezuita Damian Wojciechowski, z pochodzenia lublinianin, z wykształcenia filozof, filmowiec i dziennikarz. Przez wiele lat jako misjonarz mieszkał i pracował m.in. na Syberii i w Kirgistanie. Był dziennikarzem w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego w Rzymie.
Czytaj całość...
Porozmawiajmy o kobietach
piątek, 20 kwiecień 2018
image_001.jpgW Roku Praw Kobiet nasze kwietniowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom, poświęciłyśmy wizerunkom pierwszych dzielnych Polek zasiadających w naszym parlamencie po  odzyskaniu suwerenności w 1918 roku. Pokrótce przedstawiłam biogram m.in. Gabrieli Balickiej, Jadwigi  Dziubińskiej oraz   Ireny Kosmowskiej.
Czytaj całość...
Tajemnice Jednego Dzieła
czwartek, 19 kwiecień 2018
image_001.jpg11 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie klubu dyskusyjnego "Tajemnice Jednego Dzieła", zatytułowane: "Czarny jak ja - inny = obcy = zły - rasizm, ksenofobia i nietolerancja dziś".
Czytaj całość...
Impresjonizm. Malarskie inspiracje w muzyce
czwartek, 19 kwiecień 2018
image_001.jpg18 kwietnia Filię nr 2 ponownie ogarnęły dźwięki muzyki podczas koncertu „Impresjonizm. Malarskie inspiracje w muzyce”. Za sprawą uczennic Szkoły Muzycznej II st. im. T. Szeligowskiego: Dominiki Pawłowskiej, Magdaleny Maciejewskiej, Aleksandry Szczepkowskiej oraz nauczycielki - pani Karoliny Hordyjewicz, która wystąpiła w roli solistki, akompaniatorki oraz recytatorki poezji Paula Verlaine, środowy wieczór przebiegł w niezwykłej, wręcz magicznej atmosferze.
Czytaj całość...
"Lublin  miasto Wschodu czy Zachodu?" - spotkanie autorskie
środa, 18 kwiecień 2018
image_001.jpg16 kwietnia w Filii nr 12 mieszkańcy Czechowa wysłuchali wykładu Łukasza Marcińczaka, autora książki "Kamienie pachnące szafranem. Eseje lubelskie". Pisarz odwołując się do starych map, architektury kościelnej, numerologii i symboliki oraz do znaczenia orientalnych przypraw w rozwoju Lublina - zaproponował słuchaczom oryginalną interpretację dziejów grodu nad Bystrzycą.
Czytaj całość...
Pejzaże pogranicza
wtorek, 17 kwiecień 2018
Filia nr 13 zaprasza
image_001.jpgKlub Aktywnego Seniora
wtorek, 17 kwiecień 2018
Filia nr 13 zaprasza
image_001.jpg


Warsztaty komputerowe w Filii nr 11
wtorek, 17 kwiecień 2018
image_001.jpg16 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące projektu "Aktywni on/offline" prowadzone przez Fundację "5Medium", a przeznaczone dla osób 50+.
Czytaj całość...
Impresjonizm. Malarskie inspiracje w muzyce
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


VI LUBELSKA NOC BIBLIOTEK
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna to ważna instytucja kultury, która służy mieszkańcom Lublina i okolic. Sieć MBP tworzy 39 filii usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta. Biblioteka zapewnia czytelnikom nieodpłatny dostęp do książek, prasy, audiobooków, muzyki i filmów oraz komputerów z dostępem do Internetu.
Biblioteki stają się multimedialnymi punktami dostępu do kultury, przestrzenią, która łączy w sobie miłą atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. To także miejsca spotkań, komunikacji społecznej, dostępu do żywej wiedzy, informacji, kultury i edukacji – to miejsce dla każdego. Dlatego warto podczas Nocy Bibliotek zajrzeć do filii MBP w Lublinie, które przygotowały oryginalną i atrakcyjną ofertę kulturalną.

PROGRAM VI LUBELSKIEJ NOCY BIBLIOTEK - 11 maja 2018 r.


Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
godz. 19:00 - koncert "Sztuka adaptacji". 
Koncert poświęcony będzie adaptacji słowa w muzyce. Uczestnicy koncertu będą mogli posłuchać gatunków takich jak jazz, blues, muzyki lat 20. i 30.Wykonawcy: Karolina Hordyjewicz - akompaniament, słowo o muzyce, Anika Chlebik - wokal, Katarzyna Samborska - wokal.


Filia nr 6, ul. Poniatowskiego  4, tel. 81 533-07-13
godz. 18.00 - „W stronę światła”  - inscenizacja słowno-muzyczna przygotowana przez pana Ireneusza Kaczmarczyka.


Filia nr 7, ul. Kunickiego  35, tel. 081 472-53-93
godz. 18.00
- spotkanie „Patroni ulic naszej dzielnicy – Władysław Kunicki” z Haliną Danczowską i towarzysząca mu wystawa okolicznościowa.
- „A to Polska właśnie” – malowanie na płótnie dla dzieci

Czytaj całość...
Na poleskim szlaku
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpg13 kwietnia Filia nr 17 zgromadziła mieszkańców Lublina, którzy z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną pana Jerzego Frąka. Podziwialiśmy sanktuaria, zespoły pałacowo-zamkowe oraz letniskowe wsie: Pratulin, Kostomłoty, Kodeń, Leśna Podlaska i Janów Podlaski.
Pan Jerzy relacjonował, iż region ten, to nieujarzmiona dzika przyroda, torfowiska, bogata fauna i flora, posiadający walory krajobrazowe niedoceniane przez turystów, a opiewane już dawno w nostalgicznej pieśni „Polesia czar”.
Czytaj całość...
Dwie wystawy w Filii nr 29
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpg12 kwietnia 2018 r. Filia 29 MBP gościła uczniów klasy 5 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Goście zwiedzili wystawę "Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga" oraz "Nicea w fotografii Aliny Lewickiej - Strzok". Z uwagą i zaangażowaniem wysłuchali historii książki, pisma i druku. Z ciekawością dotykały glinianych skorupek i introligatorskich opraw książek. Największe i najpiękniejsze biblioteki świata dzieci porównały do biblioteki w Hogwarcie, gdzie uczył się Harry Potter. Następnie dały się porwać na spacer po Nicei, gdzie oprócz zachwytów nad urokliwym starym miastem, zajrzały do kawiarni i poznały nazwy lokalnych dań, które wywołały wybuchy śmiechu.
Agnieszka Brzozowska
Czytaj całość...
Przy kawie o książce
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpgNagrane w 1992 roku relacje z poszukiwania wszelkich wiadomości o losach rodziny Grynbergów posłużyły Pawłowi Łozińskiemu do stworzenia film dokumentalnego „Miejsce urodzenia”. Książka Henryka Grynberga „Dziedzictwo”, wydana rok później, stanowi zapis tychże rozmów z mieszkańcami mazowieckich wsi i miasteczek, którzy pamiętają jego ojca Abrama i całą rodzinę jeszcze sprzed wojny.
Czytaj całość...
Neorenesans w architekturze Lublina
piątek, 13 kwiecień 2018
image_001.jpg4 kwietnia, w Filii nr 2, odbył się kolejny wykład z cyklu Botticellowskie Rozpryski, noszący tytuł "Neorenesans w architekturze Lublina". Tym razem swój wykład wygłosił profesor Jerzy Żywicki, związany z Wydziałem Artystycznym UMCS, Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz Instytutem Historii Sztuki KUL.
Czytaj całość...
Spotkanie z Agnieszką Hałas
piątek, 13 kwiecień 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 241 - 260 z 5933


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego