Aktualności
Jim Morrison a mit bohatera romantycznego w muzyce rockowej
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatniego spotkania w cyklu Tajemnice Jednego Dzieła odwołując się do tekstu Riders on the storm i postaci kontrowersyjnego wokalisty The Doors Jima Morrisona próbowaliśmy określić czym jest i w jaki sposób przejawia się specyficzny romantyzm w muzyce rockowej. Dyskutując, wspólnie zgodziliśmy się, że najbardziej istotne cechy łączące bohaterów literatury romantycznej i muzyków rockowych to nonkonformizm, bunt, niezgoda na zastany świat i poszukiwania wewnętrzne. Wszystkie te postawy były oczywiście różnie realizowane przez twórców okresu Romantyzmu i artystów rocka. Niepisanym prawem, niemalże regułą postępowania poetów romantycznych i poetów rocka było stwierdzenie: żyć tak jak się pisze, uczynić z życia literaturę. Idealnym tego przykładem wydaje się być mit, poezja, muzyka i styl życia frontmana The Doors Jima Morrisona.
Maciek Krawczyk
Czytaj całość...
Jesienny Koncert
wtorek, 13 listopad 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Spotkanie z Barbarą Rejniewicz
wtorek, 13 listopad 2018
Filia nr 24 zaprasza
image_001.jpg

Wykłady dla Seniorów
wtorek, 13 listopad 2018

image_001.jpg

Łapacze snów
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgW piątkowy wieczór w Filii nr 11 odbyły się warsztaty pod kierunkiem Aliny Gumieniak, na których robiliśmy łapacze snów. Niegdyś traktowane były one przez niektóre plemiona Indian jako amulety, a powieszone nad łóżkiem miały zatrzymywać nocne koszmary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca.
Czytaj całość...
Patriotyzm współczesny
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpg„Patriotyzm współczesny” to wystawa szczególna.  W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddaliśmy głos młodemu pokoleniu. Prezentowane prace to szczere spojrzenie dzieci i młodzieży na zagadnienia związane z wolnością, Polską, pokojem. Plakaty są efektem warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu „Kto Ty jesteś?”. Wystawę można oglądać w Filii nr 38 MBP do końca listopada.
Czytaj całość...
Performatywne czytanie II części Dziadów
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpg
8 listopada w Filii nr 2 odbyło się performatywne czytanie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. To już czwarty rok z rzędu bibliotekarze wcielili się w postaci znane z dramatu wieszcza (Guślarz - Katarzyna Poleszak, Starzec oraz Pasterka - Izabela Bartkowiak, Aniołek - Marta Mazurek, Sowa - Marta Piasecka, Kruk - Dariusz Jóźwik, Widmo Złego Pana - Agnieszka Chudnicka, Dziewczyna - Magdalena Wrona).
Czytaj całość...
"Z dala od orkiestry"
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpgAktualizacja 9 listopada 2018 r.

W wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie można wziąć udział w projekcjach filmu dokumentalnego "Z dala od orkiestry". To historia Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882-1967r.) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.
Czytaj całość...
Jak feniks z popiołów
czwartek, 08 listopad 2018

image_001.jpg

O czym mówią nagrobki?
czwartek, 08 listopad 2018
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg


Spotkania z Historią - Jan Papież
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
W poniedziałek 5 listopada w Filii nr 38 MBP odbyło się spotkanie i projekcja filmu o Janie Papieżu. Był on wyjątkowym człowiekiem, który jako 19-latek opuścił dom rodzinny, aby wstąpić w szeregi Legionów Polskich. Po I wojnie światowej trafił do kontrwywiadu. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy” i wychowanków rodzinnego domu dziecka. Historię legionisty przedstawionego w filmie opowiedział jego syn Pan Wojciech Papież. Film został wyróżniony w konkursie IPN „Niezwyciężeni 1918−2018. Pokolenia Niepodległej”.
Czytaj całość...
Magia słowa - alchemia obrazu
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
7 listopada 2018 r. w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności".
Wykład poprowadził dr Marcin Pastwa, który wielokrotnie brał udział w organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Instytut Historii Sztuki KUL, Wydział Artystyczny UMCS oraz Lubelską Zachętę Sztuk Pięknych, prezentacjach poświęconych sztuce. Jego prelekcja zatytułowana "Magia słowa - alchemia obrazu" była swoistym podsumowaniem wszystkich wygłoszonych w poprzednich edycjach wykładach.
Czytaj całość...
Kto Ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpgAktualizacja 8 listopada 2018

Projekt „Kto ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie” w spójny i kompleksowy sposób zawiera w sobie cykl warsztatów połączonych z prelekcjami, wystawą historyczną oraz multimedialnym stanowiskiem - „Laboratorium Wspomnień”. Skierowany on jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a odbywa się w Filii nr 38 MBP.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.
Czytaj całość...
Historia lalkarstwa
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
Warsztaty dla dzieci z historii lalkarstwa i rodzajów lalek poprowadziła w Filii nr 35 projektantka i twórczyni lalek – Aldona Popek.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 200 z 6273

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego