Aktualności
Chłopcy malowani
wtorek, 11 grudzień 2018
image_001.jpg
Od 14 do 21 grudnia w Filii nr 38 MBP można oglądać wystawę „Chłopcy malowani”, prezentującą m.in. utwory poetyckie żołnierzy Legionów Polskich oraz fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczeńskiej ze zbioru „Dla Ciebie Polsko” wydanego w 1915 roku. Zapraszamy!
Czytaj całość...
Historia jest OK! - cykl spotkań z historią dla dzieci w Filii nr 36
wtorek, 11 grudzień 2018
image_001.jpgW ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 roku w Filii 36 realizowaliśmy cykl zajęć "Historia jest OK!"
Cykl składał się z 9 lekcji. Spotkania odbywały się raz w miesiącu, każdorazowo brały w nich udział trzy grupy dzieci pięcioletnich i sześcioletnich z Przedszkola nr 84. Celem spotkań było przybliżenie przedszkolakom historii Polski, zaczynając od początków państwa polskiego, aż do odzyskania niepodległości.
Czytaj całość...
Idą święta
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Filia nr 23 zorganizowała warsztaty plastyczne dla dzieci przebywających na leczeniu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Uczestnikom spotkania dużo radości sprawiło wykonanie aniołów z papieru, które służą teraz jako świąteczna dekoracja Biblioteki. Całości bożonarodzeniowej atmosfery dopełnia wystawa prezentująca świąteczne kartki pocztowe z całego świata.
Czytaj całość...
Herbert - szkic do portretu
poniedziałek, 10 grudzień 2018
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg


Warsztaty świąteczne dla seniorów
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgW Filii nr 34 zgodnie z tradycją odbył się świąteczny warsztat rękodzieła dla seniorów. Dużą radość uczestnikom spotkania sprawiło wykonanie barwnych witraży przedstawiających anioły. Nie mogło zabraknąć także wspólnego tworzenia gwiazd Froebla, które cieszą się nieustannym zainteresowaniem od wielu lat. Święta Bożego Narodzenia są czasem obdarowywania się upominkami, w związku z tym Filia nr 34 przygotowała dla każdego uczestnika warsztatu gipsowego anioła.
Czytaj całość...
Historia ulicy Peowiaków
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgLublin posiada wiele urokliwych i ciekawych zakątków. Jednym z takich miejsc jest ulica Peowiaków. Ma ona bogatą i długą historię, sięgającą XVII wieku. Na przestrzeni lat zmieniała się jej nazwa oraz mieszczące się przy niej lokale. Kwitło tu życie kulturalne, religijne, sportowe i towarzyskie. Wszelkie smaczki i ciekawostki z dawnych lat przybliżyła Marta Piasecka, która 7 grudnia oprowadzała po wystawie seniorów z dzielnicy Felin. Spotkanie było interesujące, padło na nim wiele zaskakujących informacji, obudziło też wspomnienia.

Czytaj całość...
Wystawa replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpg
Zapraszamy do oglądania wystawy replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej. Autorem replik jest pan Grzegorz Romanowski, pasjonat historii i broni. Pistolety, karabiny i bagnety zostały wykonane z ogólnie dostępnych materiałów w oparciu o autentyczne plany.
Wystawa będzie prezentowana w Filii 36 do 21 grudnia 2018.
Aranżacja wystawy: Anna Pawlak
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece
piątek, 07 grudzień 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Mikołajki w filiach
piątek, 07 grudzień 2018
image_001.jpgAktualizacja 7 grudnia 2018
Mikołajki to wyjątkowy, szczególnie lubiany przez dzieci dzień, który kojarzy się przede wszystkim z prezentami. Jednak zanim św. Mikołaj nas odwiedzi, dobrze byłoby dowiedzieć się jak poprawnie napisać do Niego list, skąd wzięła się tradycja i jaka jest jej historia.
W oczekiwaniu na to święto na zajęciach w bibliotece można też przygotować ozdoby choinkowe, wykonać figurki Mikołaja, elfa czy reniferów.
Czytaj całość...
Pani od przyrody
czwartek, 06 grudzień 2018
image_001.jpgWyłamała się rodzinnej tradycji. Nie poszła udeptaną przez sławnych przodków artystyczną ścieżką. Postanowiła zająć się tym, co kochała najbardziej – przyrodą. Stała się żywą legendą, została zapamiętana jako popularyzatorka wiedzy o przyrodzie, w opowiadaniu o której nie miała sobie równych. Była profesorem biologii, redaktorem naczelnym, gawędziarzem, przewodniczącą rady naukowej i filmowcem. Sama siebie żartobliwie określała mianem zoopsychologa albo czarownicy, bowiem jak nikt, potrafiła rozmawiać ze zwierzętami i doskonale je rozumiała. Przez trzydzieści pięć lat mieszkała w samym sercu Puszczy Białowieskiej, mając u swego boku najbliższego człowieka, a wokół siebie ukochane zwierzęta, które były honorowymi gośćmi w jej domu. Simona Kossak, po Marii Skłodowskiej-Curie i Zofii Stryjeńskiej, była kolejną „Zwykłą - Niezwykłą” bohaterką cyklu zajęć dla dzieci i młodzieży w Filii nr 21 w Roku Praw Kobiet.
Czytaj całość...
Wystawa świątecznego rękodzieła
czwartek, 06 grudzień 2018
image_001.jpgW Filii nr 37 można podziwiać świąteczne rękodzieło wykonane przez uczestników koła artystycznego działającego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie. Prace zostały wykonane pod kierunkiem pani Ewy Kawczyńskiej i pani Alicji Fiuk. Na wystawie można obejrzeć kolorowe choinki, bombki, stroiki oraz kartki bożonarodzeniowe, które powstały w ramach zajęć terapeutycznych.
Czytaj całość...
Przyjaciółki Staromiejskiej
czwartek, 06 grudzień 2018
image_001.jpgZaskakujące początkowo zaproszenie, aby tworzyć wspólnie świąteczne ozdoby, bo przecież od lat Panie się tym nie zajmowały, okazało się najbardziej trafnym celem ostatniego w tym roku spotkania przy kawie. W Filii nr 21 gościłyśmy Elżbietę Mamcarz, autorkę książek dla dzieci, obdarzoną także zdolnościami muzycznymi i manualnymi. Pod kierunkiem Pani Elżbiety, z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, powstały oryginalne bombki choinkowe i kartki świąteczne, którymi będzie okazja obdarować bliskich w zbliżającym się czasie szczególnej dobroczynności – Świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj całość...
Andrzejki w filiach MBP
środa, 05 grudzień 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 5 grudnia 2018

Według tradycji, Andrzejki - 30 listopada - są świętem obchodzonym tylko przez panny. Dla kawalerów przewidziane były Katarzynki przypadające na 24 listopada. Tego dnia wszystkie panny korzystały z okazji by wyprosić u świętego Andrzeja ukochanego. Andrzejkowe tradycje zgromadziły wiele wróżb, przysłów i powiedzeń. Najbardziej znane są lanie roztopionego wosku, wróżenie za pomocą butów czy wróżenie z obierek jabłek lub ziemniaków.
Obecnie tylko niektóre dziewczęta kontynuują dawne zwyczaje andrzejkowe. Andrzejki stały się po prostu jeszcze jedną okazją do powszechnej zabawy, bez względu na płeć czy stan cywilny.
W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej podtrzymujemy tradycję i przekazujemy jej wartości wszystkim pokoleniom.
Czytaj całość...
Historia ul. Peowiaków
środa, 05 grudzień 2018

image_001.jpg

Różowe sny
środa, 05 grudzień 2018
image_001.jpg
4 grudnia w Galerii OKNA, uroczystym otwarciem wystawy plakatu filmu czechosłowackiego i koprodukcji czeskich i słowackich, rozpoczął się organizowany przez Konfrontacje Teatralne i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie przegląd filmowy "Różowe sny". Czechosłowacka kinematografia bez wątpienia należy do jednej z najciekawszych szkół filmu europejskiego. Swój niepowtarzalny charakter i miejsce w historii kina nasi sąsiedzi zawdzięczają zwłaszcza dziełom powstałym pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to kino czechosłowackie zdobyło uznanie publiczności na całym świecie za sprawą m.in. Oscara dla „Pociągów pod specjalnym nadzorem“ Jiří Menzla.
Czytaj całość...
Ku słońcu
środa, 05 grudzień 2018
image_002.jpgOd  połowy listopada w Filii nr 37 można oglądać wystawę prac fotografa przyrody Remigiusza Gmyza "Ku słońcu". Dzięki przedstawionym na zdjęciach krajobrazom i skąpanym w słońcu kwiatom choć na chwilę można zapomnieć o deszczowej jesiennej aurze.
Czytaj całość...
Ku niepodległości...
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg
Rok Jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości stał się inspiracją do zorganizowania w Filii 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkania o tematyce historycznej. 21 listopada dr hab. Marcin Kruszyński wygłosił prelekcję "Ku niepodległości". Nakreślił w niej przyczyny i skutki upadku Polski. Przedstawił dwie wizje odbudowy kraju. Pierwszą, której reprezentantem był Józef Piłsudski oraz drugą - Romana Dmowskiego. Omówił procesy, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności.
Czytaj całość...
Świąteczne warsztaty haftu strukturalnego
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpgW poniedziałek 2 grudnia w Filii nr 31 osoby uczestniczące w warsztacie haftu matematycznego mogły sprawdzić swoje umiejętności rękodzielnicze. Zajęcia poprowadziła Pani Dorota Surtel, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 30, kobieta o niezliczonych talentach, którymi chętnie się z nami dzieli. W warsztatach wzięły udział osoby dorosłe, ale były także i dzieci wraz z rodzicami. Pani Dorota przedstawiła uczestniczkom spotkania zasady haftu strukturalnego, omówiła rodzaje nici wykorzystywanych do pracy i przybory.
Czytaj całość...
Legiony w dokumentach
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg
W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Polski Niepodległej w Filii 39 odbyła się prelekcja pt. „Legiony w dokumentach” przygotowana przez Renatę Kopyść. Pani Renata prezentowała film nakręcony przez uczestnika Środowiskowego Hufca Pracy we współpracy z Kołem Zainteresowań „Małe Ojczyzny”. Film powstał w oparciu o dokumenty przechowywane przez bliskich pani Renaty.
Niewielka część zbiorów została udostępniona użytkownikom biblioteki, jako wystawa, która będzie prezentowana do końca grudnia.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Mapa sentymentalna - Wieniawa
wtorek, 04 grudzień 2018
image_001.jpg28 listopada w Filii nr 8 odbyło się spotkanie z mapą sentymentalną Wieniawa zorganizowane w ramach programu Dzielnice Kultury.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6184


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego