Aktualności
Od Gibraltaru i Przylądka Matapan po Mřysalen i Kebnekaise
czwartek, 17 październik 2019
image_001.jpg
Wernisaż wystawy fotograficznej Andrzeja Wrony pt. „Od Gibraltaru i Przylądka Matapan po Møysalen i Kebnekaise” odbył się w ramach obchodów X Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w Filii 34 MBP w Lublinie i zgromadził spore grono miłośników gór i podróży. Andrzej Wrona jest archeologiem, muzealnikiem, pasjonatem górskich wędrówek i sportu. Na wystawie można zobaczyć ponad trzydzieści wielkoformatowych fotografii z wypraw ich autora w różne góry Europy, m.in. z różnych części Alp (Włochy, Francja, Austria, Szwajcaria, Słowenia), Pirenejów, Gór Betyckich (Sierra Nevada), Apeninów, Dolomitów, gór Korsyki, gór Bułgarii (Riła, Piryn), gór Grecji (Olimp, Parnas, Taygetos), gór Skandynawii, Kaukazu. Wystawę można oglądać w Filii nr 34 przy ul. Judyma 2a do końca października 2019 r.
Czytaj całość...
Październik w Czechowskim Klubie Książki
czwartek, 17 październik 2019
image_001.jpg
W zeszły piątek spotkaliśmy się kolejny raz w atmosferze twórczego fermentu, by tym razem wziąć na warsztat twórczość reportera Wojciecha Tochmana. Jednych przeraził, drugich zasmucił, wszystkich jednakowo poruszył.

Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do rozmawiania o książkach na spotkanie w listopadzie - będziemy rozmawiać o (nie mogło być inaczej ) twórczości Olgi Tokarczuk- naszej świeżo nagrodzonej Noblistki.
Czytaj całość...
Wielka Księga Mile Widzianych Emocji
czwartek, 17 październik 2019
image_001.jpgAktualizacja 17 października 2019

Głównym celem projektu jest prowadzenie działań ukierunkowanych na zwiększenie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz kształtowanie postaw otwartości wobec literatury jako formy samorozwoju. Działania mają również na celu zintegrowanie społeczności lokalnej oraz ukazanie biblioteki jako miejsca ciekawych spotkań edukacyjnych i kulturalnych.
Projekt składa się z trzech działań. Pierwsze obejmuje rekrutację uczestników oraz integrację lokalnych organizacji (placówki przedszkolne) działających w dzielnicy Ponikwoda w Lublinie. Drugie działanie będzie polegało na zorganizowaniu serii spotkań arteterapeutycznych (bajkoterapia, muzykoterapia, choreoterapia, sztuki wizualne) dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat). Ostatnie z działań przyjmie formę spotkania finałowego, w trakcie którego nastąpi podsumowanie wszystkich spotkań. Efektem końcowym będzie stworzenie wspólnej pracy – wielkoformatowej książki pt. „Wielka księga mile widzianych emocji”. Trwałym efektem działań będzie stworzenie broszury – albumu dobrych praktyk.

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Czytaj całość...
Urodziny Kubusia Puchatka
środa, 16 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 16 października

Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie, to historie, na których od wielu lat wychowują się kolejne pokolenia. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia.

Niełatwo jest być odważnym – odparł Prosiaczek, lekko pociągając noskiem – kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem.

Prawdziwy pluszowy Puchatek mieszka dziś nie w Stumilowym Lesie, ale w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej. Polskie imię zawdzięcza Irenie Tuwim, która tłumaczyła książki Milne’a w latach 30. Istnieje też przekład Moniki Adamczyk-Garbowskiej, która w 1986 r. przechrzciła Kubusia Puchatka na Fredzię Phi-Phi. Nie przyjęło się.
Przygody Kubusia Puchatka sprawiają mnóstwo radości fanom tego sympatycznego misia i jego przyjaciół. Od wielu lat w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z najmłodszymi czytelnikami świętujemy Urodziny Kubusia. Na zajęciach czytane są fragmenty książek z przygodami misia, są zagadki, zabawy i zawsze częstujemy małym "co nieco". Tym razem sponsorem smakołyków była Lubella, której bardzo dziękujemy.
lubella.png
Czytaj całość...
Jesień w bibliotekach
środa, 16 październik 2019
image_001.jpg
Polska złota jesień jest przez wielu uważana za jedną z najpiękniejszych pór roku.
Mimo, że czasem pada deszcz, a nawet śnieg, to jesienna słota jest kolorowa, czasem zamglona i przez to taka tajemnicza. Dlaczego liście zmieniają swój kolor, kiedy przypada pierwszy dzień jesieni, co się dzieje z przyrodą? Na wszystkie pytania odpowiadamy podczas zajęć przygotowanych dla dzieci w naszych filiach.
Czytaj całość...
Niezłomni. Obrazki z życia polskiej rodziny.
wtorek, 15 październik 2019
image_001.jpg
9 października w Filii nr 21 miała miejsce lubelska promocja książki „Niezłomni” autorstwa pani Renaty Głasek-Kęski. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy biblioteki z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym. Publikacja, wbrew temu co może sugerować tytuł, nie jest książką o Żołnierzach Wyklętych, to prawdziwa opowieść o zwykłych ludziach z polskiej rodziny, których autorka uznaje za niezłomnych. Prezentuje sylwetki kilkunastu antenatów, których życie i działania świadczą o wyjątkowej odwadze, niezłomnym charakterze i nonkonformistycznej postawie. Książka z pewnością zainteresuje miłośników genealogii oraz czytelników pasjonujących się historią. Może stać się też inspiracją dla tych, którzy chcieliby wydobyć z mroku zapomnienia historie swoich przodków oraz bliskich sercu osób, tak aby pamięć o nich przetrwała.
Czytaj całość...
Spotkanie z pisarką Moniką Oworuszko
poniedziałek, 14 październik 2019
image_001.jpg

Pani Monika Oworuszko 9 października była gościem w dwóch filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Filia nr 34
W spotkaniu z pisarką Moniką Oworuszko uczestniczyły dwie klasy Szkoły Podstawowej nr 50 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Lublinie. Pani Monika jest autorką siedmiotomowej serii edukacyjnej dla dzieci na temat zdrowego odżywiania „Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny”. Czytelnicy zanurzając się w ich lekturę uczestniczą w niezwykłych przygodach bohaterów m.in. Walentego Węglowodana, Wery Wody, Tęgomira Tłuszcza czy Błażeja Białko i dzięki nim mają szansę poznać co jest dobre i wartościowe z punktu widzenia dietetycznego a co złe.
Czytaj całość...
Przez światło i powietrze
poniedziałek, 14 październik 2019
image_001.jpg
11 października w Galerii OKNA MBP odbył się wernisaż wystawy "Przez światło i powietrze". Autor obrazów, Michał Jasiewicz, jest absolwentem Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
Czytaj całość...
Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 14 października 2019

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcała do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą, sztuką, zabawami. Liczymy na to, że uczestnicy Nocy Bibliotek wrócą do nas w dzień... i w kolejne dni. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy do obejrzenia relacji.
Czytaj całość...
Klub "Felin"
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
W ostatnim tygodniu sierpnia Klub "Felin" działający przy Filii 36 zainaugurował kolejny sezon spotkań.
W pierwszy czwartek września członkowie klubu zwiedzili Lubelską Trasę Podziemną.
Kolejne spotkania prowadził pan Tomasz Kopacz. Pierwsze poświęcone było pracy nad sprawnością umysłu. Seniorzy wykonywali ćwiczenia aktywizujące, np. pisanie lewą ręką i odgadywali zagadki słowne dotyczące części ciała lub zawierające wybrane litery. Dziewiętnastego września odbyło się spotkanie muzyczne - śpiew piosenek popularnych przy akompaniamencie skrzypiec.
Czytaj całość...
Wystawa ilustracji Izabeli Madeja
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
Do końca października w Filii nr 24 można oglądać wystawę ilustracji Izabeli Madeja. Prace przedstawiają sceny z najbardziej znanych baśni jak Calineczka, Czerwony Kapturek czy Królowa Śniegu, oraz legend i opowieści związanych z polskimi tradycjami oraz polskie legendy. Zachęcamy do wkroczenia w ten niezwykle barwny i piękny świat stworzony przez ilustratorkę.
Izabela (Madeja) Czop jest plastyczką, ilustratorką, animatorką i pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Zapraszamy do obejrzenia.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
O Gustawie Herlingu-Grudzińskim w Filii nr 19
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
W Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom przywołałam postać i twórczość jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, publicysty emigracyjnego i współtwórcy „Kultury” paryskiej.
Pokrótce omówiłam biogram twórcy ze zwróceniem szczególnej uwagi na przełomowe momenty w jego życiu.
W trakcie zajmującego spotkania była okazja do zapoznania się z bogato prezentowaną twórczością tego pisarza w naszej filii. Przybliżone przeze mnie fragmenty wybranych dzieł pozwoliły poznać cechy misternej formy wypowiedzi w różnych gatunkach: od wielowątkowości kompozycji, poprzez dopełniające się wątki pochodzące z różnych historii, szczątkowy zarys fabuły, częste zmiany planów czasowych – aż po liczne niedopowiedzenia i niewyjaśnione tajemnice.
Czytaj całość...
Spotkania pod daszkiem w Filii nr 19
wtorek, 08 październik 2019
image_001.jpg
"Spotkania pod daszkiem" to cykliczne zajęcia dla dzieci od lat 3 i ich opiekunów.
Inauguracja nowej formy pracy z najmłodszym, przyszłym czytelnikiem, odbyła się w piękne poniedziałkowe popołudnie. W pierwszym spotkaniu uczestniczyła czwórka maluszków i ich mamy.
Daszkowe spotkania to przede wszystkim wspólna zabawa sprzyjająca pierwszym kontaktom z książką. Odbywają się  w części przeznaczonej dla najmłodszych, gdzie na podłodze  podczas zajęć leżą miękkie dywaniki. Wspólnym poczynaniom przyglądają się bystre, wesołe sówki.
Czytaj całość...
Maluj i twórz
wtorek, 08 październik 2019
Filia nr 36 zaprasza
image_001.jpgWarsztaty z Teatrem im. H.Ch. Andersena
wtorek, 08 październik 2019
image_001.jpg
Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Teatrem im. H.Ch. Andersena zorganizowała cykl warsztatów aktorskich. Celem tych spotkań jest rozbudzenie wśród najmłodszych czytelników wrażliwości i zainteresowania sztuką teatralną, pokazanie jak wiele osób zaangażowanych jest w tworzenie przedstawienia oraz jak ważne jest czytanie książek, które wzbogacają naszą wyobraźnię i sposób patrzenia na sztukę.
Czytaj całość...
"Gesamtkunstwerk" - utopia spełniona?
wtorek, 08 październik 2019
image_001.jpg
2 października 2019 r. w Filii nr 2 odbył się inauguracyjny wykład z cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki”. Spotkanie poprowadził prof. Ryszard Kasperowicz, a tematem był „Gesamtkunstwerk” - utopia spełniona? Zagadnienie „jedności sztuk” należy do najstarszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Na spotkaniu zostały przybliżone początki i rozwój tej idei. Problem jedności sztuk dotyka różnych aspektów, zakłada pewną wizję genezy i funkcji sztuki, osiągnięcia pewnego jej ideału. To było marzeniem Ryszarda Wagnera, który tworzył swoje dramaty muzyczne jako „Gesamtkunstwerk”.
Beata Karpińska
Czytaj całość...
Filcowe zabawy w Filii 11 MBP
poniedziałek, 07 październik 2019
image_001.jpg
W piątkowe popołudnie nasza filia zamieniła się w bardzo kreatywne miejsce. A to wszystko za sprawą warsztatów z filcowania, które poprowadziła Alina Gumieniak. W ruch poszła wełna, filc, igły. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas.
Czytaj całość...
Dni Uczenia Się Dorosłych
czwartek, 03 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 3 października 2019

"Dni uczenia się dorosłych to kampania społeczna wspierająca dorosłych w kształtowaniu i rozwijaniu nawyku ciągłego uczenia się. Została zainicjowana w latach 80-tych i jest cyklicznie realizowana w wielu krajach pod egidą UNESCO jako Adults Learner’s Week lub Festival of Learning, kilka edycji odbyło się również w Polsce, począwszy od 2009 roku.
Tegoroczna polska edycja kampanii odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Chcemy pokazać, że uczenie się przez całe życie jest nie tylko koniecznie, ale przede wszystkim zmienia człowieka i jego życie na lepsze. Chcemy, żeby uczenie się stało się stylem życia i sposobem na spędzanie wolnego czasu w sposób atrakcyjny i twórczy."
edurosli.pl
Czytaj całość...
Kamuflaże
środa, 02 październik 2019
image_001.jpg
Zapraszamy na wystawę malarstwa Barbary Bartnik "Kamuflaże" w Filii nr 11.
Barbara Bartnik - urodzona w 1962 r. w Lublinie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie (1984) oraz Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracę dyplomową z malarstwa, obronioną w 1989 r., zrealizowała pod kierunkiem prof. Mariana Stelmasika. Uprawia malarstwo sztalugowe i zajmuje się związaną z nim działalnością pedagogiczną. Brała udział w szeregu wystaw i sympozjów w kraju i za granicą. Jej malarstwo jest narracyjne i wyraża fascynacje przyrodą.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6761

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego