Nagroda Nike 2017 tematem Readcomu Drukuj
czwartek, 23 listopad 2017
image_001.jpgNagroda Nike 2017 trafiła do rąk Cezarego Łazarewicza, autora głośnego reportażu historycznego  pt. "Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka".
Podczas listopadowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom przybliżyłam walory poznawcze i zalety lekturowe niełatwego, obfitującego w drastyczne sceny dzieła, opisującego jedną z najgłośniejszych zbrodni w czasach PRL.

Śmiertelne pobicie przez MO warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka 12 maja 1983 roku i jego pogrzeb, w którym uczestniczyło około 20 tys. osób, poruszyło Polaków i cały świat. Przedstawianym faktom z mataczenia przez długie lata sprawy śmierci syna znanej działaczki opozycyjnej, poetki Barbary Sadowskiej, towarzyszyła żywa dyskusja klubowiczek o mechanizmach zacierania śladów tej zbrodni przez ówczesne władze Polski Ludowej oraz anatomii kłamstwa  zbrodni nie rozliczonej również w III RP.
W trakcie spotkania wysłuchałyśmy fragmentów tego reportażu dziejącego się w kilku czasach naraz, przybliżających m.in. postać Grzegorza i jego matki, niezłomną postawę Cezarego F. - kolegi chłopca i świadka jego pobicia na komisariacie na Jezuickiej, "anatomię kłamstwa układającego się w system" podczas kolejnych procesów w sprawie zabójstwa Przemyka - po umorzenie sprawy przez Sąd Najwyższy dwadzieścia siedem lat po tamtym pobiciu.
Jolanta Jurkowska
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego