Minh Dam - Trzy Kontynenty Drukuj
piątek, 28 lipiec 2017
Minh Dam urodził się w Hanoi w Wietnamie, skąd wyemigrował do Polski w wieku 7 lat.
Tutaj ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie w 2011 roku obronił pracę magisterską.

Od 2007 roku uczy rysunku i akwareli, przygotowując między innymi uczniów do egzaminu na studia architektoniczne i artystyczne. Od 2010 roku prowadzi w Warszawie własną pracownię artystyczną Lineare, w której dzieli się swoją pasją z kursantami. Dzięki tej działalności edukacyjnej Minh jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych akwarelistów młodego pokolenia w Polsce.

Minh jest współzałożycielem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich oraz członkiem Associazione Italiana Acquerellisti. Organizuje liczne plenery i warsztaty w Polsce i za granicą.  Jego prace są wystawiane na całym świecie. Oprócz działalności artystycznej, Minh zajmuje się również projektowaniem w dziedzinie architektury i aranżacji wnętrz oraz fotografią.
 
Minh Dam jest dynamicznie rozwijającym się artystą – pasjonatem. Choć koncentruje się głównie na malarstwie akwarelowym, to stale rozszerza zakres swoich zainteresowań artystycznych. Eksperymenty dotyczą nie tylko sfery rysunku i malarstwa, ale również fotografii i produkcji filmowej.

Jest architektem, malarzem – akwarelistą, nauczycielem i propagatorem tej niezwykle wymagającej techniki. Wielka pasja, otwartość i nieustająca chęć poznawania oraz doskonalenia się, a także dzielenia się umiejętnościami sprawia, że Minha można postrzegać jako artystę – podróżnika. Kilka razy w roku wyjeżdża na plenery, eventy i wystawy akwarelowe w Polsce i za granicą, czasem z jednej imprezy udając się wprost na drugą.

Największą inspiracją artysty jest architektura, co wydaje się logiczną konsekwencją ukończonych studiów. Wszędzie, gdzie Minh się pojawia, szuka interesujących kadrów dla swoich obrazów. Chłonie atmosferę i rytm miast, uważnie obserwuje ludzi, grę cieni i kolorów na fasadach budynków. Ulubionymi miejscami, które artysta najchętniej utrwala są miejskie pejzaże z Włoch i co zrozumiałe z rodzinnego Wietnamu.

Decydującą rolę odgrywa tu pewnie światło, które stanowi jeden z filarów twórczości Minha. To ono buduje przestrzeń i niepowtarzalny nastrój. Pewnie dlatego artysta tak chętnie sięga do tematów włoskich. W południowych pejzażach na tle ciemnoniebieskiego nieba odnajduje kontrast światła i cienia, a także całe bogactwo kolorów ciepłych i zimnych w całej gamie subtelnych odcieni.

Podobnie jak impresjoniści skupia się raczej na budowaniu nastroju. Opowiada nam o swoich wrażeniach, próbuje oddać charakter, temperaturę i klimat utrwalanych miejsc. Chce, aby widz poczuł słoneczny upał lub chłodne krople deszczu, zapach powietrza. W swoich obrazach artysta zabiera nas w niezwykłą podróż po trzech kontynentach: Europie, Azji i Ameryce Północnej. Wśród obrazów przedstawiających San Francisco, Hanoi, Lizbonę, Budapeszt, Pragę, włoskie i francuskie miasta odnajdziemy także, tak świetnie nam znane motywy lubelskie.

Ponadto jest twórcą bardzo świadomym i świetnym warsztatowo. Jego malarstwo jest bardzo spontaniczne. Artysta nie trzyma się akademickich zasad i utartych reguł tworzenia akwareli. W przeciwieństwie do wielu akwarelistów – architektów w twórczości tej rysunek nie odgrywa roli dominującej. Nie stara się on z zegarmistrzowską dokładnością odtwarzać wszystkich detali, co sprawia, że jego prace są bardzo malarskie. Minh nie odwzorowuje obiektów w fotograficzny sposób.
< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego