Aktualności
Biblio-Koderzy
czwartek, 02 listopad 2017
image_001.jpgW październiku w Filii nr 38 rozpoczęliśmy spotkania klubu kodowania pod nazwą „Biblio-Koderzy”. Są to warsztaty z programowania adresowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat. Podczas dotychczasowych zajęć uczestnicy stawiali pierwsze kroki w sztuce programowania za pomocą bloków.
Czytaj całość...
Barok. Muzyka instrumentalna wychodzi z cienia
czwartek, 02 listopad 2017
image_001.jpg25 października w Filii nr 2 rozpoczęła się III edycja cyklu koncertowego „Kolorowe Harmonie w Bibliotece”. W tym roku słuchacze będą mieli okazję odbyć metaforyczną podróż do przeszłości i poznać jak zmieniał się styl muzyczny kolejnych stuleci, w jakim kierunku następowały modyfikacje w formie muzycznej oraz jakie wykazywała ona związki z myślą estetyczną epoki. Podróż tę rozpoczął koncert „Barok. Muzyka instrumentalna wychodzi z cienia”.
Czytaj całość...
Symbolika nagrobków
wtorek, 31 październik 2017

image_001.jpg
Spotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpgDyskusja w na temat zalet książek, korzyści jakie czerpiemy z czytania, czy konieczności edukacji młodego czytelnika była tematem przewodnim spotkania Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM, które odbyło się 25 października w Filii nr 24. Rozważania na temat poziomu czytelnictwa w Polsce były niezwykle emocjonujące. Uczestnicy wskazywali wiele przykładów z najbliższego otoczenia, które przyczyniły się do odsunięcia książki na dalszy plan.
Czytaj całość...
Spotkanie z Gabrielą Kotas
poniedziałek, 30 październik 2017
Filia nr 31 zaprasza
image_001.jpg


Wielkie kobiety w poezji
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpgW ramach cyklu "Wielkie kobiety w poezji", przygotowanego przez Filię nr 26, w Prawosławnym Domu Pomocy Społecznej odbyło się kolejne spotkanie. Ze względu na niedawno obchodzoną 50. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej, tematem przewodnim było jej życie i twórczość. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bliżej poetkę oraz jej utwory.
Czytaj całość...
Polski Biedaczyna z Asyżu - św. Brat Albert
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpgNazywano go "Szarym  bratem", "Bratem wszystkich ludzi”, a Karol Wojtyła w swej sztuce nazwał go "Bratem naszego Boga”. W piątkowy jesienny dzień Filię nr 19 odwiedziła, przybyła pod opieką siostry katechetki, grupa młodzieży z ZSZ nr 13 kl. II "ez" oraz z Technikum nr 2 kl. IV "it" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.
Czytaj całość...
Nocą ulicami Starego Miasta w Lublinie
poniedziałek, 30 październik 2017
Filia nr 22 zaprasza
image_001.jpg

Historia ulicy Peowiaków
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpg26 października w Galerii OKNA MBP odbył się wernisaż wystawy "Historia ulicy Peowiaków". Wystawa zorganizowana została z okazji 700-lecia Miasta Lublina i dotyczy najbliższej okolicy głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej – ulicy Peowiaków. Obok fragmentów wspomnień osób związanych z ulicą oraz ogłoszeń pochodzących z dawnej prasy na wystawie można zobaczyć fotografie, które stanowią główny szkielet opowieści i są bez wątpienia jej najważniejszym elementem.
Czytaj całość...
Finisaż wystawy ilustracji Jolanty Michalak
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpg27 października zaproszenie do biblioteki w Rynku Starego Miasta przyjęli znajomi, przyjaciele, znawcy i sympatycy niepodważalnego talentu i artystycznych dokonań Joli Michalak, na zakończenie wystawy ilustracji do książki „Legendy Lublina”. Delikatna, chwilami jakby zakłopotana uznaniem, Artystka opowiadała o swoim stypendialnym projekcie tworzenia ilustracyjnych narracji dziejów rodzinnego miasta na Wielki Jubileusz 700-lecia Lublina. Szczególne zainteresowanie budziły nieprezentowane wcześniej prace i mniej znane legendy.

Czytaj całość...
"Świty płyną i ptaki do miasta, które kocham"
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpg"Świty płyną i ptaki do miasta, które kocham"
Zygmunt Mikulski

24 października zwiedzając z czytelnikami niesłyszącymi Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła, kolejny raz uświadomiliśmy sobie, jak bardzo kościół katolicki wrośnięty jest w historię i kulturę naszego narodu. To tutaj w czasie Powstania Styczniowego ojcowie kapucyni pomagali powstańcom, tutaj znajdowało się także archiwum powstańcze.
Czytaj całość...
91. Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpgAktualizacja 7 listopada 2017
Kubuś Puchatek, to jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych, ulubieniec wszystkich dzieci (a nawet dorosłych). Zawsze w październiku obchodzimy jego urodziny. W naszych Filiach bibliotecznych po raz kolejny zostały zorganizowane spotkania dla najmłodszych, które miały to święto uczcić. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tych wydarzeń.
Czytaj całość...
Teatralne warsztaty dla dzieci
piątek, 27 październik 2017

image_001.jpg

"Nakarmić kamień" Bronki Nowickiej - Nike 2016
piątek, 27 październik 2017
image_001.jpgPaździernikowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy Bronce Nowickiej, polskiej reżyserce teatralnej i telewizyjnej oraz poetce, nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike 2016 za debiutancką książkę poetycką "Nakarmić kamień".
Pokrótce omówiłyśmy biogram twórczy bohaterki spotkania. Naszą uwagę skupiłyśmy na walorach lekturowych nagrodzonej prozy poetyckiej oraz tematyce czterdziestu czterech opowiastek pisanych z duszy.
Czytaj całość...
Lublin w materiałach archiwalnych
piątek, 27 październik 2017
image_001.jpgW Filii nr 11 można obejrzeć wystawę fotograficzną przygotowaną w oparciu o archiwalne zdjęcia miasta z prywatnych zbiorów Uczestników Centrum Usług Socjalnych.
Wystawa przygotowana w ramach obchodów 700 lecia miasta, w projekcie Senioriada 2017.
Jadwiga Skorska
Czytaj całość...
Kolejna edycja szkolenia komputerowego dla dorosłych w Filii nr 28
piątek, 27 październik 2017
image_001.jpgRuszyła kolejna edycja szkolenia komputerowego dla dorosłych w Filii nr 28. Pierwsze spotkanie miało charakter wprowadzający. Uczestnicy poznali teoretyczne zagadnienia z podstawy obsługi komputera. Na kolejnych dwóch spotkaniach już w praktyce zetknęli się z komputerami. Nauczyli się posługiwać myszką, klawiaturą, wyszukiwać interesujące ich strony internetowe oraz planować trasy podróży, korzystać z map, rozkładów jazdy autobusów i pociągów. Prowadzący kurs pan Henryk Szuba wyczerpująco odpowiadał na wszystkie zadawane pytania. Na następnych spotkaniach kursanci będą dalej pogłębiać swoje umiejętności z obsługi komputera i Internetu, które wykorzystają w życiu codziennym.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Halloween
piątek, 27 październik 2017
image_001.jpgO święcie Halloween najhuczniej jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce pojawiło się w latach 90. Ten zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony jest w wielu krajach w wieczór 31 października. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, ale są i inne popularne motywy.
Warto dodać, że ponad 2 tys. lat temu 31 października był dniem, w którym świętowano potrójnie: żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych. Halloween ma na świecie wiele tradycji. W Irlandii za czasów pogańskich ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta.
Czytaj całość...
XI Miejski Konkurs Recytatorski - II etap
piątek, 27 październik 2017
image_001.jpgPROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury II etapu
XI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
z dnia 26 października 2017 r.


    Jury w składzie: Przewodnicząca Maria Perkowska, Witold Dąbrowski i Jarosław Zoń, po wysłuchaniu 48 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do III etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników

w kategorii szkół gimnazjalnych:
1.   ZOFIA LUTEK - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
2.   NADIA WÓJCIK - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
3.   SANDRA DOLECKA - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie
4.   WIKTORIA STARZYŃSKA - Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie
5.   SZYMON KUNA - Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie
6.   JULIA ŁUKOWSKA - Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Skrzydła” w Lublinie
Czytaj całość...
Energia atomowa - zagrożenie czy korzyść
czwartek, 26 październik 2017
image_001.jpgW piątek w Akademii Seniora działającej w Filii nr 36 został wygłoszony pierwszy, w historii projektu, wykład z fizyki. Temat to "Energia atomowa - zagrożenie czy korzyść". Nasz gość, Prof. dr hab. Stanisław Pietruszewski, w przystępny sposób przedstawił to niełatwe zagadnienie i cierpliwie odpowiadał na zadawane pytania.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 201 - 220 z 5390


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego