Aktualności
Jak to się mówi?
poniedziałek, 15 październik 2018
image_001.jpgAktualizacja 15 października 2018
Projekt edukacyjny „Jak to się mówi?” współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu dotacyjnego „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zakłada zaangażowanie mieszkańców 27 dzielnic Lublina w działania edukacyjne z zakresu umiejętności prawidłowego posługiwania się polszczyzną mówioną oraz propagowania najlepszych wzorców językowych. Działania odbywają się na terenie całego miasta, m.in. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego i są skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Czytaj całość...
Kto Ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie
poniedziałek, 15 październik 2018
image_001.jpgAktualizacja 15 października 2018
Projekt „Kto ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie” w spójny i kompleksowy sposób zawiera w sobie cykl warsztatów połączonych z prelekcjami, wystawą historyczną oraz multimedialnym stanowiskiem - „Laboratorium Wspomnień”. Skierowany on jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a odbywa się w Filii nr 38 MBP.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.
Czytaj całość...
Dęte kameralnie
piątek, 12 październik 2018
image_001.jpg10 października 2018 r. w Filii nr 2 odbył się pierwszy po wakacyjnej przerwie koncert z cyklu Kolorowe Harmonie w Bibliotece. Cykl ten jest owocem już czteroletniej współpracy ze Szkołą Muzyczną im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Koordynatorami Kolorowych Harmonii w Bibliotece są Izabela Bartkowiak (Filia nr 2) oraz Andrzej Schab (Szkoła Muzyczna im. T. Szeligowskiego). Podczas koncertu pt. Trio, kwartet, kwintet... Dęte kameralnie. zaprezentowali się pedagodzy szkół muzycznych regionu lubelskiego, aktywni i koncertujący muzycy.
Czytaj całość...
Fascynujące korespondencje literackie
piątek, 12 październik 2018
image_001.jpgTematem październikowego spotkania Klubu Aktywnego Seniora w Filii nr 13 były Fascynujące korespondencje literackie. Czasy współczesne nie pozostawią po sobie takiego dziedzictwa epistolograficznego jak wieki wcześniejsze jednak pociechą dla czytelników spragnionych listów jest bogata korespondencja literacka. Rynek wydawniczy ostatnich lat zaoferował znakomite pozycje dotyczące tematu. Na spotkaniu zostało zaprezentowanych kilka z nich: korespondencja Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa i Katarzyny Herbertów z Józefem i Marią Czapskimi, Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza oraz Listy Ireneusza Morawskiego do Haliny Poświatowskiej.
Czytaj całość...
Spotkanie z Hanką Bondarenko
czwartek, 11 październik 2018
image_001.jpgZ Hanką Bondarenko, która w lubelskim Wydawnictwie Norbertinum wydała swój pierwszy tomik poezji, spotkaliśmy się 10 października w Filii nr 21. Absolwentka filologii polskiej. Za pracę magisterską: "Proces indywiduacji w twórczości scenariuszowej K. Zanussiego. Próba interpretacji w świetle teorii C. G. Junga" zdobyła wyróżnienie rektorskie. Ukończyła też szkołę aktorską i reżyserię filmową. Publikowała wiersze w "Akancie", "Pegazie Lubuskim", "Dzienniku Polskim" i "Krytyce Literackiej". Pisała felietony. Jest autorką tekstów piosenek. "Kobieta która gotuje rosół" to jej pierwsza wydana książka. W Krytyce Literackiej krakowski poeta Józef Baran napisał, że najlepsze jej wiersze są jak od lancetu – proste, ostre, precyzyjnie celne i często zaskakująco oryginalne.
Czytaj całość...
Trickster - mitologiczny protoplasta artysty
czwartek, 11 październik 2018
image_001.jpg
3 października 2018 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności pt. “Trickster - mitologiczny protoplasta artysty” poprowadzony przez dr Annę Struzik.
Postać Trickstera pojawia się w mitologi, etnologii oraz religioznawstwie jako uosobienie paradoksu. Zaburza on zastany ład, aby przekształcić rzeczywistość oraz sprowokować zmianę. To jedyna postać, która spaja w sobie dwie formy komizmu: katarktyczną (odprężenie w śmiechu) i satyryczną (o krytycznym potencjale). Trickster działa poprzez: oszustwo, szyderstwo, podstęp, zwodzenie oraz pośredniczenie. Jako Artystę-Trickstera charakteryzuje posługiwanie się ironią, zacieraniem granic, anarchią w myśleniu oraz zabawą, jako głównymi narzędziami ekspresji. Działania ich często są kontrowersyjne, przyciągają uwagę i skłaniają do refleksji.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Jak smyka zmienić w czytelnika
czwartek, 11 październik 2018
image_001_big.jpg
Aktualizacja 11 października 2018

Odkrywam świat zmysłów - warsztaty w ramach projektu „Jak smyka zmienić w czytelnika”

W ubiegłym tygodniu w Filii nr 38 MBP rozpoczęliśmy cykl warsztatów w ramach projektu „Jak smyka zmienić w czytelnika”. Projekt jest skierowany do rodziców i dzieci w wieku 1-5 lat.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Tomaszem Jastrunem
poniedziałek, 08 październik 2018
image_001.jpg"Spadł deszcz
Uderza w dach
Aż biegną białe iskry

A my nie potrafimy
Wyplątać się z siebie
Jakby oplotło nas dzikie wino
Jęków i westchnień

Teraz jeszcze ten deszcz
Tyle nowych supłów
Na wspólnej pamięci"
"Nocą w łóżku"

TOMASZ JASTRUN – poeta, prozaik, eseista i dziennikarz. W latach 70 i 80 związany z opozycją. Od roku 1990 do 1994 dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Felietonista, niegdyś czasopisma "Architektura", "Twój Styl", "Newsweek" i "Wprost", obecnie "Przeglądu" i "Zwierciadła", gdzie pracuje.
Czytaj całość...
Szkice Natury
poniedziałek, 08 październik 2018
image_001.jpg5 października w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej OKNA odbył się wernisaż wystawy prac Jarosława Drążka "Szkice Natury". Jarosław Drążek urodził się w Lublinie w 1961 roku. Tu ukończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS (obecnie Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS). Uprawia malarstwo sztalugowe, a czasem także ścienne. Artysta posługiwał się głównie techniką olejną, ale w ostatnich latach w jego twórczości dominować zaczęło malarstwo akwarelowe.
Czytaj całość...
Malarstwo Elżbiety Osypiuk
czwartek, 04 październik 2018
image_001.jpg
28 września w Filii nr 24 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Osypiuk. Artystka urodziła się, mieszka i pracuje w Lublinie. Z wykształcenia jest matematykiem i pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym. Maluje przede wszystkim pejzaże, kwiaty, a czasami lubelskie Stare Miasto. W Jej pracach dominują kolory stonowane, choć czasami pojawiają się również kontrastowe zestawienia. Dużą uwagę Artystka zwraca właśnie na kolor i światło. Lubi pracować szpachlą, lubi fakturę i odważniejsze pociągnięcia. Jej obrazy są wykonane realistycznie techniką olejną lub akrylową, a  prezentowane były w ramach wystaw zbiorowych oraz indywidualnych w Lublinie i regionie.
Wystawę oglądać można do 15 października w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
60+ kultura w filiach MBP
czwartek, 04 październik 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 11 października 2018
Akcja "60+kultura" zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny była przeprowadzona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniach 28 i 29 września 2018 roku.
Jej zadaniem było aktywizować społecznie osoby powyżej 60 roku życia. Zachęcić do aktywnego współtworzenia przestrzeni, pomagać odnajdywać drzemiący w seniorach potencjał oraz udowodnić, że to nie wiek stanowi ograniczenie aktywności.
Seniorzy mogli bezpłatnie skorzystać z oferty kulturalnej naszej Biblioteki.
Czytaj całość...
Warsztaty cyrkowe
środa, 03 październik 2018
image_001.jpg
W poniedziałek w Filii 38 MBP rozpoczął się cykl warsztatów cyrkowych dla dzieci prowadzonych przez członków Fundacji Sztukmistrze. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy mieli możliwość poznania się i wymyślenia nazwy swojej grupy. Ćwiczyli refleks i spostrzegawczość podczas zabaw ruchowych, poznali pierwszą sztuczkę, a także rozpoczęli naukę żonglowania przy pomocy kolorowych chust. Zajęcia upłynęły w żywej i radosnej atmosferze!
Czytaj całość...
Transfiguracje formy. Inauguracja jubileuszowej edycji wykładów
poniedziałek, 01 październik 2018
image_001.jpg
19 września 2018 r. w Filii nr 2 rozpoczął się kolejny cykl otwartych wykładów z historii sztuki. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był prof. Ryszard Kasperowicz, ówczesny pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od samego początku, tj. od 2008 r., tworzyły go trzy instytucje: wspomniany już KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Miejska Biblioteka Publiczna, z ramienia której koordynatorami byli i wciąż pozostają - Dariusz Jóźwik i Beata Wijatkowska. Z biegiem lat do grona organizatorów dołączył Instytut Sztuk Pięknych UMCS.
Czytaj całość...
Babskie Gadanie
poniedziałek, 01 październik 2018
image_001.jpg
26 września w Filii nr 18 odbyło się spotkanie klubu Babskie Gadanie. Spotkanie poprowadziła pani Dorota Olech, autorka wystawy zdjęć z czasów II wojny światowej, przedstawiających żołnierzy, pochodzących z jej rodziny.
Pani Dorota opowiedziała o osobach przedstawionych na fotografiach, a także o jedynej kobiecie zamordowanej w Kozielsku. Janina Lewandowska, córka generała, żona instruktora lotnictwa, pierwsza na świecie kobieta, która skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Rada Wyższych Oficerów w Kozielsku przyznała jej stopień wojskowy podporucznika. Została rozstrzelana w kwietniu 1940 roku.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie klubu.
Czytaj całość...
Pod Dachem Zielonym
poniedziałek, 01 październik 2018
image_001.jpg
28 września w Filii 11 MBP odbył się poplenerowy wernisaż galerii "Pod Dachem Zielonym". Prace można oglądać do końca października. Zapraszamy.
Czytaj całość...
Hanka Bondarenko - wieczór autorski
poniedziałek, 01 październik 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg
Warsztaty tworzenia matryc i odbitek
piątek, 28 wrzesień 2018
image_001.jpg
21 i 28 września w Filii nr 37 odbyły się warsztaty rozwijające tematykę druku sitowego. Zajęcia były adresowane do dzieci i młodzieży. Tym razem uczestnicy mieli okazję stworzyć własne wzory. Prowadzący zajęcia, Seweryn Chwała, zaprezentował dzieciom przygotowanie matrycy za pomocą farby światłoczułej. Po zaprojektowaniu własnych projektów szablonów matryca została naświetlona i można było użyć jej do wykonania własnych odbitek na koszulkach, torbach i papierze.

Czytaj całość...
"Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" w DKK w Filii nr 10
czwartek, 27 wrzesień 2018
image_001.jpg"(...) Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi."
Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

Tym razem w DKK w Filii nr 10 dyskusja wokół książki japońskiego pisarza. Haruki Murakami, o którym od lat wielu mówi się jako o kandydacie do literackiego Nobla, swą kolejną książką "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" poruszył serca czytelników. W Japonii książka ukazała się w kwietniu 2013 roku, w Polsce w październiku tegoż samego. Powieść najbardziej realistyczna wśród wcześniejszych. Bezbarwny Tsukuru, przeciętny młody chłopak zostaje wykluczony z grona piątki przyjaciół. Nie dopytując o powody, pogrąża się w odrętwieniu. Trwa w takim stanie przez lata, za pan brat z demonami przeszłości. Aż do chwili, kiedy postanawia się z nimi rozliczyć. I tu się zaczyna podróż...

Czytaj całość...
Odkryj świat zmysłów
środa, 26 wrzesień 2018
image_001.jpg
Interaktywną wystawę sensoryczną pt „Odkryj świat zmysłów” w Filii nr 38 MBP, odwiedzają nie tylko rodzice z małymi dziećmi, ale również przedszkolaki. Z myślą o nich przygotowałyśmy zajęcia dotyczące  pór roku i tego jak zmienia się pogoda i przyroda. Podczas spotkań opowiadamy, czytamy wiersze i bawimy się wykorzystując przy tym elementy ekspozycji.
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Tomaszem Jastrunem
środa, 26 wrzesień 2018
Filia nr 10 zaprasza
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 5976


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego