Aktualności
Pszczoły
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpgW Filii nr 35 odbył się cykl zajęć poświęcony pszczołom. Dzieci obejrzały wystawę ilustracji Piotra Sochy z książki "Pszczoły" (Wydawnictwo Dwie Siostry). Oprócz zdobycia ciekawych informacji z życia pracowitych owadów młodzi czytelnicy mogli poćwiczyć swoje umiejętności manualne i poznali interesujące książki o pszczołach.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
poniedziałek, 26 marzec 2018

Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w roku 2018 jest Łotwa.
image_001.jpg
Autorką Listu do dzieci całego świata pod hasłem "W książce małe jest wielkie" jest  Inese Zandere. Plakat zaprojektował Reinis Pētersons.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika.
Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem.
Więcej na stronie IBBY

Czarne Inspiracje Plus z Adamem Robińskim
poniedziałek, 26 marzec 2018
Zapraszamy na spotkanie
image_001.jpgCzytaj całość...
Włącz poezję - spotkanie DKK w Filii nr 10
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpg"Zaśnijmy zupełnie
dzień dniem bez nas zróbmy.
Bez nas się obejdąte ważne spotkania,
te straszne wypadki."
A. Wolny-Hamkało,"fleszmob" z tomu Nikon i Leica
Czytaj całość...
Baśń o empatii...
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpg„Tyle jesteś wart, ile z siebie możesz dać drugiemu...”
Jan Paweł II

Czym jest empatia? Czy jest to cecha wrodzona, a może da się ją w kimś ukształtować? Jakie są przejawy empatii lub jej braku? Na te i wiele innych pytań dotyczących empatii próbowaliśmy sobie odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania z cyklu „Rodzina z książką”, zorganizowanego w Filii nr 21.
Czytaj całość...
Eksperymenty z formą czy chorobliwa fascynacja?
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpg21 marca, w Filii nr 2, odbył się kolejny wykład z cyklu Botticellowskie Rozpryski, który poprowadziła Paulina Kempisty, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyczka sztuki, kuratorka oraz uczestniczka studiów doktoranckich na kierunku historia sztuki, na KUL-u. Wykład poświęcony był sposobom przedstawiania ciała ludzkiego w sztuce na przestrzeni wieków.
Czytaj całość...
Wystawa prac Elżbiety Wasiuczyńskiej
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpgFilia nr 38 miała przyjemność prezentować w swojej przestrzeni wystawę prac Elżbiety Wasiuczyńskiej - znanej ilustratorki książek dziecięcych. Eksponowane prace pochodziły z książki „Osiecka dzieciom” oraz z serii „Pan Kuleczka”. Nie zabrakło także ilustracji zamieszczanych na łamach miesięcznika „Świerszczyk”.
Czytaj całość...
Spotkania Klubu Seniora
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgTematem kolejnego spotkania Klubu Seniora była manipulacja. Spotkanie poprowadził Pan Tomasz Kopacz, psycholog z Centrum Usług Socjalnych w Lublinie.
Z kolei 22 marca odbyło się spotkanie przedświąteczne obu klubów działających w Filii 36, Klubu Seniora "Felin" oraz Akademii Seniora.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku i dekoracji.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Manipulowanie biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpg16 marca w Filii 36 wyświetlany był wykład Pani Bogusławy Sochańskiej "Manipulowanie biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena". Poznaliśmy fakty z życia pisarza. Prelegentka rozwiała też wiele mitów dotyczących Andersena.
Wykład pochodzi ze strony Wszechnica.org.pl
Czytaj całość...
Historia przez kobiety pisana
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgW czwartek 22 marca w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie odbyło się spotkanie z uczniami klas 6 i 7 dotyczące jubileuszu Nadania Polkom Praw Wyborczych. Rok 2018 został decyzją sejmu RP ogłoszony Rokiem Praw Kobiet. Prelekcja wygłoszona dla młodzieży połączona została z omówieniem wystawy pt: „Historia przez kobiety pisana”, przygotowanej przez Filię nr 38 MBP.
Czytaj całość...
Ptaki dziuplaki
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgDziuplaki, to gatunki ptaków, które zakładają gniazda w dziuplach, szczelinach, wnękach, zakamarkach. Większość dziuplaków zamieszkuje w istniejących już dziuplach, ale są takie które, samodzielnie wykuwają dziuple w pniach drzew. Niektóre chętnie zakładają gniazda w skrzynkach lęgowych, zwłaszcza jeśli w okolicy mało jest dziupli naturalnych.
Takie  i inne ciekawe informacje 21 marca w Filiach nr 36 i nr 38 MBP, na specjalnych warsztatach przekazały panie z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Czytaj całość...
Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgDo 7 maja w Filii 29 MBP można zobaczyć wystawę "Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga". Przypomina ona historię dążenia ludzkości do przekazania następnym pokoleniom swojej wiedzy. To historia książki począwszy od glinianej tabliczki do rewolucyjnego wynalazku Jana Gutenberga - prasy drukarskiej i ruchomych czcionek. Wynalazku, który na zawsze zmienił świat.
Czytaj całość...
Świąteczne kartki
czwartek, 22 marzec 2018
Skarpetkowe spotkanie z Justyną Bednarek
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpg20 marca 2018 r. Filia nr 10 MBP miała przyjemność gościć Panią Justynę Bednarek, autorkę  wielokrotnie nominowanej do nagrody książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.
Pani Justyna jest romanistką, dziennikarką, redaktorką, matką, żoną i… od kilku lat pisarką, bajkopisarską, jak sama mówi o sobie. Zawsze marzyła o tym, by pisać książki dla dzieci. Początkowo pisała do szuflady, gdyż nigdy nie miała czasu by zająć się tylko pisaniem. Wreszcie taki moment w jej życiu nastąpił i teraz spełnia swoje marzenia.  Sprawia w ten sposób przyjemność nie tylko sobie, ale przede wszystkim swoim czytelnikom,  nie tylko tym małym.
Czytaj całość...
Klub Seniora Felin
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpg1 marca 2018 r. w Filii nr 36 MBP rozpoczął działalność Klub Seniora. Jest on placówką miejską i działa w strukturze Zespołu Ośrodków Wsparcia. Zajęcia prowadzi psycholog i muzykoterapeuta Tomasz Kopacz przy wsparciu kierownika Klubów Seniora - Iwony Majczak oraz Elżbiety Nawrockiej, pracownika wspomnianej filii bibliotecznej.
Czytaj całość...
Zajęcia tworzenia mandali w Filii 11 MBP
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpgMandala to inaczej “koło życia, cały świat, święty krąg”. Jest to rysunek na planie koła, które jest symbolem harmonii i doskonałości. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej, poza tym rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja), pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji, pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
W świat mandali zabrała nas pani Alina Gumieniak, której dziękujemy za inspirujące zajęcia.
Czytaj całość...
Kroki
wtorek, 20 marzec 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 201 - 220 z 5821


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego