Aktualności
Magia sztuki po "końcu sztuki"
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpg
20 lutego 2019 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Spotkanie zatytułowanie Magia sztuki po "końcu sztuki" - monumentalne projekcje Krzysztofa Wodiczki poprowadziła mgr Paulina Janczylik.
Prelegentka przybliżyła słuchaczom postać artysty, prezentując jednocześnie szereg jego projetów i projekcji, a także wyjaśniając ich funkcje oraz symboliczne znaczenie. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie motywy kierowały Wodiczką przy tworzeniu każdego z nich, oraz na jakie problemy społeczne wskazywały.
Wodiczko wprowadzał do przestrzeni społecznej głosy wykluczonych, niesłyszanych: bezdomnych, weteranów wojennych, kobiet, które doświadczyły przemocy fizycznej i/lub psychicznej oraz imigrantów. Artysta uważał, iż sztuka ma potencjał do zmieniania świata na lepsze, a jego prace miały wyrażać ideę "nie-wojny".
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Nieustraszona bohaterka Sierpnia 80
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpg
W trakcie dzisiejszego spotkania klubu Czytelniczego Readcom przybliżyłyśmy sylwetkę legendy Solidarności - Anny Walentynowicz (1929-2010). Decyzją Sejmu w uznaniu zasług tej Postaci za „utworzenie wielkiego ruchu Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości” stała się Patronką roku bieżącego. Nazwisko robotnicy Stoczni Gdańskiej i bohaterki "Sierpnia ’80" weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego.
Wspólnie prześledziliśmy biogram tej niezwykłej kobiety na przestrzeni kilkudziesięciu lat: opozycjonistki w czasach PRL-u, działaczki Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielki NSZZ „Solidarność”, Damy Orderu Orła Białego w 2006 roku, laureatki Medalu Wolności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu na rzecz "Solidarności" w 2005 roku, a także Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich imienia Pawła Włodkowica za odwagę występowania w obronie podstawowych wartości i  praw nawet wbrew zdaniu i poglądom większości -  wręczonej jej podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Zamku Królewskim w Warszawie w 2009 roku.

Czytaj całość...
Ferie w Bibliotece dobiegają końca
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpgAktualizacja  22 lutego 2019

Wszystko co dobre, szybko się kończy, ale najważniejsze są miłe wspomnienia. Dobiegają końca lubelskie ferie zimowe, a zatem kończą się zajęcia przygotowane w filiach bibliotecznych MBP. Od 11 do 22 lutego zapraszaliśmy dzieci i młodzież na spotkania literackie, warsztaty plastyczne i edukacyjne, konkursy, gry, zabawy i wiele innych wydarzeń. W tegoroczne ferie biblioteka wzbogaciła swoją ofertę o zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i Internetu.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją zajęciową z naszych spotkań. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i zapraszamy na zajęcia w ramach Lata w Bibliotece.
Czytaj całość...
Mrozem malowane
czwartek, 21 luty 2019
image_001.jpg
19 lutego Filia nr 17 gościła członków Warsztatów Terapii Zajęciowej „Źródło”. Spotkanie o tematyce zimowej rozpoczęliśmy od wysłuchania koncertu skrzypcowego Antonio Vivaldiego „Zima”. Wsłuchując się w melodię zaproszeni goście doznali odczucia trzaskającego mrozu, szalejącego i przejmującego wiatru. Śpiewna melodia rodziła wspomnienia długich zimowych wieczorów spędzonych przy kominku, kiedy to na dworze padał śnieg.
Pejzaże oraz poezja o zimowej tematyce zainspirowała uczestników spotkania do stworzenia kolorowych prac. Tworzywo malarskie stanowiły suche pastele, farby, kredki oraz pasta do zębów.
„Mrozem malowane” to wystawa prac plastycznych, którą można podziwiać w godzinach pracy biblioteki.
Zapraszamy.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Nasza Mała Biblioteka - II edycja
wtorek, 19 luty 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 19 lutego 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Kota
wtorek, 19 luty 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 19 lutego 2019

Światowy Dzień Kota to święto obchodzone corocznie w wielu krajach. We Włoszech i Polsce obchodzimy  17 lutego. Jest to specjalny dzień, który ma zwrócić uwagę na  istotę niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwić ludzi na trudną sytuację czworonogów, dlatego też w naszych filiach organizowaliśmy zbiórkę karmy na potrzeby lubelskiego schroniska oraz zajęcia dla dzieci podkreślające znaczenie zwierząt w życiu człowieka.
Czytaj całość...
Szukając obecności
poniedziałek, 18 luty 2019
image_001.jpg
W Filii 34 odbył się wernisaż wystawy grafiki „Szukając obecności”. Na wystawie eksponowane są prace Ireny Lawruszko i Renaty Gogol w różnych technikach graficznych. Irena Lawruszko, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS ze specjalizacją malarstwo, kontynuuje studia doktoranckie na ASP w Warszawie na kierunku grafika. Artystka uczestniczyła w kilku wystawach indywidualnych w Lublinie i na Ukrainie, jak również w międzynarodowych konkursach i wystawach zbiorowych m.in. w Irlandii, Japonii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Argentynie, Szwecji, Portugalii.
Czytaj całość...
Walentynki z książką
poniedziałek, 18 luty 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 18 lutego 2019 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie tradycyjnie zaprosiła do udziału w walentynkowej akcji! W tym roku bibliotekarze przygotowali zabawę czytelniczą. Tylko 14 lutego, w wybranych kawiarniach, kwiaciarniach i księgarniach Lublina oraz w kinie można było znaleźć książki – niespodzianki i zabrać je do domu.
Dodatkowym elementem akcji było zrobienie sobie z książką selfie, wrzucenie na Facebooka i oznaczenie na zdjęciu nas (MBP Lublin - Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie) oraz miejsca, w którym znajdował się pakunek, z hashtagiem #walentynkizksiazka. Efekty czytelniczej aktywności można zobaczyć na naszym Facebooku.

W wybranych filiach MBP można było wziąć udział w ciekawych warsztatach i spotkaniach, a także otrzymać książkowe, zapakowane prezenty lub wypożyczyć książki z ukrytymi tytułami. Zapraszamy do obejrzenia relacji z walentynkowego świętowania.
Czytaj całość...
Memy biblioteczne
czwartek, 14 luty 2019
image_001.jpg
W Filii 36 prezentowana jest wystawa "Memy biblioteczne". Co to są memy? Spotykamy się z nimi na co dzień, korzystając z sieci. Rozśmieszają nas, czasem złoszczą, ale zawsze wywołują zaciekawienie. Tym razem forma ta została wykorzystana, by pokazać biblioteczną codzienność. Rysunki przedstawiające zabawne scenki zwracają uwagę i wywołują uśmiech na twarzy czytelników.
Wystawa została przygotowana przez pracowników Filii 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
W Filii 36 można ją oglądać do końca lutego.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Moje obrazy - Lucyna Szejgiec
środa, 13 luty 2019
image_001.jpg
„Moje obrazy”, to tytuł wystawy obrazów namalowanych przez Lucynę Szejgiec. Lucyna jest artystką-samoukiem, w której duch artystyczny był zawsze. W młodości tańczyła i śpiewała w Zespole Pieśni i  Tańca Ludowego „Głusk”, malowanie sztalugowe odkryła całkiem niedawno i stało się ono ważną częścią jej życia. Autorka tworzy obrazy pełne odważnych, tęczowych kolorów: żółci, pomarańczy, nasyconej zieleni. Najchętniej maluje pejzaże i kwiaty przy użyciu farby akrylowej. Obrazy tworzone w każdej wolnej chwili przyciągają wzrok, intensywne kolory pobudzają do radości i uczucia zadowolenia. Wystawę można oglądać do końca lutego.  
Anna Czyż
Czytaj całość...
Biblioteka nowych technologii
środa, 13 luty 2019
image_001.jpg
Podczas drugiego dnia ferii, Filię nr 38 MBP odwiedziła ekipa reporterów z TVP Lublin. Dziennikarze zainteresowali się działaniami dotyczącymi wykorzystywania książek i nowych technologii we wspieraniu edukacji oraz rozwoju dzieci i młodzieży. Podczas nagrania rozmawialiśmy o książkach z rozszerzoną rzeczywistością, w których przy użyciu tabletu i specjalnej aplikacji możemy znaleźć dodatkowe treści niewidoczne gołym okiem. Pokazaliśmy w jaki sposób łączyć rozbudzanie zainteresowania książką z fascynacją nowymi technologiami wśród młodych użytkowników biblioteki.
Uczestnicy bibliotecznych zajęć pokazali, jak działają wybrane aplikacje oraz w jaki sposób programuje się roboty - Photony, które udostępniła naszej filii Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Zrealizowany reportaż telewizyjny można będzie zobaczyć w programie ZDARZENIA -  21 lutego 2019 roku o godzinie 17.35 w TVP o/Lublin.
Czytaj całość...
Kilometr kwadratowy
wtorek, 12 luty 2019
image_001.jpg
Tytuł wystawy fotograficznej Jerzego Liniewicza odnosi się do kilometra kwadratowego najbliższej artyście okolicy lubelskiego LSM-u. Uwagę artysty przyciągają przyroda, zwierzęta, a szczególnie czworonożni przyjaciele człowieka. Czułe oko artysty i obiektyw potrafią uchwycić naprawdę wyjątkowe momenty z życia zwierząt.
Gościem specjalnym wernisażu Pana Liniewicza było Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Pracownicy i wolontariusze zachęcali do adopcji zwierząt, współpracy i pomocy - choćby przez zbiórkę rzeczy dla zwierząt w Filii nr 13 MBP, która od tego momentu będzie wspierała schronisko.
W poniedziałkowy wieczór "Kilometr kwadratowy" Jerzego Liniewicza z trudem pomieścił wszystkich gości. Dobra wiadomość jest taka, że wystawę można oglądać jeszcze do końca marca.
Adam Sokół i Ewa Sendejewicz
relacja fotograficzna: gość wernisażu - Grzegorz Pawlak
Czytaj całość...
Bibliokoderzy
wtorek, 12 luty 2019
image_001.jpg
Ostatnie spotkanie bibliokoderów w Filii nr 38 było niezwykle ekscytujące. Wszystko to za sprawą robotów o nazwie Photon użyczonym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Młodzież miała okazję poznać możliwości robotów, które reagują na dotyk, ruch i dźwięki, potrafią także zmieniać kolor i komunikują się własnym językiem. Do zakodowania Photonów uczestnicy wykorzystali dedykowaną im aplikację zainstalowaną na tabletach. Programowanie odbywało się na dwóch poziomach zaawansowania. Zaczęliśmy od poziomu Draw, a następnie przetestowaliśmy Badge. Młodzież doskonale poradziła sobie z postawionymi zadaniami. Do zobaczenia za tydzień!Czytaj całość...
Indywidualne zajęcia komputerowe dla seniorów
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg
W Filii nr 29 można wziąć udział w zajęciach obsługi komputera i urządzeń mobilnych. Intensywność kursu oraz informacje przekazywane uczestnikom zajęć są dostosowane do indywidualnych potrzeb kursantów. Aktualnie seniorzy uczą się obsługiwać tablety.
Celem warsztatów jest nauka potrzebnych i ułatwiających codzienne sprawy czynności, które można wykonywać za pomocą komputera oraz zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu wśród osób 60+. Zachęcamy do korzystania z zajęć komputerowych!
Magdalena Rademacher
Czytaj całość...
Wystawa ilustracji do bajek
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg
Aktualnie w Filii nr 29 można oglądać wystawę ilustracji, których autorką jest Izabela Madeja. Prezentowane prace przedstawiają sceny z najbardziej znanych baśni jak Calineczka, Czerwony Kapturek czy Królowa Śniegu, oraz legend i opowieści związanych z polskimi tradycjami.
Wystawę można oglądać do końca lutego.
Izabela Madeja - ilustratorka i plastyczka. Posługuje się obrazem aby prowadzić swoją narrację i opowiadać historie. Zafascynowana światem legend, baśni i niesamowitych historii, tworzy prace z pogranicza fantastyki i mitologii. Uwielbia odkrywać i poszerzać świat dziecięcej wyobraźni, dlatego z przyjemnością ilustruje dla najmłodszych i młodzieży.
Magdalena Rademacher
Czytaj całość...
Magia szkła
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg
6 lutego 2019r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Tym razem spotkanie poprowadziła dr Paulina Zarębska-Denysiuk, która przybliżyła słuchaczom zagadnienie "Magia szkła".
Prelegentka posługując się licznymi przykładami opowiedziała historię związaną z powstaniem oraz działalnością Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, rozwojem kierunków uniwersyteckich związanych z wzornictwem i wyrobem szkła artystycznego, a także przybliżyła postaci jego projektantów.
Na spotkaniu zaprezentowane zostały także oryginalne szkła z okresu powojennego.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Życie i twórczość Franciszki Arnsztajnowej
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg
6 lutego 2019 w Filii 24 odbyło się spotkanie naszego Klubu Czytelniczego poświęcone życiu i twórczości Franciszki Arnsztajnowej, której postać przybliżyła nam Pani Agnieszka Cholewa. Przygotowana przez Nią prezentacja w sposób niezwykle interesujący i charyzmatyczny zapoznała nas z ważnymi wydarzeniami z życia poetki i jej całej rodziny. Uświadomiła nam jak tragiczne było jej życie i jak ogromny wpływ miało ono na twórczość Franciszki Arnsztajnowej.
Czytaj całość...
Portreciarze
poniedziałek, 11 luty 2019
image_001.jpg7 lutego w Galerii Biblio odbył się wernisaż grupy fotograficznej „Portreciarze”. Autorami wystawy było siedmiu fotografów: Ewa Brodziak, Piotr Gołębiowski, Cezary Kowalczuk, Karol Malec, Waldemar Nowiński, Robert Pikul, Mieczysław Sachadyn. Wystawie towarzyszyła również prelekcja połączona z prezentacją multimedialną, którą wygłosił Krzysztof Kuzko. Między innymi mogliśmy dowiedzieć się, jak zaczynali swoją przygodę z fotografią oraz jak wygląda dorobek i doświadczenie artystyczne każdego z twórców.
Czytaj całość...
Dzień Bezpiecznego Internetu
piątek, 08 luty 2019
image_001.jpg
5 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego korzystania z zasobów sieci dzieci i młodzieży. Nasza filia gościła Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Roztocze”, którzy dowiedzieli się jak korzystać z komputera i co zrobić, jeśli mamy wątpliwości czy podana strona jest dla nas bezpieczna. Wskazaliśmy, jak ważne jest utrzymywanie aktualnej ochrony antywirusowej komputera, a także dyskutowaliśmy czy i jakie zdjęcia można umieszczać w internecie. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, że wiele stron wymaga od nas podania danych osobowych, co stanowi dla nas bezpośrednie zagrożenie. Jednak nie tylko strony i hakerzy mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6338

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego