Prymitywizm: ucieczka od nowoczesności Drukuj
wtorek, 20 grudzień 2016
image_001.jpgW środę, 14 grudnia, odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem Filia nr 2 gościła dr hab. Jacka Jaźwierskiego, pracownika Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, od lat zajmującego się w swej pracy badawczej problemami z zakresu estetyki XVIII i XIX wiecznej Anglii, włoskiego renesansu i teorią sztuki w ogóle.

Wykład zatytułowany: „Prymitywizm: ucieczka od nowoczesności” w sposób dość przewrotny wpisywał się w ogół tematyki VIII edycji wykładów. Prymitywizm został przedstawiony jako zjawisko przeciwne wszelkiemu postępowi technologicznemu, ale nieustannie mu towarzyszące, było bowiem tkwiącą wewnątrz ludzkiej natury potrzebą ucieczki od cywilizacji.
Ideał prostego życia z dala od zgiełku miast, społecznych rytuałów, bogactwa i postępującej konsumpcji zrodził się już w osiemnastym stuleciu. W sztuce doszła do głosu idea prymitywizmu, antypostępowego przekonania o wyższości dawnych czasów i pierwotnych kultur nad zepsutą współczesnością.  Zaczęto cenić to, co dawne, pierwotne, egzotyczne i naturalne. Dziewiętnastowieczny i dwudziestowieczny prymitywizm miewał jednak różne oblicza. Nazareńczycy szukali wzorów niezepsutej sztuki religijnej w średniowieczu, Gauguin próbował odnaleźć zagubione źródło tworzenia w życiu pierwotnych ludów Polinezji, inni wybierali nieskrępowane życie na łonie natury i próbowali łączyć malarstwo z naturyzmem. W takim sensie prymitywizm to nie malarstwo nieuczonych malarzy, choć w ich twórczości idea ta rozkwitła najpełniej, a pewnego rodzaju filozofia życia, która ma wiele obliczy.
Izabela Bartkowiak
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg


< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego