W malinowym chruśniaku... W kalinowym lesie. Leśmianowskie czary. Drukuj
środa, 31 maj 2017
image_001.jpg(...) oni wszyscy tam już
w oknach nieba
pelargonie i błogi
Leśmian (...)

J.F. Fert

Józef Franciszek Fert, historyk i krytyk literacki. Jak sam o sobie pisze, także "od czasu do czasu" poeta. Urodził się w 1945 roku w Korytnicy nad Nidą, od 1964 r. związał się z Lublinem poprzez studia na KUL-u i UMCS-ie, a od 1989 r. na stałe przez pracę na KUL-u. Profesor zwyczajny, obecnie czołowy polski norwidolog. Współpracuje z czasopismami regionalnymi i ogólnopolskimi (m. in. "Ethos", "Akcent", "Lublin"). W dorobku ma ponad 30 książek poetyckich oraz naukowych i popularnych, a także kilkaset artykułów. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

29 maja w Filii nr 10, podczas spotkania W MALINOWYM CHRUŚNIAKU... W KALINOWYM LESIE. LEŚMIANOWSKI CZARY mieliśmy się przekonać, że profesor Józef Fert to nie tylko doskonały norwidolog, ale także świetny znawca twórczości Bolesława Leśmiana. Wykład, na którym gościliśmy także Zbigniewa Fronczka, Prezesa lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, miał miejsce w 140. rocznicę urodzin "wirtuoza słowa" (jak nazywają Leśmiana). Cieszy też maj, bo w nim mija 60 lat od śmierci  poety. A profesor Fert? Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem słów profesora na temat pięknej poezji Leśmiana – filozofa, Leśmiana – myśliciela, Leśmiana schowanego przed światem za "malinowym chruśniakiem". Ale nawet tam, w tym odizolowaniu, (i tu dochodzi do głosu ogromna wyobraźnia Leśmiana), pełno jest grozy, zła, nieszczęść, przeznaczeniem człowieka jest śmierć. Śmierć, którą Leśmian próbuje ujarzmić, obłaskawić, znajduje na nią lekarstwo, którym jest miłość. To ona wszystko napędza. W parze z prawdą, z której potrzeby poszukiwań nigdy nie zaprzestał, z potrzeby zgłębiania tajemnic nigdy nie zrezygnował, jego poezja tworzy niepowtarzalny, swoisty nastrój.
Ten nastrój zawdzięczamy również rozmaitym metaforom, neologizmom, antonimiom. Leśmian wzrusza, cieszy, porusza, bawi. I jeszcze to, że najtragiczniejsze sytuacje potrafi podszyć komizmem... To poeta o ogromnej słowotwórczej inwencji, jedyny w swoim rodzaju. O tym wszystkim mówił profesor Fert. Między słowami o Leśmianie, o poezji Leśmiana, dokonał mistrzowskiej interpretacji kilku bardzo różnych utworów poety. Zrobił to ze swadą, po aktorsku wręcz – wirtuoz zaświatów poetyckich Leśmiana. To piękna wędrówka, na którą zabrał nas profesor Fert, pełna zaskoczeń i niespodzianek. Znaleźliśmy się gdzieś między realnością i fikcyjnością. W leśmianowskim chruśniaku..., gdzie "maliny, bąk złośnik, pajęczyn wisiory, żuk kosmaty, czerwieniata wiewiórka, złotawy koper..."
Urszula Rybak
fot. Anna Słowik
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg


< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego