Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - Chasid Umot ha-Olam Drukuj
wtorek, 31 marzec 2009
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 00130 marca w Filii nr 30 MBP odbyło się spotkanie z pisarzem Grzegorzem Łubczykiem - byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Spotkanie było zarazem promocją jego kolejnej książki pt.”Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów”. Autor zapoznał słuchaczy z wyjątkowymi czynami Henryka Sławika, człowieka,  który w czasie II wojny światowej uratował ponad pięć tysięcy polskich Żydów, za co zapłacił najwyższą cenę, a następnie został pośmiertnie skazany przez komunistyczne władze Polski na cywilny niebyt i totalne zapomnienie. I być może nikt nie dowiedziałby się o bohaterze, gdyby nie całkiem wyjątkowy zbieg okoliczności. Henryk Zvi Zimmerman z Hajfy, w połowie roku 2001 odwiedził Warszawę.
Podczas spotkania wspominano czasy wojny i kiedy padło nazwisko Sławika  pan Zimmerman wykrzyknął: "Sławik, to polski Wallenberg!".  W czasie wojny Henryk Sławik z Józefem Antallem zorganizowali słynny sierociniec dzieci polskich Żydów, którego oficjalna nazwa brzmiała „Sierociniec Dzieci Polskich Oficerów”.
Lista uratowanych przez Sławika Żydów jest czterokrotnie dłuższa od listy Schindlera i liczy znacznie więcej nazwisk, niż lista ocalonych dzięki Wallenbergowi -  szwedzkiemu dyplomacie. Sławik nie zważając na nic, ratował uchodźców z Ojczyzny. Uchronił także przed śmiercią przyjaciela - Józefa Antalla, nazywanego "Ojczulkiem Polaków" - podczas przesłuchania na gestapo wziął na siebie jego "winę". W 1944 r. Sławik został zamordowany przez hitlerowców w Mauthausen.
Grzegorz Łubczyk, z wykształcenia polonista i dziennikarz, wszedł w skład Nieformalnego Polsko-Żydowskiego Komitetu Pamięci Henryka Sławika. Na podstawie odszukanych dokumentów, relacji i wspomnień bezpośrednich świadków, a także bogatego zbioru zdjęć - przybliża postać i czyny tego niezwykle szlachetnego człowieka, jednego z wielkich "sprawiedliwych" XX wieku.

Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 002
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 003
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 004
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 005
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 006
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 007
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 008
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 009
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 010
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 011

Grzegorz Łubczyk (1946), absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i dziennikarstwa UW. Wieloletni korespondent polskiej prasy na Węgrzech. W latach 1997 – 2001 Ambasador RP w Budapeszcie. Autor siedmiu książek, głównie o tematyce polsko-węgierskiej. Współautor i autor kilku filmów dokumentalnych. Odznaczony Krzyżem Średnim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej. Honorowy Obywatel węgierskiego Vámosmikola i Zasłużony dla miasta Jastrzębie Zdrój. Wiceprezes Stowarzyszenia HENRYK SŁAWIK – Pamięć i Dzieło.
Beata Wijatkowska


< Poprzedni

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego