Aktualności
Pracujemy z chorymi dziećmi
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpgDziałalność Filii nr 23 mieszczącej się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie nie ogranicza się tylko do pracy w lokalu Biblioteki. Priorytetem są regularne wyjścia do Oddziałów szpitalnych. Bezpośrednio przy łóżku chorego dziecka wypożyczane są książki. Hospitalizowane dzieci zawsze mogą liczyć na rozmowę , uśmiech i dobre słowo. Śmiało można stwierdzić że, dobrze dobrana lektura jest doskonałym lekarstwem na szpitalne smutki.
Małgorzata Czerniakiewicz
Czytaj całość...
Kino dla Seniorów
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpg30 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Jazzu. W związku z tym kwietniowy cykl „Cały ten jazz” był poświęcony właśnie temu gatunkowi muzycznemu. Nasi widzowie najpierw poznali biografię jednego z najwybitniejszych saksofonistów amerykańskich, Charliego Parkera, następnie dowiedzieli się, jak wiele trzeba poświęcić, by stać się mistrzem perkusji.
Czytaj całość...
Aktorki wszech czasów
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpgZapraszamy do Filii nr 18 na kolejną odsłonę cyklu „I Einstein był kobietą”. Tym razem prezentujemy kobiety kina – znane, podziwiane, które mimo upływu lat nadal pozostają ikonami. Ich życiorysy, choć nie zawsze szczęśliwe, pokazują jak wiele siły i determinacji musiały wykazać, aby dotrzeć na szczyt. Zapraszamy do końca maja.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Drogi ku wiedzy
poniedziałek, 07 maj 2018
Planszówkowe środy w Biblio
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpgW kwietniu odbyły się dwa spotkania z cyklu Planszówkowe środy w Biblio. Jak zwykle na tapetę wzięliśmy różnorodny zestaw tytułów, jednak tym razem zdecydowanie królowały krótsze i szybsze w rozegraniu pozycje. Na kolejne spotkania zapraszamy 09 i 23 maja, od godziny 18:00.
Czytaj całość...
Kurs komputerowy dla Seniorów
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpgMija kolejny miesiąc, a seniorzy, biorący udział w kursie komputerowym w Biblio, stali się bogatsi o kolejne doświadczenia z internetem. Potrafią już pobierać zdjęcia i je przesyłać. Stali się również członkami wirtualnej społeczności jednego z portali. Mogli także poczuć się jak bibliotekarze, wypróbowując możliwości naszego katalogu, a jako czytelnicy skorzystali z możliwości zalogowania się na swoje konta biblioteczne. Niestraszny im już też nasz kiosk informacyjny.

Czytaj całość...
Poczytaj mnie!
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpgW Filii nr 35 odbyły się kolejne warsztaty z dr Małgorzatą Centner-Guz pod hasłem: Poczytaj mnie! – jak pomóc małemu dziecku w odkrywaniu radości w kontakcie z książką. Inspiracje metodyczne wdrażające do słuchania i aktywnego doświadczania literatury i książki.
Czytaj całość...
Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpg27 kwietnia w Filii 36 gościliśmy Panią Jolantę Jurkowską, która przybliżyła nam sylwetkę abp. Ignacego Tokarczuka. Poznaliśmy fascynującą postać, bardzo ważną dla Kościoła katolickiego w Polsce.
Człowieka odważnie idącego drogą wiary, biskupa niezłomnego. Jemu zawdzięczamy utworzenie ponad 400 parafii, które zakładał mimo sprzeciwu komunistów. Arcybiskup przemyski był też zaangażowany w działania na rzecz niepodległości Polski i wolności człowieka, za co został odznaczony Orderem Orła Białego. Zasłynął bezkompromisowymi kazaniami, w których sprzeciwiał się sowieckiej okupacji Polski. Z tego powodu był przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa inwigilowany i fałszywie oskarżany przed wiernymi i zwierzchnikami kościelnymi.
Czytaj całość...
26. Biennale Ilustracji Bratysława
poniedziałek, 07 maj 2018
Galeria OKNA zaprasza
image_001.jpgCzytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001.jpgW 2018 roku obchodzimy 155. rocznicę urodzin wybitnej polskiej pisarki Marii Rodziewiczówny (1864 – 1944). Zadebiutowała w 1882 r. nowelką Gama uczuć. W swoich utworach opisywała piękno kresowej Polski, Polski rozbiorowej, jak także międzywojennej. Jednocześnie w jej utworach odnajdujemy problemy i troski kresowiaków, niejednokrotnie zaczerpniętych z przeżyć jej rodziny i przyjaciół. Najbardziej znanymi jej utworami są np. Lato leśnych ludzi, Dewajtis, Straszny dziadunio oraz Między ustami a brzegiem pucharu.
Czytaj całość...
Święto Flagi w Filii nr 11
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001.jpgZbliża się Dzień Flagi - święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym przedstawiliśmy seniorom z Centrum Usług Socjalnych w Lublinie historię flagi polskiej.
Czytaj całość...
Konkurs recytatorski
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001.jpg22 marca w Szkole Podstawowej nr 20 w Lublinie odbył się Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Filię nr 7 dla uczniów szkoły z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Międzynarodowego Dnia Poezji. Do przesłuchania przystąpiło 14 osób. W jury zasiedli: dyrektor szkoły - Kinga Ostrowska oraz wicedyrektor szkoły - Bożena Patynowska, autorzy zbiorów poezji: Ireneusz Kaczmarczyk oraz Stanisław Gaszyński, a także kierownik Filii nr 7, prowadząca przesłuchanie. Wybrano po trzech laureatów, w trzech grupach wiekowych.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001_big.jpgAktualizacja 8 maja 2018

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją, jak obchodzono ten dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Czytaj całość...
Spotkanie poetyckie
piątek, 27 kwiecień 2018
Filia nr 26 zaprasza
image_001.jpg


Wystawa prac uczestników terapii zajęciowej
piątek, 27 kwiecień 2018
image_001.jpgW Filii nr 3 można oglądać wystawę prac uczestników terapii zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Serce". Prace zostały wykonane różnymi technikami pod kierunkiem pani Agnieszki Pietnoczki. Wystawa jest czynna do 30 maja.
Małgorzata Bejm
Czytaj całość...
Zagrajmy w Bibliotekę!
piątek, 27 kwiecień 2018
Zachęcamy do udziału w grze miejskiej!
image_001.jpg


Czytaj całość...
W świecie matematyki
piątek, 27 kwiecień 2018
image_001.jpgNaukę programowania dla dzieci można łączyć z rozwijaniem umiejętności w różnych dziedzinach. Przekonali się o tym uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublinie. Podczas kolejnego spotkania w w Filii nr 38 dzieci wykonywały zadania z kodowania połączone z wyzwaniami matematycznymi. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego interaktywnego quizu przygotowanego przy pomocy aplikacji Kahoot. W działaniach off-line zadaniem było zaprojektowanie wieży z kubków, której wartość liczbowa wynosiła 30 i rozpisanie kodu za pomocą działania matematycznego.
Czytaj całość...
Chłopcy malowani
piątek, 27 kwiecień 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Cukrzyca nie musi być gorzka - spotkanie autorskie
piątek, 27 kwiecień 2018
image_001.jpg25 kwietnia w Filii nr 18 odbyło się spotkanie z panią Dorotą Drozd – psychodietetykiem, autorką książek na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Spotkanie dotyczyło głównie problemu cukrzycy i sposobów na radzenie sobie z nią w życiu codziennym. Hasło przewodnie „Cukrzyca nie musi być gorzka” znalazło potwierdzenie w omówionych przez panią Dorotę przepisach i pomysłach na zdrowe, ale słodkie przekąski.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 201 - 220 z 5931


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego