Piórem czy mieczem Drukuj
środa, 11 maj 2016
Wydarzenie w ramach XIII ogólnopolskiego TYGODNIA BIBLIOTEK
image_001.jpg
Powiększ

Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie (2010), W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie (2011); Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku – (2012), Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim – (2013).
Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl, który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze); na ten projekt otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska,oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2012 roku otrzymała nagrodę BolognaRagazzi Award 2012 dla książki „Wszystko gra”.

Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.

Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.

Za rok 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje.
Za rok 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis.

Więcej na stronie:  http://anna-czerwinskarydel.republika.pl/oautorceo.html

FILIA NR 24
image_001.jpgimage_002.jpgimage_003.jpgimage_004.jpgimage_005.jpgimage_006.jpgimage_007.jpgimage_008.jpg
FILIA NR 10
11 maja 2016 r., w TYGODNIU BIBLIOTEK, naszą bibliotekę, Filię nr 10, odwiedziła przesympatyczna, ciepła i czarująca Pani Anna Czerwińska-Rydel, autorka cyklu książek biograficznych, obyczajowych i historycznych dla dzieci i młodzieży. Z wykształcenia jest muzykiem, stąd pewnie jej sympatia do twórców muzyki, o których również pisała.
Jedną z ostatnio wydanych przez Panią Anię książek, była książka pt.: „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu” i książka o polskim alpiniście, taterniku, himalaiście, Jerzym Kukuczce, pt.: ”Zdobyć koronę”. To właśnie o tych książkach opowiadała nam ich autorka na naszym spotkaniu, w którym uczestniczyli uczniowie kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz uczniowie Gimnazjum nr 2.

Pani Ania bardzo barwnie i interesująco opowiadała o bohaterach swych książek, o tym jak się z nimi zaprzyjaźniała, jak zdobywała materiały, jak każdy szczegół ich biografii dopracowywała, by był autentyczny a jednocześnie interesujący. Może właśnie to przyciąga uwagę czytelników. Postaci, głównie - wielcy i znani Polacy, są przez Panią Anię przedstawione w sposób wiarygodny. Nie jest to zwykła, nudna biografia. Pani Ania pokazuje nam ich ze swoimi słabościami, radościami, kłopotami. Pokazuje, że czasem daleko im do doskonałości, jak każdemu z nas zresztą… czyli, czytając o nich czujemy, że są do nas podobni. Każdy z jej bohaterów, staje się bardziej interesujący i nam bliski wtedy, kiedy wiemy, że czuje podobnie jak my i prowadzi, jak my, zwyczajne życie. Postaci z jej książek nie onieśmielają nas swoją doskonałością czy talentem, wręcz przeciwnie. Pozwalają nam uwierzyć, że my również możemy coś w życiu osiągnąć, choć zdarza się, że nie lubimy matematyki w szkole….
Dziękujemy pani Ani, że zechciała być naszym gościem i mamy nadzieję, że nie po raz ostatni.
Anna Słowik
image_009.jpg
image_010.jpgimage_011.jpgimage_012.jpgimage_013.jpgimage_014.jpgimage_015.jpgimage_016.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego