Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM Drukuj
czwartek, 04 maj 2017
image_001.jpgW 2017 roku obchodzimy 160. rocznicę urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego - brytyjskiego pisarza pochodzenia polskiego.
W związku z tym Jubileuszem Sejm Polski ogłosił rok 2017 m. in. Rokiem Josepha Conrada, a w Klubie Czytelniczym Readcom przy Filii nr 6 w dniu 20 kwietnia, z tej okazji, odbyła się prelekcja poświęcona życiu i twórczości tego pisarza.

Józef Korzeniowski urodził się w 1857 r. w Berdyczowie, był jedynym synem pisarza i działacza niepodległościowego Apolla Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. W 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej; zaledwie rok później wydał pierwszą powieść "Szaleństwo Almayera". Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad. Na początku 1894 roku Korzeniowski porzucił karierę marynarza i poświęcił się pisarstwu. Ukończył "Szaleństwo Almayera" w 1895 roku, a niespełna rok później, 24 marca 1896, wziął ślub. Wybranką została Jessie George (zm. 1936). Z tego małżeństwa urodziło się dwóch synów – Borys (15 stycznia 1898) i John (1906). Mimo uznania krytyki nie był pisarzem znanym – dopiero w 1916 roku wraz z ukazaniem się "Gry losu" zdobył popularność i wydobył się z nękających go problemów finansowych. Choć jest uznawany za jednego z największych stylistów w całej angielskiej literaturze, to do końca życia mówił po angielsku z silnym, obcym („polskim”) akcentem. Conrad znał biegle francuski, którego używał stosując ulubiony, marsylski akcent oraz niemiecki. Pod koniec życia nosił się z zamiarem powrotu do Polski, ale zbyt wiele spraw trzymało go w Anglii. Wypowiadał się o sprawach polskich w publicystyce. Poparł m. in. pożyczkę, rozpisaną w 1920 roku w USA przez rząd walczącej z bolszewikami Polski. Do najbardziej znanych utworów należą m. in. "Lord Jim", "Smuga cienia" i "Jądro ciemności". Akcja tych utworów przeważnie rozgrywa się na morzu, wśród marynarzy, w egzotycznej scenerii Oceanu Indyjskiego, jego wysp i archipelagów. Te specyficzne warunki życia na morzu stały się w jego powieściach doskonałym tłem dla rozważań na temat granic moralnych i etycznych. Conrad Korzeniowski zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne.
Adam Sokół
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg


< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego