Aktualności
Poczytaj mnie!
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpgW Filii nr 35 odbyły się kolejne warsztaty z dr Małgorzatą Centner-Guz pod hasłem: Poczytaj mnie! – jak pomóc małemu dziecku w odkrywaniu radości w kontakcie z książką. Inspiracje metodyczne wdrażające do słuchania i aktywnego doświadczania literatury i książki.
Czytaj całość...
Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpg27 kwietnia w Filii 36 gościliśmy Panią Jolantę Jurkowską, która przybliżyła nam sylwetkę abp. Ignacego Tokarczuka. Poznaliśmy fascynującą postać, bardzo ważną dla Kościoła katolickiego w Polsce.
Człowieka odważnie idącego drogą wiary, biskupa niezłomnego. Jemu zawdzięczamy utworzenie ponad 400 parafii, które zakładał mimo sprzeciwu komunistów. Arcybiskup przemyski był też zaangażowany w działania na rzecz niepodległości Polski i wolności człowieka, za co został odznaczony Orderem Orła Białego. Zasłynął bezkompromisowymi kazaniami, w których sprzeciwiał się sowieckiej okupacji Polski. Z tego powodu był przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa inwigilowany i fałszywie oskarżany przed wiernymi i zwierzchnikami kościelnymi.
Czytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001.jpgW 2018 roku obchodzimy 155. rocznicę urodzin wybitnej polskiej pisarki Marii Rodziewiczówny (1864 – 1944). Zadebiutowała w 1882 r. nowelką Gama uczuć. W swoich utworach opisywała piękno kresowej Polski, Polski rozbiorowej, jak także międzywojennej. Jednocześnie w jej utworach odnajdujemy problemy i troski kresowiaków, niejednokrotnie zaczerpniętych z przeżyć jej rodziny i przyjaciół. Najbardziej znanymi jej utworami są np. Lato leśnych ludzi, Dewajtis, Straszny dziadunio oraz Między ustami a brzegiem pucharu.
Czytaj całość...
Święto Flagi w Filii nr 11
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001.jpgZbliża się Dzień Flagi - święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym przedstawiliśmy seniorom z Centrum Usług Socjalnych w Lublinie historię flagi polskiej.
Czytaj całość...
Konkurs recytatorski
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001.jpg22 marca w Szkole Podstawowej nr 20 w Lublinie odbył się Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Filię nr 7 dla uczniów szkoły z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Międzynarodowego Dnia Poezji. Do przesłuchania przystąpiło 14 osób. W jury zasiedli: dyrektor szkoły - Kinga Ostrowska oraz wicedyrektor szkoły - Bożena Patynowska, autorzy zbiorów poezji: Ireneusz Kaczmarczyk oraz Stanisław Gaszyński, a także kierownik Filii nr 7, prowadząca przesłuchanie. Wybrano po trzech laureatów, w trzech grupach wiekowych.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001_big.jpgAktualizacja 8 maja 2018

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją, jak obchodzono ten dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Czytaj całość...
Wystawa prac uczestników terapii zajęciowej
piątek, 27 kwiecień 2018
image_001.jpgW Filii nr 3 można oglądać wystawę prac uczestników terapii zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Serce". Prace zostały wykonane różnymi technikami pod kierunkiem pani Agnieszki Pietnoczki. Wystawa jest czynna do 30 maja.
Małgorzata Bejm
Czytaj całość...
Zagrajmy w Bibliotekę!
piątek, 27 kwiecień 2018
Zachęcamy do udziału w grze miejskiej!
image_001.jpg


Czytaj całość...
W świecie matematyki
piątek, 27 kwiecień 2018
image_001.jpgNaukę programowania dla dzieci można łączyć z rozwijaniem umiejętności w różnych dziedzinach. Przekonali się o tym uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublinie. Podczas kolejnego spotkania w w Filii nr 38 dzieci wykonywały zadania z kodowania połączone z wyzwaniami matematycznymi. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego interaktywnego quizu przygotowanego przy pomocy aplikacji Kahoot. W działaniach off-line zadaniem było zaprojektowanie wieży z kubków, której wartość liczbowa wynosiła 30 i rozpisanie kodu za pomocą działania matematycznego.
Czytaj całość...
Cukrzyca nie musi być gorzka - spotkanie autorskie
piątek, 27 kwiecień 2018
image_001.jpg25 kwietnia w Filii nr 18 odbyło się spotkanie z panią Dorotą Drozd – psychodietetykiem, autorką książek na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Spotkanie dotyczyło głównie problemu cukrzycy i sposobów na radzenie sobie z nią w życiu codziennym. Hasło przewodnie „Cukrzyca nie musi być gorzka” znalazło potwierdzenie w omówionych przez panią Dorotę przepisach i pomysłach na zdrowe, ale słodkie przekąski.
Czytaj całość...
Muzyczna szekspiriada
piątek, 27 kwiecień 2018
image_002.jpg25 kwietnia 2018 r. w Filii nr 2 miał miejsce kolejny wykład z cyklu „Botticellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki”. Otwarte wykłady z historii sztuki już od dawna mają charakter interdyscyplinarny, nie dziwi zatem tytuł tego ostatniego: „Muzyczna szekspiriada”. Prelekcję poprowadził dr Stefan Münch, z wykształcenia filolog klasyczny, od dawna specjalizujący się w zakresie historii literatury polskiej, historii muzyki, historii teatru, estetyki dzieła muzycznego i szeroko pojętej problematyki medialnej, adiunkt w Zakładzie badań nad dziedzictwem kulturowym UMCS.
Czytaj całość...
Zwykłe - Niezwykłe
czwartek, 26 kwiecień 2018
image_001.jpg„Zwykłe - Niezwykłe” to nowy cykl spotkań organizowany w Roku Praw Kobiet przez pracowników Filii nr 21. Będziemy prezentować sylwetki wybitnych, sławnych, nietuzinkowych Polek, które dzięki swoim ambicjom, ciężkiej pracy i nonkonformizmowi zapisały się w historii kraju, Europy, a nawet świata. Maria Skłodowska-Curie niewątpliwie była jedną z nich. To właśnie jej poświęcony był pierwszy cykl zajęć, które trwały od 16 do 23 kwietnia. Łącznie udział w spotkaniach wzięło niespełna 200 uczniów szkół podstawowych.
Czytaj całość...
Andersen i jego baśnie
czwartek, 26 kwiecień 2018
image_001.jpgW dniach 23-25 kwietnia w Filii nr 29 odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy: Andersen i jego baśnie dla uczniów klas trzecich. Do zmagań konkursowych przystąpiło 28 zespołów ze Szkoły Podstawowej nr 4, 21, 34, 43 i 45.
Czytaj całość...
Polskie miasta w legendach
czwartek, 26 kwiecień 2018
image_001.jpgW Filii nr 24 wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej Roztocze postanowiliśmy dowiedzieć się jak powstały nazwy polskich miast. Po obejrzeniu prezentacji przedstawiającej herby oraz informacje dotyczące wielu miast, wysłuchaliśmy m. in. legend o nazwie Torunia, Poznania, Kielc czy Konina. Mieliśmy okazję obejrzeć również fragment przedstawienia teatralnego pt. „Wars i Sawa”. Na zakończenie wykonaliśmy herby miast, które mieliśmy okazję dziś bliżej poznać.
Magdalena Szymańska-Mazurek
fot. pracownicy Filii

Czytaj całość...
Spotkanie z Elżbietą Krankowską
czwartek, 26 kwiecień 2018
Filia nr 10 zaprasza
image_001.jpg


"Pejzaże pogranicza" - finisaż wystawy
czwartek, 26 kwiecień 2018
image_001.jpgFinisaż wystawy prac Pana Kazimierza Kraczonia "Pejzaże pogranicza" był w pierwszej kolejności opowieścią autora o jego fascynacji Roztoczem, powrotach do miejsc które zbyt szybko się zmieniają i próbą ich zatrzymania w malarstwie akwarelowym. Korzystając z okazji spotkania z architektem, którym jest Pan Kraczoń, uczestnicy wzięli żywy udział w dyskusji na temat ładu przestrzennego Lublina, szczególnie LSM-u, współcześnie projektowanych kościołów i odpowiedzialności architektów za wygląd miasta.
Czytaj całość...
(Do)wolność czytania
wtorek, 24 kwiecień 2018
XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
image_001.jpg
Powiększ


Czytaj całość...
Aktywni on/offline
poniedziałek, 23 kwiecień 2018
image_001.jpgW Filii nr 10, 23 kwietnia, po raz drugi odbył się kurs "Aktywni on/offline". Zajęcia prowadzi Pani Małgorzata Kruszyńska z Fundacji "5 Medium".
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 40 z 5734


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego