Pierwszy Marszałek Polski Drukuj
czwartek, 09 marzec 2017
image_001.jpgA zawsze myślę, że tak żyć, jak żyłem
- warto było
- warto było ten ból
I zmęczenie przezwyciężać
- jak  przezwyciężałem…

Podczas międzypokoleniowego (z młodzieżą z Gimnazjum nr 1) marcowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, przywołałyśmy postać Józefa Piłsudskiego, uważanego za jednego z najbardziej charyzmatycznych i znaczących polityków w ponad tysiącletnich dziejach Polski. Po krótkim przedstawieniu kalendarium bohatera naszego spotkania - wspólnie prześledziłyśmy to życie pełne trudu, w którym było miejsce dla nadrzędnego dobra, jakim była Ojczyzna,  aby ją wyprowadzić ze zniewolenia ku wolności.

Kolejno przybliżałyśmy pełnione przez  Piłsudskiego zaszczytne role, które mu historia przygotowała. Komendanta, Naczelnika Państwa, Szefa Sztabu Generalnego, Ministra Spraw Wojskowych i Pierwszego Marszałka  Polski. Szczególną uwagę skupiłyśmy na ukazaniu Józefa Piłsudskiego jako charyzmatycznego  dowódcy, mającego posłuch, miłość i szacunek zwykłego żołnierza Kadrowej.
Była okazja do obejrzenia przygotowanej przez nas okolicznościowej wystawy i do ożywionej dyskusji. Na zakończenie wsłuchaliśmy się w poezję Ireny Ciesielskiej-Piech poświęconą twórcy Legionów. Napisano o Piłsudskim tak dużo, że zdawałoby się,  iż nie pozostało już wiele do powiedzenia. Rok Józefa Piłsudskiego z pewnością będzie znakomitą okazją przybliżenia młodemu pokoleniu  wielkiego formatu  osobowość i Jego zasług dla Rzeczypospolitej.
Pięknie dziękujemy naszej drogiej czytelniczce, Jadzi Bronisz, wielkiej miłośniczce Józefa Piłsudskiego za użyczenie nam z domowych zbiorów pięknie wydanego albumu  „Józef Piłsudski. Komendant - Naczelnik Państwa - Pierwszy Marszałek Polski” Juliusza L. Englerta i Grzegorza Nowika oraz wspomnień Aleksandry Piłsudskiej, wykorzystanych przeze mnie w trakcie spotkania.
tekst: Jolanta Jurkowska
zdjęcia: Elżbieta Kierepko

image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg

< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego