Tajemnice Słowian: Zapusty Drukuj
środa, 01 marzec 2017
image_001.jpgAktualizacja 23 marca 2017
Geneza słowa karnawał wywodzi się od łacińskiego zwrotu „carnem levare”, co znaczy „pożegnanie mięsa”, inaczej „mięsopust”. Karnawał jako zjawisko pojawił się już w starożytności, poczynając od greckich Dionizji a skończywszy na rzymskich Saturnaliach. Okres pomiędzy końcem grudnia a początkiem marca wypełniony był przebierańcami i festiwalem sztuki kulinarnej.

Staropolskie uczty karnawałowe odznaczały się wystawnością, obfitowały w mięso, jedzono dużo i tłusto, stoły uginały się od wszelkiego rodzaju potraw i napojów, a także słodyczy, takich jak pączki czy faworki, będących przysmakiem już w XVI wieku. Karnawał to przede wszystkim czas śpiewów, tańców, swawoli, czas wesołej zabawy. W Staromiejskiej Bibliotece karnawał trwa. W ramach nowego cyklu spotkań zatytułowanego „Tajemnice Słowian” odbyły się zajęcia poświęcone Zapustom, Kusakom i Ostatkom, czyli karnawałowi w staropolskim wydaniu.
Bibliotekę odwiedzały dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gościliśmy również zapustnych przebierańców, a wśród nich Wielką Damę z balu karnawałowego, Cygankę, a nawet Śmierć i Diabła. Poznawaliśmy staropolskie tradycje, które są kontynuowane do dziś, takie jak bale maskowe, fajerwerki, przebierańcy, jedzenie mięs i pączków, ale również te, które już dawno odeszły w zapomnienie, jak uroczyste kuligi, magiczne zabiegi agrarne, czy chodzenie z Bakchusem. Nie zabrakło wesołej muzyki, dobrej zabawy i kolorowych korowodów we własnoręcznie wykonanych przez uczestników maskach. Wraz z wiosną zapraszamy na kolejne zajęcia z cyklu „Tajemnice Słowian”.
Agnieszka Cholewa
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg

Kusaki to ostatnie dni karnawału w polskich obrzędach ludowych. Kusy w staropolszczyźnie znaczyło diabelski. Ostatnim gościem zapustnego korowodu, który odwiedził Staromiejską Bibliotekę był nie kto inny, jak sam diabeł. Zabawie, harcom i radości nie było końca. Tym samym tradycji stało się zadość.
image_001.jpg
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_015.jpgimage_016.jpgimage_017.jpg


< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego