Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas Drukuj
poniedziałek, 15 luty 2016
image_001.jpgObchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas.
Lutowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy wielkiej i ważnej rocznicy, jaką jest przyjęcie chrztu w 966 roku przez Mieszka I – będącej początkiem historii Polski i jej roli przez wieki w rodzinie narodów europejskich. 
Każdy z uczestników spotkania podzielił się refleksją nad naszą tożsamością i nad  wyznawanymi przez nas wartościami chrześcijańskimi, dającymi silne zakorzenienie w obliczu nowych wyzwań współczesności i nowych zagrożeń.

Była znamienita okazja jeszcze raz przypomnienia głośnych słów św. Jana Pawła II mówiących o tym, że nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa i bez chrześcijaństwa.
Jedna z naszych uczestniczek - z właściwą sobie swadą i zacięciem historyczno-gawędziarskim – przybliżyła nam ukryte w mrokach dziejów początki państwa polskiego  i postać niezwykle mądrego władcy i dalekowzrocznego polityka – za jakiego uchodzić może Mieszko I.
W trakcie spotkania przedstawiłyśmy plan obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski zaplanowany na termin 14-16 kwietnia mający rangę uroczystości państwowej.
Na zakończenie zaproponowałyśmy lekturę kilku powieści osadzonych  w realiach tego okresu naszych dziejów, a do nich zaliczyć można „Dzikowy skarb” Karola Bunscha oraz „Lubonie” J. I. Kraszewskiego.
Jolanta Jurkowska, Elżbieta Kierepko
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego