Być dobrym jak chleb Drukuj
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpgWrześniowe międzypokoleniowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom, z udziałem uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie oraz klubowiczek, poświęcone zostało Adamowi Bernardowi Chmielowskiemu - św. Bratu Albertowi (1846-1916) - patronowi bieżącego roku.
Pokrótce omówiono obfitujące w przejmujące wydarzenia życie bogatej osobowości przyszłego świętego, naznaczone działalnością konspiracyjną i udziałem w powstaniu styczniowym, twórczością malarską oraz ostatecznym wyborem zakonnej drogi. Fragmenty filmu dokumentalnego o św. Bracie Albercie ubogaciły spotkanie.

Ta droga bezgranicznego poświęcenia się "ubogim" tego świata przed ponad stu laty - zgodnie stwierdziłyśmy na zakończenie ożywionej dyskusji o przymiotach serca, ducha i umysłu świętego  - jest drogą wciąż na nowo wypełnianego współcześnie jego przesłania, aby "być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole(..)".
Na zakończenie była znamienita okazja do wylosowania złotych myśli naszego świętego oraz wysłuchania wspomnień o działalności księdza Jana Mazura, współzałożyciela powstałego w 1983 roku Towarzystwa Pomocy Błogosławionego Brata Alberta, przekształconego w 1991 roku w  nieprzerwanie działające Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie.
Spacerując ulicami  naszego miasta nie zapominajmy o Kościele przy ul. Zielonej i kuchni św. Brata Alberta, istniejącej już od 25 lat, wydającej nawet do 500 ciepłych posiłków dziennie!
Bezpłatnej jadłodajnia dla osób w potrzebie, w dużej części funkcjonującej dzięki hojności i wsparciu lubelskich darczyńców. Dołączmy do nich!
tekst: Jolanta Jurkowska 
zdjęcia: Elżbieta Kierepko

image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg

< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego