Inauguracja IX edycji otwartych wykładów z historii sztuki Drukuj
czwartek, 12 październik 2017
image_001.jpg11 października w Filii 2 odbyła się inauguracja IX edycji otwartych wykładów z historii sztuki „Boticellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki". Wykład poprowadził prof. Ryszard Kasperowicz, znawca kultury renesansu, teoretyk sztuki w ostatnich latach koncentrujący się na problemie ekspresji w dziele sztuki oraz myśli estetycznej doby romantyzmu. Przez wiele lat związany z Instytutem Historii Sztuki KUL, obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystąpienie poprzedziło krótkie wprowadzenie w tematykę całego cyklu - o idei renesansu, która może być rozumiana dwojako: jako idea „klasycznego” renesansu opracowana przez włoskich humanistów XV stulecia postulująca odcięcie się od sztuki średniowiecznej i powrót do kultury antyku, bądź jako szerzej rozumiane zjawisko renesansu jako idei „odrodzenia” tyczące się ogółu mechanizmu funkcjonowania kultury. Sama epoka renesansu, jako epoka doskonałości, stała się źródłem, z którego czerpali twórcy kultury w końcu XVIII  i w XIX wieku, pragnąc tym samym przywrócić sztukom ich rangę. Te wstępne rozważania stworzyły tło dla głównego wątku wystąpienia prelegenta jakim był "John Ruskin i i jego idea renesansu".
Tytułowa postać należała do grona wybitnych jednostek epoki, w której przyszło jej żyć. Jako krytyk artystyczny i społeczny niejednokrotnie sam spotykał się z krytyką, pozostając jednocześnie jednym z najbardziej wpływowych postaci krajobrazu kulturowego Anglii II połowy XIX stulecia. Niejako na przekór tematyce tegorocznej edycji wykładów, prof. Kasperowicz wybrał postać Johna Ruskina, który w gruncie rzeczy był i pozostając wciąż żywy w angielskiej kulturze, jest surowym krytykiem sztuki Renesansu - nudnej, powtarzalnej, wepchniętej w ciasny gorset konwencji całkowicie sprzecznych naturze.
Izabela Bartkowiak
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego