Milo Anstadt i jego "Dziecko ze Lwowa" Drukuj
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpgTo już kolejne, a pierwsze w tym roku, spotkanie z literaturą niderlandzką. Tym razem bohaterem naszego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom był Milo Anstadt, a właściwie Samuel Marek Anstadt (ur. 10 lipca 1920 we Lwowie, zm. 16 lipca 2011 w Amsterdamie). To wybitny pisarz i publicysta holenderski żydowskiego pochodzenia.
Na wstępie pokrótce został omówiony jego biogram oraz dokonania twórcze. Nasza uwaga została zwrócona na jego główne dzieło za które uważa się Kind in Polen („Dziecko ze Lwowa”) będące autobiograficzną opowieścią autora o dzieciństwie spędzonym w polskim Lwowie w ubogiej rodzinie żydowskiej, która w 1930 roku emigruje do Holandii.

Podczas trwającego spotkania została przybliżona problematyka przenikająca to dzieło, które przedstawia historię życia w środowisku pełnym sprzeczności. Życia wypełnionego próbami asymilacji z jednej i rygorem narzucanym przez przynależność do kultury żydowskiej z drugiej strony.
Czytelniczki wysłuchały stosownych fragmentów z rozdziału pierwszego o tym traktujących. Milo Anstadt nie miał okazji ukrywać się podczas okupacji w kanałach Lwowa, jak między innymi Krystyna Chimer i jej ojciec, bowiem ukrywał się i szczęśliwie przeżył "czasy pogardy" w swej nowej ojczyźnie. Na zakończenie szybko upływającego spotkania nasza niezawodna pani Helena podzieliła się uwagami na temat przeczytanych wspomnianych lektur.
Jolanta Jurkowska
image_002.jpg
image_003.jpg

< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego