Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Europejskie Dni Dziedzictwa Drukuj
poniedziałek, 19 sierpień 2019
W 2019 roku w dniach 7 - 8 oraz 14 - 15 września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”.
image_001.jpg


Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, bezpłatnie udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak: koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje. Dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy lokalne.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.Harmonogram wydarzeń w BIBLIOTECE


Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85
6 - 30.09.2019 - „Oblicza Lublina” – wystawa fotografii Janusza Maruszaka
Wystawa prezentuje 30 fotografii ukazujących architekturę miasta od najstarszych budowli po najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne. Wiodącym celem wystawy jest pokazanie zmian zachodzących w procesie urbanizacji miasta.
Autor wystawy Janusz Maruszak – rodowity mieszkaniec Lublina, pasjonat sztuki fotograficznej, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego od wielu lat współpracuje z naszą biblioteką. Zakochany w swoim mieście, które uwiecznia na swoich fotografiach. Zdobył I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego dla amatorów „Lubelskie i Münsterland w obiektywie” za fotografię pt. „Lublin- ludzie i zdarzenia”. Autor wielu wystaw prezentowanych w MBP m.in. „Lublin z przeszłości dalekiej i bliskiej”, „Zabytki kultury technicznej Lublina”.

Filia nr 29 Jana Kiepury 5A
7.09.2019, godz. 10.00 - Artystyczny pejzaż – warsztaty z podstaw plecenia makatek
9.09.2019, godz. 13.00 - Artystyczny pejzaż – warsztaty z podstaw plecenia makatek


Biblioteka Na Poziomie Filia nr 40, ul. Sławin 20
Biblioteka Na Poziomie zaprasza na cykl spotkań pod hasłem "Lubelskie wątki w polskim splocie". Motywem przewodnim całego cyklu jest lokalna tradycja ludowa – odmienna dla każdego regionu, a jednocześnie wyraźnie polska, nie do pomylenia z żadnym innym zakątkiem świata.

9 - 13 września - warsztaty tkactwa "Co Ty pleciesz?"
Co to są makramy? jakie są tajniki ich powstawania? i jakie miejsca mogą zdobić? – odpowiedzi na te pytania znajdą uczestnicy warsztatów tkackich organizowanych przez Bibliotekę Na Poziomie w Lublinie.
W czasie warsztatów uczniowie będą mieli okazję wcielić się w tkaczy i własnoręcznie upleść makramy. Zostaną również oprowadzeni po wystawie tkanin z Polesia.
Warsztaty przeznaczone są dla szkół podstawowych (klasy II-VIII). Terminy spotkań są ustalane indywidualnie dla każdej z grup. Przewidywany czas trwania zajęć to 2-3 godziny zegarowe.

13 września, godz. 17:30 - wernisaż wystawy „Polski splot”
Wystawa przedstawia rękodzieło z Lubelszczyzny. Autorką tkanin użytkowych była Sabina Krzywda (1932-2017), mieszkanka Opola w powiecie Parczewskim. Utkane przez nią materiały wypożyczyła bibliotece córka Pani Sabiny, Urszula Krzywda-Żuk, która będzie również prezentować wystawę podczas wernisażu. Przedstawione rękodzieło powstawało w latach 1954-1974. Oprócz charakterystycznych wzorów narzut, kap i obrusów przedstawiony zostanie również proces powstawania tkaniny, od pierwszego ziarna lnu aż po efekt końcowy.
Wystawę będzie można oglądać w tygodniu poprzedzającym wernisaż, od 9 września 2019, w godzinach pracy biblioteki.


14 września, godz. 10:00 - warsztaty tkackie dla dorosłych (BRAK MIEJSC)
W czasie warsztatów uczestnicy poznają technikę tkania gobelinów. Na krosnach stworzą swoje własne projekty przy użyciu włóczki. Sobotnie spotkanie będzie miało charakter instruktażowy, prace częściowo powstaną w domu, a w bibliotece będą organizowane konsultacje z instruktorem. Wszystkie materiały zapewnia biblioteka (można przyjść z własną włóczką), krosna będą wypożyczone na czas trwania projektu.
Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych i dorosłych z dziećmi. Zapisy przyjmowane są w bibliotece, liczba miejsc ograniczona.

< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego