Aktualności
W pełni pełnoletni
piątek, 20 kwiecień 2018
image_001.jpgKolejne spotkanie z cyklu W pełni pełnoletni odbyło się 18 maja w Filii nr 38. Tym razem mowa była o wybitnym aktorze, jakim jest Jerzy Stuhr. Rozmowa toczyła się w oparciu o książki „Ja kontra bas”, nawiązującej do monodramu Kontrabasista i dziennik aktora pisany w czasie choroby „Tak sobie myślę”. Rozpoczęłyśmy od austriackich korzeni aktora, poprzez jego karierę aktorską, działalność naukowo- dydaktyczną i filmowe prace reżyserskie Jerzego Stuhra.
Czytaj całość...
Obrazy w kadrze zatrzymane
piątek, 20 kwiecień 2018
image_001.jpgNasze kwietniowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom miało szczególny charakter. 19 kwietnia to pamiętna data. Druga część spotkania poświęcona została 75. rocznicy wybuchu powstania w Getcie warszawskim. Przywołałyśmy pamięć wydarzeń oraz ludzi, którzy bohatersko targnęli się z bronią na Niemców –  m.in. Mordechaja Anielewicza, Antka Cukiermana i Marka Edelmana.
Czytaj całość...
Inny Wymiar Podróży z Damianem Wojciechowskim
piątek, 20 kwiecień 2018
image_001.jpg19 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Inny Wymiar Podróży. Naszym gościem był jezuita Damian Wojciechowski, z pochodzenia lublinianin, z wykształcenia filozof, filmowiec i dziennikarz. Przez wiele lat jako misjonarz mieszkał i pracował m.in. na Syberii i w Kirgistanie. Był dziennikarzem w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego w Rzymie.
Czytaj całość...
Porozmawiajmy o kobietach
piątek, 20 kwiecień 2018
image_001.jpgW Roku Praw Kobiet nasze kwietniowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom, poświęciłyśmy wizerunkom pierwszych dzielnych Polek zasiadających w naszym parlamencie po  odzyskaniu suwerenności w 1918 roku. Pokrótce przedstawiłam biogram m.in. Gabrieli Balickiej, Jadwigi  Dziubińskiej oraz   Ireny Kosmowskiej.
Czytaj całość...
Tajemnice Jednego Dzieła
czwartek, 19 kwiecień 2018
image_001.jpg11 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie klubu dyskusyjnego "Tajemnice Jednego Dzieła", zatytułowane: "Czarny jak ja - inny = obcy = zły - rasizm, ksenofobia i nietolerancja dziś".
Czytaj całość...
Impresjonizm. Malarskie inspiracje w muzyce
czwartek, 19 kwiecień 2018
image_001.jpg18 kwietnia Filię nr 2 ponownie ogarnęły dźwięki muzyki podczas koncertu „Impresjonizm. Malarskie inspiracje w muzyce”. Za sprawą uczennic Szkoły Muzycznej II st. im. T. Szeligowskiego: Dominiki Pawłowskiej, Magdaleny Maciejewskiej, Aleksandry Szczepkowskiej oraz nauczycielki - pani Karoliny Hordyjewicz, która wystąpiła w roli solistki, akompaniatorki oraz recytatorki poezji Paula Verlaine, środowy wieczór przebiegł w niezwykłej, wręcz magicznej atmosferze.
Czytaj całość...
"Lublin  miasto Wschodu czy Zachodu?" - spotkanie autorskie
środa, 18 kwiecień 2018
image_001.jpg16 kwietnia w Filii nr 12 mieszkańcy Czechowa wysłuchali wykładu Łukasza Marcińczaka, autora książki "Kamienie pachnące szafranem. Eseje lubelskie". Pisarz odwołując się do starych map, architektury kościelnej, numerologii i symboliki oraz do znaczenia orientalnych przypraw w rozwoju Lublina - zaproponował słuchaczom oryginalną interpretację dziejów grodu nad Bystrzycą.
Czytaj całość...
Warsztaty komputerowe w Filii nr 11
wtorek, 17 kwiecień 2018
image_001.jpg16 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące projektu "Aktywni on/offline" prowadzone przez Fundację "5Medium", a przeznaczone dla osób 50+.
Czytaj całość...
Na poleskim szlaku
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpg13 kwietnia Filia nr 17 zgromadziła mieszkańców Lublina, którzy z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną pana Jerzego Frąka. Podziwialiśmy sanktuaria, zespoły pałacowo-zamkowe oraz letniskowe wsie: Pratulin, Kostomłoty, Kodeń, Leśna Podlaska i Janów Podlaski.
Pan Jerzy relacjonował, iż region ten, to nieujarzmiona dzika przyroda, torfowiska, bogata fauna i flora, posiadający walory krajobrazowe niedoceniane przez turystów, a opiewane już dawno w nostalgicznej pieśni „Polesia czar”.
Czytaj całość...
Dwie wystawy w Filii nr 29
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpg12 kwietnia 2018 r. Filia 29 MBP gościła uczniów klasy 5 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Goście zwiedzili wystawę "Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga" oraz "Nicea w fotografii Aliny Lewickiej - Strzok". Z uwagą i zaangażowaniem wysłuchali historii książki, pisma i druku. Z ciekawością dotykały glinianych skorupek i introligatorskich opraw książek. Największe i najpiękniejsze biblioteki świata dzieci porównały do biblioteki w Hogwarcie, gdzie uczył się Harry Potter. Następnie dały się porwać na spacer po Nicei, gdzie oprócz zachwytów nad urokliwym starym miastem, zajrzały do kawiarni i poznały nazwy lokalnych dań, które wywołały wybuchy śmiechu.
Agnieszka Brzozowska
Czytaj całość...
Przy kawie o książce
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpgNagrane w 1992 roku relacje z poszukiwania wszelkich wiadomości o losach rodziny Grynbergów posłużyły Pawłowi Łozińskiemu do stworzenia film dokumentalnego „Miejsce urodzenia”. Książka Henryka Grynberga „Dziedzictwo”, wydana rok później, stanowi zapis tychże rozmów z mieszkańcami mazowieckich wsi i miasteczek, którzy pamiętają jego ojca Abrama i całą rodzinę jeszcze sprzed wojny.
Czytaj całość...
Neorenesans w architekturze Lublina
piątek, 13 kwiecień 2018
image_001.jpg4 kwietnia, w Filii nr 2, odbył się kolejny wykład z cyklu Botticellowskie Rozpryski, noszący tytuł "Neorenesans w architekturze Lublina". Tym razem swój wykład wygłosił profesor Jerzy Żywicki, związany z Wydziałem Artystycznym UMCS, Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz Instytutem Historii Sztuki KUL.
Czytaj całość...
Wystawa obrazów Jadwigi Marcinek
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_001.jpgDo końca kwietnia w naszej małej galerii można oglądać wiosenne obrazy pani Jadwigi Marcinek. Filia nr 11 MBP zaprasza.Czytaj całość...
Klub Seniora "Felin"
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_001.jpgTemat kolejnego spotkania Klubu Seniora "Felin" to "Pamięć a koncentracja". Prowadzenie : Pani Anna Józkowicz, psycholog z Centrum Usług Socjalnych w Lublinie.
Czytaj całość...
Kazimierz dwóch księżyców
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_1.jpgAktualizacja 12 kwietnia 2018

Ciekawą ofertę dla Seniorów przygotowała pani Monika Januszek Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów - Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lublinie.
Dla Klubów Seniora, uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub Klubów Czytelniczych pani Monika przygotowała cykl prelekcji pod tytułem Kazimierz dwóch księżyców. Wirtualna wędrówka po Kazimierzu Dolnym śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów.
W ramach spotkań dowiemy się o: idei szlaku, ciekawostkach związanych z jego przygotowaniem oraz niektórych punktach na trasie wędrówki. Opowieści będzie towarzyszyć film przygotowany z archiwalnych zdjęć i wypowiedzi Marii i Jerzego Kuncewiczów. Dodatkową atrakcją będzie pokaz starych zdjęć  Kazimierza Dolnego. Fotografie m.in. Edwarda Hartwiga i Stanisława Magierskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Czytaj całość...
Jaką twarz ma Twoja wiosna?
środa, 11 kwiecień 2018
image_001.jpg10 kwietnia w Filii nr 11 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu warsztaty plastyczne dla dorosłych. Tym razem tworzyłyśmy kolorowe maski, które odzwierciedlały stan naszej duszy na wiosnę. Pomysł i prowadzenie Alina Gumieniak. Następne spotkanie w maju.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje Plus z Adamem Robińskim
środa, 11 kwiecień 2018
image_001.jpg10 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Czarne Inspiracje Plus. Naszym gościem był Adam Robiński, dziennikarz, który debiutował w "Życiu Warszawy", a na stałe współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", "Rzeczpospolitą" i "National Geographic Polska". Jest finalistą Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy w 2014 roku. "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" to jego debiut literacki, który nominowany został do nagrody podróżniczej "Traveller" w kategorii Podróżnicza Książka Roku.
Czytaj całość...
Latyfundia Lubomirskich w XVII i XVIII wieku
środa, 11 kwiecień 2018
image_001.jpgMagnateria charakteryzowała się posiadaniem bogatych starostw oraz pełnieniem określonych funkcji przez szlachtę. Lubomirscy zasiadali w Senacie Rzeczypospolitej. Posiadali zamki, pałace, dobra ziemskie i wpływy z tytułu pełnionych stanowisk. Cieszyli się uznaniem królów. Budowali rezydencje i gromadzili kolekcje sztuki. Przywiązywali ogromną wagę do edukacji młodego pokolenia, także w zagranicznych kolegiach jezuitów i pijarów, po czym  dbali o odpowiednie urzędy dla wykształconych następców. Posiadając tak bogate i rozległe dobra Lubomirscy partycypowali w tworzeniu dóbr ogólnopaństwowych. Byli skoligaceni z innymi magnackimi rodami. Rozwijali talenty handlowe, wojskowe, artystyczne.
Czytaj całość...
Prezentacja nowości
wtorek, 10 kwiecień 2018
image_001.jpgCzytanie to nie tylko wysiłek, szkoła uczuć, rozwijanie wyobraźni, a  nawet osobowości, ale przede wszystkim ogromna przyjemność… (S. Machotin)

Obchodzony niedawno Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to świetna okazja by odwiedzić bibliotekę i mieć przyjemność na trochę inne niż zazwyczaj obcowanie z książką. To także święto dla miłośników książek, ponieważ wśród książek dla dzieci można odnaleźć prawdziwe perełki.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 5662


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego