Spotkanie z Zośką Papużanką Drukuj
poniedziałek, 17 lipiec 2017
image_001.jpg"(...) Zrobisz mi świat? Malutki. Tylko dla mnie żeby był – poprosiłam.
- Ty jesteś światem – powiedział Staś i zaśmiał się. - Pamiętaj (...)"
Ślady


Zośka Papużanka.
Wrażliwość, czułość, wielobarwność, niezależność.
"Szopka" to jej literacki debiut (2012), książka nominowana do nagrody Nike i Paszportów Polityki. Leszek Bugajski na łamach Newsweeka wypowiadał się o "Szopce", która w ciągu 4 miesięcy rozeszła się w ponad 6 i pół tys. egzemplarzy: "Ta powieść jest jak skręcona sprężyna.

Skomponowana z krótkich scenek opowiada kilkadziesiąt lat życia pewnej krakowskiej rodziny, życia pełnego napięcia, konfliktów i w gruncie rzeczy nieporozumienia tak głębokiego (...). To jest po prostu literatura. I to poważna. Napisana z nerwem, przejęciem i literackimi umiejętnościami. Papużanka śmiało operuje językiem literackim, swobodnie oddaje się grom słownym, ma wyczucie indywidualnych języków (...)". Napisana w ten sposób, z takim szacunkiem do słowa, książka wybrzmiewa jak zaczarowana "Szopka".
"On" to książka z roku 2016. On to Śpik, chłopiec inny, nieporadny, przez to wyobcowany. "On" to książka o miłości bezwarunkowej matki do syna, miłości, która łatwą nie jest. Dobrze jest mieć zawsze kogoś, kto nigdy nas nie odrzuci. O tym także jest ta książka.
"Świat dla ciebie zrobiłem" (2017) to zbiór opowiadań. To małe formą, wielkie treścią arcydzieła. Justyna Sobolewska w artykule "Krótszy sort" w Polityce pisze: "(...) Tylko autorzy ze znanymi nazwiskami mogą sobie w Polsce pozwolić na wydawanie opowiadań pomiędzy pisaniem powieści (...)."
Wszystkie książki Zośki Papużanki traktują o codziennym życiu, o tym, co w nim czasem nic nie jest proste, o tym jak łatwo wszystko skomplikować. To zetknięcie małych światów bohaterów. To zetknięcie małych światów bohaterów książek i ich czytelników.
Czasem to "Szopka", czasem "On", który "świat dla swej matki i dla nas robi". Dla Zośki Papużanki "świat robi" jej najbliższa rodzina, przyjaciele. To świat kolorowy, pełen radości z drobiazgów, świat uważny, ciepły i mądry. Pisząc swe książki autorka tworzy świat dla nas. Czytając je, rozmawiając o nich, czerpiąc z nich mądrość, malutką część świata tworzymy autorce. Takie to przenikanie się światów wzajemnych.
Zośka Papużanka rozmową zaczarowała nam  świat 13 lipca w Filii nr 10.
Dziękujemy Instytutowi Książki i Joasi Chapskiej, Koordynatorowi Wojewódzkiemu Dyskusyjnych Klubów Książki. Mieć DKK to znaczy gościć znanych i uznanych pisarzy. Mieć DKK to więcej poznawać, więcej czerpać, po prostu więcej. Poznawać inne światy...
Misternie utkane przez Monikę Madejek, znaną pisarkę dla dzieci, kolczyki dla Zośki Papużanki były naszym podziękowaniem. Za to, że "świat dla nas zrobiła".
Tylko dla nas on był. No cóż... absens carens..
Tekst: Urszula Rybak
Fot: Anna Słowik

image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg


< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego