Aktualności
Matka dzieci Holocaustu
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpgZwana jest Matką dzieci Holocaustu, a późniejsza biografka Sendlerowej - Anna Mieszkowska - nazwała ją "Aniołem czasów Zagłady". Podczas marcowego międzypokoleniowego spotkania z udziałem pań z Klubu Czytelniczego Readcom, czytelników zaciekawionych tematem oraz uczennic oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 1 przybyłych pod opieką bibliotekarki Bożeny Zawiślak, zmierzyliśmy się z niezwykle ciekawym życiem Ireny Sendlerowej (1910 – 2008), najbardziej znanej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, uhonorowanej w 1965 roku przez izraelski instytut Yad Vashem.
Czytaj całość...
"Nad Niemnem i nad Piną"
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpg"Niemnie, domowa rzeko moja! gdzie są wody,
Które niegdyś czerpałem w niemowlęce dłonie,
Na których potem w dzikie pływałem ustronie,
Sercu niespokojnemu szukając ochłody?(...)"
Adam Mickiewicz "Do Niemna"

Wiceprezes Ogniska Związku Podhalan w Lublinie im. Tadeusza Staicha, przewodnik, pasjonat wędrówek, podróży, z każdej z nich wiozący garściami wspomnienia... - Wiesław Wiącek. Ubiegłego lata kilka dni spędził na Białorusi, wrażeniami zechciał się podzielić z czytelnikami Filii nr 10. To co zdołał usłyszeć i zobaczyć w dni cztery, opowiedział nam i pokazał w ponad dwie godziny. Mnogość zdjęć, do każdego komentarz... przeniosły słuchaczy nad Niemen, Pinę. Swe wędrówki Wiesław Wiącek rozpoczął od Grodna, w którym rezydencję mieli książęta litewscy i królowie polscy.
Czytaj całość...
Wiosennie i świątecznie
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Filia nr 23 zorganizowała wystawę prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne na Warsztatach Terapii Zajęciowej będących pod opieką Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności. Biblioteka jest kolorowa i wesoła. W dniach od 12 do 23 marca królują tutaj urocze kurczaczki, zajączki, kolorowe pisanki, wielkanocne stroiki i palmy. Wszystkie prace są misternie i bardzo estetycznie wykonane - każda ma swój indywidualny urok. Serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Czerniakiewicz
Czytaj całość...
Warsztaty wielkanocne
poniedziałek, 19 marzec 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Tajemnice Jednego Dzieła
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpg Tematem spotkania klubu dyskusyjnego z cyklu Tajemnice Jednego Dzieła, które odbyło się 14 marca w Filii nr 2, było: "Różne oblicza miłości w twórczości Harukiego Murakamiego na podstawie książki "Mężczyźni bez kobiet".
Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy japońskich, czytany na całym świecie. Jest także eseistą i tłumaczem literatury amerykańskiej. Przez jednych uwielbiany, przez krytyków często nazywany grafomanem.
Czytaj całość...
Muzyka dla smyka: klarnet
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpg14 marca odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Muzyka dla smyka, dedykowane najmłodszym czytelnikom Filii nr 18. Poprowadziła je Iza Bartkowiak z Filii nr 2, absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Świdniku oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie.
Wprowadzeniem w tematykę spotkania była bajka autorstwa Izy o powstaniu klarnetu. Potem przyszedł czas na muzyczne zagadki, a także tworzenie własnej, klaszcząco-tupiącej orkiestry. Na zakończenie szukaliśmy muzyki w dźwiękach przyrody oraz odgłosów natury w muzyce.
Czytaj całość...
Inżynierskie prace dyplomowe studentów
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgOd 14 marca w Galerii Biblio można oglądać inżynierskie prace dyplomowe studentów, które powstały w Katedrze Projektowania i Konserwacji Krajobrazu, Katedrze Roślin Ozdobnych i Katedrze Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu, pod opieką promotorów: prof. dr hab. Jana Rylke, dr hab. inż. arch. Mykola Bevz, prof. UP, prof. dr hab. Wandy Harkot, dr hab. inż. Małgorzaty Mileckiej, prof. UP, dr hab. Haliny Lipińskiej, dr inż. arch. Renaty Jóźwik , dr Wojciecha Duraka.
Czytaj całość...
Przy kawie o kobietach
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgO kobiecej sile, odwadze i mądrości mówiłyśmy podczas spotkania Przyjaciółek Staromiejskiej Biblioteki 14 marca 2018 roku.
Słuchając naszych Czytelniczek, można odnieść wrażenie, że życie kobiety to wielka sztuka, to misterna układanka, to napisana z precyzją historia, jakby gotowy scenariusz do filmu albo rękopis do wydania książki. Każda widzi siebie i przyglądają się sobie nawzajem jak w tysiącu kryształkach luster: matki i córki, wnuczki i babcie, siostry, przyjaciółki, najlepsze koleżanki, rywalki... Wszystkie w pajęczynie utkanych z innymi ludźmi relacji. Wśród książek i kobiecej prasy, także o sercu kobiety. Do zobaczenia w kwietniu.
Anna Rafalska
Czytaj całość...
Kodujemy i programujemy
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgMarzec w Filii nr 38 MBP upływa pod znakiem kodowania i programowania. Przez minione dwa tygodnie odbyło się siedem warsztatów, w których wzięli udział uczniowie z trzech lubelskich szkół podstawowych - Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego oraz Szkoły Podstawowej im. Św. Wincentego Pallotiego, w sumie ponad 150 osób. Każde zajęcia składały się z dwóch części.
Czytaj całość...
Przedszkolaki śpiewają
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgFestiwal Piosenki Angielskiej dla przedszkolaków zorganizowany przez Przedszkole Bursztynek.

Czytaj całość...
Szara droga
środa, 14 marzec 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Włącz poezję!
środa, 14 marzec 2018
Filia nr 10 zaprasza
image_001.jpg


Wiosenne tradycje
środa, 14 marzec 2018
Historia szablą pisana...
wtorek, 13 marzec 2018
image_001.jpgSzabla jest związana z Polską od ponad pięciuset lat. Słowo „szabla” odnajdujemy w polskim hymnie, jako broń, za pomocą której, odzyskiwaliśmy utraconą niepodległość. Budowa szabli ma swoją nomenklaturę i przeznaczenie. Niełatwa jest sztuka posługiwania się szablą, wymaga dużych umiejętności. Wbrew pozorom to lekkie narzędzie, waży ok. 1 kg. Szabla nie jest ostra, ale krzywizna powoduje efekt tnący i dużą skuteczność. Szabla zastąpiła miecz i stała się bronią stanu rycerskiego, kiedy królem Polski został Stefan Batory. W okresie walk o niepodległość polskie formacje wojskowe używały broni państw zaborczych. Z armii rosyjskiej przyjęliśmy ciężkie szable dragonów i szable typu kaukaskiego.
Czytaj całość...
Muzyka dla smyka
wtorek, 13 marzec 2018
Spotkanie autorskie z Czesławem Matuszkiem
wtorek, 13 marzec 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Mali Aniołowie
wtorek, 13 marzec 2018
image_001.jpg
W przylegającej do Placu Po Farze kamienicy przy Grodzkiej od lat siedemdziesiątych XIX w.
 funkcjonowała utrzymywana przez Gminę Żydowską ochronka - "Dom Sierot".
Zdjęcie z albumu "Jerozolima Królestwa Polskiego". Wydawnictwo AD-REM

Zapraszamy na wystawę "Mali Aniołowie" dokumentującą zamordowanie 24 marca 1942 r. dzieci z ochronki żydowskiej  mieszczącej się przy ul. Grodzkiej 11.
Wystawa towarzyszy obchodom 76. rocznicy likwidacji Ochronki, powstała z inicjatywy Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Ekspozycja czynna w dniach 13 - 28 marca 2018 w Filii nr 3 MBP, ul. Hutnicza 20.


Czytaj całość...
Współczesna, nowoczesna kobieta
wtorek, 13 marzec 2018
Filia nr 13 zaprasza
image_001.jpg<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 141 - 160 z 5735


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego