Rok Josepha Conrada Drukuj
piątek, 10 luty 2017
image_001.jpgRok 2017 Sejm RP ustanowił Rokiem Josepha Conrada. Jak napisano w uchwale, w swoich powieściach Conrad "pokazał wizję Europy bez granic, wyrażał europejskiego ducha polskości, oraz uczynił polskość dobrem powszechnym". Conrad-Korzeniowski – właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski – był synem "polskich patriotów, zesłańców syberyjskich", pisarzem zasłużonym dla kultury polskiej i światowej. Podkreślono, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu "zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej".

Rok Josepha Conrada ma być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza – autora takich powieści jak między innymi  "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent". Choć pisarz kojarzy się z literaturą dziewiętnastowieczną, jest bardzo aktualny. Jego utwory – w kontekście współczesnych problemów cywilizacyjnych – interpretowane są wciąż na nowo.

Świadomość polskiego pochodzenia wielkiego pisarza nie jest powszechna ani w naszym kraju, ani tym bardziej w Wielkiej Brytanii – przypomina Instytut Książki. – W świadomości znacznej części odbiorców w kraju – i niemal wszystkich za granicą – Conrad to pisarz brytyjski, co jest o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku i wywarł ogromny wpływ na kulturę anglosaską. Tymczasem Conrad, pomimo iż opuścił ojczyznę w wielu 17 lat, uważał się za Polaka i wspierał polskie dążenia niepodległościowe. Wpływał też znacząco na naszą kulturę współczesną.

Beata Wijatkowska


WYDARZENIA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ TOWARZYSZĄCE OBCHODOM:


SPOTKANIA:

Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
Urzekający świat conradowskich powieści


WYSTAWY:
Rok Josepha Conrada Korzeniowskiego

Rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego