Fenomen Olgi Tokarczuk Drukuj
czwartek, 03 grudzień 2015
image_001.jpg"Pierwszej nocy miałam nieruchomy sen. Śniło mi się, że jestem czystym patrzeniem, czystym wzrokiem i nie mam ciała ani imienia. Tkwię wysoko nad doliną, w jakimś nieokreślonym punkcie, z którego  widzę wszystko lub prawie wszystko. Poruszam się w tym patrzeniu, ale  pozostaję w miejscu. To raczej widziany świat poddaje mi się, kiedy na niego patrzę, przesuwa się i odsuwa tak, że mogę zobaczyć wszystko naraz albo tylko najdrobniejsze szczegóły.
"Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk

Z dużą "nutką nieśmiałości" i wagą każdego wypowiadanego słowa przystąpiłam do  listopadowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom poświęconego fenomenowi twórczości Olgi Tokarczuk - laureatki Nagrody Nike 2015 za "Księgi Jakubowe", Laureatki Nagrody Nike 2008 za "Biegunów", sześciokrotnie nominowanej do Nike, a  także pięciokrotnej laureatce "Czytelników" Nagrody Nike. Onieśmiela samo nazwisko, imponujący dorobek twórczy eseistyki oraz prozy wysokoartystycznej, mnogość, podejmowanej  w  utworach, problematyki i zainteresowań twórczych.

Nasze klubowiczki oraz koleżanka z biblioteki w Gimnazjum nr 1 w Lublinie, pani Jadwiga Witkowska-Kunach - doradca metodyczny bibliotekarzy szkolnych miasta Lublina,  przybyła wraz z grupą uczennic - wysłuchały na początku biogramu pisarki. W trakcie  spotkania przybliżyłam problematykę, zalety lekturowe dzieł oraz znakomity warsztat pisarski utworów, które mamy szczęście posiadać w swych zbiorach. Bohaterka spotkania to niekwestionowane odkrycie przed laty w polskiej literaturze i jedna z najciekawszych osobowości pisarskich po dzień dzisiejszy. Poruszająca nasz intelekt erudycją i bardzo różnorodną twórczością. Od swego debiutu w 1993 roku "Podróżą ludzi Księgi" po "Księgi Jakubowe" wraz z  intrygującymi, wykreowanymi i realnymi bohaterami, na czele ze złowieszczą  legendą narosłą wokół Jakuba Józefa von Franka-Dobruckiego, wciąż w drodze i wciąż mówiąca nam jakieś prawdy o świecie. Czytając jej dzieła wkraczamy na ścieżki  życia wiodącego do usiłowania poznania tajemnic rzeczywistości, umykającej wciąż ludzkiemu poznaniu.
Jolanta Jurkowska
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego