Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Wspominamy Andrzeja Kota Drukuj
czwartek, 23 styczeń 2020

image_001.jpg


Andrzej Kot urodził się, mieszkał i pracował w Lublinie. Sam grafik twierdził, że jego fascynacje artystyczne wiążą się z twórczością Jana Młodożeńca, Jerzego Jaworowskiego, Janusza Stannego, Leona Urbańskiego, Jana Lenicy i Adama Kiliana.
Andrzej Kot zajmował się ekslibrisem, projektował różne formy grafiki użytkowej lub kaligrafii; zaprojektował między innymi pięć wielce oryginalnych alfabetów pod nazwami: Ot-Kot, Lot-Kot, Iza (alfabet polski o motywach hebrajskich), Neo, Leo-tywy, Kozina (kozo-grafia). Jednak to właśnie ekslibrisy były tak poszukiwane wśród kolekcjonerów i przyniosły mu największe uznanie.
Niewątpliwy urok, czasem dowcip, obłoczek poezji, charakterystyczny styl – to cechy grafiki Andrzeja Kota wydobywane bardzo prostymi środkami wyrazu.
W latach osiemdziesiątych wydana została książeczka z jego grafikami (w opracowaniu typograficznym Leona Urbańskiego) „Prawdziwa cnotka nie boi się kotka”. Artysta brał udział w Biennale Humoru i Satyry w bułgarskim Gabrovie, trzykrotnie uczestniczył w Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. Jego prace prezentowane były na kongresach ekslibrisowych w Weimarze, Londynie czy Petersburgu. Miał też kilkadziesiąt indywidualnych wystaw w różnych miejscowościach w Polsce.


Film Zwierze na papierze jest ciepłym obrazem odchodzącego artysty, pełnego pokory i pogodzonego z życiem, a zarazem zepchniętego przez to życie na margines. Dokumentalne sekwencje pokazują wybitnego grafika, Andrzeja Kota, w drodze, którą odbywał codziennie ze swoimi grafikami. Artyście towarzyszą animowane postaci jego graficznych bohaterów: kot, diabeł, koziołek, ptaki. Te dwa światy złowrogo przenikają się w nieuniknionym finale filmu.


Lech L. Przychodzki – filozof sztuki, publicysta, reportażysta i tłumacz. Współzałożyciel ostatniej kontrkulturowej grupy literackiej, związanej z tak zwaną Nową Falą – Ogrodu/Ogrodu-2.
Autor książek: „Liście ze świata żywych, listy z Krainy Jaszczurek” (Lublin 2000), „Tao niewidzialnych” (Bensheim 2005), dwujęzycznej edycji „święto wojny/krieg feiern” (tłum. na niem. Herbert Ulrich, Elbląg 2006), „Misterium tożsamości. Jerzego Jakubów droga do gór i ludzi” (Jelenia Góra 2007) i „Humaniści w sieci Historii” (Lublin 2008). Współautor 6 kolejnych (w tym 3 tomików Ogrodu/Ogrodu-2), ostatnio antologii „Literaci elbląskiego trzydziestolecia 1989-2019”.
W latach 2000-2009 kierował Mail-Artową „Ulicą Wszystkich Świętych”. Współautor niemieckiego portalu www.RegioPolis.net (2001-2004) i wileńskiego www.infopol.lt/pl (2005-2011). Publikuje na łamach pism i portali polskich, brytyjskich, belgijskich, niemieckich i litewskich. Przez ponad dwadzieścia lat związany był z kwartalnikiem „TygiEL” (Elbląg), nieco krócej z mieleckim „Innym Światem” i łódzkim Magazynem „Obywatel”. W latach 2011-2013 naczelny międzynarodowego portalu humanistów www.Bezjarzmowie.info.ke, od września 2014 v-ce naczelny portalu www.SięMyśli.info.ke. Członek Zarządu Oddziału na Wychodźstwie SDP-Lublin.< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego