Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Krótka historia o długiej miłości Drukuj
środa, 07 luty 2018
Zapraszamy na spotkanie
image_001.jpgAngelika Kuźniak to autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009), Papusza (Czarne 2013), Stryjeńska. Diabli nadali (Czarne 2015) oraz dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Otrzymała również nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. Wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze wydała książkę Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk (Znak 2014). Krótka historia o długiej miłości jest ich drugą wspólną publikacją.

Ewelina Karpacz-Oboładze na co dzień pracuje w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, była także nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Autorka wielu reportaży radiowych, w tym tego, zatytułowanego Literka po literce, opowiadającego historię miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – bohaterów „Krótkiej historii o długiej miłości”.

Krótka historia o długiej miłości
Ta miłość zaczęła się wystukiwanymi alfabetem Morse’a słowami, w ścianę pomiędzy celami w mokotowskim więzieniu. Wiesława Pajdak, córka Antoniego Pajdaka, działacza PPS, trafiła do aresztu za działalność konspiracyjną w PPS – Wolność, Równość, Niepodległość. Jerzy Śmiechowski był związany ze środowiskiem Narodowych Sił Zbrojnych. Został oskarżony o pomoc w ucieczce z Polski Stefanowi Korbońskiemu. Po przeniesieniu obojga do piwnic przy Rakowieckiej, siedzieli w celach naprzeciwko i rozmawiali „morsem świetlnym”. Wiesława i Jerzy zobaczyli się po raz pierwszy z bliska, bez krat, siatek i zasuw dopiero w dniu swojego ślubu, 9 kwietnia 1953 roku. To historia miłości, w którą trudno uwierzyć. Miłości, która przetrwała ponad 50 lat.
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego