Bob Dylan - Literacka Nagroda Nobla Drukuj
wtorek, 06 grudzień 2016
image_001.jpg"Piosenki są jak nieznane kraje, które człowiek pragnie odwiedzić.
Piosenkę można napisać wszędzie. Bycie w ruchu pomaga".
"Kroniki" Boba Dylana T. 1

Grudniowe międzypokoleniowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom miało  wyjątkowy charakter. Podczas dwóch godzin błyskawicznie upływającego czasu zmierzaliśmy się z muzyczną i literacką legendą jednego z najważniejszych muzyków, autorów tekstów i pieśniarzy naszych czasów - tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla za - jak czytamy w uzasadnieniu - "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

To pierwszy Nobel wyśpiewany gitarą dla współczesnego  literackiego geniusza i uprawianej przez niego formy, jaką jest pieśń.
W trakcie spotkania z twórczością Dylana stopniowo przybliżał nam się jego obraz jako jednego z działaczy kontrkultury lat 60-tych XX wieku, świadka i piewcy przemian obyczajowych i kulturowych, twórcy songów-protestów i hymnów swego pokolenia, żeby tylko przywołać takie kultowe przeboje jak "The Times They Are a-Changing" i "Blowin in The  Wind".
Nasze spotkanie ubogaciło przeczytanie kilku fragmentów przetłumaczonych na język polski  m.in. songów i ballad z pogranicza pop i kultury wysokiej, w których to jest widoczne dylanowskie odwoływanie się do   kanonu literatury powszechnej, poezji symbolistów i mistrzów współczesnej poezji, tradycji biblijnej, jak też inspiracji pieśniami ludowymi i mową potoczną. Bo właśnie za to Bob Dylan - wielki poeta liryczny, mistrz języka i najważniejszy poeta świata otrzymał Nobla!
Na zakończenie chętni mogli obejrzeć wystawkę o twórcy, poznać różne ciekawostki z życia artysty oraz wysłuchać piosenek świątecznych Dylana z albumu "Christmas In The Heart".  Album ten wprowadził nas w świąteczny nastrój i wspólne świąteczne życzenia!
tekst:  Jolanta Jurkowska 
fotki: Elżbieta Kierepko

image_002.jpgimage_003.jpgimage_004.jpgimage_005.jpgimage_006.jpgimage_007.jpgimage_008.jpgimage_009.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego