Klub Czytelniczy Readcom Drukuj
wtorek, 21 luty 2017
image_001.jpg16 lutego 2017 r. zainaugurowano kolejny rok działalności Klubu Czytelniczego READCOM przy Filii nr 6 MBP w Lublinie. Okazją do spotkania była osiemdziesiąta rocznica urodzin  wybitnego poety, pieśniarza, prozaika oraz tłumacza Edwarda Stachury. Stachura urodził  się 18.08.1937 r. we Francji, do Polski powrócił wraz z rodziną w listopadzie 1948 r. i osiedlili się w Łazieńcu koło Aleksandrowa Kujawskiego.

 Stachura zaczął tworzyć około 17  roku życia. Jako debiut uznaje się druk dwóch wierszy Metamorfoza i Odnalazły się marzenia w dwutygodniku „Uwaga”. W latach 1957-1958 r. studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kilka swych wierszy wydrukował w Lublinie w redakcji „Sztandaru Ludu”. Odbył  tam również swój pierwszy wieczór autorski. Książkowym debiutem Stachury był zbiór opowiadań Jeden dzień. Stachura tworzył utwory o różnej formie np. liryki, poematy, prozę poetycką, pieśni. Dziś jego utwory są wykonywane m.in. przez grupę Stare Dobre  Małżeństwo, Tadeusza Woźniaka, Jacka Różańskiego. Cierpiał na chorobę psychiczną w wyniku  czego zmarł śmiercią samobójczą w swoim mieszkaniu w bloku przy ulicy Rębkowskiej w Warszawie w dniu 24.07.1979 r. w wieku 42 lat. 
Na spotkaniu klubowicze zapoznali się z utworami poety, przypominając sobie także jego  wiersze i piosenki z czasów swojej młodości np. Z nim będziesz szczęśliwsza w wykonaniu  SDM.
Adam Sokół
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego