Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Naukowa Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Lubelskie Dni Seniora - relacja Drukuj
poniedziałek, 27 czerwiec 2016
Spis stron
Lubelskie Dni Seniora - relacja
Filia nr 2
Filia nr 3
Filia nr 7
Filia nr 13
Filia nr 17
Filia nr 19
Filia nr 21
Filia nr 22
Filia nr 24
Filia nr 25
Filia nr 29
Filia nr 31
Filia nr 33
Filia nr 34
Filia nr 35
Filia nr 36
Filia nr 37

Mistrzyni suspensu - Mary Clark Higgins w Tygodniu Seniora
W upalny poniedziałek - w ramach Klubu Czytelniczego Readcom - nasze seniorki miały okazję zapoznać się z twórczością mistrzyni wspaniale snutych opowieści z intrygą kryminalną w tle, jej irlandzkimi korzeniami i uporem. Pokrótce omówiłam biogram tej niezwykle popularnej amerykańskiej pisarki, urodzonej w roku 1927, początki jej drogi twórczej, żelazną determinację w drodze do celu, a także niezwykłą aktywność życiową w wielu obszarach działań. Czas dzielony na miłość i macierzyństwo, cieszenie się wnukami, twórczość i własną naukę. Dodać należy, że bohaterka naszego spotkania w wieku 43 lat rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Fordham, a ponadto posiada aż 13 honorowych doktoratów. To brzmi imponująco! W trakcie trwającego spotkania omówiłam zalety lekturowe jej licznie u nas prezentowanych dzieł. Nasze emerytki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o niezwykle niezłomnej kobiecie i same uchyliły "rąbka" tajemnicy na temat swojego życia, w którym był czas na spełnienie się osobiste i zawodowe, wiele pasji kultywowanych w ich wcześniejszym życiu i nowe obszary działań po przejściu na emeryturę. Na zakończenie klubowiczki miały możliwość wylosowania "chińskich ciasteczek" z sentencjami na temat jesieni życia oraz wyboru polecanych przez nas powieści autorki.
tekst: Jolanta Jurkowska
zdjęcia: Elżbieta Kierepko

image_001.jpg
image_002.jpg
Z jesienią  życia  może być  do twarzy!
Trwający Tydzień Seniora w Filii nr 19  jest bardzo ciekawy i różnorodny.  Przez kolejne dni odwiedzających  nas seniorów  "częstujemy" "chińskimi ciasteczkami" z losowo wybranymi sentencjami dotyczącymi jesieni życia. Wybrane przez panie  sentencje oraz zabawne wierszyki wzbudzały często gromki śmiech, a niektóre z nich zostały na głos odczytane.
Ponadto w koszu przez nas zaproponowanych lektur znajdują się różnorodne publikacje. Wśród nich nie może zabraknąć poradników dla ciała i duszy seniora. Z cieszących się zainteresowaniem starszych czytelników określonych gatunków powieściowych - w naszym koszu - znalazły się i te z kojącymi klimatami, czy z dreszczykiem emocji. Podczas tych specjalnych dni jest okazja do krótkiego przedstawienia zawartych tam treści i zachęcenia do sięgnięcia po lektury.
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
W piątek wraz z naszymi paniami z Klubu Readcom udałam się na międzypokoleniowe uroczyste spotkanie do Gimnazjum nr 1 w Lublinie, podczas którego miałyśmy okazję wysłuchać urokliwych wierszy pani Ireny Ciesielkiej-Piech, dotyczących św. Jana Pawła II oraz programu przygotowanego przez młodzież. Przeżyliśmy pełne wzruszenia chwile wsłuchując się w poezję i snute przez poetkę refleksje na temat upływającego życia, które powinno być oparte na określonych prawidłach. Na zakończenie grupa wokalna zaśpiewała hymn Światowych Dni Młodzieży, który my wszyscy odebraliśmy jako pomost między zobowiązującą nas przeszłością ku przyszłości.
Jolanta Jurkowska i Elżbieta Kierepko
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
Seniorzy w natarciu !
W ostatni dzień Tygodnia Seniora w Filii nr 19 odbyły się bezpłatne warsztaty 60+, podczas których nasze panie, zaopatrzone w kartki ćwiczebne, szukały wybranych przez nas pozycji książkowych z gatunku powieści kryminalnych i sensacyjnych. Dla wielbicieli dobrego kryminału i sensacji nie jest tak istotny podział gatunkowy różnicujący te powieści. Nasze panie  posiadły tę wiedzę, z czego mogą być dumne!
Najważniejsza jest mistrzowsko opowiedziana historia, wartka akcja, ciekawi i niebanalni bohaterowie - jednym słowem - wszystko, co składa się na zalety  intrygującej lektury.
Podsumowując naszą akcję - możemy rzec, że nasi seniorzy (a właściwie seniorki) byli przez cały czas w natarciu... parafrazując tytuł pełnej humoru, zwariowanej szwedzkiej komedii kryminalnej Cathariny Ingelman-Sundberg. Jedna z pań już audiobook wypożyczyła, obiecując szybką lekturę, ponieważ na liście oczekujących są  pozostałe seniorki!
Jolanta Jurkowska
image_013.jpg
image_014.jpg


< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego