Twórczość Piotra Stachiewicza Drukuj
czwartek, 08 czerwiec 2017
image_001.jpgFilia 36 zaprasza na wystawę Twórczość Piotra Stachiewicza w zwierciadle „Tygodnika Ilustrowanego” 1884-1918.

Piotr Stachiewicz (1858-1938) ilustrator, rysownik i malarz. Wykształcenie artystyczne zdobył w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Malował obrazy religijne, rodzajowe i pejzażowe, tworzył również kompozycje alegoryczne i symboliczne. Jednak najważniejszą rolę w jego twórczości odgrywał rysunek ilustracyjny. Ilustrował m. in. bajkę Józefa I. Kraszewskiego Dziad i baba, a także książki: Elizy Orzeszkowej Bene nati, Marii Konopnickiej Nowe latko, czy Henryka Sienkiewicza Quo vadis.

W 1884 roku Stachiewicz rozpoczął długoletnią współpracę z „Tygodnikiem Ilustrowanym”. Wykonywał dla niego winiety, ilustracje, udostępniał swoje obrazy, które były następnie reprodukowane. Na wystawie można zobaczyć wybrane prace artysty pochodzące z tego opiniotwórczego czasopisma zeskanowane z oryginałów przechowywanych w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL, a następnie wydrukowane w powiększeniu. Dziełom towarzyszą komentarze publicystów tygodnika pochodzące z rubryki „Nasze ryciny”. Ekspozycję uzupełniają noty o artyście oraz „Tygodniku Ilustrowanym”.
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg

< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego