Aktualności
Spotkanie autorskie z muzyką w tle  Agnieszka Monika Polak
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpgDzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Słupsku, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. I.J. Paderewskiego. W Lublinie została absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Chciała grać w orkiestrze ale pracuje w rodzinnej firmie i spełnia się literacko. Zadebiutowała na łamach Gazety Mówionej. W 2012 roku wydała pierwszą książkę „Mimo wszystko”. Historię Moniki Bliskiej opisała w dwóch tomach „Ślad przeznaczenia” i „Dalekie podróże z Bliską”. Następną publikacją był zbiór opowiadań „Oblicza miłości”. W antologiach Wydawnictwa Astrum ukazywały się w ostatnich latach wiersze pani Agnieszki, wkrótce spełni się marzenie autorki o wydaniu pierwszego tomiku poezji. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Wieczór autorski Agnieszki Moniki Polak, 16 listopada 2018 roku w Filii nr 21 na Starym Mieście, był najlepszą okazją do poznania we fragmentach wspomnianej prozy oraz wybranych wierszy.
Czytaj całość...
Ku niepodległości...
piątek, 16 listopad 2018

image_001.jpg

Poznaj swojego sąsiada...
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg
Dziś w Filii 11 MBP odbyło się spotkanie z panem Grzegorzem Romanowskim, autorem replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej. Pan Grzegorz opowiadał o tym, jak powstawały kolejne egzemplarze jego kolekcji i z czego zostały wykonane (papier, sklejki, drewno, metal). Opowiadał również jak żołnierze posługiwali się taką bronią w czasie walki. Panu Romanowskiemu bardzo dziękujemy niesamowite spotkanie i chęć podzielenia się swoją pasją.
Czytaj całość...
Zakup nowości wydawniczych
piątek, 16 listopad 2018
                   bn-logo.jpg  ghjk.jpg


W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zakup nowości wydawniczych. Dysponując kwotą dotacji - 109 848 zł zakupiono 4 727 egzemplarzy książek i 164 audiobooki.

Zaduszkowe spotkanie
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg"Kawa jest związana ze wszystkimi rodzajami wspomnień, różnymi dla każdej osoby.
Z niedzielnymi porankami, nowymi przyjaźniami, ukochanym świętej pamięci dziadkiem (...)
Kawa dużo znaczy, bardzo wielu ludzi w ogóle nie wyobraża sobie bez niej życia.
Kawa jest pod tym względem jak miłość."

Sarah Addison Allen – Słodki zapach brzoskwiń
W oparciu o lektury eseju "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy i "Umarł mi. Notatnik żałoby" Ingi Iwasiów, 14 listopada 2018 r. w Filii nr 21, zmierzyłyśmy się z tematem, który prędzej czy później dotknie każdego z nas: odchodzenie osób najbliższych i pustka, której nie da się nikim i niczym zapełnić. Kierowana przekazem cytowanego wyżej fragmentu chciałam podjąć próbę oswajania tego, co niezrozumiane, niewyobrażalne a nieuniknione. Najpiękniej dziękuję Paniom za każdą, jakże cenną, osobistą refleksję.
Czytaj całość...
Leona Legiejki przygody z mundurem
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgUrodzony 1 października 1896 roku w Polance na Wileńszczyźnie po ukończeniu gimnazjum został powołany do armii carskiej i skierowany do szkoły oficerskiej w Teławiu na Kaukazie. W lutym 1919 roku w Lublinie zgłosił się na ochotnika do wojska. Przydzielony do Szwadronu Radomskiego walczył w obronie Lwowa przed Ukraińcami, następnie, już z utworzonym 11 Pułkiem Ułanów, wkroczył do wyzwolonego Wilna. Walczył też w ramach Pierwszej Brygady Kawalerii na froncie południowo-wschodnim. Brał udział w bitwach pod Równem, Beresteczkiem, Mikołajowem. Zwolniony z wojska zamieszkał w Starachowicach, gdzie był nauczycielem, działaczem społecznym i sportowym. Zmarł w 1991 roku.
Czytaj całość...
Mali patrioci dla Niepodległej
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg15 listopada w Filii nr 37 odbył się koncert patriotyczny przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola Dzieciaki.pl. Naszymi gośćmi były również osoby niepełnosprawne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie oraz młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy Absolwent.
Czytaj całość...
Niepodległościowe warsztaty plastyczne
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgNa obrazie Artura Grottgera dama ubrana w czarną suknię - symbol żałoby narodowej, przypina ją na rogatywce powstańca styczniowego, początkowo noszone były tylko przez wojsko, zwłaszcza w okresie zrywów niepodległościowych i manifestacji patriotycznych, dziś zakłada je każdy Polak, którego sercu bliska jest Ojczyzna. Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Kokarda narodowa, bo o niej mowa, często błędnie nazywana kotylionem, jest rozetką w biało-czerwonych barwach i stanowi patriotyczny, narodowy symbol Polaków. Przez lata zmieniał się układ barw; były białe serca (środki) otoczone czerwonym kołem, kokarda mogła przybierać także kształt białego serca otoczonego czerwonym kołem, poza którym było jeszcze białe koło, mogły również mieć postać czerwonego serca z białym otokiem, tak jak przedstawia to Grottger na swoim obrazie.
Czytaj całość...
Profilaktyka - dbajmy o siebie!
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii 38 MBP miało miejsce spotkanie z dietetyk Katarzyną Ślusarską w ramach Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyki i Leczenia Nadciśnienia Tętniczego. Uczestnikom przekazane zostały podstawowe informacje o tym co to jest nadciśnienie tętnicze, jak możemy kontrolować swój stan zdrowia w zakresie chorób układu krążenia, co robić aby im zapobiegać i przede wszystkim jak powinna wyglądać dieta w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Podczas zajęć została również zaznaczona skala problemu - co 2 osoba po 60 roku życia ma nadciśnienie tętnicze, a 30% osób ogółem, które mają nadciśnienie tętnicze nic z tym nie robi. Dbajmy o siebie!
Czytaj całość...
100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii nr 25 obyło się spotkanie z Panem Janem Więckowski na temat 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prelekcja była inspirowana niedawno wydaną książką prof. Mieczysława Ryby pt. „Katolicki Uniwersytet Lubelski – Korzenie, początki, źródła tożsamości”. Podczas spotkania Pan Jan przybliżył nam historię Uniwersytetu oraz życiorys pierwszego rektora – ks. Idziego Radziszewskiego.
Czytaj całość...
Szeptanki o diecie
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatnich Szeptanek 13 listopada gościem Filii nr 38 MBP była Pani Katarzyna Ślusarska (Grzyb). Pani Dietetyk rozmawiała z uczestniczkami na temat zdrowego odżywiania i o tym, jak powrócić do formy po porodzie. Omówione zostały zasady zbilansowanej diety, a także obalone zostały mity związane z dbaniem o sylwetkę. Każda z Pań mogła zadać nurtujące je pytania z zakresu żywienia osób dorosłych jak i problemów związanych z żywieniem malucha. Po wykładzie każdy mógł skorzystać z indywidualnej konsultacji z Panią dietetyk i pomiaru masy i składu ciała. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wzajemnego dialogu i wymiany doświadczeń.
Czytaj całość...
Wernisaż - "Ćwiczenia z fotografii"
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
14 listopada w Galerii Biblio odbył się wernisaż wystawy fotograficznej studentów I roku Edukacji Artystycznej z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Prezentowane zdjęcia powstały pod opieką artystyczną dr Danuty Kuciak w Zakładzie Fotografii i Wiedzy Wizualnej. W wystawie udział biorą: Laila Albaqshi, Anna Bachok, Aleksandra Dziekan, Tetyana Falaieieva, Anna Filipiuk, Dominka Iwaniuk, Agata Kattenbach, Jan Koper, Agnieszka Mandziuk, Eliza Matejuk, Katarzyna Pieńkos, Zofia Pietryga, Paulina Puchyrska, Monika Piróg, Emilia Skubis, Katarzyna Stanisławek, Ewa Stola, Katarzyna Szostek, Marianna Tarnas, Mariana Tsiupka, Kiryl Varanko, Sebastian Wojewoda, Małgorzata Rozwadowska.
Joanna Słupska-Maron
Czytaj całość...
Inny Wymiar Podróży
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
8 listopada 2018 r. w Filii nr 2 miało miejsce spotkanie w ramach cyklu "Inny Wymiar Podróży". Zaproszonym gościem był Tomasz Tułak - właściciel biura podróży Om Tramping Klub, podróżnik (w ciągu ostatnich dziesięciu lat odwiedził kilka razy Syberię, Indochiny, Indie, Karakorum, Kanadę i USA i większość krajów Ameryki Pd., absolwent Leśnictwa (UR w Krakowie) i Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf – amator. Tomasz Tułak gościł w bibliotece już trzykrotnie opowiadając m.in. o swoich doświadczeniach w podróży koleją transsyberyjską, czy przygodach związanych z podróżą do Kirgistanu i Tadżykistanu.
Czytaj całość...
Wystawa z okazji Roku Praw Kobiet
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpgZ okazji 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Z tej okazji powstała wystawa prezentująca sylwetki wielu znanych kobiet, które swoją postawą i osiągnięciami zmieniły polską rzeczywistość.
Czytaj całość...
Legiony to...
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Filia 34 zaprosiła panią Annę Kowalczyk, nauczyciela historii i bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Lublinie na prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną „Legiony to..”. Odbiorcami była młodzież  z trzech klas Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie. Pani Anna przedstawiła uczniom krótką historię polskich powstań narodowych.
Czytaj całość...
Joanna Olech gościem MBP
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
30 października uśmiech zagościł na twarzach uczniów szkół podstawowych w Filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Sprawczynią radości była Pani Joanna Olech.
Autorka zapoznała dzieci ze swoją twórczością w mistrzowski sposób. Wysłuchaliśmy historii powstania niesamowitych przygód „Dynastii Miziołków”. Na podstawie grafik z książki „Kto Ty jesteś?” dowiedzieliśmy się jak dzisiaj można rozumieć słowo patriotyzm. Zagłębiliśmy się w mroczną duszę nastoletniej dziewczynki - Tarantuli, by następnie wysłuchać bardzo ważnej przemowy misiowego rządu na planecie Egaliterra.
Czytaj całość...
"Chłopcy malowani" i "Drogi do wolności"
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 14 listopada 2018

W Filii 24 oglądać można wystawę według scenariusza Justyny Polakowskiej "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich" oraz wiersze nagrodzone w szkolnym konkursie literackim "Drogi do wolności". Wystawa powstała w oparciu o unikatowe materiały archiwalne: wspomnienia, utwory poetyckie i pamiętniki żołnierzy Legionów Polskich, które są ilustrowane oryginalnymi fotografiami z epoki – w opracowaniu Ewy Gołdy - z Archiwum Biblioteki Narodowej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. W utworach legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby, nadzieje związane z  wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie.
Do obejrzenia wystawy zapraszamy do końca listopada.
Czytaj całość...
Gaudium w służbie Papieskiego Słowa
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
W Filii nr 39 prezentowana jest wystawa Wydawnictwa Gaudium pt. „Gaudium w służbie Papieskiego Słowa. 40. rocznica wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową”.
Ekspozycja dotyczy związków Wydawnictwa z Karolem Wojtyłą – biskupem i papieżem – na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat. Przedstawia  zdjęcia pamiątek, spotkań pracowników Wydawnictwa z Janem Pawłem II i publikacje wydawnictwa związane z osobą Ojca Świętego.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgPodczas spotkania Klubu Czytelniczego READCOM uczestnicy podjęli próbę analizowania wybranych powieści pod kątem zawartych w nich problemów. Często czytamy książki pobieżnie, śledząc jedynie przebieg akcji. Wspólna dyskusja, konfrontowanie własnych poglądów, wnikliwe śledzenie poszczególnych wątków pozwoliły nam doskonalić umiejętności analizowania książek. Bardzo często powieści, które wydają nam się błahe, zawierają bardzo interesujące i godne uwagi wątki.
Czytaj całość...
Historia Orła Białego
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Wystawa Zuzanny Kaczorowskiej pt. „Historia Orła Białego”, która była eksponowana w Filii 39 stała się podstawą lekcji bibliotecznej przeprowadzonej dla uczniów klasy czwartej przez nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie, panią Dorotę Szalak.
Uczniowie poznali dzieje Orła Białego od początków państwa polskiego aż do współczesności. Dzięki wystawie uczestnicy mogli zaobserwować zmiany, jakim w ciągu wieków ulegało nasze godło narodowe.
Anna Czyż
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 180 z 6273

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego