Aktualności
Plakat - wystawa prac studentów grafiki Wydziału Artystycznego UMCS
środa, 14 sierpień 2019
image_001.jpg
Od 12 sierpnia w Filii nr 38 prezentowana jest wystawa prac studentów grafiki Wydziału Artystycznego UMCS. Inicjatorką ich powstania jest dr hab. Anna Boguszewska. Patronat nad twórczością objął Pan Dziekan Wydziału Artystycznego UMCS dr hab. Krzysztof Szymanowicz, zaś opiekę sprawował dr Jarosław Koziara. Zapraszamy na Relaksową!
Czytaj całość...
Patrząc na jazz
wtorek, 13 sierpień 2019
image_001.jpg
W sierpniu w Filii nr 37 można podziwiać wystawę fotografii pt. ”Patrząc na Jazz” autorstwa Macieja Nowaka. Autor w swoich fotografiach przedstawia spontaniczność w muzyce.
Czytaj całość...
Magiczne sztuczki
wtorek, 13 sierpień 2019
image_001.jpg
Obecnie biblioteka jest miejscem, w którym aktywności nie zależą jedynie od osób prowadzących, ale inicjowane są często również przez uczestników zajęć i czytelników. Tak właśnie wygląda codzienność również w naszej filii. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie sztuczek magicznych z udziałem kart.

Czytaj całość...
Lato w Miejskiej Bibliotece Publicznej
wtorek, 13 sierpień 2019
image_01.jpg
Aktualizacja 13 sierpnia 2019

Jaki jest przepis na świetną i twórczą zabawę? Edukacja, technologia, sztuka, literatura, a może teatr? W ramach akcji Lato w Mieście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie połączyliśmy te elementy podczas tegorocznych zajęć wakacyjnych przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Na młodych czytelników każdego dnia czeka nadal coś interesującego.
Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony okres jest czasem odpoczynku, radości i zabawy.
Zapraszamy na relację zdjęciową ze spotkań.
Czytaj całość...
Tajemnice Zamku Czocha
poniedziałek, 12 sierpień 2019
image_001.jpg
W sierpniu w Filii 24 oglądać można wystawę fotografii Beaty Wijatkowskiej "Tajemnice zamku Czocha". Historia zamku jest równie bogata, co ilość nazw pod jakimi pojawia się w różnego rodzaju dokumentach na przestrzeni dziejów. Jego początki, jako warowni granicznej Czech, sięgają II połowy XIII wieku i czasu panowania nad tymi ziemiami króla czeskiego Wacława II. Jego córka Agnieszka wychodząc w 1315 roku za mąż za księcia piastowskiego Henryka Jaworskiego, otrzymuje twierdzę wraz z przyległymi ziemiami w formie ślubnego posagu. Nie doczekawszy się następcy ze związku z czeską księżniczką, 30 lat później Henryk zawiera porozumienie ze swym siostrzeńcem Bolkiem II Świdnickim, który przejmuje zamek Czocha wraz z okolicą. Po śmierci Bolka II i jego żony dobra te wracają pod czeskie panowanie.
Czytaj całość...
Artystyczny relaks na Relaksowej
piątek, 09 sierpień 2019
image_001.jpg
Wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Dlatego też w lipcu Filii nr 38 została stworzona przestrzeń, w której dorośli i młodzież mogą w twórczy sposób oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości. Wszystko to dzięki wielkoformatowym kolorowankom odstresowującym, które wypełniły jedną z bibliotecznych sal. Już od miesiąca każdego dnia obrazy nabierają nowych barw, a odwiedzający filię artyści zostawiają po sobie kolorowy ślad.
Wszystkich, którzy lubią malować zapraszamy serdecznie - kolorowanki będą na was czekać, aż nie pozostanie na nich żadna biała przestrzeń. Do zobaczenia na Relaksowej!
Czytaj całość...
Wielka Księga Mile Widzianych Emocji
piątek, 09 sierpień 2019
image_001.jpgAktualizacja 9 sierpnia 2019

Głównym celem projektu jest prowadzenie działań ukierunkowanych na zwiększenie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz kształtowanie postaw otwartości wobec literatury jako formy samorozwoju. Działania mają również na celu zintegrowanie społeczności lokalnej oraz ukazanie biblioteki jako miejsca ciekawych spotkań edukacyjnych i kulturalnych.
Projekt składa się z trzech działań. Pierwsze obejmuje rekrutację uczestników oraz integrację lokalnych organizacji (placówki przedszkolne) działających w dzielnicy Ponikwoda w Lublinie. Drugie działanie będzie polegało na zorganizowaniu serii spotkań arteterapeutycznych (bajkoterapia, muzykoterapia, choreoterapia, sztuki wizualne) dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat). Ostatnie z działań przyjmie formę spotkania finałowego, w trakcie którego nastąpi podsumowanie wszystkich spotkań. Efektem końcowym będzie stworzenie wspólnej pracy – wielkoformatowej książki pt. „Wielka księga mile widzianych emocji”. Trwałym efektem działań będzie stworzenie broszury – albumu dobrych praktyk.

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Czytaj całość...
Wolni z wolnymi, równi z równymi
czwartek, 08 sierpień 2019
image_001.jpg
„Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Filii nr 21 na Starym Mieście do końca sierpnia 2019 roku. Ekspozycja przedstawia długą i trudną drogę do zjednoczenia, a w rezultacie powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko i jego twórczość
czwartek, 08 sierpień 2019
image_001.jpg
W 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W sierpniu Filia nr 23 włączając się w ogólnopolskie obchody Jubileuszu prezentuje wystawę plakatu "Stanisław Moniuszko i jego twórczość".
Czytaj całość...
Piknik sensoryczny
środa, 07 sierpień 2019
image_001.jpg
Sierpień w Filii nr 38 MBP rozpoczęliśmy III edycją Pikniku sensorycznego dedykowanego najmłodszym czytelnikom biblioteki oraz ich opiekunom. W tym roku kolejny raz jedna z osiedlowych polanek, zamieniła się w przestrzeń sprzyjającą poznawaniu zmysłów i swobodnej, rozwijającej zabawie. Maluchy miały możliwość spacerowania po specjalnie w tym celu przygotowanych ścieżkach sensorycznych, nakarmienia sianem kolorowej krowy, czy zajrzenia do chatki z piernika.
Czytaj całość...
Biblioteka pełna ruchu!
poniedziałek, 05 sierpień 2019
image_001.jpg
W lipcu w Filii nr 38 MBP odbywały się warsztaty żonglersko-ruchowe prowadzone przez Fundację Inside Out. Uczestnicy ćwiczyli sprawność, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację oraz refleks ucząc się trików z wykorzystaniem piłeczek, chusteczki, diabolo i talerzyka.
Czytaj całość...
O ślubie
poniedziałek, 05 sierpień 2019
image_001.jpg
Latem, kiedy dzień długi pozwala cieszyć się feerią barw i zapachów a noce ciepłe sprzyjają zabawie, najwięcej par decyduje się na ślub – uroczystość zawarcia małżeństwa, podczas której składają przysięgę małżeńską. W antropologii kulturowej zaślubiny to jeden z obrzędów przejścia. Społecznie ślub stanowi symboliczną procedurę, której celem jest połączenie pary młodej i nadanie jej oficjalnego statusu rodziny. Od wieków zawarcie związku małżeńskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka, służącym utrzymywaniu więzi rodzinnych i społecznych.
Czytaj całość...
Moja Indonezja
piątek, 02 sierpień 2019
image_001.jpg
Od 1 sierpnia w Filii nr 31 można obejrzeć pierwszą wystawę fotograficzną z cyklu: Moja Indonezja. Kraj pięknej przyrody i przyjaznych ludzi, autorstwa Mieczysława Sachadyna. Tym razem tematem przewodnim swoich fotografii pan Sachadyn uczynił piękno indonezyjskiej natury ujęte z różnych perspektyw.
Czytaj całość...
Wystawa podsumowująca warsztaty "Laboratorium komiksu"
czwartek, 01 sierpień 2019
image_001.jpg
17 lipca w Filii nr 29 otwarto wystawę podsumowującą cykl warsztatów komiksowych, które prowadził Grzegorz J. Nowicki. Przygotowane przez uczestników zajęć prace zostały zeskanowane i wydrukowane w drukarni i są prezentowane na dużych planszach. Dumni autorzy komiksów chętnie pozowali do zdjęć obok swoich dzieł. Prace mogą teraz podziwiać rodziny uczestników warsztatów oraz czytelnicy naszej filii.
Czytaj całość...
Polska Bajeczna
wtorek, 30 lipiec 2019
Filia nr 40 zaprasza
image_001.jpgWypisz Wymaluj - (Nie)literackie strefy kreatywności
piątek, 26 lipiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 26 lipca

Projekt „Wypisz, wymaluj - (nie)literackie strefy kreatywności” w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo różne grupy wiekowe w szczególności: dzieci (7-12 lat) i młodzież (13-18 lat).
Jego realizacja odbywać się będzie w trzech Filiach MBP w Lublinie (29, 38, 40) położonych w sąsiadujących ze sobą dzielnicach (Czechów, Sławin, Szerokie). Działania będą oscylować wokół wątków tematycznych łączących literaturę ze sztukami wizualnymi. Projekt podejmuje działania edukacyjno-animacyjne, stymulujące rozwój i kreatywność. Dzięki niemu filie biblioteki staną się przestrzenią do twórczych eksperymentów ze słowem i obrazem.
W każdej z Filii w ramach tzw. stref kreatywności zostaną zrealizowane wydarzenia związane z przenikaniem się słowa i obrazu. Dzięki zaplanowanym warsztatom uczestnicy będą mieli doskonałą okazję do twórczego spędzenia wolnego czasu, eksperymentów ze słowem i obrazem, pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin, a jednocześnie zdobycia pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą. Dowiedzą się w jaki sposób powstaje graffiti, komiks, druk i decoupage na tkaninie. Poznają tajniki tworzenia krojów pisma i pracy dziennikarskiej. Zaprojektują i wykonają własne grafiki, memy, napiszą hasła promujące czytanie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Czytaj całość...
Bajkowe ogrody
czwartek, 25 lipiec 2019
image_001.jpg
W lipcu Filia nr 39 przygotowała dla półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie warsztaty rozpoznawania roślin ogrodowych. Uczestnicy mieli możliwość powąchania i posmakowania tymianku, lawendy i szałwii. Zajęcia prowadziła Renata Godlewska miłośniczka i znawczyni roślin zielarskich. Dzieci miały również możliwość wykazania się kreatywnością w pracach plastycznych. Na kartonach powstały piękne bajkowe ogrody, pełne kwiatów pszczół, motyli i biedronek. Wybrane prace zostały nagrodzone upominkami.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Nasza Mała Biblioteka - II edycja
środa, 24 lipiec 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 24 lipca 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Letnie kwiaty w obrazach
środa, 24 lipiec 2019
image_001.jpg
Mirosława Widnicka, malarka, amatorka, prezentowała w Filii 39 swoje obrazy, które powstały w ramach projektu Malowany Głusk, realizowanego w Domu Kultury Dominów. Pani Mirosława zawsze lubiła rysować, w dzieciństwie kredki towarzyszyły jej zawsze, wolny czas spędzała malując obrazki. Kwiaty w wazonach, donicach to temat ulubiony przez autorkę.
Biblioteka została ozdobiona barwnymi letnimi kwiatami, wszystkich oglądających ogarnął słoneczny nastrój.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Plakat - wystawa prac studentów grafiki Wydziału Artystycznego UMCS
środa, 24 lipiec 2019
image_001.jpg
Na przełomie lipca i sierpnia w Filii nr 37 można oglądać wystawę plakatów powstałą z inicjatywy dr hab. Anny Boguszewskiej, pod patronatem Pana Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS dra hab. Krzysztofa Szymanowicza. Prezentowane prace studentów grafiki z Wydziału Artystycznego UMCS zostały zrealizowane przy pomocy różnorodnych technik graficznych. Nad powstawaniem prac czuwał dr Jarosław Koziara. Plakaty promują fikcyjne wydarzenia kulturalne.
Autorami prac są: Anna Kosenko, Diana Lipa, Ewa Placek, Karolina Burzak, Katarzyna Stajniak, Nikol Parisse, Paulina Dąbrowska, Paulina Narewska, Svetina Burmistrova.
Serdecznie zapraszamy do oglądania.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6664

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego