Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą Drukuj
wtorek, 01 październik 2019

image_003.jpg


Waldemar Mierzwa, ur. w 1958 r. w Lublinie, absolwent II LO im. Jana Zamoyskiego, historyk, regionalista, publicysta, autor i wydawca mazurski, działacz społeczny i proekologiczny. Po studiach w Warszawie osiadł w 1983 r. na Mazurach.
Od 2002 roku jest właścicielem (z żoną Małgorzatą) i redaktorem Oficyny Wydawniczej „Retman”, w której ukazało się m.in. ponad 60 tytułów mazurskich. Najbardziej znaną serią Oficyny jest „Moja Biblioteka Mazurska” (33 tytuły).
Waldemar Mierzwa sam także jest autorem. W jego dorobku znajduje się jedenaście książek poświęconych Mazurom oraz bitwie grunwaldzkiej (w tym Bibliografia grunwaldzka). Jego opowieść o dziejach Mazur w ostatnich stu latach z perspektywy doświadczeń niemieckich i polskich mieszkańców Dąbrówna, zatytułowana Miasteczko (2010), była nominowana do „Wawrzynu – Nagrody Literackiej Warmii i Mazur 2011”. Na łamach prasy opublikowano ponad dwieście jego tekstów: artykułów, felietonów i reportaży. W latach 2014-2019 ukazało się 49 mazurskich szkiców w miesięczniku „Pomerania” w ramach autorskiego cyklu „Zrozumieć Mazury”. Weszły one w skład książki pod tym samym tytułem, która zaprezentowana zostanie Czytelnikom w Lublinie.
Mierzwa jest pomysłodawcą cieszących się wielkim zainteresowaniem działań społecznych. Ponad 65 tys. osób wzięło udział w jego akcji „Przywróćmy malwy ogrodom Mazur i Warmii”. Za tę inicjatywę otrzymał „Medal Polskiej Niezapominajki”, powstały z inspiracji śp. redaktora Andrzeja Zalewskiego z I Programu Polskiego Radia, ustanowiony przez przyrodników i trafiający do osób, „które z poświęceniem i pasją realizują ważne cele na rzecz ochrony przyrody i edukacji przyrodniczej”. W dniach 1 i 2 listopada każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób bierze udział w jego akcji „Zapalmy światełko Mazurom”, przywracającej naszej pamięci opuszczone cmentarze dawnych mieszkańców tej ziemi.
< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego