Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


EDD 2018 "Niepodległa dla wszystkich" Drukuj
poniedziałek, 03 wrzesień 2018
W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz  jest również motywem przewodnim
26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.
image_001.jpg


Chcielibyśmy w ten sposób przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Pragniemy ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków. W trudnych czasach zaborów. Nie zapomnieli oni o swojej polskości. Poprzez obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności. Ta edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego kraju. Okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie.

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.
http://edd.nid.pl


Wydarzenia w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:

Filia nr 20, ul. Krężnicka 125
Wystawa poświęcona nestorowi pszczelarstwa Stanisławowi Jasińskiemu (1900-1984).


Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85
Wystawa „Drogi do niepodległości” - prezentacja książek o tematyce niepodległościowej z literatury pięknej, literatury popularnonaukowej i albumów malarstwa, znajdujących się w zbiorach biblioteki.

„100 lat odzyskania niepodległości” - wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 22 z klas IV- VII pod kierunkiem Marzeny Żywickiej.
Ekspozycja pamiątek związanych z historią walk o niepodległość Polski - fotografie, medale, kartki pocztowe, dokumenty, plakaty, banknoty oraz inne pamiątki rodzinne przyniesione przez naszych czytelników i pracowników.

14 września 2018 r. godz. 12:00 - lekcja biblioteczna „Nasza niepodległa” dla klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 22. Jej celem będzie zobrazowanie najmłodszym w prosty i przystępny sposób dróg odzyskania niepodległości.


Filia nr 29, ul. Kiepury 5 A
14 września 2018 godz. 12.00 - "Ulica Narutowicza, dawna Namiestnikowska, w czasach walki o niepodległość" - wystawa oraz prelekcja mają przybliżyć historię ulicy Narutowicza, dawnej Namiestnikowskiej. To historia ulicy, która swój początek bierze z traktu krakowskiego, ta część ulicy w XVI wieku nazywana była ulicą Panny Marii. W 1822 roku, na cześć gen. Józefa Zajączka, ulica została przemianowana na Namiestnika, a następnie na Namiestnikowską. W 1928 roku nazwę zmieniono na Gabriela Narutowicza.


Biblioteka Na Poziomie, Filia nr 40, ul. Sławin 20
14 września 2018 - zainteresowanych zapraszamy na prelekcję „Obiekty sakralne Lublina - wielowyznaniowa historia miasta”. W czasie prelekcji uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z punktami na mapie miasta, w których znajdowały się (lub wciąż znajdują) miejsca związane z różnymi religiami obecnymi w Lublinie na przestrzeni lat.

Dla grup szkolnych przygotowane zostaną warsztaty pokazujące podobieństwa i różnice między religiami. Zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o kontakt najpóźniej do 6 września

Przez cały czas trwania wydarzenia w Bibliotece będzie można obejrzeć wystawę prac Patryka Pawluczuka, który za pomocą techniki kolażu zestawia stare fotografie Lublina ze współczesnymi zdjęciami wykonanymi w tych samych lokalizacjach.


< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego