Spotkanie z prof. Stanisławem Popkiem Drukuj
wtorek, 31 styczeń 2017
image_001.jpgW Filii nr 34 miało miejsce spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Leonem Popkiem, prezentacja opowieści „Naznaczony Syberią” i tomu poezji „Kwiaty dla Afrodyty”. Prof. Stanisław L. Popek to współczesny człowiek renesansu: psycholog, malarz, poeta i wykładowca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ze względu na ilość przestrzeni, w których twórczo działa, różnorodność problemów obecnych zarówno w pracy naukowej jak i literackiej, wielość wystaw malarskich i umiłowanie muzyki śmiało możemy określić Pana Profesora człowiekiem „wielu talentów”. Spoiwem, które łączy te przestrzenie i jest obecnym w każdej z nich stanowi zapytanie kim jest człowiek?

Tytułowy utwór „Kim jesteś” z tomiku „Ku brzegom Styksu” przeczytany przez Pana Profesora przywitał uczestników spotkania.
„(…) Kim jesteś,
gdy łzy zalewają oczy twoje
na widok motyla, co utracił skrzydła?
Ty,
co jednym skinieniem
dłoni
posyłasz miliony istnień do ziemi,
na proch zapomnienia.
Kim jesteś,
gdy nie znasz własnego imienia
i nie znasz jutra? (…)„

Głównym podmiotem i istotą twórczości literackiej prof. S. Popka jest pytanie kim jest człowiek, na co go stać w zależności od sytuacji, ujawnianie mechanizmów jego działania, kapitał dobra i zła i płynność granicy pomiędzy tym zakreślonej. Duża erudycja, szerokie spectrum podejmowanych problemów, pokora wobec nich i niezwykła wrażliwość pozwala autorowi na zgłębianie prawd oczywistych lecz nieoczywistych. Pełen sprzeczności człowiek, dobry i zły, wrażliwy i bezwzględny, szlachetny i okrutny może stać się barbarzyńcą. Życiu niezmiennie towarzyszy śmierć, toczą się one jednym torem i tylko od nas zależy ile zostawimy w nim własnych treści. Pan Profesor zaprezentował słuchaczom powieści i tomiki z poezją czytając fragmenty utworów. Autor opowieści „Naznaczony Syberią” nakreślił przyczyny jej powstania, pamięć o przyjacielu i tragiczne losy jego i innych Polaków skazanych na Syberię. Ukazał heroiczną postawę matki Polki i walkę o życie jej dzieci. Tytuł, który nadał spotkaniu prof. S. Popek „Takie jest życie” oddaje w pełni zamysł autora, który udaje się z Syberii po kwiaty dla Afrodyty. Fragmenty przeczytanych erotyków z tomu poezji „Kwiaty dla Afrodyty” stały się dla uczestników spotkania eliksirem na duszę po niedoli sybirackich zesłańców. Według poety i pisarza Longina Jana Okonia „Dla Stanisława Popka sztuka jest tożsama z istnieniem, z sensem życia. Twórczość naukowa, plastyczna i poetycka zlewają się ze sobą, nawzajem uzupełniają, tworzą nierozerwalną całość.” Połączenie w jedną całość wiedzy psychologicznej, misternego pisarstwa i subtelnego malarstwa pozwala na głębokie przeżywanie poezji, kreowanie i malowanie w nas obrazów z barwnych plam i ulotnych chwil. Tomiki poezji i powieści prof. S. Popka są bardzo starannie wydane i opatrzone ilustracjami jego prac, żony Róży Popek, brata Jana Popka i w większości syna prof. Artura Popka. Obecność niezwykłych gości, ich zainteresowanie, pytania i sugestie wyzwoliły refleksje w uczestnikach i wzbogaciły spotkanie.
Ewa Domaszewicz
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg


< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego