Aktualności
Ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgZ okazji obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi, 24 kwietnia odbyło się w Filii nr 28 spotkanie z p. Jadwigą Jaźwierską - kustoszem BU KUL, na temat "Fotografie Lublina i Lublinian w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL". W prezentacji multimedialnej mogliśmy obejrzeć stare fotografie miasta gromadzone od wielu lat w bibliotece. Autorami tych cennych zdjęć są m. in. Jan Bułhak czy Edward Hartwig. Pokazane są portrety i zdjęcia grupowe biskupów lubelskich, dawnych władz i profesorów uniwersytetu, absolwentów KUL oraz pierwszych bibliotekarek - studentek Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
Wspomnienia. Targoński...
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpg"(...) W ciemnym wnętrzu jak smugą białawego szkliwa.
Nie wiadomo, jak taka barwa się nazywa.
Chodzi, chodzi w ciemnościach
ruchomy światła korytarz,
jakby noc palcem srebrnym wodziła niebieska
po gotyckich łuków smukłości,
po freskach.
Dziecko tak palcem wodzi po książce, gdy czyta (...)”

J. Czechowicz „Kościół Świętej Trójcy na Zamku”
Czytaj całość...
Komputer bez tajemnic - 2 edycja zakończona!
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgOd lutego w każdą środę w Filii nr 38 odbywały się zajęcia z podstaw obsługi komputera adresowane do osób dorosłych i seniorów. Podczas cotygodniowych spotkań, wykładów i warsztatów uczestnicy uczyli się obsługiwać komputer, tworzyć dokumenty tekstowe oraz wykorzystywać zasoby internetu, nie zapominając przy tym o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Założyli własne konta e-mailowe, które umożliwiły im komunikację za pomocą poczty elektronicznej. Nauczyli się, jak przesyłać i odbierać zdjęcia oraz filmy. Poznali również zasady robienia bezpiecznych zakupów przez internet.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
piątek, 28 kwiecień 2017
swiatowy-dzien-ksiazki.jpgAktualizacja 28 kwietnia 2017
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Zapraszamy do obejrzenia jak to święto obchodzono w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Czytaj całość...
Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgAktualizacja 28 kwietnia 2017
24 kwietnia w Lublinie rozpoczął się Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego. Wszystkie imprezy w ramach tego wydarzenia odbywają się pod hasłem "Lublin łączy pokolenia". W ich realizację włączyło się wiele instytucji kultury, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie.
Czytaj całość...
A to historia!
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
image_001.jpgAktualizacja 24 kwietnia 2017

A to historia! to program czytelniczy na 700 lat Lublina w ramach cyklu Wydawnicze Pory Roku – Wiosna z Literaturą, przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Na 2017 rok w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaplanowano szereg działań: m. in. spotkania z autorami serii wydawniczej A to historia! (Grażyną Bąkiewicz, Dorotą Combrzyńską-Nogala, Zuzanną Orlińską, Kazimierzem Szymeczko, Pawłem Wakułą i Katarzyną Wasilkowską), spotkania z aktorami z Teatru im. H. Ch. Andersena, zajęcia dotyczące historii miasta i legend lubelskich, wystawy ilustracji do serii wydawniczej A to historia!, kiermasze książek Wydawnictwa Literatura, konkursy oraz parada historyczna ulicami Lublina.
Czytaj całość...
IX Lubelskie Spotkania z Komiksem
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
image_001.jpgW sobotę, 22 kwietnia, po raz czwarty w Filii nr 2 odbyły się Lubelskie Spotkania z Komiksem. O godzinie 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie, a po nim wykłady, prelekcje, spotkania autorskie, dyskusje: "Od LeSzKa do LeSzKa, czyli najlepsze komiksy wydane od początku roku" Marcina Andrysa i Jakuba Sytego, prelekcja Małgorzaty Chudziak „Batman nie miał być mroczny? Kim są dzieci biegające dookoła niego? Czyli przedstawienie Batrodzinki”, wykład Pawła Ciołkiewicza „Lovecraft znów straszy. Kilka uwag o serii "Providence”, spotkanie ze Sławomirem Zajączkowskim, twórcą cyklu „Wilcze tropy” pt. „Historia, komiks i my”, spotkanie z autorami serii „Lil i Put” i „Kubatu” – „Komiksy dla najmłodszych”, spotkanie z Maciejem Kurem Piotrem Bednarczykiem pt. „Nowe przygody „Kajko i Kokosza”, dyskusja z Robertem Lipskim o komiksach i nie tylko – „Zawód: tłumacz” oraz „Flashowe fakty” - historia speedsterów z uniwersum DC Comics” Damiana Maksymowicza.
Czytaj całość...
Inny Wymiar Podróży z Tomaszem Tułakiem
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
image_001.jpg20 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Inny wymiar podróży". Tym razem odwiedził nas Tomasz Tułak, który był już naszym gościem w styczniu ubiegłego roku, kiedy to zabrał nas w podróż Koleją Transsyberyjską przez mało znane i rozległe krainy Azji  Północnej. Tomasz Tułak, właściciel biura podróży Om Tramping Klub, podróżnik, absolwent Leśnictwa (UR w Krakowie) i Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf – amator, w podróży jest od kilkunastu lat. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odwiedził kilka razy  Syberię, Indochiny, Indie, Karakorum w Pakistanie, Kanadę i USA (w tym Alaskę) w Ameryce Pn. i większość krajów Ameryki Pd.
Czytaj całość...
Przestrzeń myśli
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
Filia nr 35 zaprasza na warsztaty kreatywnego tworzenia
image_001.jpg
Powiększ

Akcja "Żonkile"
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
image_001.jpgFilia nr 3 MBP aktywnie włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Już od pięciu lat 19. kwietnia obchodzimy   Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim. Jest to data wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, zbrojnego wystąpienia żydowskich formacji militarnych przeciwko okupantowi hitlerowskiemu. W naszej bibliotece wyświetlono dokumentalny film "Nie było żadnej nadziei", a po filmie odbyła się jeszcze prelekcja o getcie lubelskim. Wszystkim zgromadzonym wręczono żywe żonkile - symbol nadziei.
tekst: Niedzińska Jolanta
zdjęcia: Małgorzata Bejm

Czytaj całość...
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
Zapraszamy do uczestniczenia w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich z Miejską Biblioteką Publiczną w Lublinie.
swiatowy-dzien-ksiazki.jpg
24 kwietnia, od godz. 8.00 do 18.00 zapraszamy do Galerii OKNA MBP do udziału w akcji wymiany książek  "Książka za książkę". Na czym ona polega?
Przeczytane przez Czytelnika książki można będzie wymienić na te ze, specjalnie na tę okazję przygotowanego, stoiska. Każdy czytelnik będzie mógł  dostać okolicznościową zakładkę do książki, na której znajdzie się graficzny akcent lubelski (portret znanego lublinianina, słynny lubelski zabytek etc.). Zbierane przez rok zakładki stworzą unikatową kolekcję.

Podczas akcji dostępny będzie również nasz bookcrossingowy regał.

Czytaj całość...
Historia znaczkiem pisana
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
image_001.jpg21 kwietnia w Filii nr 36 odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Seniorzy seniorom". Gościliśmy prof. dra hab. Pana Stanisława Pietruszewskiego, który wygłosił prelekcję pt. "Historia znaczkiem pisana". Pan Stanisław Pietruszewski jest fizykiem, który swoje życie zawodowe poświęcił pracy na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Czytaj całość...
Zydlewscy 1500-2017. Dzieje rodu a losy ojczyzny
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
image_001.jpg19 kwietnia w Filii nr 21 mieliśmy okazję wysłuchać wykładu: „Zydlewscy 1500-2017. Dzieje rodu a losy ojczyzny”. Szlachecka rodzina Zydlewskich od pokoleń wykazywała znacząco duże zainteresowanie sprawami Polski i stawiała opór najeźdźcom w różnych formacjach wojskowych. Kamil Zydlewski - potomek zacnego rodu opowiadał z pasją historie linii po mieczu, prezentował czarno-białe fotografie najważniejszych wydarzeń rodzinnych, ukazując patriotyzm oraz szacunek do ojczyzny i tradycji.
Czytaj całość...
Seniorzy seniorom
piątek, 21 kwiecień 2017
image_001.jpg24 marca w Filii 36 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Seniorzy seniorom". Gościliśmy Pana Jerzego Koślaka, który wygłosił prelekcję pt. "Historia teatrów w Lublinie".
Czytaj całość...
Warsztaty fotograficzne
piątek, 21 kwiecień 2017
"Przedszkolak rymuje - Lublin opisuje
piątek, 21 kwiecień 2017
image_001.jpgZespół Przedszkolny nr 1 w Lublinie zorganizował międzyprzedszkolny konkurs literacki "Przedszkolak rymuje - Lublin opisuje". Przedstawiciele dwóch Filii MBP - nr 18 i 28, zostali zaproszeni  do komisji  oceniającej wiersze przedszkolaków z całego miasta.
20 kwietnia 2017 r. w auli Politechniki Lubelskiej odbyła się uroczysta gala podsumowująca ten konkurs. Przybyło wielu znamienitych gości z naszego miasta. W czasie uroczystości dzieci recytowały konkursowe rymowanki. Dodatkową atrakcją gali były lubelskie tańce regionalne w strojach ludowych i piosenki o Lublinie w wykonaniu dzieci z Zespołu Przedszkolnego nr 1. Rozdanie nagród było niezwykle emocjonujące, pełne wzruszeń i  wielu niespodzianek. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki, również od biblioteki. Całe to wydarzenie miało związek z jubileuszem 700-lecia naszego grodu.
Aneta Kuśnierz
Maria Poręba

Czytaj całość...
Sztuka filmowa w neoawangardzie
piątek, 21 kwiecień 2017
image_001.jpg19 kwietnia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z historii sztuki poświęcony filmowej neoawangardzie i początkom sztuki video. Prelekcję wygłosił dr Marcin Maron, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, doktor nauk humanistycznych UJ w Krakowie, operator i filmoznawca, a obecnie pracownik Wydziału Artystycznego UMCS.
Czytaj całość...
Lublin - historia na planszy
czwartek, 20 kwiecień 2017
Spotkanie z Kazimierzem Szymeczko
czwartek, 20 kwiecień 2017
Filia nr 29 zaprasza
image_001.jpg


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 4793


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego