Muzyczna opowieść o Mickiewiczu i masonerii Drukuj
środa, 28 październik 2015
image_001.jpgDo dziś trwają dyskusje, czy Adam Mickiewicz był członkiem loży masońskiej. Pewne jest, że należał do niej jego przyjaciel Tomasz Zan. Dlatego też dosyć jednoznaczna symbolika masońska znalazła odzwierciedlenie w twórczości naszego narodowego wieszcza. Muzyczna opowieść o Mickiewiczu i masonerii była tematem przewodnim koncertu z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną", który odbył się 27 października w Filii nr 2.

W okresie romantyzmu sztuka, a zwłaszcza muzyka odgrywała bardzo dużą rolę w życiu zarówno arystokracji jak i zwykłych ludzi. Był to szczytowy okres rozwoju loży masońskiej w Polsce, zapoczątkowanej już w I połowie XVIII wieku. Masoneria zwana inaczej wolnomularstwem to międzynarodowy ruch zrzeszający wybitne osobistości z każdej dziedziny wiedzy i sztuki. Miała ona na celu duchowe doskonalenie jednostki. Wolnomularzy cechowało braterstwo, niezależnie od ich pochodzenia, wyznawanej religii czy poglądów. Podczas koncertu publiczność mogła usłyszeć trzy muzyczne wersje sielanki Franciszka Karpińskiego Laura i Filon: Karola Augusta Freyera, Śpiew Filona z zapisków Tomasza Zana oraz popularną melodię w opracowaniu Antoniego Szalińskiego. Wykonany został również Walc Maryli Wereszczakówny, który ofiarowała Tomaszowi Zanowi, a ten podarował go Mickiewiczowi. Audytorium miało okazję również wysłuchać pieśni Użyjmy dziś żywota, która była hymnem  Towarzystwa Filaretów oraz cykl pieśni ze śpiewnika  masońskiego z muzyką Józefa Elsnera odnoszących się do kodeksu wolnomularskiego: Gdy bieg życia wieńczy sława, Marsz, marsz, ziomkowie, Ten, który dzieła kryśląc, Ty! Coś rzeczy stawił w szyku, Bierz się śmiało do podróży, O święto dniu uroczysty. Pieśni te zabrzmiały po raz pierwszy od czasów Mickiewicza.
Utwory wykonali uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im . T. Szeligowskiego: Barbara Danilczuk, Michał Kożuch, Anita Kostyńska, Alicja Matwiejczyk, Weronika Prościńska oraz Julia Tadrzak. Młodym wykonawcom akompaniowała prof. Emanuela Wielicka, zaś koncert przygotowała i poprowadziła  prof. Iwona Siedlaczek.
Maria Dąbrowska
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
image_016.jpg
image_017.jpg
image_018.jpg
image_019.jpg
image_020.jpg
image_021.jpg
image_022.jpg
image_023.jpg
image_024.jpg
image_025.jpg

< Poprzedni   Następny >


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego