Aktualności
Siedem obrazów na 700-lecie Lublina
piątek, 18 sierpień 2017
image_001.jpgAutorską wystawę "Siedem obrazów na 700-lecie Lublina" można oglądać w Filii nr 21 od 10 sierpnia 2017 roku. Kazimierz Kraczoń po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta, by otworzyć własną pracownię architektoniczną, rozwijając przy tym pasję rysowania i malowania. W autorskiej szkole rysunku i malarstwa przygotowuje młodzież na studia architektoniczne, prowadzi też plenery rysunkowe i akwarelowe dla różnych grup wiekowych. Jest członkiem Izby Architektów RP oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.


Czytaj całość...
Poczytaj przy kawie w bibliotece
piątek, 18 sierpień 2017
image_001.jpgBędziemy proponować kolejne daty spotkań, aby mogły się sobą nacieszyć Przyjaciółki Staromiejskiej Filii nr 21, uczestniczki naszych szkoleń z podstawowej obsługi komputera. Dzisiaj to my od nich dowiadujemy się, jakie nowinki wprowadził portal społecznościowy, z którego namiętnie korzystają. Ot, wystarczyło skrzyknąć się na czacie, 9 sierpnia dołączyło kilka innych osób, które codziennie pozdrawiają się wirtualnie. Podzielmy się więc czasem, lekturą, wspomnieniami. Napijmy się herbaty, zaparzonej świeżej mięty, poczujmy zapach kawy, którą trzeba pić w najlepszym towarzystwie albo w samotności - wtedy smakuje tak, jak pachnie.


Czytaj całość...
Wakacje w Bibliotece - relacja
piątek, 18 sierpień 2017
image_001.jpgAktualizacja 18 sierpnia 2017


Wakacje w pełni, pogoda nas nie rozpieszcza, co robić kiedy za oknem pada deszcz? Oczywiście przyjść do biblioteki. Miejska Biblioteka Publiczna od wielu lat w miesiącach letnich, w ponad dwudziestu filiach organizuje bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Należy dodać, że zapewniamy wtedy fachową opiekę oraz ciekawe wydarzenia.
Wprawdzie niektóre z naszych placówek zakończyły już zajęcia (relacja zdjęciowa poniżej), ale zapraszamy do pozostałych. Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.
Czytaj całość...
Minh Dam - Trzy Kontynenty
środa, 09 sierpień 2017
image_001.jpgW Galerii OKNA MBP odbył się wernisaż wystawy malarstwa Minh Dama, zatytułowanej "Trzy kontynenty". Ekspozycja została zorganizowana w ramach projektu "Sztuka w OKNACH" przygotowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji 700-lecia Miasta Lublin.
Minh Dam urodził się w Wietnamie, skąd w wieku 7 lat wyemigrował do Polski. Tu ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Czytaj całość...
Poznaj swojego sąsiada
wtorek, 08 sierpień 2017
image_001.jpgW sierpniu w Filii nr 11 można obejrzeć wystawę szkiców naszego czytelnika Krzysztofa Chmielewskiego. Sam o sobie mówi: "Gitarzysta, poeta, grafoman literacki przy okazji malarz... szkice są jak improwizacja jazzowa na gitarze - są ulotne i nie wracają nigdy."
Krzysztof Chmielewski
Czytaj całość...
700 lat Lublina. Poznajemy najcenniejsze zabytki.
środa, 26 lipiec 2017
image_001.jpg25 lipca odbyliśmy z czytelnikami niesłyszącymi kolejną wycieczkę po Lublinie. Co prawda w zmniejszonym składzie (sezon urlopowy), ale nikt z nas nie chciał z tej przyjemności rezygnować. Spacerując po Starym Mieście odwiedziliśmy Bazylikę oo. Dominikanów i Archikatedrę Lubelską.
Czytaj całość...
Rok Tadeusza Kościuszki
środa, 26 lipiec 2017
image_001.jpgZ okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki uchwałą Parlamentu RP, rok 2017 ogłoszony został Rokiem Tadeusza Kościuszki.
Tadeusz Kościuszko (ur. 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 r. w Solurze) inżynier wojskowy, fortyfikator m.in. West Point, polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783).
Czytaj całość...
Spotkanie dla osób niesłyszących
poniedziałek, 24 lipiec 2017
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg


fotoRURY
poniedziałek, 24 lipiec 2017
image_001.jpgFilia nr 28 zaprasza do oglądania wystawy powarsztatowej pleneru fotograficznego zrealizowanego w ramach projektu "fotoRURY" dzięki wsparciu miasta Lublin w ramach obchodów 700 lecia miasta. Uczestnikami projektu byli młodzi ludzie, którzy wykorzystując fotografię opisali dzielnicę Rury w obrazach. Zgłębiali tajemnice fotografii dokumentalnej, reportażowej i portretowej. Wystawę można oglądać do 18 sierpnia.
Czytaj całość...
Lublin w rysunkach Józefa Tarłowskiego
czwartek, 20 lipiec 2017
image_001.jpg„Przepiękne panoramy Lublina od stuleci intrygowały koneserów, fascynowały malarzy. Pierwsza z nich uwieczniona została w roku 1617 przez Hogenberga na sztychu w znanym dziele Jerzego Brauna o miastach Europy. Panoramy Lublina podziwiać możemy np. w kościele oo. Dominikanów na znanym obrazie „Pożar Lublina” z 1719 r., na miedziorycie Jana Maszewskiego z 1774 r., na obrazie „Wjazd gen. Zajączka do Lublina” pędzla Filipa Dąbka z 1826 r., czy na litografii „Widok Lublina” P. Hackerta z 1840 r. oraz na XIX-wiecznym rysunku Leona Urmowskiego - autora „Almanacha lubelskiego".
Czytaj całość...
Spotkanie z Zośką Papużanką
poniedziałek, 17 lipiec 2017
image_001.jpg"(...) Zrobisz mi świat? Malutki. Tylko dla mnie żeby był – poprosiłam.
- Ty jesteś światem – powiedział Staś i zaśmiał się. - Pamiętaj (...)"
Ślady


Zośka Papużanka.
Wrażliwość, czułość, wielobarwność, niezależność.
"Szopka" to jej literacki debiut (2012), książka nominowana do nagrody Nike i Paszportów Polityki. Leszek Bugajski na łamach Newsweeka wypowiadał się o "Szopce", która w ciągu 4 miesięcy rozeszła się w ponad 6 i pół tys. egzemplarzy: "Ta powieść jest jak skręcona sprężyna.
Czytaj całość...
Zwyczajni ludzie i ich niezwykłe pasje
poniedziałek, 17 lipiec 2017
image_001.jpgWróżka Czarodziejka przyjaciółka krasnoludków, którą znamy ze spotkania z przedszkolakami, pokazała  nam się  w innej odsłonie - malarki, poetki twórczyni biżuterii i haftu. Na spotkaniu z seniorami zaprezentowała w Filii nr 11 własnoręcznie wykonane małe dzieła sztuki.
Jadwiga Skórska
Czytaj całość...
"Znamiona" Pawła Bernika
piątek, 14 lipiec 2017
image_001.jpgW Filii nr 31 można obejrzeć wystawę rzeźb Pawła Bernika z cyklu „Znamiona”. Artysta ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS. Zakres jego zainteresowań nie ogranicza się jedynie do rzeźbiarstwa. Pan Bernik jest także grafikiem i rysownikiem. Brał udział w wystawach zbiorowych i plenerowych, był również laureatem konkursu Salon Wielkopolski 2012. Prezentowane w bibliotece dzieła są zróżnicowane pod względem rozmiaru i barw, a przede wszystkim charakteru ilustracyjnego. Łączy je jednak wspólna idea „znamion”. Słowo to określa nie tylko tematykę wystawy, ale, jak już zostało wspomniane, stanowi tytuł całego przedstawianego cyklu. Rzeźby mogą się wydać interesujące również z tego względu, że zostały wykonane z żywicy…
Czytaj całość...
Bajki do pudełka
czwartek, 13 lipiec 2017
image_001.jpgAktualizacja 13 lipca 2017

Filia nr 24 i Fila nr 13 zostały zaproszone do udziału w projekcie "Bajki do pudełka na 700-lecie Lublina". Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia naszego miasta. Realizujące projekt Fundacja M-art oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Osobistego "STUDEO" zaprosiły naszych czytelników do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych, które inspirują do twórczych działań z zakresu rękodzieła artystycznego.
Czytaj całość...
Performatywne czytanie Legendy o Czarciej Łapie
środa, 12 lipiec 2017
image_001.jpg30 czerwca w ramach obchodów 700 lecia miasta Lublin Filia nr 38 przygotowała performatywne czytanie „Legendy o Czarciej Łapie”. Uboga wdowa wzbudzała sympatię odbiorców, a przybyłe do filii diabły niektórych widzów onieśmieliły a niektórych rozśmieszyły. Wszyscy mogli zobaczyć odcisk czarciej łapy zostawiony przez Czartów. Po przedstawieniu teatralnym dzieci wykonały portrety bohaterów legend lubelskich, z których powstała wirtualna Galeria. Można ją obejrzeć na facebooku filii nr 38.
Czytaj całość...
Życie z pasją
wtorek, 11 lipiec 2017
image_001.jpgMarta Turska absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie prezentuje swoje prace plastyczne w Filii 39, w ramach cyklu Młodzi artyści Lublina. Mimo iż specjalnością artystki jest projektowanie graficzne, stara się również rozwijać w każdym kierunku: rzeźba, malarstwo, rysunek, linoryt, fotografia, film, tusz, komiksy czy też tworzenie w filcu. Od dzieciństwa rozwija swoje manualne zdolności tworząc stroje na cosplay lub postaci z filmów. Praca dyplomowa artystki to samodzielnie wykonana książeczka dla dzieci „Zoo” Jana Brzechwy, z cudownymi, malowanymi akwarelą ilustracjami.
Wernisaż uświetnił koncert muzyczny młodej wiolonczelistki Małgosi Naja uczennicy klasy trzeciej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie.
Wystawa prac Marty Turskie będzie wystawiona w Filii 39 do końca sierpnia.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Drewniane sowy i koty
poniedziałek, 10 lipiec 2017
fotoRURY
poniedziałek, 10 lipiec 2017
Filia nr 13 zaprasza na powarsztatową wystawę fotografii
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Dieta na pamięć i koncentrację
piątek, 07 lipiec 2017
image_001.jpgOstatnie, przed wakacjami, spotkanie poświęciliśmy diecie wspomagającej pamięć i koncentrację. Delektowaliśmy się smakiem sałatki z sezonowych owoców, warzyw i nasion. Rozwiązywaliśmy również zadania i krzyżówki.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Lublin od podwórka...
piątek, 07 lipiec 2017
image_001.jpgZ okazji 700-lecia Lublina w Filii 36 prezentowana jest wystawa obrazów pani Zofii Skiby pt. "Lublin od podwórka...". Zapraszamy do zanurzenia się w urokliwe miejsca, małe uliczki i zakamarki naszego miasta.
Zofia Skiba ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa przy TPSP Lublin, następnie doskonaliła swoje umiejętności w pracowni artysty malarza Macieja Bijasa. Wielokrotnie nagradzana w konkursie" Lublin w malarstwie". W 2016 roku przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie dorobku artystycznego.
Wystawa będzie prezentowana do 8 września 2017 roku.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 4998


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego