Krótka historia o długiej miłości Drukuj
środa, 07 luty 2018
Zapraszamy na spotkanie
image_001.jpgAngelika Kuźniak to autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009), Papusza (Czarne 2013), Stryjeńska. Diabli nadali (Czarne 2015) oraz dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Otrzymała również nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. Wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze wydała książkę Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk (Znak 2014). Krótka historia o długiej miłości jest ich drugą wspólną publikacją.

Ewelina Karpacz-Oboładze na co dzień pracuje w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, była także nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Autorka wielu reportaży radiowych, w tym tego, zatytułowanego Literka po literce, opowiadającego historię miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – bohaterów „Krótkiej historii o długiej miłości”.

Krótka historia o długiej miłości
Ta miłość zaczęła się wystukiwanymi alfabetem Morse’a słowami, w ścianę pomiędzy celami w mokotowskim więzieniu. Wiesława Pajdak, córka Antoniego Pajdaka, działacza PPS, trafiła do aresztu za działalność konspiracyjną w PPS – Wolność, Równość, Niepodległość. Jerzy Śmiechowski był związany ze środowiskiem Narodowych Sił Zbrojnych. Został oskarżony o pomoc w ucieczce z Polski Stefanowi Korbońskiemu. Po przeniesieniu obojga do piwnic przy Rakowieckiej, siedzieli w celach naprzeciwko i rozmawiali „morsem świetlnym”. Wiesława i Jerzy zobaczyli się po raz pierwszy z bliska, bez krat, siatek i zasuw dopiero w dniu swojego ślubu, 9 kwietnia 1953 roku. To historia miłości, w którą trudno uwierzyć. Miłości, która przetrwała ponad 50 lat.
< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego