Aktualności
Legendy lubelskie
poniedziałek, 27 marzec 2017
image_001.jpgNa spotkania z Lubelskim Koziołkiem do Filii nr 34 przybyły dzieci z przedszkoli Mała Panda, Mistrzowie Zabawy, Król Maciuś Pierwszy i Przedszkola sióstr Urszulanek. Dzięki towarzyszącej prezentacji multimedialnej przedszkolaki wybrały się na spacer po Starym Mieście, gdzie zaglądały do bardziej i mniej znanych miejsc oraz zaułków. Nie mogło być lepszego towarzysza naszej wędrówki, jak naocznego świadka wielu wydarzeń związanych z Lublinem, jakim jest Lubelski Koziołek. Opowiadał on dzieciom o ważnych wydarzeniach historycznych i legendach związanych z miejscami, które odwiedzaliśmy podczas naszego spaceru.
Czytaj całość...
75. rocznica likwidacji Ochronki żydowskiej
poniedziałek, 27 marzec 2017
image_001.jpgW tym roku przypada 75. rocznica likwidacji Ochronki żydowskiej przy ul. Grodzkiej 11. Filia nr 3 MBP przy ul. Hutniczej 20 aktywnie włączyła się w obchody tej rocznicy. Istniejący od 2016 roku pomnik poświęcony jest setce dzieci żydowskich, które wraz ze swoimi młodymi opiekunkami, zostały rozstrzelane 24 marca 1942 roku na terenie dzielnicy Lublina - Tatary.
Czytaj całość...
"Zróbmy to razem!" - kreatywne warsztaty dla dzieci i rodziców
poniedziałek, 27 marzec 2017
image_001.jpgAktualizacja 27 marca 2017 r.
W środę, 23 listopada, w Filii nr 38 odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty przeznaczone dla dzieci i rodziców. Podczas zajęć uczestnicy wspólnie konstruowali i ozdabiali domki z kartonów, które będą doskonałym i własnoręcznie wykonanym miejscem do zabawy. Dodatkową zaletą warsztatów była możliwość twórczej współpracy pomiędzy dziećmi rodzicami i starszym rodzeństwem. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już teraz, zapraszamy na grudniowe warsztaty poświęcone dekoracjom świątecznym.
Czytaj całość...
Redefinicja sztuki i nowe media - Fluxus
czwartek, 23 marzec 2017
image_001.jpg22 marca w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład poświęcony sztuce i technologii. Prelekcję zatytułowaną „Redefinicja sztuki i nowe media - Fluxus” wygłosiła Marta Ryczkowska, krytyk i historyk sztuki. Ukończyła grafikę na UMCS i historię sztuki na KUL, obecnie pisze doktorat z historii sztuki współczesnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest kuratorką wystaw, autorką tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą. Od trzech lat koordynuje i prowadzi cykl warsztatów twórczych Karuzela sztuki.
Czytaj całość...
Mój Lublin
czwartek, 23 marzec 2017
image_001.jpg23 marca w Filii 22 odbyło się spotkanie z seniorami. "Mój Lublin" to temat - rzeka.
W 2017 roku mija dokładnie 700 lat od czasu, kiedy Lublin otrzymał przywilej lokacyjny i herb.
Archeolodzy nie są jednak w stanie stwierdzić, jak i kiedy powstała nazwa miasta.
Mówi nam o tym legenda...
Opowieści i anegdoty przeplatały się z osobistymi refleksjami i wspomnieniami obecnych na spotkaniu osób, dumnych z jego bogatej, historycznej przeszłości, a także jego niezwykłego piękna.
Lublin był i jest życzliwym miejscem przyciągającym ludzi. Dla wielu jego mieszkańców stał się jedynym miejscem na ziemi.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Poezji
czwartek, 23 marzec 2017
baner.jpgAktualizacja 23 marca 2017
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie każdego roku aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Poezji. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1999 roku i jest obchodzone corocznie 21 marca.
Czytaj całość...
Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich
środa, 22 marzec 2017
image_001.jpgW Filii nr 19 przez cały marzec gościmy wystawę „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich” opartą na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnieniach piłsudczyków.
Ilustracją utworów poetyckich i wspomnieniowych są archiwalne fotografie scen z życia legionistów.
Wystawa ta, będąca ubogaceniem i uzupełnieniem naszej wystawy o postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego,  była okazją do refleksji i zadumy młodego pokolenia i nieco starszych nad trudem walki o Niepodległą Ojczyznę sprzed ponad stu laty.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Wspomnienie o Marii PrzybylskiejWięckowskiej
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpg14 marca w Filii nr 25 odbyło się spotkanie z Panem Janem Więckowskim, który podzielił się swoimi wspomnieniami na temat żony – Pani Marii Przybylskiej–Więckowskiej – aktorki, recytatorki, poetki i naszej czytelniczki.
Pani Maria Przybylska–Więckowska urodziła się w 1940 w Lublinie. Od dziecka interesowała się poezją i literaturą, a przede wszystkim teatrem. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Pracowała jako aktorka w teatrach w Częstochowie i Bielsku-Białej oraz w Łodzi. Od 1970 r. przez okres przeszło dwudziestu lat związała się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, występowała  także na innych scenach teatrów krakowskich i innych miast. Grała też w spektaklach telewizyjnych.
Czytaj całość...
Książki zapisane obrazem
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpg16 marca w Filii nr 31 MBP odbył się trzeci warsztat w ramach projektu: Zaczytajmy się w Lublinie.
Książki zapisane obrazem to spotkanie poświęcone zagadnieniom fotografii, które prowadziły panie Ewelina Podsiadła, lubelski fotograf, grafik, ilustrator oraz Karolina Podściańska, cosplayer.
Uczestnicy warsztatów, młodzież lubelskich i podlubelskich szkół podstawowych i gimnazjów zapoznała się z techniką fotografii kreacyjnej (inscenizowanej), czyli połączenia fotografii kreacyjnej z elementami fotografii przedmiotu i reportażu.

Czytaj całość...
Lublin sprzed lat i wieków  spotkanie z Martą Denys
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpgSiedmiowiekowa historia Lublina sięga czasów Władysława Łokietka, który w 1317 roku dokonał udokumentowanej lokacji miasta. Odtąd miasto nad Bystrzycą rozkwitło do stolicy regionu obfitującej w ważne ośrodki kulturalne, naukowe oraz turystyczne.
W 700-setną rocznicę miasta, w Filii nr 10 gościła Pani Marta Denys, zasłużona mieszkanka Lublina, wieloletnia przewodniczka, autorka książek i przewodników po Lublinie. W czwartkowy wieczór przeniosła nas do miasta sprzed siedmiuset lat, ukazując jak na przełomie wieków Lublin rósł w potęgę kultury i nauki, jednocześnie ubogacając własną historię i tradycję. Jej opowieść to  bogactwo treści, duża dawka humoru oraz ekspresja głosu. Wszystko to łączy się w dziarską postać Marty Denys, ciepłej i sympatycznej osoby, która z niemalże reporterską dociekliwością nadaje światło dzienne informacjom, które dawno „pokrył kurz”. Cały wachlarz ciekawostek z historii Lublina wzbudził w słuchaczach zdziwienie, niekiedy uśmiech a nawet niedowierzanie, a na pewno nowe spojrzenie na nasze miasto.
Justyna Prokop
fot. Anna Słowik

Czytaj całość...
Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpgOkrągła rocznica powstania naszego miasta niemal obliguje nas do bardziej wnikliwego zapoznania się z jego historią, a także z miejscami, które w Lublinie zasługują na szczególną uwagę. Jednym z takich miejsc niewątpliwie jest Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza. Jest to oddział Muzeum Lubelskiego i zostało otworzone 9 września 1968 roku w dwudziestą dziewiątą rocznicę śmierci poety. Głównym celem muzeum jest zapoznanie zwiedzających z życiem, twórczością i pamiątkami związanymi z Józefem Czechowiczem.
Czytaj całość...
Na Starówce są ulice-wspomnienia
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpgW Filii 34 gościła wystawa fotograficzna „Na Starówce są ulice-wspomnienia”. Na wystawie można było obejrzeć zdjęcia młodych adeptów sztuki fotografii działających w Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej MDK „Pod Akacją” pod kierunkiem pani Anny Asyngier-Kozieł. Prezentacja prac młodych fotografów jest kontynuacją wystawy udostępnionej do oglądania z okazji 700-lecia miasta w lubelskim Ratuszu. Zaprezentowane na niej zdjęcia są uwieńczeniem obchodów 20-lecia Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej. Tematem prezentowanej wystawy monochromatycznych zdjęć współczesnych wykonanych w różnych technikach fotograficznych nieprzypadkowo jest Stare Miasto, gdzie w jednej z zabytkowych kamienic ma swój początek cała historia pracowni.
Czytaj całość...
Mój świat w obrazach i poezji
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpgNa wernisaż wystawy prac pani Izabelli Edeńskiej „Mój świat w obrazach i poezji” do Filii 34 przybyło liczne grono gości wśród, których obok rodziny, przyjaciół i znajomych znaleźli się nasi czytelnicy zainteresowani sztuką. Wernisaż jest dla artysty zwieńczeniem pracy twórczej, możliwością podzielenia się swoimi emocjami i refleksjami. Autorka prac, Izabella Edeńska jest z zawodu lekarzem stomatologiem, z zainteresowania malarką i poetką. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Pani Izabella Edeńska uczestniczyła w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych oraz w wielu plenerach malarskich.
Czytaj całość...
Ludzie z pasją
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpg17 marca br w Filii nr 7, odbyło się spotkanie z Ireneuszem Kaczmarczykiem, autorem tomiku poezji zatytułowanym „W stronę światła”.
„Doświadczenie niepełnosprawności otworzyło na świat jego wrażliwą, liryczną, pełną emocji i refleksji duszę, co zaowocowało nagradzanymi autorskimi publikacjami w pokonkursowych wydaniach zbiorowych na terenie całego kraju” - czytamy w recenzji debiutanckiego tomiku.
Spotkanie przybrało formę warsztatów, gdy uczestnicy otrzymali do czytania teksty wierszy i krótkich opowiadań. Czytane i recytowane przez autora teksty uzupełniały tematycznie dobrane znane utwory muzyczne i piosenki.
Irena Rajchert
Czytaj całość...
Idzie wiosna
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpgAktualizacja 21 marca 2017
Tak długiej zimy nie było w Polsce od lat. Śnieg i niskie temperatury mocno dały się nam we znaki. Mimo, że trwa jeszcze kalendarzowa zima, to przyroda powoli budzi się do życia.
W filiach naszej Biblioteki już trwają zajęcia, których tematem jest wiosna i jej zwiastuny.
Czytaj całość...
Las w zimowej szacie
poniedziałek, 20 marzec 2017
Pożegnaj z nami zimę - wystawa fotografii
image_001.jpg
Powiększ


Czytaj całość...
Spotkanie z Rafałem Księżykiem
poniedziałek, 20 marzec 2017
image_001.jpg16 marca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z dziennikarzem i krytykiem muzycznym Rafałem Księżykiem, autorem cenionych przez czytelników i krytykę wywiadów - rzek z osobowościami rodzimej sceny muzycznej: Tomaszem Stańką, Robertem Brylewskim, Tymonem Tymańskim i Kazikiem Staszewskim, a także eseju biograficznego o życiu i twórczości kontrowersyjnego i wpływowego amerykańskiego pisarza Williama S. Burroughsa.
Czytaj całość...
Warsztaty artystyczne
poniedziałek, 20 marzec 2017
Akademia Muzyki
poniedziałek, 20 marzec 2017
image_001.jpg17 marca w Filii nr 35 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademia muzyki. Dzieci dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 51 miały okazję zobaczyć oraz usłyszeć wiolonczelę i kontrabas. Profesorowie Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego opowiadali o instrumentach, pokazywali różnice między nimi, wspominali jak wyglądały początki gry. Pani Maria Ziarkowska zapoznała dzieci z wiolonczelą, a Pan Kajetan Wiśniewski przybliżył młodym czytelnikom tajniki gry na kontrabasie. Akademia muzyki jest zaproszeniem do rozpoczęcia nauki i wkroczenia w fascynujący świat muzyki.
Mirosława Sielewońko

Czytaj całość...
Ogłosy wiosny
piątek, 17 marzec 2017
image_001.jpg15 marca w Filii 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Kolorowe harmonie w bibliotece” zatytułowany „Odgłosy wiosny”. Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego: Rachela Kołodziejczyk, Szymon Gawron, Jan Hankus, Klaudia Boras, Monika Domaciuk, Natalia Dalmata, Judyta Smołka, Weronika Biały (którym akompaniowali: Karolina Hordyjewicz i Tomasz Bielski) oraz nauczyciele z tejże szkoły: Aleksandra Kołodziejczyk-Barańska, Andrzej Schab i Grzegorz Barański wykonali szereg utworów o charakterze ilustracyjnym (naśladujących zjawiska świata zewnętrznego, odgłosy przyrody, zwierząt, cywilizacji).
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 4679


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego