Legendy lubelskie Drukuj
wtorek, 05 grudzień 2017
image_001.jpgW ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin w Filii nr 34 przez cały rok organizowane były lekcje dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych poświęcone naszemu miastu i legendom z nim związanych. Na spotkanie zamykające całoroczny cykl zajęć przybyły dzieci z przedszkola Król Maciuś I. Rozmawialiśmy skąd pochodzi nazwa naszego miasta, kto niechcący podpalił Lublin czy gdzie mieszka blaszany kogucik.

Jednak z największym zaciekawieniem dzieci słuchały opowieści o smokach, które niegdyś mieszkały w okolicach Lublina i siały grozę wśród jego mieszkańców. Bohaterami tej legendy nie były jednak smoki a lubelski Żmij. Bronił on lublinian przed groźnymi stworami ziejącymi ogniem i to właśnie dzięki niemu dziś nie ujrzymy na lubelskim niebie żadnego z nich. Legenda głosi, że żmij nadal stoi na straży miasta. Co niektórzy uważają, że przemierzając lubelskie podziemia można nawet usłyszeć niekiedy zza ściany jego głośne pochrapywanie. Dzieci od razu polubiły bohatera naszego miasta i z kawałków kolorowego papieru stworzyły portrety trójgłowego lubelskiego Żmija.
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg


< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego