Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


60+kultura Drukuj
wtorek, 10 wrzesień 2019

60+kultura
27 - 29 września 2019


image_001.jpg
Akcja "60+kultura" zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniach 27 - 29 września 2018 roku.
Jest skierowana dla osób powyżej 60 roku życia. To projekt, którego głównym celem jest społeczna aktywizacja osób starszych, zachęcanie do aktywnego współtworzenia przestrzeni, w której żyją, pomaga im odnajdywać drzemiący w nich potencjał oraz pomaga wyznaczać nowe cele i zadania, udowadniając, że to nie wiek stanowi ograniczenie aktywności, ale to, jaki do własnego wieku mamy stosunek.


Harmonogram wydarzeń

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12
28 września, godz. 11.00 - „Jadwiga. Król czy królowa?”. Jadwiga Andegaweńska była znana na arenie międzynarodowej, władała kilkoma językami, umiała czytać i pisać, odegrała znaczną rolę we włączeniu Litwy w krąg kultury chrześcijańskiej. Miała być królową Węgier, lecz los zdecydował inaczej... Spotkanie poświęcone królowej Jadwidze (fakty z życia i  historyczne ciekawostki).

28 września, godz. 12.00 - „Tajemnice przez sztukę skrywane - "Unia Lubelska" Jana Matejki”. Jan Matejko w swoich obrazach, oprócz zaprezentowania treści podstawowej, ukrywał także wątki poboczne. Jednym z takich obrazów jest "Unia Lubelska", namalowany w 1869 roku dla upamiętnienia 300. rocznicy unii Polski i Litwy zawartej na sejmie walnym w Lublinie w 1569. Obraz jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie, a znajduje się w depozycie w Muzeum Lubelskim. Spotkanie poświęcone najważniejszym faktom związanym z obrazem oraz skrywanym przez niego tajemnicom i wątkom pobocznym.


Filia nr 7, ul. Kunickiego 35

27 września, godz. 18.00 - Prelekcja  Haliny Danczowskiej „Słynne aktorki - metrykalne lublinianki” oraz wystawa malarstwa seniorów amatorów.


Filia nr 9, ul. Krańcowa 106
27 września. godz. 13.30 - „Moda na kryminał” - rozmowy o polskiej literaturze kryminalnej.

28 września. godz.11.00 - 14.00 „Zagrajmy razem” - gry planszowe.


Filia nr 11, ul. Lwowska 6
27 września, godz. 11:00 - spotkanie dla seniorów z Centrum Usług Socjalnych. Koncert skrzypcowy w wykonaniu Mai Jacuniak, uczennicy kl. III Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie


Filia nr 13, ul. Grażyny 13
27 września  - dziesięciu seniorów, którzy jako pierwsi  odwiedzą bibliotekę w tym dniu, otrzymają nagrody książkowe.


Filia nr 16, ul. Kasztanowa 1
27 września, godz. 10.00  - „Wokół Unii Lubelskiej w 450. rocznicę jej podpisania” - prelekcja i prezentacja multimedialna na temat Unii Lubelskiej oraz obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”. Seniorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Kalina”.


Filia nr 19, ul. Kunickiego 89
27 września – Zajęcia  „e-senior” - indywidualne zajęcia komputerowe  dostosowane do potrzeb i umiejętności uczestników. Cyfrowe wsparcie Seniora (korzystanie z internetu, komputera, tabletu, smart-fona, założenie konta e-mail, Facebooka itp.). 

27 września - Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom ”Wakacyjne wspomnienia”.

27 września - „Książka  dla każdego seniora”  -  prezentacja publikacji przeznaczonych dla aktywnych emerytów, którzy chcą korzystać z przyjemności życia i stale doskonalić swoje umiejętności.  Tego dnia każdy senior otrzyma w prezencie książkę.


Filia nr, 21 Rynek 11
27 września,  godz. 16:00 – 17:30 - „Jak występować na scenie, nie będąc aktorem?” - spotkanie poświęcone wystąpieniom publicznym  i technikom autoprezentacji.


Filia nr 24, ul. Juranda 7
27 września, godz. 10.00. - wernisaż wystawy Pawła Borkowskiego „Moje malarstwo”
27 września, godz.11.00. - spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom  „Senior czyta -  Senior wie”


Filia nr 32, BIBLIO, ul. Szaserów 13-15
27 września, godz. 17.00 – Pokaz filmowy dla seniorów

27-28 września – od godz. 9.00 do wyczerpania zapasów – akcja „Książkowy upominek dla seniora” – każdy czytelnik 60+ będzie mógł wybrać dla siebie książkę ze specjalnie przygotowanego pudełka.


Filia nr 34, ul. Judyma 2a
27 września - „Myszkowanie w bibliotece dozwolone od lat 60+” - inauguracja czteromiesięcznego warsztatu komputerowego dla seniorów

„Węgliński bazarek różności”- Przyjdź, wymień się książkami, płytami, biżuterią, pocztówkami, widokówkami i różnymi bibelotami, które możesz zapakować we własnoręcznie malowane lniane torby wykonane podczas warsztatu plastycznego.


Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20
27 września, godz. 9.00 - Tai-chi - zajęcia pokazowe

28 września, godz. 10.00-12.00 - Seniorzy przy planszy (gry planszowe)


Filia nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15
27 września 2019, godz. 11.00 - „Seniorzy w świecie rozszerzonej rzeczywistości„ – warsztaty z wykorzystaniem tabletów i książek  z rozszerzoną rzeczywistością


Filia nr 38, ul. Relaksowa 25
28 września  - „Literackie impresje” - warsztaty tworzenia zakładek do książek w technice decoupage.
Podczas warsztatów seniorzy zapoznają się z popularną techniką zdobienia przedmiotów - decoupage. Oddając się literackiemu nastrojowi  wykonają autorskie, drewniane zakładki do książek, które będą doskonałym dodatkiem do czytanych książek.
< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego