Aktualności
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w MBP
wtorek, 23 kwiecień 2019
image_001.jpg
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie po raz kolejny zorganizowała akcję z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Tym razem, jak i w latach ubiegłych, rozdawaliśmy książki mieszkańcom naszego miasta. Lektury różnego rodzaju można było otrzymać w prezencie z jeżdżącego po Krakowskim Przedmieściu roweru cargo. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, w nieco ponad godzinę udało nam się obdarować książkami blisko 200 osób.
Czytaj całość...
Wiwarium
wtorek, 23 kwiecień 2019
image_001.jpg
12 maja w Filii nr 38 MBP miał miejsce wernisaż wystawy „Wiwarium” prezentującej prace uczniów i przedszkolaków, stworzone podczas zajęć w bibliotece. Wykonane zostały one rozmaitymi technikami - akwarelami, kredkami, flamastrami oraz metodą wyklejanych tkanin. Podczas wernisażu zwiedzający wystawę mieli możliwość wykonać własne prace, które prezentowane są wraz z ekspozycją. Ze względu na ogromne zainteresowanie oglądających, owady zagoszczą w naszej bibliotece na dłużej. Zapraszamy do odwiedzenia filii.
Czytaj całość...
Obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej
czwartek, 18 kwiecień 2019
image_001.jpgObchody 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej to doskonała okazja do analizy i reinterpretacji artystycznej dzieł znanych mistrzów, w szczególności Jana Matejki. Na zaproszenie Filii nr 38 MBP takiego zadania podjęli się uczniowie lubelskiego Liceum Plastycznego im. C.K. Norwida. Specjalnie w tym celu pracownicy filii zbudowali wielkoformatowy sześcian o długości boku 2 m, który stał się miejscem współczesnej interpretacji obrazu Matejki.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
czwartek, 18 kwiecień 2019
image_001.jpg
Przepiękną, wzruszającą „Legendą o trzech libańskich cedrach” Paulo Coelho rozpoczęło się w Filii 24 spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Ta opowieść wprowadziła nas w podniosły klimat zbliżającej się Wielkanocy, ale również wzruszyła i skłoniła do refleksji. Podczas spotkania sięgnęliśmy pamięcią do przeszłości, podzieliłyśmy się wspomnieniami z rodzinnego domu i kultywowanym tradycjom.
Czytaj całość...
Ojczyzna Loch Ness
środa, 17 kwiecień 2019
image_001.jpg
9 kwietnia w Filii nr 25 gościliśmy Pana Henryka Maciszewskiego, który przedstawił nam swoją relację z wycieczki do Szkocji. Szkocja wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej słynie z kapryśnej pogody, wspaniałych krajobrazów oraz dużej ilości zamków.
Czytaj całość...
Kwiaty
środa, 17 kwiecień 2019
image_001.jpg
Wraz z nadejściem wiosny Filia 34 miała przyjemność prezentowania wystawy fotografii pani Ewy Brodziak „Kwiaty”. Autorka prac jest plastyczką, socjologiem, fotografem, absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu, członkinią Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. E. Hartwiga gdzie zasiada w Radzie Artystycznej Towarzystwa. Autorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych. W 2018 roku Ewa Brodziak została nagrodzona Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Teatr w Obiektywie” w ramach SANS.
Czytaj całość...
Wielkanocne zajęcia
wtorek, 16 kwiecień 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 23 kwietnia 2019

Wielkanoc jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i wiążą się z nią liczne tradycje ludowe, które ewoluowały na przestrzeni wieków. To najstarsze święto chrześcijańskie.
W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej organizujemy wiele spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na których przypominamy z czym wiążą się przygotowania do obchodów Wielkanocy.
Czytaj całość...
Portrety kwiatów
wtorek, 16 kwiecień 2019
Pracownicy image_001.jpgFilii nr 28 serdecznie zapraszają do oglądania wystawy fotografii Portrety kwiatów  przygotowanej przez Studenckie Koło Fotografii UMCS. Studenci aktywnie promują  Wydział Biologii i Biotechnologii poprzez rozwijanie swoich pasji przyrodniczych i fotograficznych. Wystawa będzie prezentowana do końca maja.
Czytaj całość...
Owady - cykl zajęć w bibliotece
wtorek, 16 kwiecień 2019
image_001.jpg
Kwiecień w Filii nr 38 mija pod hasłem owadów. Podczas zajęć z rozszerzoną rzeczywistością, warsztatu ilustratora i spotkaniach koła plastycznego poznawaliśmy fascynujący świat motyli, insektów i rozmaitych robali. Uczestnicy warsztatów odkrywali sekrety kamuflażu owadów, ich nietypowe zwyczaje oraz mechanizmy obronne.
Czytaj całość...
Radość z czytania po angielsku
wtorek, 16 kwiecień 2019
image_001.jpg
I choć dużo czasu minęło od Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, spotkanie 11 kwietnia było ukłonem w stronę książek dla najmłodszych. Po angielsku, wprost z brytyjskiego wydawnictwa Usborne. Dzięki Agacie Stępniak – Independent Usborne Organiser, dzieci miały sposobność obejrzeć, a nawet poczytać książeczki sensoryczne, dotykowe, dźwiękowe, z ruchomymi elementami, z otwieranymi okienkami oraz wiele innych.
Czytaj całość...
Maluj i twórz
poniedziałek, 15 kwiecień 2019
image_001.jpg
W Filii nr 36 w ramach zajęć „Maluj i twórz” mieliśmy okazję gościć niezwykłą osobę: plastyczkę panią Izabelę "Madeja” Czop, ilustratorkę książek i czasopism dla dzieci. W pierwszej części spotkania pani Iza wprowadziła małych artystów w fantastyczny świat ilustracji książkowej, opowiadała o swojej pracy, zdradzając przy tym tajniki warsztatu. Uczestnicy zapoznali się z różnorodnością technik rysowania, a przede wszystkim z jedną z nowocześniejszych metod tworzenia rysunku - zastosowanie tabletu graficznego. Rysunki ilustratorki zdobią książki, między innymi autorstwa Ewy Nowak, Barbary Ciwoniuk. Piękny i interesujący tekst w połączeniu z kolorową ilustracją to z pewnością coś co sprawia, że książki dla dzieci są niezwykłe. Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia oryginalnych ilustracji w zestawieniu z książkami do których powstały oraz z wystawą ilustracji Izabeli „Madeja” Czop, którą Filia nr 36 miała okazję eksponować.
Czytaj całość...
Świątecznie przy kawie
poniedziałek, 15 kwiecień 2019
image_001.jpgZ serdecznymi życzeniami, aby zbliżające się Święta Wielkiej Nocy przyniosły radość i nadzieję dla wszystkich uczestniczek spotkań przy kawie w Filii nr 21, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Każda z Pań zabrała do domu coś z nowości bibliotecznych do czytania oraz własnoręcznie wykonany koszyczek wielkanocny.
Czytaj całość...
Sztuka między magią a programowaniem
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpg
10 kwietnia w Filii nr 2 w ramach cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności” odbył się wykład pod tytułem „Sztuka między magią a programowaniem”. Poprowadził go prof. Sławomir Marzec - absolwent ASP Warszawa i Kunstakademie Dusseldorf. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki ASP Warszawa. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film.
Czytaj całość...
Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpg
Unia Lubelska, to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Polski. Drogę do jej zawarcia przedstawia wystawa pt: „Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?” prezentowa w Filii 36.  Początki związku Polski i Litwy sięgają 1385 roku i unii personalnej w Krewie. Na końcu tej ścieżki jest unia realna w Lublinie, w wyniku której powstało ogromne i silne państwo polsko-litewskie Rzeczpospolita Obojga Narodów.


Czytaj całość...
Klub Felin
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpg
Marcowe spotkania Klubu "Felin" seniorzy rozpoczęli projekcją filmu "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. To jedna z najnowszych polskich produkcji, która otrzymała wiele nagród m. in. Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszego filmu, reżysera i pierwszoplanowej aktorki. Film ogromnie się podobał i wzbudził wiele emocji, co było widać w czasie dyskusji po projekcji.
Czytaj całość...
Wędrówką jedną jest życie człowieka!
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpgIdzie wciąż!
Daleko wciąż!
Dokąd? Skąd?
Dokąd! Skąd!
Edward Stachura

W 2019 roku upływa 40 lat od śmierci Edwarda Stachury (1937-1979), poety i prozaika, pieśniarza i tłumacza, który wypowiadał się w różnych formach: lirykach, poematach, utworach z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej.  Przeżył życie ciekawie, ale z wieloma bolesnymi pęknięciami. Jego twórczość i biografię miałyśmy okazję poznać podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, w Filii nr 19 MBP. Poeta, który swoim stylem bycia i językiem poezji uwiódł rzesze ludzi, zwłaszcza tych młodych, zbuntowanych i niepokornych, żył tak, jak pisał.
Czytaj całość...
Wielki Tydzień
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpg
Wydarzenia Wielkiego Tygodnia były inspiracją do wystawy przygotowanej przez Zuzannę Kaczorowską. Wielki Tydzień mieści w sobie prawie wszystkie najważniejsze dla chrześcijaństwa wydarzenia. Wokół nich koncentrują się podstawowe tajemnice wiary. Przeżycie czasu przygotowania staje się nauką skupienia. To odniesienie pozwala wnikliwiej poznać wartość duchowego dziedzictwa.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy Filii 24 do końca kwietnia. Zapraszamy.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
"Zagrajmy..." - spotkanie z grami planszowymi dla seniorów
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpg
Drugie spotkanie z grami planszowymi dla seniorów poprowadził pan Piotr Frąk, pasjonat i znawca gier. Zaprezentowana została gra "Wsiąść do pociągu. Europa" autorstwa Alana R. Moona. Rozgrywka polega na łączeniu tras kolejowych na mapie Europy, co wymaga opracowania odpowiedniej strategii. Za każdą wybudowaną trasę gracze otrzymują punkty.
Czytaj całość...
Karol Wojtyła - Jan Paweł II
czwartek, 11 kwiecień 2019
image_001.jpg
W Filii nr 37 można obejrzeć wystawę dotyczącą Jana Pawła II. Ukazuje ona najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły - biskupa i papieża. Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
pracownicy filii
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6478

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego