Lublin w pracach uczniów Drukuj
sobota, 30 wrzesień 2017
Galeria OKNA MBP zaprasza na wernisaż prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida
image_001.jpg


W praktyce szkolnej edukacji artystycznej często obecne są motywy bezpośrednio związane z kontekstem kulturowej przestrzeni, w której funkcjonuje szkoła. Szczególnie widoczne jest to w przypadku prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Malowniczy charakter Starego Miasta, „magiczne” motywy zaginionej żydowskiej dzielnicy z jej rodzajowymi scenami utrwalonymi w dawnej fotografii, ale także industrialny charakter współczesnych urbanistycznych przestrzeni, od samego początku istnienia szkoły (1927) były inspiracją dla powstania obrazów, grafik, rysunków, fotografii, artystycznej tkaniny, rzeźbiarskich i snycerskich form.
W interpretacji uczniów lubelskiego „Plastyka” Lublin jest miastem określonym niepowtarzalnym charakterem, naznaczonym wielkością swojej historii, miasta styku różnych kultur, głęboko zakorzenionego - poprzez swoje liczne świątynie i klasztory – w duchowej, katolickiej polskości.
Prezentowany zestaw grafik, rysunków, obrazów, stanowią prace będące w większości wyjątkami z cykli tworzących dyplomy, stąd różnorodność środków formalnych i subiektywnej interpretacji. To tylko niewielki fragment znajdujących się w archiwum szkoły „lublinianów”, które z każdym rokiem tworzą coraz obszerniejszą kolekcję obrazu miasta i jego zmieniającego się od ponad 80 – lat, oblicza.

Krzysztof Dąbek
Dyrektor ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego