Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Sztuka i technologia Drukuj
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
oraz
Instytut Historii Sztuki KUL
Instytut Sztuk Pięknych UMCS
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

zapraszają

10 maja 2017, godz. 17:00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Ewa Sobiecka
Neuroteorie sztuki - nowe perspektywy i zagrożenia badawcze.

Neuroestetyka, neurohistoria sztuki – pod tymi egzotycznymi nazwami kryje się w zasadzie jedno interdyscyplinarne przedsięwzięcie, którego głównym założeniem jest badanie różnych aspektów powstawania i odbioru sztuki, z użyciem narzędzi różnorodnych dyscyplin naukowych – od neurobiologii, przez fizykę po filozofię i oczywiście historię sztuki. U podstaw wszystkich powstających w ramach tegoż przedsięwzięcia neuroteorii, stoi banalne wydawałoby się założenie, że cała ludzka działalność, a więc i artystyczna, ma swoje podstawy w sposobie funkcjonowania naszego mózgu.
Mówiąc o próbie podjęcia współpracy między naukowcami zajmującymi się wieloma obszarami wiedzy, nie można oczekiwać od nich natychmiastowego wypracowania porozumienia, dlatego też koncepcje rodzące się w kręgu szeroko rozumianych neuroteorii sztuki bywają nie tylko burzliwie komentowane, ale także, a może przede wszystkim, krytykowane.
Dystans do nowego podejścia naukowego jest zrozumiały i słuszny, w tym wypadku często przybiera postać niewzruszalnego uprzedzenia, a przecież nauki przyrodnicze i sztuka podobnie jak technologia i sztuka, inspirują się nawzajem i czerpią od siebie pełnymi garściami. Dzisiaj neurobiolodzy, czy fizycy piszą o sztuce i za pomocą dostrzeżonych w niej  prawidłowości formułują pewne prawa. Artyści czerpią z rozwoju technologii i interpretują naukowe odkrycia na swój artystyczny sposób. Teoretycy sztuki zajmując się swoją dziedziną, coraz częściej sięgają po zdobycze psychologii, neurobiologii, czy fizyki i jak się wydaje, to właśnie teoria sztuki, potrzebująca szerokiego podejścia do swojej zróżnicowanej problematyki, może najwięcej zyskać na takiej wielowątkowej inicjatywie.
Czy jednak to multidyscyplinarne i przede wszystkim, stale poszerzające się pole badawcze, pozwala nam prowadzić dyskurs już dziś, a może nie jesteśmy na niego jeszcze gotowi? Czy to, co dziś mogą nam przekazać różnego rodzaju neuroteorie ma dla nas jakąkolwiek wartość badawczą, skoro nadal tak niewiele wiemy o funkcjonowaniu naszego mózgu?
< Poprzedni   Następny >


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego