Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Kurs podstaw obsługi komputera
piątek, 24 luty 2017
image_001.jpgW lutym w Filii nr 38 rozpoczęła się druga edycja kursu podstaw obsługi komputera dla dorosłych i seniorów. Podczas cotygodniowych spotkań uczestnicy nauczą się obsługiwać komputer, tworzyć dokumenty tekstowe oraz wykorzystywać zasoby internetu nie zapominając przy tym o zasadach bezpieczeństwa w sieci.
Czytaj całość...
Początki budownistwa żelbetowego w Lublinie
piątek, 24 luty 2017
image_001.jpg22 lutego w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów historii sztuki zatytułowany „Początki budownictwa żelbetowego w Lublinie”. Prelekcję wygłosił dr hab. Jerzy Żywicki, kierownik Zakładu Historii Sztuki UMCS. W swoich badaniach skupia się na architekturze XIX i XX w.
Czytaj całość...
Słowa i obrazy
piątek, 24 luty 2017
image_001.jpgWe współczesnej literaturze poezja zajmuje bardzo pośrednie miejsce. Bardzo często czytelnik sięgając po poezję nie wychodzi poza krąg ogólnie znanych klasyków. Dlatego też z ogromną radością gościliśmy w naszej Filii Panią Jadwigę Jaśkowiak - poetkę, malarkę, autorkę opowiadań i twórczynię ikon. Spotkanie zatytułowane "Słowa i obrazy" doskonale odzwierciedliło wielopłaszczyznowość twórczości Pani Jadwigi.
Czytaj całość...
Agnieszka Lis
czwartek, 23 luty 2017
image_001.jpgWczoraj po południu w Filii nr 28 gościliśmy Agnieszkę Lis autorkę powieści pt."Samotność we dwoje", "Jutro będzie normalnie"  i "Pozytywka". Na spotkaniu autorskim promowała swoją najnowszą książkę pt. "Karuzela", która ukazała się w styczniu tego roku. Mimo niesprzyjającej pogody, spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej i przyjaznej atmosferze. Prowadząca pani Monika Szydłowska przygotowała wiele interesujących i nietypowych pytań, a uczestnicy aktywnie włączyli się do dyskusji.
Czytaj całość...
Opowieści o dawnym Lublinie
środa, 22 luty 2017
image_001.jpg20 lutego br. w Filii nr 26 odbyła się prelekcja "Opowieści o dawnym Lublinie". Elżbieta Dąbrowska, historyk sztuki, przewodnik po mieście Lublinie przywołała związki Bolesława Prusa oraz bohaterów "Lalki" z Lublinem. Barwnie opisała brawurową, udaną ucieczkę więźniów politycznych z więzienia na Zamku Lubelskim w 1907 roku. Opowiedziała o zaangażowaniu Stanisława Staszica w upamiętnienie aktu Unii Lubelskiej nowym obeliskiem, tym który jest jednym z charakterystycznych symboli naszego miasta. Grono zaangażowanych słuchaczy czeka na kolejne spotkanie pt. "Kobiety Lublina".
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy Readcom
wtorek, 21 luty 2017
image_001.jpg16 lutego 2017 r. zainaugurowano kolejny rok działalności Klubu Czytelniczego READCOM przy Filii nr 6 MBP w Lublinie. Okazją do spotkania była osiemdziesiąta rocznica urodzin  wybitnego poety, pieśniarza, prozaika oraz tłumacza Edwarda Stachury. Stachura urodził  się 18.08.1937 r. we Francji, do Polski powrócił wraz z rodziną w listopadzie 1948 r. i osiedlili się w Łazieńcu koło Aleksandrowa Kujawskiego.
Czytaj całość...
Koncert J.A.H Trio
wtorek, 21 luty 2017
image_001.jpg17 lutego w Filii nr 2 odbył się koncert zespołu J.A.H. Trio. J.A.H. Trio to zespół jazzowy powstały z inicjatywy Jana Jareckiego w 2014 r. Działa na terenie Lubelszczyzny i nie tylko. Skład tworzą wykwalifikowani muzycy: absolwenci szkół muzycznych oraz studenci muzycznych akademii. W skład trio wchodzą: Jan Jarecki (pianino), Seweryn Antoń (kontrabas) oraz Maciej Hołowiecki (perkusja). Podczas piątkowego występu muzycy zagrali zarówno standardy jazzowe jak i własne autorskie aranżacje.
Katarzyna Poleszak
Czytaj całość...
Trening pamięci
wtorek, 21 luty 2017
image_001.jpgW Filii 36 miało miejsce spotkanie, którego tematem był Trening pamięci. Było to drugie spotkanie z cyklu W zdrowym ciele, zdrowy duch. Seniorzy mieli okazję ocenić stan swojej pamięci i odkryć obszary, które wymagają treningu.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Tajemnice Słowian: Zapusty
poniedziałek, 20 luty 2017
image_001.jpgGeneza słowa karnawał wywodzi się od łacińskiego zwrotu „carnem levare”, co znaczy „pożegnanie mięsa”, inaczej „mięsopust”. Karnawał jako zjawisko pojawił się już w starożytności, poczynając od greckich Dionizji a skończywszy na rzymskich Saturnaliach. Okres pomiędzy końcem grudnia a początkiem marca wypełniony był przebierańcami i festiwalem sztuki kulinarnej.
Czytaj całość...
Akademia Muzyki
poniedziałek, 20 luty 2017
image_001.jpg17 lutego w Filii nr 35 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademia muzyki. Dzieci w wieku szkolnym miały okazję poznać skrzypce. Pan Krzysztof Serweta, profesor Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego, opowiadał o instrumencie i zachęcał do rozpoczęcia nauki. Młodzi czytelnicy byli bardzo zainteresowani, próbowali nawet zagrać melodię na skrzypcach z pomocą pana profesora. Dzieci wysłuchały też gry koleżanek, które już zaczęły naukę. Mamy nadzieję, że spotkanie zapoczątkuje niejedną muzyczną przygodę w życiu młodych ludzi.
Czytaj całość...
Podróż w czasie - w szesnastowiecznych butach. O życiu mieszczan w renesansowym Lublinie
poniedziałek, 20 luty 2017
image_001.jpgKolejne wydarzenie w ramach projektu „Zaczytajmy się w Lublinie” już za nami. 16 lutego w Piwnicy pod Fortuną odbyły się warsztaty ukazujące historię naszego miasta.
„Podróże w czasie” to spotkanie, które poprzez ćwiczenia i zabawę przybliżyło charakter ówczesnego Lublina. Odrobina kreatywności uczestników wystarczyła, aby przenieść się do świata „szesnastowiecznych butów”.
Czytaj całość...
Lubelskie Jubileusze
piątek, 17 luty 2017
image_001.jpgWykład "Lubelskie Jubileusze" Marty Denys rozpoczął w naszej Filii obchody 700-lecia Lublina. Wydawało by się, że wiemy dużo o naszym mieście, codziennie przemierzamy jego ulice i znamy każdy zaułek. Jednak opowieści Pani Marty - wieloletniego przewodnika i autora publikacji o Lublinie uświadomiły wszystkim, że jest to wiedza bardzo pobieżna.
Czytaj całość...
Zakochajmy się w czytaniu
czwartek, 16 luty 2017
walentynki.jpgAktualizacja 16 lutego 2017 r.
Walentynki można obchodzić nie tylko w kinie czy podczas romantycznej kolacji. Można też się zaczytać na chwilę. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała oryginalną akcję uliczną, a w filiach różne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowych.
Czytaj całość...
Subkultury młodzieżowe w Lublinie w czasach PRL
czwartek, 16 luty 2017
image_001.jpgW ramach obchodów 700 - lecia miasta Lublin, 15 lutego, w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z Agatą Witkowską, która opowiedziała o subkulturach młodzieżowych w Lublinie w czasach PRL. Prelegentka jest historykiem, animatorem kultury, przewodnikiem lubelskim i pilotem wycieczek oraz plastykiem. Ukończyła Historię Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Ochronę Dóbr Kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje ją wszystko, co związane jest z szeroko pojętą sztuką (malarstwo, rzeźba, rzemiosło, architektura, muzyka etc.)
Czytaj całość...
"Zróbmy to razem!" - kreatywne warsztaty dla dzieci i rodziców
czwartek, 16 luty 2017
image_001.jpgAktualizacja 16 lutego 2017 r.
W środę, 23 listopada, w Filii nr 38 odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty przeznaczone dla dzieci i rodziców. Podczas zajęć uczestnicy wspólnie konstruowali i ozdabiali domki z kartonów, które będą doskonałym i własnoręcznie wykonanym miejscem do zabawy. Dodatkową zaletą warsztatów była możliwość twórczej współpracy pomiędzy dziećmi rodzicami i starszym rodzeństwem. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już teraz, zapraszamy na grudniowe warsztaty poświęcone dekoracjom świątecznym.
Czytaj całość...
Tajemnice jednego dzieła
środa, 15 luty 2017
image_001.jpg13 lutego w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie klubu dyskusyjnego „Tajemnice jednego dzieła”, tym razem poświęcone dziełu filmowemu Jima Jarmuscha „Gimme Danger”, dokumentowi o amerykańskiej grupie rockowej The Stooges.
Czytaj całość...
Secesja Lubelska - detal architektoniczny
środa, 15 luty 2017
image_001.jpgW ramach obchodów 700 - lecia miasta Lublin od 1 lutego do 31 marca 2017 roku w Filii nr 13 prezentowana jest wystawa rysunków Pani Agnieszki Wójtowicz „Secesja Lubelska - detal architektoniczny”.
Detal secesyjny w architekturze jest bardzo wdzięcznym elementem dekoracji. Nowatorstwo tego stylu polegało na wykorzystaniu zupełnie nowych motywów dekoracyjnych, niespotykanych we wcześniejszych okresach (...).
Czytaj całość...
Biblioteczne wędrówki po świecie
środa, 15 luty 2017
image_001.jpg14 lutego w Filii nr 25 spotkaliśmy się z Panem Henrykiem Maciszewskim, który w ramach cyklu „Biblioteczne wędrówki po świecie” opowiedział o swojej podróży na Syberię do Irkucka. Relacji z wycieczki towarzyszyła projekcja filmowa, które przeniosła nas w tamte odległe strony.
Wyprawa na Syberię rozpoczęła się w Mińsku na Białorusi. Na miejscu odwiedziliśmy Dwór Wańkowiczów, w którym mieści się obecnie muzeum poświęcone twórczości malarza, a następnie wsiedliśmy do kolei transsyberyjskiej, która powiodła nas do Irkucka.
Czytaj całość...
Akademia e'Seniora
środa, 15 luty 2017
image_001.jpgKonsultacje komputerowe w ramach Akademii e'Seniora, tym razem dla średnio zaawansowanych, rozpoczęliśmy 14 lutego w walentynkowej i karnawałowej scenerii biblioteki na Starym Mieście. Jest to kolejna edycja bibliotecznych zajęć komputerowych, prowadzonych w Filii nr 21, nieprzerwanie od 2008 roku.
Agnieszka Małysz
Czytaj całość...
Prezydenci Królewskiego Miasta
wtorek, 14 luty 2017
image_001.jpgDla historii ważny
Kraków, Gdańsk, Warszawa
Na wschodzie Lublin
Miasto bez reklamy
Lokowane w sercu Polski (…)
Miasto przyjazne ludziom
Piękno bez reklamy
Fragment wiersza Ireny Ciesielskiej–Piech z tomiku „Lublin - piękno nie odkryte“

Inauguracja Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich w Filii nr 19 rozpoczęła się wykładem Haliny Danczowskiej o prezydentach Lublina. Nasza koleżanka z właściwą sobie żarliwością przekazu, przybliżyła nam w ujęciu chronologicznym wizerunki  tych, którzy przez wieki tworzyli i tworzą historię i wielkość Lublina.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 4603


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego