Aktualności
O przebaczaniu
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
image_001.jpg
Przegląd nowości wydawniczych, a potem rozmowa o sztuce przebaczania zaabsorbowały uczestniczki spotkań przy kawie tak dalece, że zapomniałyśmy o niedogodnościach wysokiej temperatury, skupione nad delikatnością tematu oraz jego złożonością i przykładach nie tylko literackich... 
Czytaj całość...
Wypisz Wymaluj - (Nie)literackie strefy kreatywności
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 17 czerwca

Projekt „Wypisz, wymaluj - (nie)literackie strefy kreatywności” w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo różne grupy wiekowe w szczególności: dzieci (7-12 lat) i młodzież (13-18 lat).
Jego realizacja odbywać się będzie w trzech Filiach MBP w Lublinie (29, 38, 40) położonych w sąsiadujących ze sobą dzielnicach (Czechów, Sławin, Szerokie). Działania będą oscylować wokół wątków tematycznych łączących literaturę ze sztukami wizualnymi. Projekt podejmuje działania edukacyjno-animacyjne, stymulujące rozwój i kreatywność. Dzięki niemu filie biblioteki staną się przestrzenią do twórczych eksperymentów ze słowem i obrazem.
W każdej z Filii w ramach tzw. stref kreatywności zostaną zrealizowane wydarzenia związane z przenikaniem się słowa i obrazu. Dzięki zaplanowanym warsztatom uczestnicy będą mieli doskonałą okazję do twórczego spędzenia wolnego czasu, eksperymentów ze słowem i obrazem, pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin, a jednocześnie zdobycia pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą. Dowiedzą się w jaki sposób powstaje graffiti, komiks, druk i decoupage na tkaninie. Poznają tajniki tworzenia krojów pisma i pracy dziennikarskiej. Zaprojektują i wykonają własne grafiki, memy, napiszą hasła promujące czytanie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Czytaj całość...
Biblioteka w Tesco
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
image_001.jpg
W minioną sobotę, w C. H. Tesco, można było się zapoznać z ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na odwiedzających nasz punkt informacyjny czekały nowości biblioteczne dla najmłodszych oraz ciekawe formy działalności oparte na nowych technologiach. Dzieci i młodzież chętnie sięgali po książki z rozszerzoną rzeczywistością, grali na bananach, które pełniły rolę pianina, czy tworzyli własną grę komputerową.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Konkurs Sztuka Dziecka Złota Sztaluga 2019
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
image_002.jpg
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie Poli Wałach, uczestniczki warsztatów plastycznych z cyklu „Edukacja przez Sztukę” w Biblio. Praca plastyczna Poli została doceniona przez jury Międzynarodowego Konkursu Sztuka Dziecka „Złota Sztaluga 2019”.
Czytaj całość...
XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
czwartek, 13 czerwiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 13 czerwca


Miejska Biblioteka Publiczna od lat uczestniczy w dorocznym święcie czytelniczym XVIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Hasło Tygodnia „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”  nawiązuje do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Włączając się w obchody, zorganizowaliśmy w naszych filiach ciekawe wydarzenia kulturalne dla najmłodszych czytelników.
Czytaj całość...
Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?
środa, 12 czerwiec 2019
image_001.jpg
Z okazji 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej w czerwcu Filia nr 23 prezentuje wystawę "Wolni z wolnymi, równi z równym - jak powstała Unia Lubelska". Wystawa upamiętnia to ważne wydarzenie związane z historią Lublina.. Do jej stworzenia  wykorzystano materiały archiwalne, teksty oraz fotografie obrazujące powstawanie Unii Lubelskiej, zaczerpnięte ze zbiorów biblioteki cyfrowej Polona.
Czytaj całość...
Dni Edukacji
środa, 12 czerwiec 2019
image_005.jpg
10 czerwca odbyła się ostatnia (czwarta) edycja Dni Edukacji w ramach realizacji projektu „ZA PROGIEM” – wyprawy odkrywców (POWR.03.01.00-00-U017/17), skierowanego do dzieci w wieku od 6 do 9 roku życia z terenów Lubelszczyzny. Realizatorem projektu jest Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Dni Edukacji zostały przygotowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie (Filia nr 35).
Czytaj całość...
Jagiellońskim szlakiem z młodymi lublinianami
środa, 12 czerwiec 2019
image_001.jpg
Pamiętając o przypadającej na 2019 rok 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, postanowiliśmy wraz z kilkoma grupami młodzieży szkolnej powrócić pamięcią do tego wydarzenia, utrwalając sobie najważniejsze fakty z nim związane. Co prawda, nie każdy musi być pasjonatem historii, jednak świadomość historyczna, zwłaszcza w kontekście zdarzeń tak istotnych dla naszego miasta i kraju, wydaje się nie tyle pożądana, ile wręcz konieczna. Podczas lekcji bibliotecznych w Filii nr 21 rozmawialiśmy również o Jagiellońskim Szlaku Unii Lubelskiej.
Czytaj całość...
Pieniądze świata - wystawa Zbigniewa Wójcika
środa, 12 czerwiec 2019
image_001.jpgDo 21 czerwca w Filii nr 37 można oglądać wystawę „Pieniądze świata” autorstwa Pana Zbigniewa Wójcika - kolekcjonera i nauczyciela LCKZiU w Lublinie. Prezentowane eksponaty są tylko niewielką częścią kolekcji zgromadzonych banknotów i monet. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia filii.
pracownicy filii
Czytaj całość...
Spotkanie z teatrem i literaturą
środa, 12 czerwiec 2019
image_001.jpg
W Filii nr 22 mieliśmy okazję gościć panią Agatę Will z działu promocji Teatru im. H. Ch. Andersena i panią Marię Wąsiel, aktorkę tegoż teatru. Spotkanie było jednym z cyklu warsztatów organizowanych wspólnie przez MBP w Lublinie i Teatr im. Andersena. Zajęcia te mają na celu promowanie wśród najmłodszych literatury i teatru poprzez mariaż sztuk. Pani Maria opowiedziała dzieciom o tym, jak wiele osób jest zaangażowanych w proces powstawania przedstawienia teatralnego, oraz o tym jak książki są niekiedy adaptowane na scenariusz teatralny.
Czytaj całość...
Grażyna Bacewicz - dzieciom
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 11 czerwca

W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się trzy koncerty  pt. Grażyna Bacewicz - Dzieciom, przygotowane z okazji Dnia Dziecka. Koncerty przygotowała i poprowadziła profesor Iwona Siedlaczek, akompaniował profesor Grzegorz Siedlaczek, a utwory wykonywali uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego.

Czytaj całość...
Szlakiem Unii Lubelskiej
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpgWystawa „Szlakiem Unii Lubelskiej” prezentowana w Filii nr 34 MBP została zorganizowana z okazji 450-lecia zawarcia unii polsko-litewskiej . Autorami prezentowanych zdjęć są dzieci i młodzież uczestniczący w zajęciach w Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie pod kierunkiem Anny Asyngier-Kozieł. Na wystawie kolejno ukazane są miejsca w Lublinie związane z Unią Lubelska tj. Zamek Lubelski, Kaplica Świętej Trójcy, Plac Po Farze, Klasztor oo. Dominikanów i Bazylika pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, Kamienica Lubomelskich – Piwnica Pod Fortuną, Pobernardyński Kościół pw. nawrócenia Św. Pawła, Pobrygidkowski Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej i Pomnik Unii Lubelskiej.
Czytaj całość...
Opowieść symbolizowana
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpg
W Filii nr 35 nastąpiło zamknięcie projektu organizowanego wspólnie z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UMCS. Zajęcia przygotowały i poprowadziły studentki pod kierunkiem dr Małgorzaty Centner-Guz.
Czytaj całość...
Warsztat ze sztuki wystąpień publicznych
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpgJak się czujemy, kiedy występujemy przed publicznością? Czy łatwo przychodzi nam głośne wypowiadanie własnego zdania? Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 24 przekonali się o tym na własnej skórze, wcielając się w oratorów i wygłaszając samodzielnie przygotowane przemówienia. Warsztaty ze sztuki wystąpień publicznych przeprowadzone 7 czerwca w Filii nr 21 dotyczyły umiejętności, którą nie każdy z nas posiada od urodzenia, ale którą można i warto udoskonalać.
Czytaj całość...
Książkowy pokaz mody
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpg
W Filii nr 35  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. H. Sienkiewicza w Lublinie zaprezentowali zabawny pokaz mody książkowej. Przedstawienie zakończyło się plebiscytem na najciekawszą prezentację książki. Wygrała pozycja "Moje - nie moje" Liliany Bardijewskiej, na drugim miejscu znalazła się inspirowana tradycyjną piosenką ludową "Maryna, gotuj pierogi!", zaś trzecie miejsce zajęła "Cholera i inne choroby" Łukasza Kaniewskiego.
Czytaj całość...
Rodzinalia
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpg
Filia nr 37 wzięła udział w XI Parafialnym Festynie Rodzinnym RODZINALIA 2019, organizowanym przez parafię pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Na stoisku biblioteki były przygotowane liczne atrakcje, między innymi bookcrossing dla czytelników oraz zakładki do książek. Na najmłodszych czekały niespodzianki w postaci gier towarzyskich i malowania  twarzy, a także balony promujące bibliotekę.
Ewelina Wojewoda
Czytaj całość...
Moniuszko 200.
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpg
W 200. rocznicę urodzin i w Roku 2019 Stanisława Moniuszki, w Filii nr 20 MBP eksponowana jest wystawa poświęcona temu wybitnemu kompozytorowi.
Moniuszko tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy melodii i tańców ludowych, polskich. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, nazywanym również ojcem „polskiej opery narodowej”.
Zapraszamy.


Czytaj całość...
VIII Lubelskie Dni Seniora - relacja
wtorek, 11 czerwiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 11 czerwca

Z okazji VIII Lubelskich Dni Seniora, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała szereg wydarzeń, które zachęcają Seniorów do skorzystania z nich i uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym. Zapraszamy do obejrzenia relacji z odbytych spotkań.
Czytaj całość...
Od Unii Lubelskiej do Unii Pokoleń
poniedziałek, 10 czerwiec 2019
image_001.jpg
Pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Pokoleń",  6 czerwca na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 na Osiedlu im. B. Prusa LSM odbył się Festyn mający zintegrować mieszkańców LSM od przedszkolaka do seniora.  Organizatorami tego spotkania były m.in. ZSO nr 5, Filia nr 3 MOPR, oraz Filie 13 i 24 MBP w Lublinie. Dla licznie przybyłych mieszkańców osiedla przygotowano różne atrakcje, takie jak występy i pokazy artystyczne, stoiska promocyjne, gry i zabawy integracyjne, dmuchany plac zabaw oraz poczęstunek. Filia 13 i 24 zorganizowały kiermasz na którym rozdano około 60 książek.
Impreza przebiegała wręcz w rodzinnej atmosferze.
Adam Sokół
Czytaj całość...
450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej
poniedziałek, 10 czerwiec 2019
image_001.jpg
Podpisanie unii między Polską i Litwą to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Lublina, Polski, a nawet Europy. Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy w Filii nr 36 zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6596

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego